EQ6 PRO SkyScan

Vše o montážích, stativech, pohonech dalekohledů, naváděcích systémech, apod.
Odpovědět
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17622
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

EQ6 PRO SkyScan

#16

Příspěvek od MMys »

Určitě se vyplatí tahat 45Ah. V zimě v mrazu se z toho stane klidně i pouhých 15Ah ne-li méně. A hlavně v zimě tě neminou různá vyhřívátka, a ta si také něco berou.
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
ladaS
Příspěvky: 528
Registrován: 18. 11. 2005, 04:16

EQ6 PRO SkyScan

#17

Příspěvek od ladaS »

Tak to už nic jiného nebudu vymýšlet. Jen se budu muset porozhlédnout po pořádné nabíječce. Když se povede počasí, tak jsem venku téměř každý den a celkem dlouho, tak aby se stíhala dobíjet.
http://lsastrofoto.cz/ e-mail: l[dot]spejchlik[at]seznam[dot]cz
N200/800
refr.70/500
Canon EOS 7D MK II.,CCD QHY8
NEQ6SS
12” DOBSON FLEX TUBE 305/1500mm
Uživatelský avatar
pesvo
Příspěvky: 383
Registrován: 08. 03. 2004, 17:19
Věk: 57

EQ6 PRO SkyScan

#18

Příspěvek od pesvo »

kojaro napsal: Myslím,že by šel s výhodou použít i napájecí zdroj ze starého PC/AT i ATX (ATX s úpravou)  ;)
To nelze - zkoušel jsem to. Montáž sice jede, ale ta červena LEDka na panelu EQ-6 trvale bliká, což je známka slabého napětí. Když jsem to změřil, tak ten zdroj dával na 12V jen asi 11.6V, což je pro SKYSCAN málo. Experimentálně jsem zjistil, že všechny zdroje pro PC dávají tím vyšší napětí (alespoň to platí pro těch 12V), čím vyšší proud z toho zdroje bereš (myšleno po zapnutí, takže třeba, když jsem na ten samý zdroj rovnou připojil 3 harddisky, tak hned tam bylo napětí 12.1V). Proč, to nevím, ale určitě se zde najde někdo, kdo by to uměl po elektrotechnické stránce vysvětlit (MMYS apod.). V principu to ale nefungovalo, takže jsem pak přešel na klasickou 40Ah aku do auta a tam problém nebyl. Jo a taky to chce pořádně silný dráty (já jsem třeba použil kabel z prodlužovačky na 220V) mezi zdrojem/aku do panelu EQ-6, aby při odběru kolem 2A nedocházelo k úbytku napětí !
Petr Svoboda (tribase.net@volny.cz)
Uživatelský avatar
MP
Příspěvky: 2920
Registrován: 20. 05. 2003, 00:06

EQ6 PRO SkyScan

#19

Příspěvek od MP »

Tak abych shrnul sve zkusenosti :

8Ah baterka, kterou jsem si poridil pred porizenim SynScanu pro mou HEQ-5 ( a vydrzela nekolik noci ) s tim SynScanem staci tak na ustaveni, serizeni, vyhledani objektu, zaostreni, par testovacich snimku a jednu fotku ( to znamena do jedne hodiny expozic ). Nebo na dalsi vyhledani objektu a dalsi fotku, pokud z ni napajim pouze montaz a fotak a autoguider pripojim na samostatny ( mensi ) akumulator. Takze nic moc, chtelo by to aspon dvojnasobnou kapacitu.

SynScan je staveny spis na mimimalni napeti 12V, pri tech 12V uz LEDka blika. Je to evidentne delane na autobaterii, ktera v nabitem stavu dava pres 13V a pri nastartovanem motoru i 14V. Ale pokud LEDka blika pomalu, vsechno jeste funguje bez problemu a muze takto blikat i nekolik hodin. Az pri poklesu pod 12V zacne blikat rychleji a to uz hrozi, ze montaz zacne delat blbosti ( rozjede se sama od sebe velkou rychlosti v jednom smeru nebo motory "cukaji" sem a tam apod. ).

