AZ-EQ6 GoTo

Vše o montážích, stativech, pohonech dalekohledů, naváděcích systémech, apod.
Odpovědět
mordy
Příspěvky: 55
Registrován: 20. 11. 2020, 12:01

Re: AZ-EQ6 GoTo

#346

Příspěvek od mordy »

Já jsem v původním příspěvku psal jen to, že u AzEq6 pravděpodobně zůstanu, ale se nedá vyloučit, že se bude dát koupit něco výrazně lepšího. Plácnul jsem enkodér, ale může to být cokoliv jiného. O TDM jsem se zajímal. Vyplynulo mi to samé, co píšeš. Čerpal jsem i z podkladů, co jsi dal na fórum a díky za ně.

AzEq6 je pro mě nosností předimenzovaná - aktuálně nosí max. 150mm dalekohled. Stačila by mi i menší montáž, ale poslední rok se kupuje, co je k mání. Všechny levnější montáže od Heq5 nahoru byly vyprodané. Časem pořídím 10" newton.

O eq3 jsem psal, že je aušus, v nadsázce. Na začátku jsem se s ní hodně naučil a mám ji svým způsobem rád. Dá se nosit i s dalekohledem v batohu. Musel jsem ji pořádně ustavit, objekty na obloze hledat na stupnicích a pak k nim ve finále doskákat přes hvězdy, proti tomu je goto montáž hrozná nuda. Pak samozřejmě přišlo zuření, když se u pracně ustavené montáže samovolně zasunuly pod vahou dalekohledu nohy stativu a můžeš si vybrat mezi variantou "stativ nedrží" a "plastová aretace nohy praskne".

Podobně s eq5. Když eq5 nemůžu postavit vodorovně, protože inženýr přímo nad vodoznak nacpal kryt motoru, co si mám myslet? Když navíc v tom krytu vůbec nic není. Můžu si myslet, že stejně tak prázdná byla hlava, co to poslala do výroby. To není o ceně. Ani to není o tom, že goto je dolepené na montáž dodatečně a museli dělat kompromisy.

Mně nevadí, že když si koupím Trabanta, tak nejede. Mně vadí, když z Ferrari po příjezdu ze salónu upadnou dveře. Samozřejmě SW montáže používám jako 90% lidí zde. Komunita je největší síla těch montáží. Každý s nimi umí poradit a opravit je. Ani si nemyslím, že by to byly špatné výrobky, štvou mě jen detaily. S SW dalekohledy jsem třeba spokojený. Newton 150P je levný, přitom je naprosto v pořádku. Mám ho od začátku a stále ho používám. Není tam nic nakřivo, nic z něj neodpadává... až na ty montáže ;)
vader.s
Příspěvky: 58
Registrován: 04. 08. 2018, 17:31

Re: AZ-EQ6 GoTo

#347

Příspěvek od vader.s »

MiroM píše:Neviem, či správne rozumiem tvojmu problému, ale skúsil by som rozobrať ručku a skontrolovať ten RJ port. Už vzhľadom k jeho konštrukcii a pravidelnému napružovaniu kontaktov konektora by som tam očakával studený kontakt. Pod lupou by to mohlo byť vidno, hlavne po založení kábla. Prípadne mikropájkou všetky kontakty preletovať.
Jen pro dokončení řešení problému. Studeňák zásuvky RJ45 na desce montáže. Zřejmě pin zodpovědný za napájení ručky, protože s PC to šlapalo bez problémů. Nezkoumal jsem to dál. Díky za rady. Milan
mordy
Příspěvky: 55
Registrován: 20. 11. 2020, 12:01

Re: AZ-EQ6 GoTo

#348

Příspěvek od mordy »

