Hvězdostroj - ATM SplitRing

Vše o montážích, stativech, pohonech dalekohledů, naváděcích systémech, apod.
Uživatelský avatar
LaH
Příspěvky: 435
Registrován: 20. 09. 2012, 08:38
Bydliště: Malé Kyšice

Hvězdostroj - ATM SplitRing

#1

Příspěvek od LaH »

V "Nováčci se představují" jsem představil sebe i svůj výtvor. Děkuji všem za odezvy i připomínky. Se založením tématu jsem počítal později, protože však je hodně dotazů, činím tak ihned.

Nejprve - kdysi, před mnoha a mnoha lety, jsem jako mladý astroamatér zahlédl kdesi na rozmazaných černobílých snímcích Mt Palomar 5m + o něco později později Mayall 4m. Ta konstrukce mne prostě vzala za srdce, takže jsem se po nedávném návratu k astronomii musel o něco podobného pokusit.

Na internetu je dost ATM konstrukcí, většina ale nic moc, některé naopak perfektní. Po měsících bádání jsem měl ale jasno - překližka, EQ6 upgrade kit, rozebiratelnost/přenosnost, max 16'' Newton.

Model č.1 = Merkur, model č.2 = dřevo, model č.3 = aktuální stav.

Samotná mech. konstrukce je z nábytkářské!! překližky 18mm, na důležitých místech zvojená na 18+mezera 18 +18 + staženo šrouby, což tvoří jakž takž tuhou desku 36mm. Lze dále zesilovat, ale jde to proti přenosnosti dílů - viz. spousta odlehčovacích otvorů. Pro pevné stanoviště by to celé bylo mnohem jednodušší.
Nemám truhl. ani jinou dílnu, ani ponk, ani větší svěrák, je to skutečně v pravém slova smyslu hand made.
Pokračování ...
SW 450P (Vobluda), Poncetka, přestavěný Meade LB 12'' (Dřevák) ve SplitRingu (Hvězdostroj), G3-16200, C1-3000, ED100 na SkyTee II, Panoptic 24, Ethos 13, Nagler Zoom 3-6mm, TV Barlow 2x+3x, Meostar B1 10x42 HD
Uživatelský avatar
LaH
Příspěvky: 435
Registrován: 20. 09. 2012, 08:38
Bydliště: Malé Kyšice

Hvězdostroj - ATM SplitRing

#2

Příspěvek od LaH »

FunTomas:
děkuji za uznání mého bastlu (nebyla-li to ovšem pochopitelná ironie)

Lamid:
u převodu ozubenými řemínky nepovažuji změny rozměrů vlhkostí za podstatné pro funkci.
Ad "stolařská práce" - sám mám na to jiný, ne tak optimistický, názor. Chybou bylo nepořídit ihned kvalitní pokosovou pilu, kvalitní "šukalku" jsem také pořídil až bylo hotovo. Ani stolní vrtačka by neškodila, a taky ....,  a taky .... .

Pavebo:
Myslíš-li snímek dalekohledem, ne dalekohledu, nemám k tomu žádné vybavení (doufám, že jen prozatím!). Na totéž byl zvědavý Vla, ale všechno má svůj čas. Dělám na polárním hledáčku.
Testy max. zvětšením co mám, něco málo pod 500x, ukazují vizuálně zcela čistý siderický pohyb i oba pohyby min. rychlostí jsou vizuálně naprosto plynulé. Proti starším fotkám už tam mám dole všechny čtyři AL kladky a to přesně soustružené (kamarád nástrojař). Ale - když jsem to předtím provizorně poháněl nábytkovým, kolečkem, také to kupodivu nebylo vizuálně úplně špatné. To je ten velký průměr posledního převod. kola. A LightBridge možná není na atrofoto ani dost tuhý.
EQ6 motorky to utáhnou skutečně "levou zadní", patně chybí velké ztráty na šnekovém soukolí. Ta rezerva síly je tak velká, že uvažuji o zakrytování DE převodu. Jednou mne chytla hnací kladka převodovky DE rukavici a už to téměř lisovalo prsty, když jsem to ručkou stopnul a vymotal ven. Dalekohled je nevyvážený až na závaží dole (zbytek z občasného Dobson režimu), montáž už vůbec ne, vliv hrubého nevyvážení nepozorovatelný. Pozn. - i MMys trochu o způsobilosti EQ6 motorků pochyboval. Proto jsem nerad počítal s tím, že se to možná bude muset prohnat přes výkonové polovodiče na silnější KM. Primitivní, ale snad účinné. S velkou rezervou to skutečně není třeba!
Výjezdy na Suchomasty či Požáry hlásím, někdy ale na poslední chvíli. Jinak, na čumendu bych se měl spíše hlásit já. Spojení v SZ.

