AZ-EQ6 GoTo

Vše o montážích, stativech, pohonech dalekohledů, naváděcích systémech, apod.
Odpovědět
hutman05
Příspěvky: 16
Registrován: 15. 06. 2018, 09:06

Re: AZ-EQ6 GoTo

#271

Příspěvek od hutman05 »

Vážení POZOR!
podle přiloženého obrázku se mi podařilo přepólovat a také odpálit motherboeard na AZ-EQ6 Pro. Tam je + a - OBRÁCENĚ! Vždy raději odmontovat kryt a podívat se na zapojení zdroje, uvnitř je + červený kablík. Na štěstí mi jeden borec z fóra byl schopen motherboard opravit.
Cztwerec píše:Přátelé prosím Vás teď nevím jestli se bavíme o EQ 6 nebo o AZ EQ 6. Autokabel bych taky rád zahodil, ale zatím mi to šlape s udaným zdrojem jako hodinky :)





Tahle zástrčka je na desce a má nějaký prazvláštní rozměr (který jsem zatím nenašel na žádném jiném zdroji), verze na fotografii (těžko říct jestli to třeba ty novější mají???), má tedy zřejmě udělaný nalevo i klasický jako EQ6, nevím jestli se pletu, opravdu do toho nebudu kecat, jelikož elektronice skoro nerozumim (jen jako uživatel). :)
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24261
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: AZ-EQ6 GoTo

#272

Příspěvek od MilAN »

No, nepochopil jsem , proč ses řídil nějakým 5 roků starým obrázkem, navíc ne k dalekohledu, který máš. A jinak natočený konektor. Při tom v manuálu to máš nakreslené.
N
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
AstroM
Příspěvky: 84
Registrován: 16. 01. 2016, 16:03
Bydliště: Bratislava - Ružinov
Věk: 22
Kontaktovat uživatele:

Re: AZ-EQ6 GoTo

#273

Příspěvek od AstroM »

Zdravím. Tak AZ-EQ6 je už nejaký ten rok vonku.
Ja ju mám asi pol roka, všetko beží ako má, je super tichá, presná, stabilná, ale v poslednej dobe som si všimol problém so závitom, ktorým sa nastavuje sklon montáže, pripadne sa ním dá umiestniť do AZ módu :x
Funguje dobre, ale keď s ním prídem k 90° a dám montáž do AZ módu, v prípade, že ju chcem vrátiť naspäť na EQ mód nastane problém. Závit proste ako keby nevládze zabrať a začať meniť sklon, čiže mu musím pomôcť tým, že na začnem polarnu os montáže tlačiť rukou hore. Potom sa chytí a nie je žiadny problém po celom rozsahu, ale bez toho, aby som tomu trochu pomohol by som tým neotočil.
Tento problém nastáva len keď je montáž okolo 90°, inak to beží hladko.
Stretol sa s tým už niekto z vás? Je to veľký problém, alebo to stačí len namazať, pripadne je to normálne? Montáž je v záruke, ale nechcem ju zbytočne reklamovať a nedaj bože zamieňať, nakoľko všetko ostatné funguje bezchybne.
Dúfam, že som to opísal zrozumiteľne, keď tak viem v piatok priložiť ak fotky pre lepší popis.
Vopred ďakujem za odpovede a pomoc :)
vader.s
Příspěvky: 58
Registrován: 04. 08. 2018, 17:31

Re: AZ-EQ6 GoTo

#274

Příspěvek od vader.s »

Ahoj,

To je očekávané chování, když chceš montáž používat v AZ módu. Je to napsané i doslovně v návodu. Vyšroubovat zvedací šroub až do přibližně 88 st. , kde šroub “vyskočí”. Následně ručně donastavíš do 90 st. a zajistíš šrouby. Ale to je pro AZ mód. V EQ módu se stejně k těmto stupňům nedostaneš, pač v EQ funguje jestli se nepletu do 75 st.
Přílohy
CBAD7CC6-5F43-4BEE-A55A-3505643DF228.jpeg
CBAD7CC6-5F43-4BEE-A55A-3505643DF228.jpeg (644.1 KiB) Zobrazeno 3440 x
Uživatelský avatar
AstroM
Příspěvky: 84
Registrován: 16. 01. 2016, 16:03
Bydliště: Bratislava - Ružinov
Věk: 22
Kontaktovat uživatele:

Re: AZ-EQ6 GoTo

#275

Příspěvek od AstroM »