Spickovy odber je patrne o dost vyssi, nez stredni, takze pri napajeni z auta hraje roli i odpor privodnich kabelu a prechodovy odpor v zasuvce. Chce to poradny kabel s poradnou zastrckou a poradne dimenzovane pripadne rozdvojky. Nejvetsi problem jsem mel s napajenim montaze a soucasnym dobijenim notebooku z auta. Casem jsem prisel na to, ze musim primo do zasuvky v aute dat masivni rozdvojku a menic pro notebook pripojit primo do ni. Pokud tam byl kus spolecneho vedeni pro notebook a montaz, nefungoval poradne ani notebook, ani montaz.

Takze cilovy stav, ke kteremu bych se chtel dopracovat, je nasledujici :

1. Baterka aspon 20Ah, mozna slozena ze dvou 6v akumulatoru, ktere spojim do serie a smontuji tak, ze pujdou navlect na tyc montaze jako zavazi ( proc tahat tezka zavazi, kdyz mame tezkou baterku ).

2. Udelatko do zasuvky v aute, ktere bude obsahovat menic na 18V pro notebook ( abych neztracel energii menicem na 220V s 18V zdrojem notebooku ) a zaroven menic na 15V s nabijecim automatem pro tu 12V baterku, abych ji mohl dobijet cestou pri delsich vypravach, kdyz se nekolik dni nedostanu ke zdroji 220V.

3. Necham si jednu z tech mensich 12V baterek na samostatne napajeni fotaku a autoguideru. Spinany zdroj 7.8V pro fotak uz jsem si udelal a pouzivam ho.
e-mail : mpec(at)cce(dot)cz&&
AstronomyGreenHorn
Příspěvky: 133
Registrován: 24. 08. 2005, 01:54

EQ6 PRO SkyScan

#20

Příspěvek od AstronomyGreenHorn »

a co toto stoji to okolo 2000 CZK.
http://www.telescope.com/shopping/produ ... ctID=36165

Par starsich panov to tu pouzilo na poslednom starparty a vydrzalo im to celu noc (jeden pan na tom mal autoguider, notebook. CCD, EQ6 montaz s GOTO systemom)
P.S. bolo leto
HonzaS
Příspěvky: 536
Registrován: 08. 11. 2004, 04:46
Bydliště: Druzcov

EQ6 PRO SkyScan

#21

Příspěvek od HonzaS »

pesvo napsal:

To nelze - zkoušel jsem to. Montáž sice jede, ale ta červena LEDka na panelu EQ-6 trvale bliká, což je známka slabého napětí. Když jsem to změřil, tak ten zdroj dával na 12V jen asi 11.6V, což je pro SKYSCAN málo.
PC zdroje pracuji na jednoduchem principu:
Drtiva vetsina ma jeden transformator a rizeni (zpetna vazba) odvozene od +5V, protoze je v PC nejvice zatizene. To, ze po zatizeni prazdneho zdroje klesne +12V na 11V i mene je naprosto normalni. Vyreseni je prakticky jednoduche: zatizit +5V 1-3A odberem (zakoupeni vhodnych rezistoru, kterymi lze napr. ohrivat objektivy, nebo napr. caj v termoskovem hrnku s poklickou - na to staci take cca 10W, aby byl stale horky ).

Na druhou stranu mam zkusenost, ze montaz EQ6SS sice zvesela blika, ale nic to neznanema - ted uz si nepamatuji napeti, kdy blika, jen vim, ze to ma 3 levely: 'sviti-blika-blika kratce'. Ze skusenosti vim, ze montaz pracuje na 100% (alespon pointace) jeste pri 10.5V v pohode. Zasadnim problemem ztraty napeti je seriove montovany napajeci konektor, mnohokrat se mi stalo, ze jsem s nim pootocil a montaz prestala blikat zase na 1/2 hodiny. Pravdepodobna pricina je prechodovy odpor na pritlacne pruzince napajeciho konektoru - ZEM. Samozrejme je dobre zkontrolovat ubytek napeti i na privodnim kabliku - zpocatku jsem s tim take mel problemy, posleze jsem jej vymenil za 'tlustsi'.

