AZ-EQ6 GoTo

Vše o montážích, stativech, pohonech dalekohledů, naváděcích systémech, apod.
Odpovědět
Uživatelský avatar
Panda
Příspěvky: 89
Registrován: 13. 10. 2007, 21:58
Bydliště: Košice
Věk: 54

Re: AZ-EQ6 GoTo

#316

Příspěvek od Panda »

Pozerám že aj na zahraničných fórach je kopec ľudí s rovnakým problémom. Nič nevyriešili. Tiež na to kašlem. SW ma asi problém s ST4. Mohol som doložiť a kúpiť Celestron Cgx.
SW 72/420 ED,Celestron omni 120/1000, TS apo 115/800,ES MN152 , SCT 11, AZ EQ6, Bino 8x40,20x60,20x80
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24261
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: AZ-EQ6 GoTo

#317

Příspěvek od MilAN »

Tak na zahraničních fórech se dočteš ledacos a většinou je vidět, že to píše někdo, kdo tomu nerozumí.
Kdyby to nefungovalo, řvali by všichni. Těch montáží je i u nás celkem hodně a četl jsi , že to někomu nefunguje ? Hledal bych problém, kde je . Výměna kabelu, jiná kamera nebo naopak zapojit kabel i kameru do jiné montáže. Tím se dá eliminovat prakticky všechno. Můžeš zkusit pulse guide, když nejde ST4 a ověřit nastavení v PHD2, Pokud ti to nějak blokuje montáž, hledal bych v kabelu nebo kameře.Pak v konektoru montáže....
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
Bill
Příspěvky: 4758
Registrován: 11. 01. 2007, 19:54
Bydliště: Uničov

Re: AZ-EQ6 GoTo

#318

Příspěvek od Bill »

Já už si to nepamatuju přesně - ale měl jsem EQ6 kartu s odpáleným ST-4 portem a chovalo se to asi podobně.
M:736 750 113
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24261
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: AZ-EQ6 GoTo

#319

Příspěvek od MilAN »

Jasně, k tomu je potřeba se dopátrat eliminací těch jednodušších věcí, které jsou patrné na první pohled /zkoušku/
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
Panda
Příspěvky: 89
Registrován: 13. 10. 2007, 21:58
Bydliště: Košice
Věk: 54

Re: AZ-EQ6 GoTo

#320

Příspěvek od Panda »

Je tu niekto kto pointuje kamerou ASi120 cez ST4 a aj mu to funguje?Odpálený port?Prvý krát som ho použil a už ho odpálilo? Skúsim kameru na starej montáži a budem múdrejší.Nemám ju však doma.
SW 72/420 ED,Celestron omni 120/1000, TS apo 115/800,ES MN152 , SCT 11, AZ EQ6, Bino 8x40,20x60,20x80
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24261
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: AZ-EQ6 GoTo

#321

Příspěvek od MilAN »

ASI 120 tu pointuje nebo pointovalo tak 1/2 fotografů na SW EQ montážích. Kdyby jim to nefungovalo, už by se to tu určitě dočetl.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
Panda
Příspěvky: 89
Registrován: 13. 10. 2007, 21:58
Bydliště: Košice
Věk: 54

Re: AZ-EQ6 GoTo

#322

Příspěvek od Panda »

Keby som chcel pripojiť montáž s PC konektorom usb b priamo na montáži aký konektor bude na druhej strane? Normálne usb? Nechcem niečo poškodiť
SW 72/420 ED,Celestron omni 120/1000, TS apo 115/800,ES MN152 , SCT 11, AZ EQ6, Bino 8x40,20x60,20x80
Uživatelský avatar
hades
Příspěvky: 3383
Registrován: 01. 11. 2017, 10:02
Věk: 41

Re: AZ-EQ6 GoTo

#323

Příspěvek od hades »

Pokud máš na montáži USB-B (běžně třeba na tiskárnách) tak pak použij kabel USB A-B. Tedy ten samý, kterým bys připojil například tu tiskárnu
William Optics FluoroStar 110, AFR-IV, ASI533MM Pro, EQ-6 R, Berlebach Planet, SVBony SV305M Pro, Intel NUC, DeepSkyDad AF3 a pár dalších kravin vlastní výroby
Astrofotky
Uživatelský avatar
Panda
Příspěvky: 89
Registrován: 13. 10. 2007, 21:58
Bydliště: Košice
Věk: 54