Cca před půl rokem jsem se tu nepříliš lichotivě vyjadřoval o zpracování montáže Skywatcher Az-Eq6. Minulý týden u rok staré montáže přibyla nová závada, destrukce obou malých řemenic na motorech. Upadly z nich nalisované bočnice, takže řemenu chybí boční vedení a občas se otře o kryt montáže. Projevilo se to náhlým zhoršením pointace při snímání. Příčinou podle mě je, že v mrazu se mosazné řemenice smrštily a tím se uvolnila nalisovaná hliníková bočnice.
Výrobce na poměrně drahé montáži použil šuntové řemenice, které nejsou obrobené z jednoho kusu materiálu.
Když jsem trochu prohledal internet, zjistil jsem, že to není neobvyklá závada a trpí tím i EQ6-R s řemenovým pohonem. Rozhodl jsem se pro zalepení bočnic ke kladce epoxidem. Zatím se mi nepodařilo najít vhodnou náhradu (12 zubů, rozteč řemenu 2.5mm, šířka řemenu 5mm, průměr osy 5mm). Na aliexpresu se dá dohledat rozměrově vyhovující, ale zase ten dělený šunt:
https://www.aliexpress.com/item/32794888777.html
https://www.aliexpress.com/item/32794306335.html

Kdybyste někdo věděl o vhodné kvalitní náhradě, dejte prosím vědět.
Uživatelský avatar
karchesius
Příspěvky: 2
Registrován: 02. 05. 2016, 23:38
Bydliště: Pardubice
Věk: 41
Kontaktovat uživatele:

AZ EQ6 prosím o radu

#349

Příspěvek od karchesius »

Pěkný den,
Pořídil jsem si AZ EQ6 Pro a nedaří se mi ji zprovoznit tak aby najížděla na zadaný objekt. Podle návodu a pokynů v ručce zadám polohu, čas, časové pásmo a přes polární hledáček a údaje na ručce ustavím na nebeský pól. Pak dám vyrovnat na 1, 2 nebo 3 hvězdy a dalekohled sice přejede, ale naprosto chybně. Potřeboval bych prosím poradit v čem dělám chybu.
Moc děkuji.
Uživatelský avatar
biker.fm
Příspěvky: 4112
Registrován: 09. 06. 2008, 02:34
Bydliště: Frydek-Mistek
Věk: 56
Kontaktovat uživatele:

Re: AZ EQ6 prosím o radu

#350

Příspěvek od biker.fm »

AZ-EQ6 v EQ modu.

1. ustavit montaz na polarku aby polarka byla priblizne v miste kde ma byt na kruznici
2. zapnout montaz
3. nastavit misto kde jsem , datum , cas a DayLigh Saving na hodnotu Yes
4. provest zarovnani na 2 hvezdy tak aby jedna byla na zapnadni a druha na vychodni casti oblohy

Dalekohled musi byt ve vychozi poloze (pred zapnutim montaze). Tzn. miri nahoru, zavazi je dolu.

Ted jsem to napsal z pameti jak jsem to kdysi delal, snad jsem se nikde nesekl v tomto "navodu".
Pozorovani hvezd na nocni obloze = prijemny relax v kazdodennim stresu.


APM 152/1200 a mala Kowa na vylety do hor
Moje fotky na www.astrofotky.cz.
Uživatelský avatar
g
Příspěvky: 1832
Registrován: 05. 12. 2008, 14:13
Bydliště: Neratovice
Věk: 62

Re: AZ EQ6 prosím o radu

#351

Příspěvek od g »

zkusil bych radu člena "Milan":
viewtopic.php?p=450113&hilit=home#p450113
vždy mi pomohla, pokud nějaká z mých montáží ztratila orientaci..
cituji: "Jediná rozumná metoda je použít 1.star alignment. Po vyplnění všech údajů správně ( včetně té 12 hod diference) nechat montáž na hvězdu najet. Hvězda bude určitě jinde. Nesahat na elektroniku - ručku, ale povolit ustanovky a ručně dostrkat hvězdu na střed okuláru. Zaaretovat a na ovladači potvrdit úspěšný alignment. Následně hned nechat zaparkovat do Home pos. a vypnout. Tím si montáž sama určila, která poloha odpovídá jejímu výpočtu pro Home pos.
Následně znovu start a klasický alignment na 2 hvězdy - centrovat už ručkou a potvrdit správnost. Pak už pomocí Goto hledat objekty."
Bino SD 82/470mm; triedry 25x100, 8x30; kukátko 2x54. Berlebach UNI19c a Report 322K; hlava Berlebach 553
Uživatelský avatar
Bill
Příspěvky: 4758
Registrován: 11. 01. 2007, 19:54
Bydliště: Uničov