SW 450P (Vobluda), Poncetka, přestavěný Meade LB 12'' (Dřevák) ve SplitRingu (Hvězdostroj), G3-16200, C1-3000, ED100 na SkyTee II, Panoptic 24, Ethos 13, Nagler Zoom 3-6mm, TV Barlow 2x+3x, Meostar B1 10x42 HD
Uživatelský avatar
Stanislavxyz
Příspěvky: 877
Registrován: 24. 10. 2012, 19:10

Hvězdostroj - ATM SplitRing

#3

Příspěvek od Stanislavxyz »

No tak na to že nemáš ani stojan na vrtačku tak klobouk dolů! Vážně, jestli jsi to "mastil" takovým způsobem jak naznačuje  fotka přípravku s hoblíkem (mj. dobré řešení! teda jestli jsem to správně pochopil)), tak to je velice pěkný výsledek.

Ještě k nevyvážení- ono je to možná lepší nevyvážením se trochu omezují vůle v konstrukci.
Vas rotundum/Lynx hic potat/Hic est carrus/Palum motat!
Uživatelský avatar
elon254
Příspěvky: 1057
Registrován: 09. 12. 2011, 12:40

Hvězdostroj - ATM SplitRing

#4

Příspěvek od elon254 »

Pěkná konstrukce LaH. Jak se s tím pozoruje směrem na severní světovou stranu?
UL 6", UL 14", Meopta AD, 70/900, CZ 8x30, 7x50,
okulary: ATC 32/8/4, Cz 10/16/20, GSO 30, SPL25, TV Radian 18/10/6, TS 8,Vixen LV 4/2,5
filtr: O Ill, UHC, H-beta, solar
http://planety.g6.cz/
http://www.boto.cz
http://elon254.rajce.idnes.cz/
Uživatelský avatar
Pavebo
Příspěvky: 1122
Registrován: 10. 04. 2009, 13:37
Bydliště: Plzeň

Hvězdostroj - ATM SplitRing

#5

Příspěvek od Pavebo »

LaH: máš pravdu, Mt. Palomarská a potažmo obecně split-ring montáž je velice efektivní a zatraceně estetická k tomu -> nedivím se, že tě tato myšlenka provázela životem a nakonec i donutila k vlastní realizaci.

Díky za velice detailní odpovědi, mám radost ze tvého potvrzení použitelnosti EQ6 elektroniky, s tím jsem měl docela zásadní "virtuální" problém při úvahách (SW N16" jako astrofoto tubus má tak 40-42 kg) . Díky za kontakt, ozvu se.

Zdraví

Pavebo
Uživatelský avatar
FunTomas
Příspěvky: 3910
Registrován: 21. 07. 2003, 13:20

Hvězdostroj - ATM SplitRing

#6

Příspěvek od FunTomas »

...(nebyla-li to ovšem pochopitelná ironie)...
No tak to v žiadnom prípade. Je to skutočný úprimný obdiv.
mail to:fun2mas(at)gmail.com
Uživatelský avatar
LaH
Příspěvky: 435
Registrován: 20. 09. 2012, 08:38
Bydliště: Malé Kyšice

Hvězdostroj - ATM SplitRing

#7

Příspěvek od LaH »

Pěkná konstrukce LaH. Jak se s tím pozoruje směrem na severní světovou stranu?V Hvězdostroji je LightBridge a ten má tři možnosti "rotace" hlavy. Přehození hlavy o 120st. je na 1 min., následná kolimace řekněme na 2 min (při utahování šroubů se to nepatrně pohne, je tam vůle).