To áno, šrób tam končí a treba tam tie dva prešróbovať aby sa dala dať do 90°. To je jasné. Ale keď ju dávam naspäť, šróby dám tam kam majú byť a ručne ju posuniem na 88°, závit by sa mal "chytiť", ale nechytí (respektíve chytí, ale akoby nevládal zabrať). Ani s ním nejde otočiť, musím sklon dosť silno tlačiť rukou a počas toho sa snažiť otáčať šróbom až kým sa "nechytí". Potom už nie je problém.
Problém je, že si nepamätám, či to takto bolo od začiatku :D
Uživatelský avatar
Yarkho
Příspěvky: 1466
Registrován: 23. 07. 2018, 18:20
Bydliště: Říčany
Věk: 42

Re: AZ-EQ6 GoTo

#276

Příspěvek od Yarkho »

Chcel by som sa opýtať na napájanie montáže. V originálnom balení bol káblik, ktorý končí koncovkou do auto-zapaľovača. Je možné nejak montáž pripojiť (cez príslušný stabilizovaný 12V adaptér) do siete?

12V adaptérov mám niekoľko, avšak ani jeden z nich nemá príslušnú koncovku do AZ-EQ6. (Nejaký dôvod to zrejme má - malý prúd.)

Manuál vraví, že:
• Output Voltage: DC 11V (minimum) to DC 16V (maximum). Voltage not in this range might cause permanent damage to the motor controller or the hand controller.
• Output Current: 4A for power supply with 11V output voltage, 2.5A for power supply with 16V output voltage.
• Do not use an un-regulated AC-to-DC adapter. When choosing an AC adapter, it is recom-mended to use a switching power supply with 15V output voltage and at least 3A output current

a našiel som toto:
https://www.primalucelab.com/astronomy/ ... z-eq6.html
Celestron C11 Edge HD - C8 Edge HD - C6 XLT - TS Apo 125mm f/7.8, 102mm f/7, 80mm f/7
AZ-EQ6; HEQ-5; AZ-GTiX ; AM5 - bino MaxBright II / okuláry TV Panoptic / Vixen SSW / Baader Morpheus / SW Aero ED
http://astrofotky.cz/~Yarkho
Uživatelský avatar
hades
Příspěvky: 3383
Registrován: 01. 11. 2017, 10:02
Věk: 41

Re: AZ-EQ6 GoTo

#277

Příspěvek od hades »

Jestli jsi jenom trochu zručný tak si ten adaptér můžeš vyrobit. Stačí dvě věci:
1) konektor, například: https://www.elektro-hofman.cz/auto-napa ... -na-kabel/
2) zdroj, například: https://www.elektro-hofman.cz/napajeci- ... w-vnitrni/
jo a pak ještě nějaký přívodní kabel do sítě, ale ten doma určitě nějaký máš
William Optics FluoroStar 110, AFR-IV, ASI533MM Pro, EQ-6 R, Berlebach Planet, SVBony SV305M Pro, Intel NUC, DeepSkyDad AF3 a pár dalších kravin vlastní výroby
Astrofotky
Uživatelský avatar
Yarkho
Příspěvky: 1466
Registrován: 23. 07. 2018, 18:20
Bydliště: Říčany
Věk: 42

Re: AZ-EQ6 GoTo

#278

Příspěvek od Yarkho »

Asi preferujem overené komerčné riešenie pred bastlením niečoho sám doma (zásuvku vymením, ale toto je asi nad moje sily).
Celestron C11 Edge HD - C8 Edge HD - C6 XLT - TS Apo 125mm f/7.8, 102mm f/7, 80mm f/7
AZ-EQ6; HEQ-5; AZ-GTiX ; AM5 - bino MaxBright II / okuláry TV Panoptic / Vixen SSW / Baader Morpheus / SW Aero ED
http://astrofotky.cz/~Yarkho
xarrow
Příspěvky: 72
Registrován: 13. 06. 2018, 14:44

Re: AZ-EQ6 GoTo

#279

Příspěvek od xarrow »

Yarkho píše:Asi preferujem overené komerčné riešenie pred bastlením niečoho sám doma (zásuvku vymením, ale toto je asi nad moje sily).
pokud zvládneš zásuvku, tak toto by neměl být problém. Není to obrázek přímo k tomu zdroji z odkazu (tam nejde popisek přečíst), stejnej typ, jiný paramety. Zapojení podle nálepky (jsou to dvě zásuvky)
Obrázek

případně něco takovýho:
https://zbozi.mobilmania.cz/q/menic+trafo+220v+12v/
ale mě se ten autokonektor na ven do vlhka moc nelíbí.