HonzaS
ED80, Dobson 16" a další bordel
HonzaS
Příspěvky: 536
Registrován: 08. 11. 2004, 04:46
Bydliště: Druzcov

EQ6 PRO SkyScan

#22

Příspěvek od HonzaS »

Jeste si zde dovolim jedno "rychle a levne" reseni:

Nakup akumulatoru napr. v GME v Praze na Karline, vhodne jsou (vzhledek ke kufru) napr. 12V/12Ah akumulatory - doporucuju ty drazsi, levnejsi jsou kolem 450,- za kus a ty drazsi jsou kolem 630,- (presne ceny neznam). Ty drazsi maji vyhodu ve vetsim nabijecim proudu, hlavne maji o dost nizsi vnitrni odpor (lze z nich tahat vetsi proudy) udajne snad i v zivotnosti. K tomu koupit takovy ten maly OBI kufr do 500,-, kam se bez jakekoli zbytecne rekonstrukce ty akumulatory vejdou. Ja je mam spojene paralelne z duvodu dosazeni jeste nizsiho vnitrniho odporu zdroje. Konektory jsou 8-kolikove, co se pouzivaji u CB stanic - jsou dost odolne (ale i drahe: 1 par je kolem 100,-): kombinace bakelit-kov, zadne plasty. Jako vodic jsem pouzil Proel mikrofonni, ten nejtlustsi, na kterem se muzete v klidu obvesit bez ztraty funkce vodice, silikonova izolace ma rovnez vyborne parametry pri teplotach pod nulou - maji jej kazde hudebniny, cena je kolem 25-35,- za 1m, dle provedeni. Jako ficurku nazaver jsem si koupil 2 merici panely, ktere jsem upravil aby jeden meril napeti akumulatoru od 10-15V a ten druhy proud do 5A (meraky lze ziskat temer kdekoli ve vyprodeji kolem 100-200 za kus, samozrejme treba jako mikroampermetry). Pokud je clovek alespon trochu sikovny, lze cely 'KUFR' sestavit za 1-2 dny. Ten muj obsahuje LCD monitorek, pointer od Martina Myslivce, 2ks baterii po 12Ah, celkem tedy 24Ah, kabely, filtry, nejake redukce - vic se bohuzel do kufru jiz nevejde. V nouzi vy se tam dala nacpat 3. baterie, tak by vznikl zdroj 36Ah.


Jeste nejaka cisla z praxe pro predstavu:

EQ6SS spotreba: pri 12,5V: 1,5A pri jakekoli akci (klid, pointovani, prejizdeni)
EQ6SS spotreba: pri 11,0V: 2,0A pri jakekoli akci (klid, pointovani, prejizdeni)
kamera, pointer, monitorek: ~0,5A
napajeni EOS10D z 12V ~0,3A pri exponovani

celkova spotreba se pohybuje v rozmezi 2-3A (takze teoretikcky cca 8-12 hodin nepretrziteho provozu, v praxi cca 2 noci v lete-odzkouseno a tak 1 noc v zime), kdyz jsem 1.12.2005 fotil pri teplote cca -3-4'C tak mela baterie na zacatku foceni 12,5V (dle rucickoveho budiku) a na konci po 7 hodinach nepretrzite akce 11,7V, z moji zkusenosti vim, ze je to vybiti asi na 35% kapacity, takze verim, ze kapacita je pro tuto sestavu dostatecna i na zimu (alespon doufam).

Fotografie:


HonzaS
ED80, Dobson 16" a další bordel
Uživatelský avatar
kulhous
Příspěvky: 212
Registrován: 22. 08. 2004, 21:41

EQ6 PRO SkyScan

#23

Příspěvek od kulhous »

Jenom zírám, krásný. Fakt... Časem bych chtěl udělat něco podobnýho (kufřík se zdrojem + příslušenství).
kulhous[at]seznam[dot]cz&&kulhous.blog.cz
Uživatelský avatar
pesvo
Příspěvky: 383
Registrován: 08. 03. 2004, 17:19
Věk: 57

EQ6 PRO SkyScan

#24

Příspěvek od pesvo »

To HonzaS: Fakt krásný nádobíčko.