Ale poloha okuláru při pozorování je problém Newtona na každé EQ montáži.

Co bych příště zkusil upravit pro pohodlí pozorování je zmenšit půdorys, což ale o moc nepůjde a montáž by pro změnu musela výše. Teď mi to "líže" trávu, jak jsem se snažil to mít dole.

Edit: Zapomněl jsem na protočení v povolených kruzích, to také používám.
SW 450P (Vobluda), Poncetka, přestavěný Meade LB 12'' (Dřevák) ve SplitRingu (Hvězdostroj), G3-16200, C1-3000, ED100 na SkyTee II, Panoptic 24, Ethos 13, Nagler Zoom 3-6mm, TV Barlow 2x+3x, Meostar B1 10x42 HD
Uživatelský avatar
LaH
Příspěvky: 435
Registrován: 20. 09. 2012, 08:38
Bydliště: Malé Kyšice

Hvězdostroj - ATM SplitRing

#8

Příspěvek od LaH »

Hvězdostroj - převodovky

Počáteční tápání - použití EQ6 KM vč. jejich prvního ozub. převodu znamenalo, že šnekový převod už moc nevycházel. Dotazy na indiv. výrobu ozubených převodů mne definitivně u vyléčily z představy, že dám vydělat českým řemeslníkům (tisíce za 1 kolečko, dovoz z GB vycházel výrazně levněji), z těch sériových nevycházela váha, třecí převody přesně nevyrobím (viz. montáž MMys). Převodovčičky od motorků např. GM Electronic jsem naprosto vyloučil. Takže jsem nakonec znovu spekuloval nad ozub. řemeničkami (váhově příznivé z AL) a zvolil je (viz montáže Avalon).

Spočítal jsem si v Excelu varianty převodů, které v závěru definují v RE průměr hnacích kladek při daném průměru Split Ringu (99cm) a v DE průměr velkého kola. Dále bylo třeba spočítat délku řemeniček (existují vzorce, ale nebyly mi srozumitelné), vzít v úvahu prohnutí napínákem(?) a určit tak rozteč os.

Objednal jsem vše u Tymy, kde mi levně a snad i přesně (upozornil jsem je, že je to na přesný pohon dalekohledu) osy kladek vyvrtali/převrtali na požadované průměry. Ložiska na Žižkově jsou s perfektním poradenstvím a za velmi slušné ceny.
Řemeničky mi kamarád nástrojař velmi odlehčil a vytvořil i otvory a závity pro červíky, protože pevné spojení bude až po důkladném provozním otestování.

Potom jsem začal dělat RE převodovku, převody jsem zdvojil, zda je to dobře a zda to "rozmělňuje" nepřesnosti, ukáže čas a event astrofoto. Prozatím jsem se ani neobtěžoval dát ty dvojice proti sobě, jsou tam jak to padlo. Napojení převodovky na hřídel hnacích kladek je přes pružnou hřídelovou spojku, což znamená, že převodovku lze snadno od hnacích kladek odpojit a eliminace mírné nesouososti je velmi vítaná. Pružnost je při přenášeném malém krouťáku neznatelná.
MMys poradil s přehozením smyslu otáčení KM, čímž jsem to mohl navrhnout kompaktnější.

DE převodovka je jednodušší, jen výstupní osa je ocelová 12mm, je tam velký tah DE řemene.

Ložiska jsou opravdu brutálně zatlučená (FUJ!!!) do předvrtaných děr v překližce, po zkuš. provozu je zajistím nějakým epoxidem či silikonem, možná i mechanicky, vyzkoumám, uvidím. Axiální namáhání by se mělo blížit nule, nepředpokládám problémy.
Profi ložiskové domečky s jejich rozměry a váhou nešlo použít.
Z malé svornosti (zde šnek. soukolí kraluje) jsem měl obavy, ale velký poslední převod to pro DE i RE celkem řeší, možná také i řádné napnutí řemeniček.