Re: AZ-EQ6 GoTo

#324

Příspěvek od Panda »

Diky, skúsim. Cez ich aplikáciu Synscan app by to najprv vyskúšam
SW 72/420 ED,Celestron omni 120/1000, TS apo 115/800,ES MN152 , SCT 11, AZ EQ6, Bino 8x40,20x60,20x80
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24261
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: AZ-EQ6 GoTo

#325

Příspěvek od MilAN »

A máš tam opravdu USB-B ? Nemáš tam RJ45 ?
Naposledy upravil(a) MilAN dne 26. 03. 2021, 14:05, celkem upraveno 1 x.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
Panda
Příspěvky: 89
Registrován: 13. 10. 2007, 21:58
Bydliště: Košice
Věk: 54

Re: AZ-EQ6 GoTo

#326

Příspěvek od Panda »

USB b na montáži aj na ručke.
SW 72/420 ED,Celestron omni 120/1000, TS apo 115/800,ES MN152 , SCT 11, AZ EQ6, Bino 8x40,20x60,20x80
Uživatelský avatar
aspius
Příspěvky: 169
Registrován: 08. 06. 2020, 16:28
Věk: 44

Re: AZ-EQ6 GoTo

#327

Příspěvek od aspius »

MilAN píše:Poslední odstavec - srovnání ručka /PC planetária nebo appky : Nepíšeš sice, v jakém čase to srovnáváš, ale z těch hodnot mi jednoznačně vychází, že používáš 2 časy lišící se o hodinu. Čili UT vs SEČ nebo SEČ vs SELČ....
Ďakujem za radu. Problém je že montáž zle reagovala na nastavený čas, pravdepodobne time zone?. Ten som skúšal rôzne meniť a výsledok bol vždy rovnaký, polohy objektov posunuté o hodinu oproti reálnemu času. A aj montáž sa správala pri alignmente vždy rovnako. Prvá hviezda mimo asi o tú hodinu, ďalšia potom cca 2° a aj vyhľadávané objekty vedľa o cca 2°(takto to išlo od novoty desiatky zapnutí)
Čas som teda nastavil o hodinu dozadu a všetko šľapalo ako má. Po ďalších 3-4 zapnutiach a nahodenia času o hodinu do zadu sa to napravilo a momentálne sú polohy zladené s nastaveným časom.
AZ-EQ6, SW ED80, Canon 600D mod., ZWO asi120MM, N250/1200, AZ3, SW R120/600, Lacerta 7x50, Kowa 8x30 YF ,Omegon 2.1x42
Uživatelský avatar
Bill
Příspěvky: 4758
Registrován: 11. 01. 2007, 19:54
Bydliště: Uničov

Re: AZ-EQ6 GoTo

#328

Příspěvek od Bill »

Panda píše:Je tu niekto kto pointuje kamerou ASi120 cez ST4 a aj mu to funguje?Odpálený port?Prvý krát som ho použil a už ho odpálilo? Skúsim kameru na starej montáži a budem múdrejší.Nemám ju však doma.
Já používám ASI120 s ST-4, ale se starší motáží EQ6. Když jsem měl blbou desku se špatným vstupem (to je delší historie), tak jsem pointoval přes Ascom s rivery SW přes ručku a fungovalo to taky dobře...
M:736 750 113
Uživatelský avatar
Panda
Příspěvky: 89
Registrován: 13. 10. 2007, 21:58
Bydliště: Košice
Věk: 54

Re: AZ-EQ6 GoTo

#329

Příspěvek od Panda »

Tak som to rozbehal cez USB. Pointácia ide cez pulse guide EQMOD a PHD2. Pohyby na objekty mám cez CdC. Díky.
SW 72/420 ED,Celestron omni 120/1000, TS apo 115/800,ES MN152 , SCT 11, AZ EQ6, Bino 8x40,20x60,20x80
mordy
Příspěvky: 55
Registrován: 20. 11. 2020, 12:01

Re: AZ-EQ6 GoTo

#330

Příspěvek od mordy »

Chtěl bych upozornit na slabá místa této montáže. Nejhorší je seřízení vůle šnekového převodu na RA ose. Nevšiml jsem si, že by se to tady řešilo. Jestli někoho napadne, co jsem udělal špatně, rád si to v diskuzi přečtu.