Re: AZ EQ6 prosím o radu

#352

Příspěvek od Bill »

karchesius píše: 13. 04. 2022, 15:09 Potřeboval bych prosím poradit v čem dělám chybu.
Začal bych kontrolou zeměpisných souřadnic - zda nemáš prohozenou zeměpisnou šířku/délku, zda máš správně znaménka...
A taky zda máš správně čas - zapnutou volbu DST (letní čas)
M:736 750 113
mordy
Příspěvky: 55
Registrován: 20. 11. 2020, 12:01

Re: AZ EQ6 prosím o radu

#353

Příspěvek od mordy »

karchesius píše: 13. 04. 2022, 15:09 Pěkný den,
Pořídil jsem si AZ EQ6 Pro a nedaří se mi ji zprovoznit tak aby najížděla na zadaný objekt. Podle návodu a pokynů v ručce zadám polohu, čas, časové pásmo a přes polární hledáček a údaje na ručce ustavím na nebeský pól. Pak dám vyrovnat na 1, 2 nebo 3 hvězdy a dalekohled sice přejede, ale naprosto chybně. Potřeboval bych prosím poradit v čem dělám chybu.
Moc děkuji.
Dodal bych něco z vlastní zkušenosti.

Vyzkoušej chování v AltAz režimu. Tam nemusíš řešit žádné ustavení montáže, home position apod. Práskneš montáž s dalekohledem na zem jak tě nepadne, nic nenastavuješ, nevyvažuješ, ustavíš na dvě hvězdy a musí to fungovat. Pokud ne, je problém v montáži. Pokud to funguje, je spíš chyba někde v složitějším procesu ustavení eq režimu. Pokud zrovna nefotíš duchoviny, AltAz režim doporučuju, život je s ním úplně astronomicky krásný a jednoduchý :)

Pokud montáž nebyla kupovaná v ČR, může být ryska polárního hledáčku nastavená na jiný poledník/časové pásmo. Při polárním ustavení se poloha rysky proti RA ose nastavuje na 1.listopadu 0h 0min, kdy je polárka na ciferníku hledáčku nahoře. Typicky u montáží z německých eshopů je potřeba rysku nastavovat na RA stupnici proti datu 1.října. Ta změna není velká, ale rozhodí Goto dost na to, aby montáž najížděla blbě. Je to řešitelné i pootočením rysky na polárním hledáčku, ale asi je to zbytečná komplikace, pokud je hledáček zkolimovaný. Návod je možné najít na netu, heslo kalibrace polárního hledáčku. Popravdě se to může týkat i českých eshopů, on nás Číňan od sebe moc nerozlišuje ;)

Zajímavý oříšek, který mi ze začátku AzEq6 připravila, jsou pomocné enkodéry. Montáž má integrované osvětlení polárního hledáčku, tak ji člověk zapne, nemyslí, odklepe hned na ručce údaje o poloze a času, udělá si polární nastavení, nastaví dalekohled do "home position", furt nemyslí a jde na ustavení hvězdy. A při najetí na 1. hvězdu dalekohled práskne do země. Hergot, co se stalo? Montáž za home position po odklepání údajů na ručce zvolila polohu, kdy je dalekohled vodorovně. Na běžné montáži stačí odbrzdit osy a ručně přesunout dalekohled do správné polohy. Jenže AzEq6 si pomocí enkodérů vyšpiónuje změněnou polohu a už si ji vnitřně zaznamenává jako odchylku od prvotní home position po inicializaci ručky. U mě bohužel nefunguje rada s trvalým zachováním home position, protože prohazuju dalekohledy a v kumbálu, kde skladuju montáže je málo místa a musím si nastavit polohu RA osy proti trojnožce stativu a okolním krámům tak, aby se montáž do rohu přesně vešla. Pro jistotu montáž po polárním ustavení a nastavení dalekohledu do home position vypínám a pak teprve inicializuju.