Možná se to nezdá, ale v převodovkách je uloženo min. 50% celkové práce. Pro RE jsem převodovku dělal 2x, poprvé se mi "něco nezdálo", prostě ten chod nebyl čistý, asi malá nesouosost.
Zopakuji odkaz:   http://www.imagehosting.cz/?v=imgp6059.jpg

Pokračování ...



SW 450P (Vobluda), Poncetka, přestavěný Meade LB 12'' (Dřevák) ve SplitRingu (Hvězdostroj), G3-16200, C1-3000, ED100 na SkyTee II, Panoptic 24, Ethos 13, Nagler Zoom 3-6mm, TV Barlow 2x+3x, Meostar B1 10x42 HD
Uživatelský avatar
Kami
Příspěvky: 2060
Registrován: 02. 01. 2004, 06:45
Věk: 46

Hvězdostroj - ATM SplitRing

#9

Příspěvek od Kami »

Parádní práce na zbastlení na koleně. Máš můj obdiv tak jak jsem to už psal v minulém vláknu.

Co se týká zmenšení podstavy, osobně bych do toho nešel. Snižuješ tím stabilitu celku. Právě spodní část musí být co nejširší. ( viz moje poncetka s deskou 750x750mm. ) Zkusil bych přístup k okuláru řešit jiným způsobem, buď otočným segmentem sekundáru a nebo speciálními schůdky pro stoupnutí a opření mimo SplitRing.

;)
SW102/500, SW ED100/900, R100/1500, R125/1583, N127/646, R140/1543, R150/1800, C150/2250, N152/1178, N170/1022, NCN310/1768/5970,... + další sklíčka do 0,75m.
Uživatelský avatar
LaH
Příspěvky: 435
Registrován: 20. 09. 2012, 08:38
Bydliště: Malé Kyšice

Hvězdostroj - ATM SplitRing

#10

Příspěvek od LaH »

Požadavky - rozebiratelnost do "desek", přenosnost po dílech, skladnost v kufru auta, rozborka sborka za pár minut.

Plány jsem si kreslil, někdy i rýsoval, ale vždy na daný úsek práce. Step by step, vždy z dosažené pozice. Hnala mne vize a model č.2.
Nevím, jestli jsou nějaké freeware 3D CADy, nechtělo se mi tím prolézat abych pak zjistil, že to nestačí. Mám slušnou představivost, ale některé věci jsem opravdu "uviděl" až v reálu.
Spoustu věcí jsem stejně neměl přesně zmapovanou dopředu - třeba velikost převodovek, což je ale dost podstatné.

Vše vychází z průměru kruhu SplitRingu - dopočítal jsem se k 1m průměr + 05m výřez, aby se tam vešel 16'' Newton.
Původně jsem totiž chtěl 120cm průměr, ale ten se mi naštěstí!!! nevešel do kufru auta. To už by ale vzniklo nepřenosné monstrum.
Jak jsem již uvedl, pro kritická místa jsem to zdvojil s 18mm vzpěrami staženými šrouby, tedy celkem 54mm tloušťka.
Osvědčilo se, v případě potřeby lze přidávat i dodatečně tyto zpevňující vrstvy.

Na začátek - nástroje "hypermarket level" jsou téměř k ničemu (vibr. bruska, mafl 2x, vrtačka, pilka šukalka, svěrky, ...).
Dnes jako základ vidím kvalitní pokosovou pilu - střední kategorii jsem měl chvíli půjčenou a nic moc.
Překližka je nábytková 18mm, nelíbila se mi vodovzdorná ani obyčejná.
Nechal jsem pár odřezků válet na volno venku a nemám obavy, že to občasné ovlhnutí nevydrží - tak tady je určitě možno kritizovat.

http://www.imagehosting.cz/?v=0130092011.jpg
Váha a velikost desky 1200x2400mm je za hranou rozumné manipulace.