Sám používám na HEQ5 něco takovýho:
https://www.gme.cz/napajeci-adapter-sit ... -mean-well
tady je asi potřeba ještě tohle:
https://www.astroshop.eu/power-cables/p ... -r/p,59246

ten konektor přímo na zdroji spíš nebude, používá se pro audio, ale koupit se dá:
https://www.ebay.co.uk/itm/Multi-Contac ... 2578170486
Uživatelský avatar
Yarkho
Příspěvky: 1466
Registrován: 23. 07. 2018, 18:20
Bydliště: Říčany
Věk: 42

Re: AZ-EQ6 GoTo

#280

Příspěvek od Yarkho »

Ďakujem všetkým za rady.
Rozhodol som sa však pre adaptér od PrimaLuceLabs, ktorý dnes doručil kuriér UPS. Riešenie síce drahšie, ale bez dodatočného majstrovania.
Celestron C11 Edge HD - C8 Edge HD - C6 XLT - TS Apo 125mm f/7.8, 102mm f/7, 80mm f/7
AZ-EQ6; HEQ-5; AZ-GTiX ; AM5 - bino MaxBright II / okuláry TV Panoptic / Vixen SSW / Baader Morpheus / SW Aero ED
http://astrofotky.cz/~Yarkho
vader.s
Příspěvky: 58
Registrován: 04. 08. 2018, 17:31

Re: AZ-EQ6 GoTo

#281

Příspěvek od vader.s »

AstroM píše:To áno, šrób tam končí a treba tam tie dva prešróbovať aby sa dala dať do 90°. To je jasné. Ale keď ju dávam naspäť, šróby dám tam kam majú byť a ručne ju posuniem na 88°, závit by sa mal "chytiť", ale nechytí (respektíve chytí, ale akoby nevládal zabrať). Ani s ním nejde otočiť, musím sklon dosť silno tlačiť rukou a počas toho sa snažiť otáčať šróbom až kým sa "nechytí". Potom už nie je problém.
Problém je, že si nepamätám, či to takto bolo od začiatku :D
Tak to jsem nepřesně pochopil. Po nějaké odmlce jsem se dostal k montáži asi a 10x jsem to zkoušel. Většinou to vrácení šroubu jde lehce, ale podařilo se mi také tu matici s vnitřním závitem dostat do polohy, kdy se závitu na šroubu příliš nechce. Je na té matici lehká vůle kolmo k ose šroubu, která umožní jakési vystředění, aby se ten závit chytil. Nejsem tedy strojař, tak se předně omlouvám za mou terminologii, ale snad si budeme rozumět.
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24261
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: AZ-EQ6 GoTo

#282

Příspěvek od MilAN »

Jsem přesvědčen, že konstruktér ani výrobce nepředpokládal, že se poloha hlavy bude stále přestavovat ( to by udělal celé jinak) . Ale udělal tu montáž tak, aby si ji uživatel mohl přizpůsobit způsobu pozorování. Takže vyrábí jednu montáž, a je na uživateli, který režim si zvolí.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
vla
Příspěvky: 5403
Registrován: 22. 09. 2002, 02:11
Bydliště: Praha 6

Re: AZ-EQ6 GoTo

#283

Příspěvek od vla »

Vem si šroub a matku a zkoušej to našroubovat ne sebe. Nejde to v každé poloze, ale musí na sebe sednout začátky závitu, takže to první pootočení, než se závit chytne je třeba dělat bez zátěže, to je podstata tvého problému. Jsou samozřejmě i jiná, ovšem výrobně dražší řešení, dále viz. Milan.
tel 608 920 902 Nemám rád tenhle stát.
vader.s
Příspěvky: 58
Registrován: 04. 08. 2018, 17:31

Re: AZ-EQ6 GoTo

#284

Příspěvek od vader.s »

MilAN píše:Jsem přesvědčen, že konstruktér ani výrobce nepředpokládal, že se poloha hlavy bude stále přestavovat ( to by udělal celé jinak) . Ale udělal tu montáž tak, aby si ji uživatel mohl přizpůsobit způsobu pozorování. Takže vyrábí jednu montáž, a je na uživateli, který režim si zvolí.
Souhlas. Proste tak to funguje a je to výrobcem takto navrženo. Řešit to jinak by mělo patrně vliv na cenu. Mě osobně to nijak nevadí a s trochou citu a cviku je to v pohodě.
DoktorR
Příspěvky: 4
Registrován: 31. 07. 2020, 10:15

Re: AZ-EQ6 GoTo

#285

Příspěvek od DoktorR »

Zdravím Vás, po rozbalení nové montáže z krabice jsem objevil poškození jednoho čepu u šroubu pro nastavení výšky osy RA. Pravděpodobně to při výrobě začišťují, ale poněkud drsněji než by bylo vhodné. Setkal se s tím někdo z Vás? Nevíte prosím, kde by se to dalo objednat? Moc děkuji
Přílohy
čep.JPG
čep.JPG (905.81 KiB) Zobrazeno 1995 x
Odpovědět