Při inicializaci může udělat lumpárnu i usb kabel mezi ručkou a notebookem. Pokud je ručka připojená k notebooku, má napájení a pořád si pamatuje polohu. Po vypnutí montáže- nezačíná v home position. Na to pozor i při případném problému typu zakopnul jsem ve tmě o ježka, vrazil do stativu a musím znovu ustavit.

No a poslední věc, která už byla zmiňovaná - ručce občas hrábne, jako každému počítači. Minulý rok mě goto skoro celé léto zlobilo. Furt jsem hledal problémy kde se dalo, nakonec udělal reset do továrního nastavení a je klid. Doporučuju tím začít, o nic moc člověk nepřijde.
Naposledy upravil(a) mordy dne 29. 04. 2022, 19:00, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24262
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: AZ EQ6 prosím o radu

#354

Příspěvek od MilAN »

mordy píše: 29. 04. 2022, 18:37 Pokud montáž nebyla kupovaná v ČR, může být ryska polárního hledáčku nastavená na jiný poledník/časové pásmo. Při polárním ustavení se poloha rysky proti RA ose nastavuje na 1.listopadu 0h 0min, kdy je polárka na ciferníku hledáčku nahoře. Typicky u montáží z německých eshopů je potřeba rysku nastavovat na RA stupnici proti datu 1.října. Ta změna není velká, ale rozhodí Goto dost na to, aby montáž najížděla blbě. Je to řešitelné i pootočením rysky na polárním hledáčku, ale asi je to zbytečná komplikace, pokud je hledáček zkolimovaný. Návod je možné najít na netu, heslo kalibrace polárního hledáčku. Popravdě se to může týkat i českých eshopů, on nás
Promiň, tohle se dělalo tak před 30 lety a i tak ta úvaha je naprostý úlet. I s tím posunem data. Je zbytečné vymýšlet něco složitě a vnášet do toho nepodložené úvahy. Ručka ukáže pozici Polárky, podívám se do polárního hledáčku, představím si 12 ti hodinový ciferník a na té kružnici tam umístím Polárku. Nemá to nic společného ani s Německem, ani žádným datem ani s žádnými stupnicemi.
A pokud manipuluji s montáží a je tam kolize s enkodéry, není nic jednoduššího při použití montáže v RA/DEC módu, než ty enkodéry v ručce vypnout
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
mordy
Příspěvky: 55
Registrován: 20. 11. 2020, 12:01

Re: AZ EQ6 prosím o radu

#355

Příspěvek od mordy »