http://www.imagehosting.cz/?v=01a3009201.jpg
Výroba kruhu - el. hoblík na "karuselu", na Nováčcích je i foto s pásovou bruskou, v obou případech je nutnost mít posuv po zlomcích mm (viz. ta šroubová tyč s klikou).
Jinak se to ošklivě kouše!
Hoblík i pás. bruska kolo pěkně pohánějí, jediná práce je brzdit rukou (v prac. rukavici!) a pomalinku přitahovat.

http://www.imagehosting.cz/?v=0202102011.jpg
Výřez neměl od počátku plnou hloubku kvůli nebezpečí zlomu v úzkém místě dole. Na obr. je vidět celá moje "truhlárna".
Před vlastním  výřezem jsem naštěstí měl vyznačené osy kruhu po 45st.,takže jsem neztratil pozici středu - tohle je velmi důležité.

http://www.imagehosting.cz/?v=0323102011.jpg
Už se to rýsovalo ale takhle to bylo opravdu těžké.

http://www.imagehosting.cz/?v=0406112011.jpg
První "sestavení" a bylo vidět, že od modelu č.2 se musí ustoupit a zmenšit podstavu.
Tady mi už bylo jasné, že jsem model č. 2 odfláknul.

http://www.imagehosting.cz/?v=05imgp5867.jpg
Po mnoha měsících přemýšlení, řezání, pilování, vrtání, odvrtávání, pájení, ... (i nějaká ta beznaděj byla) se to už tvářilo provozuschopně -
je vidět dokončený a zpevněný výřez, vzpěry i umístění RE převodovky, aby se se vzpěrami a zadním výřezem nesetkala.

http://www.imagehosting.cz/?v=06imgp6120.jpg
Tak a tohle je momentální aktuální stav bez kabelů a bez kruhů dalekohledu a s nimi spojeným řemenicovým kolem DE.

http://www.imagehosting.cz/?v=07imgp6121.jpg
Uchycení DE osy (pro dural. trubky) - ty třmeny mi, patrně právem, už zkritizoval Kami, ale s troškou lithiové vazelíny to funguje perfektně takhle.
Ani jsem tam nedal připravené teflonové destičky, a to mám připravena i kul. ložiska.
Ještě bych upozornil na výřezy, umožňující laborovat s vyvážením v ose výřezu.
Bude možno zatížit výřez dole (tam, kde je zesílení) a dostat tím větší dalekohled výše ve výřezu, pokud by měl problémy spodkem výřezem projít.

http://www.imagehosting.cz/?v=09imgp6124.jpg
Připojení RE převodovky na hnací kladky pružnou spojkou - jak jsem už psal, vše je zdvojeno, i ty napínáky jsou "vahadlově", aby "požíraly" diference v přesnostech kladek a ozub. řemínků.
No a kladky jsou dvě a pohánějí dvě kola. Prostě - snaha byla, už s tím moc nehnu.

http://www.imagehosting.cz/?v=10imgp6131.jpg
A zde je jasné, jak je to všechno spojováno, závitová tyč jako šroub požadované délky, jednotná hlava šroubu a "tool" na rozborku a sborku. Lidl aparátek s rezervou stačí na sborku i rozborku, krouťáček má tak akorát.
A ty matice se závitem do dřeva jsou tam na ukázku, nevím, jak se to jmenuje.

The End of Hvězdostroj.
Na dotazy samozřejmě rád odpovím.
SW 450P (Vobluda), Poncetka, přestavěný Meade LB 12'' (Dřevák) ve SplitRingu (Hvězdostroj), G3-16200, C1-3000, ED100 na SkyTee II, Panoptic 24, Ethos 13, Nagler Zoom 3-6mm, TV Barlow 2x+3x, Meostar B1 10x42 HD
Uživatelský avatar
LaH
Příspěvky: 435
Registrován: 20. 09. 2012, 08:38
Bydliště: Malé Kyšice

Hvězdostroj - ATM SplitRing

#11

Příspěvek od LaH »