Jinak máte pánové asi pravdu, co se týká toho blikání LEDky na panelu SS, já jsem vycházel jen a pouze z manuálu, kde bylo uvedeno, že blikáním signalizuje SS nedostatečné napětí a to jsem bral jako axiom bez dalšího testování a jestli montáž jede nebo ne jsem neřešil. A ten tip se zatížením 5V výstupu u zdroje PC je fakt dobrej, zkusil jsem to a ono to perfektně funguje, takže za to moc díky.
Petr Svoboda (tribase.net@volny.cz)
Scooty
Příspěvky: 19
Registrován: 31. 07. 2005, 18:04

EQ6 PRO SkyScan

#25

Příspěvek od Scooty »

nejspis to sem nepatri, ale muze mi nekdo poradit jak se da ustavit (zda to vubec lze) montaz EQ-6 SS kdyz neni vyhled na Polarku? Rad bych pozoroval (s pouzitim SS) obcas i z balkonu a mam omezeny vyhled - prevazne jihovychod. (pokud to sem opravdu nepatri, pls, muzete mi odpovedet soukrome?)

Dekuji
Uživatelský avatar
RNT
Příspěvky: 248
Registrován: 04. 05. 2004, 21:07

EQ6 PRO SkyScan

#26

Příspěvek od RNT »

Tip pro akuchtivé!

V Tescu mají Pb aku 12V/40Ah za 629,- Kč vč. DPH a k tomu se dá tamtéž pořídit nabíječka za 299,- Kč vč. DPH ... Ta nabíječka má dávat až 6A a má to i automatické odpojení po nabití!

Koupil jsem to vše dnes pro mou HEQ5 SS ... dodělám kabláž a myslím, že problémy s napájením jsou na nějakou dobu vyřešeny.
Uživatelský avatar
RNT
Příspěvky: 248
Registrován: 04. 05. 2004, 21:07

EQ6 PRO SkyScan

#27

Příspěvek od RNT »

Scooty napsal: nejspis to sem nepatri, ale muze mi nekdo poradit jak se da ustavit (zda to vubec lze) montaz EQ-6 SS kdyz neni vyhled na Polarku? Rad bych pozoroval (s pouzitim SS) obcas i z balkonu a mam omezeny vyhled - prevazne jihovychod. (pokud to sem opravdu nepatri, pls, muzete mi odpovedet soukrome?)

Dekuji
Pro méně přesné ustavení doporučuji použít vodováhu a kompas ...
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24261
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

EQ6 PRO SkyScan

#28

Příspěvek od MilAN »

První ustavení Ti bude chvilku trvat. Použiješ Scheinerovu metodu ustavení montáže(američany zvaná driftová ), označíš na balkonu umístění nohou montáže a je navždy pokoj.
O metodě se tu určitě píše, jinak Google najde..
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17622
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

EQ6 PRO SkyScan

#29

Příspěvek od MMys »

MilAN napsal: První ustavení Ti bude chvilku trvat. Použiješ Scheinerovu metodu ustavení montáže(američany zvaná driftová ), označíš na balkonu umístění nohou montáže a je navždy pokoj.

Bohužel jen do té doby, než vyrazíš s montáží ven, a zahýbeš ovládáním pro nastavení v azimutu a elevaci...

Je rozumné si i u nich udělat značky. Nicméně je to asi nejlepší řešení, které také používám. Po novém postavení na balkon je stejně obvykle nutné ustavení doladit (výše uvedenou metodou) ale to již jde rychle, protože jsi blízko správné poloze.
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
Ondra Trnka
Příspěvky: 65
Registrován: 17. 08. 2005, 06:01

EQ6 PRO SkyScan

#30

Příspěvek od Ondra Trnka »

Možná je to hloupost, ale napadlo mě, poznačit si, kde mají být nohy a vyrobit si něco jako laserový kolimátor, tedy sosenou laserovou diodu, která by se dala vložit místo polárního hledáčku. Pak už by jen stačilo jednou pořádně ustavit a udělat si někde na zdi, nebo stropě toho balkónu značku, která představuje severní pól. Pak už by všechno záleželo jen na tom, jak přesně stojí nohy na těch značkách.
Orion UK Europa 200/900; WO ZenithStar 80 II ED APO; Pentax 7x50; Pentax 8x42 DCF CS
Pentax XW 30, 20, 14, 7, 3,5mm; BDP Ortho 9, 6mm; Barlow 2,5x
EOS40D; QHY5
Takumar50/1,4; Jupiter135/3,5; Sonnar180/2,8; Tair300/3,5;...
EQ6SS; Giro-II mini
Odpovědět