MilAN píše: 29. 04. 2022, 18:57
mordy píše: 29. 04. 2022, 18:37 Pokud montáž nebyla kupovaná v ČR, může být ryska polárního hledáčku nastavená na jiný poledník/časové pásmo. Při polárním ustavení se poloha rysky proti RA ose nastavuje na 1.listopadu 0h 0min, kdy je polárka na ciferníku hledáčku nahoře. Typicky u montáží z německých eshopů je potřeba rysku nastavovat na RA stupnici proti datu 1.října. Ta změna není velká, ale rozhodí Goto dost na to, aby montáž najížděla blbě. Je to řešitelné i pootočením rysky na polárním hledáčku, ale asi je to zbytečná komplikace, pokud je hledáček zkolimovaný. Návod je možné najít na netu, heslo kalibrace polárního hledáčku. Popravdě se to může týkat i českých eshopů, on nás
Promiň, tohle se dělalo tak před 30 lety a i tak ta úvaha je naprostý úlet. I s tím posunem data. Je zbytečné vymýšlet něco složitě a vnášet do toho nepodložené úvahy. Ručka ukáže pozici Polárky, podívám se do polárního hledáčku, představím si 12 ti hodinový ciferník a na té kružnici tam umístím Polárku. Nemá to nic společného ani s Německem, ani žádným datem ani s žádnými stupnicemi.
A pokud manipuluji s montáží a je tam kolize s enkodéry, není nic jednoduššího při použití montáže v RA/DEC módu, než ty enkodéry v ručce vypnout
Milane, prostě hledáček nějak našroubuješ, pokaždé jinak, máš ciferník hledáčku v libovolné poloze, podíváš se na ručku a nastavíš polárku proti náhodně otočenému ciferníku a máš ustaveno. No jak myslíš. Enkodéry jdou pochopitelně vypnout, akorát že defaultně jsou zapnuté. Děkuju ti za hodnotné doplnění.
Doplnění: jestli si ciferník představuješ, tak to asi může nějak rámcově fungovat. Já dávám přednost ciferníku vyraženému na matnici a ten je potřeba zorientovat, což se dělá tou ryskou. Jestli máš montáž pořád v home poloze, což píšeš, tak tenhle bod nepotřebuješ asi řešit.
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24262
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: AZ-EQ6 GoTo

#356

Příspěvek od MilAN »

Pak ovšem nezbývá, než si konečně přečíst návod.
Chceš-li používat stupnice, je dobré si uvědomit, že to byla vždy výpočetní pomůcka ještě před dobou , než byly elektronické montáže , které mi hodinový úhel nebo pozici polárky místo toho spočítají. A výchozím bodem u těch stupnic je to první datum , co uvádíš, ta tvoje dedukce s jinou hodnotou a Německem je naprosto mimo. Datová stupnice je opatřena stupnicí-korekcí -pro zeměpisnou délku ( +/-20°)-stačí nastavit proti rysce.
Ale bez těch všech stupnic je to zrovna tak přesné a hlavně bez jakýchkoliv pomůcek a vede to hned k nastavení.-viz tedy návod. A tady jsme to už rozebírali tolikrát, že mi to přijde už nemístné to popisovat- zvláště, když to je popsané přímo v manuálu.
-------------
Edit : jsme ale naprosto mimo původní dotaz : pokud někomu najíždí špatně GoTo, nemá na to vliv odchylka Polárky v polárním hledáčku
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
mordy
Příspěvky: 55
Registrován: 20. 11. 2020, 12:01

Re: AZ-EQ6 GoTo

#357

Příspěvek od mordy »

Napadla mě ještě jedna možnost. Při ustavení na dvě hvězdy montáž občas nabízí na 2. místě dost obskurní hvězdy. Vzhledem k tomu, že nemám plný výhled na oblohu, musím občas rejdit po neznámých jménech a spoléhám se z lenosti, že správná je ta nejjasnější hvězda v oblasti, kam systém najede. Občas se goto zblázní a mám pocit, že to bude tím, že jsem byl líný a důvěřivý příliš :)

Nastavení polární osy na goto vliv může mít a nemusí. Nevím proč to neuvést. Jo, lepší žádná rada než žádná, že :) Pokud budeš mít polární osu šejdrem, poletí goto dostatečně mimo, aby jsi v dalekohledu cíl nenašel. Kolega nepíše o kolik mu goto míjí cíl, tak jsem uvedl i možnost špatného nastavení polární osy. U ustavení na dvě hvězdy, by to nastat nemělo - POKUD GOTO TREFÍ TY PRVNÍ DVĚ HVĚZDY. Jedno souvisí s druhým a špatné ustavení polární osy může mít vliv na špatné najetí na druhou "noname" hvězdu. Vybereš tu nejjasnější a je to. Samozřejmě je to chyba, ale existují i lidé, co dělají chyby - já se tím jako programátor dokonce živím :)