Aparát stále funguje, jen jednou jsem ukončil o něco dříve pozorování, odfláknuté pájení konektorů se nevyplácí.
Přibyl také polární hledáček, umístěný do štelovacího "disku", ale jsem nějak líný to celé seřizovat, raději pozoruji, když už je to sestavené pod hvězdami.
Protože jsem nevyřešil potlačení Meridian flipu a u Skywatcherů na dotazy neodpovídají, přešel jsem na EQMOD.
S NB už jsem to venku i provozoval, ale nedávno přibyl bezdrátový gamepad, který jsem právě teď v EQMOD rozchodil a na to se těším, ani 5m prodlužovací kabel k ručce nebyl zrovna zárukou volnosti pohybu okolo montáže.
A pořád těch krámů přibývá ...
http://www.imagehosting.cz/?v=imgp6171.jpg
SW 450P (Vobluda), Poncetka, přestavěný Meade LB 12'' (Dřevák) ve SplitRingu (Hvězdostroj), G3-16200, C1-3000, ED100 na SkyTee II, Panoptic 24, Ethos 13, Nagler Zoom 3-6mm, TV Barlow 2x+3x, Meostar B1 10x42 HD
Uživatelský avatar
LaH
Příspěvky: 435
Registrován: 20. 09. 2012, 08:38
Bydliště: Malé Kyšice

Re: Hvězdostroj - ATM SplitRing

#12

Příspěvek od LaH »

Tak mi dnes v Hvězdostroji trošku zasmrděla zákl. deska EQ6 a ukončila činnost. Právě jsem jedl, dlouho šel jen tracking, takže žádný záhul, jelo to předtím min. hodinu na autobaterii, jako vždycky.
Je to v místě, kde je na desce přívod napájení, je tam bílý dvoupólový konektor, z druhé strany desky je napsáno C1. Zdá se, že jde pouze o napájení, asi dva prvky jsou začmouděné, jinde to vypadá OK, snad nic dalšího nevyhořelo.
Nevíte o někom, kdo tohle umí opravit? Nebo kde vzít náhradu? Celý nový upgrade EQ6 se mi kupovat nechce.
Já se k tomu astrofotu asi nedostanu. :(
SW 450P (Vobluda), Poncetka, přestavěný Meade LB 12'' (Dřevák) ve SplitRingu (Hvězdostroj), G3-16200, C1-3000, ED100 na SkyTee II, Panoptic 24, Ethos 13, Nagler Zoom 3-6mm, TV Barlow 2x+3x, Meostar B1 10x42 HD
Uživatelský avatar
ok1in
Příspěvky: 990
Registrován: 27. 06. 2017, 19:23
Bydliště: Slaný
Věk: 63
Kontaktovat uživatele:

Re: Hvězdostroj - ATM SplitRing

#13

Příspěvek od ok1in »

Pokud je to nějaká banalita, můžeme se na to podívat, je to ke mě kousek - oměříme a uvidíme. Pošli detailní foto té části desky. Máte k ní někdo dokumentaci (na netu jsem nehledal)?
Uživatelský avatar
LaH
Příspěvky: 435
Registrován: 20. 09. 2012, 08:38
Bydliště: Malé Kyšice

Re: Hvězdostroj - ATM SplitRing

#14

Příspěvek od LaH »

Díky, zítra nafotím a zkusím najít Googlem schema. V papírové dokumentaci asi není, mám ji navíc v Praze a tam budu až v úterý.
SW 450P (Vobluda), Poncetka, přestavěný Meade LB 12'' (Dřevák) ve SplitRingu (Hvězdostroj), G3-16200, C1-3000, ED100 na SkyTee II, Panoptic 24, Ethos 13, Nagler Zoom 3-6mm, TV Barlow 2x+3x, Meostar B1 10x42 HD
Uživatelský avatar
ok1in
Příspěvky: 990
Registrován: 27. 06. 2017, 19:23
Bydliště: Slaný
Věk: 63
Kontaktovat uživatele:

Re: Hvězdostroj - ATM SplitRing

#15

Příspěvek od ok1in »

OK, není kam spěchat... ;)
Odpovědět