Z vlastní zkušenosti vím, že jsem musel u Eq5 z Německa rysku na hledáčku nastavovat. U AzEq6 mám pro změnu v manuálu napsané jiné datum pro umístění 0 na ciferníku do nejvyšší polohy než standardní 1.listopad, tak na to upozorňuju. Neříkám, že to tak všichni máte a rozvrtejte hledáčky. Nicméně pokud hledám záhadu, zkontroluju kde co. V manuálu píšou, že rysku na polárním hledáčku může být nutné seřídit a je tam postup. Nevím jestli nedostanu ze čtení manuálů pětku, ale protože jsme astronomové, doufám že aspoň bude s hvězdičkou :)

Stejně tak manuál upozorňuje, že je vhodné zapnout elektroniku až po polárním nastavení a nastavení základní polohy (home) dalekohledu. Na AzEq6 se může stát chyba v tom, že montáž zapneš před polárním nastavením, protože má vlastní osvětlení hledáčku. Přijde mi rychlejší montáž cvaknutím vypínače vypnout a zapnout, než hledat enkodéry v menu, ale proti gustu žádný dišputát.

Milane, nakonec jedna osobní připomínka. Chodím na různá zahraniční astrofóra, jsou tam hodně chytří lidi s velkými zkušenostmi, ale ještě v žádném jsem nečetl tak nepříjemné příspěvky jako produkuješ někdy ty. Máme společného koníčka a v klidu a pohodě můžeme diskutovat. Tvoje erudice je naprosto nezpochybnitelná, proč pořád ty konflikty? Když vidím video jak Dobson pigluje s tísící první partou nadšenců další zrcadlo a shání jim v místním lídlu rouru od koberce na tubus, nešlo by to v klidu... aspoň trochu? Nejsme námořníci, tady na chybu při ustavení techniky k hvězdám nikdo neumře. Proč na lidi řvát.

Doplnění k předchozímu příspěvku - práce se stupnicemi. V zásadě souhlas. Já jsem si soukromě vydedukoval, že se možná německý prodejce místňáky snaží nezatěžovat tou poledníkovou stupnicí na polárním hledáčku, tak posunul rysku. Ale dokud mi DHL nepřiveze majitele telescope services, tak to nezjistím... Možná za to může jenom příslovečný německý šlendrián ;)
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24262
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: AZ-EQ6 GoTo

#358

Příspěvek od MilAN »

Promiň, ale musím se ohradit proti 2 věcem.
1/. odkud bereš přesvědčení, že polární ustavení má nějaký - nemalý význam -pro najíždění GoTo? Ať ti jsou moje příspěvky příjemné nebo ne, pokud něco napíšu tvrději, tak je to proto, že nerad čtu nesmysly, které se presentují jako rady druhým . Pokud vím, jak funguje GoTo, , vím, jak se spočítá jeho vliv na GoTo, tak nemohu akceptovat takové tvrzení. které uvádí druhé v omyl.
GoTo funguje v RA /DEC módu naprosto stejně, jako v ALT /AZ módu. A v něm nepotřebuješ vůbec znát polohu pólu, a přesto GoTo najíždí správně. Je to v obou případech stejné, - a píšu tohle v průběhu 3 dnů již podruhé. Alignment na 2 hvězdy spolu s definovanou HOME pozicí určí algoritmem polohu pólu montáže vzhledem k poloze nebeského pólu a navádí objekty, jejichž RA/DEC souřadnice zná, v obou případech naprosto stejně. Matematicky to je řešení nautického trojúhelníku- a není rozdíl mezi ALT/AZ a RA/DEC
2/ stupnice, rysky ,Německo ... . Není žádný rozdíl mezi nějakým provedením montáže pro Německo nebo pro nás. Stupnice a rysky vyhovují pro celou Evropu. Na vlastním polárním hledáčku je stupnice dělená na 12 dílů -měsíců A ve spodní její části je drobná stupnice v rozsahu -/+ 20°pro nastavení zeměpisné délky oproti kroužku u okulárové části hledáčku .Takže nasměřuji zeměpisnou délku otočením stupnice proti pevné rysce, a vše funguje pro moji polohu
P.S.: ustavení montáže v manuálu je řešeno naprosto exaktně ve 3 malých odstavcích. Na AF na to je několik vláken s minimálně 1000 příspěvky a každý do toho vkládá své , ( a hlavně svá "vylepšení") a z naprosto jednoduché věci tu je horor a pro nováčky stresová záležitost. Při tom metoda, s použitím hodnoty "Polaris position "z ručky nebo appky , už snad nemůže být ani jednodušší a nepotřebuje vůbec žádné další pomůcky, stupnice ani údaje. Když dovedu na hodinách bez čísel určit z polohy ručičky zjistit, že jsou 4 hodiny, dovedu také na kroužku v polárním hledáčku určit, kde má být Polárka, když její údaj má být 4 hodiny. Měřeno od shora po směru ručiček :)
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
mordy
Příspěvky: 55
Registrován: 20. 11. 2020, 12:01

Re: AZ-EQ6 GoTo

#359

Příspěvek od mordy »

Za mě je nejpravděpodobnější příčina úplné vynechání nastavení dalekohledu do základní (home) pozice nebo nějaký problém s ní, nastavení autor nezmiňuje. Nebo byly aktivní enkodéry před ustavením dalekohledu, takže se home pozice dalekohledu zafixovala chybně při polárním ustavení. To má AzEq6 jinak než ostatní montáže.

Vliv polární osy na ustavení asi nebude velký. Když zahodím polární hledáček do kopřiv, tipl bych si, že skrz rouru ustavím montáž na 1°. Hledáček dalekohledu má zorné pole cca 5°.
Edit: Nemá opravdu cenu řešit. Goto musí fungovat i při polárním ustavení "na trubku".

ad 1) Když se povede ustavení na dvě hvězdy, tak máš pravdu. Jenže jak jsem se snažil vysvětlit, až když se povede. V EQ režimu jsou opravdu některé kombinace hvězd divoké a když máš omezený výhled, nemůžeš si vybírat. Při odhadu neznámé hvězdy v zorném poli může dojít k úplně špatnému ustavení. AltAz režim má nabídku hvězd mnohem přátelštější a odpadají všechna předchozí ustavení.

ad 2) Nepsal jsem o polárním ustavení pomocí stupnic, jen o základním nastavení 0 na ciferníku "nového" polárního hledáčku do polohy nahoře, což se udělá natočením rysky na hledáčku proti datumové a hodinové stupnici. Pak už se nastavuje pozice polárky na ciferníku podle ručky. Nic dalšího není třeba, ten "analogový" stupnicový proces znám, ale nepoužívám. Prošly mi rukama 3 montáže a 2 měly na hledáčku blbě umístěnou rysku.
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24262
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: AZ-EQ6 GoTo

#360

Příspěvek od MilAN »

Mě by jen - ale opravdu jen na okraj diskuse- zajímalo , o které rysce na AZ EQ montáži mluvíš. Na montáži jsou jsou celkem 3 rysky : proti DEC stupnici, proti hodinové stupnici a proti zeměpisné poloze na datumové stupnici. Všechny 3 jsou pevné, nenastavitelné.
Jinak jsem rád, že se shodneme, že problém s najetím na 1. hvězdu souvisí s přesností dalekohledu v HOME pozici ( kromě tedy nutnosti správného data, času a souřadnic pozorovatele a samozřejmosti správného ovládání kroků montáže a zadrátovaného výpočtu). V závorce uvedené první 3 hodnoty jsou ovlivněny nastavením uživatele - čili mohou být i zdrojem chyb. Jsou ale číselně definované a lehce skontrolovatelné, takže zbývá v praxi HOME pozice. A ta zpravidla souvisí s chybnou ruční manipulací s montáží uživatelem
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Odpovědět