Po cca měsíci jsem začal mít problém s vůlí ve šnekovém převodu RA osy. Zaaretovaná osa se postupně začala kývat o několik stupňů a začal občas přeskakovat šnekový převod. Řeší se to dvěma protilehlými seřizovacími červíky v hlavě montáže. Musí se povolit i hlavní šrouby, co drží převodovku u hlavy, přesný postup se tu dá dohledat. Pár týdnů to fungovalo a začlo to zlobit znovu. Opět jsem doseřídil. Po dalším měsíci se problém opakoval, jenže to už nebylo čím seřizovat, červíky byly tak hluboko v plášti montáže, že hrozilo, že vypadnou dovnitř hlavy. Na montáži nebyl pověšený dalekohled, který by ji mohl dostat do úzkých - SW ED80, SW N150P - tak 5kg s celým příslušenstvím. Možná na to měl vliv velký rozdíl teplot a teplotní dilatací se postupně vytvořily vůle - venku byly teploty kolem -10C, doma +20C... Na postupné temperování nemám podmínky.

Když jsem rozhodil hlavu, zjistil jsem, že dorazy seřizovacích červíků jsou z mosazi a jsou ve tvaru L. Mosaz není nejtvrdší materiál a doraz není evidentně schopen dlouhodobě přenášet zátěž hlavy na osu. RA osa je sice ve směru rotace vyvážená (sestavou dalekohled-závaží), ale ve směru rovnoběžném s osou vyvážená není, takže celá váha hlavy, dalekohledu a závaží působí ohybem na ten mosazný bazmek a ten pomalu mění tvar z L na V. Navíc červíky do mosazi vymačkaly důlky. Kdyby měl doraz tvar krychle nebo válečku, tak by to snad unesl. Pokud budete muset dělat rozborku a máte možnosti si něco takového vyrobit, doporučil bych nahradit mosazný doraz ocelovým. Je možné, že to v SW navrhli jako úmyslně slabé místo, aby chránili před nadměrnou zátěží převod a ložiska šneku. Seřizování pak dělat s citem. Pokud to někdo po úpravě dorazů dotáhne na krev, mohlo by to skončit třeba ohnutou osou šneku, těžko říct.

Druhý a podle mě hlavní problém jsou ty stavěcí červíky. Jsou krátké a o malém průměru a jak postupně zalézají do hlavy, drží stále v kratší pracovní délce závitu, vyříznutém v hliníkové hlavě. Jsou poměrně hluboko už od začátku a ve chvíli, kdy uvnitř visí na pár posledních závitech, začnou je destruovat. Doporučil bych nahradit červíky imbus šrouby M4/16mm nebo M4/20mm. Šroub bude procházet celou tloušťkou stěny a síla na šroubu se díky tomu rozloží do mnohem větší plochy materiálu hlavy. Pokud bude dostatečná délka šroubu, není třeba řešit o pár mm ohnuté dorazy nebo vymačkané důlky.

Pak jsem řešil ještě následující detaily:

Naplnil jsem pořádně mazivem všechny klece ložisek na hlavních osách. Originální lepivá břečka a její náhrada se řeší u SW montáží dlouhodobě.

Na RA ose není vymezená axiální vůle a to docela hodně, kolem 1mm. Spoléhá se na to, že hmotnost montáže RA ose nedovolí běhat nahoru a dolů. Staticky to tak je, ale dynamicky při dobržďování a zrychlování se tam může dít lecos. Když už jsou z obou stran axiální ložiska, tak jsem na RA osu ze spodní strany při sestavování dal desetinové vymezovací podložky, abych vůli odstranil (tuším že měly vnitřní průměr 43mm). Teď jde osa úmyslně mírně ztuha. Podle mě by to mělo mít pozitivní vliv na vibrace v montáži. U Dec osy to není třeba řešit, tam je brzda řešená právě vymezením axiální vůle.

Kroucený kabel od GOTO ručky k montáži je na tak velkou montáž krátký. Když ustavuju montáž na hvězdy, neustále jsem se pral s ručkou. Nahradil jsem originál kroucený kabel 2m síťovým kabelem kategorie 5e, můžu si chodit kolem montáže bez toho, abych se s ní přetahoval o ručku a jsem spokojený. Je jenom potřeba dávat pozor, aby do něj člověk nekopl, ale to je věc elementárního pořádku, kabelů kolem montáže je i tak dost a člověk nechce kopnout do žádného.

Nohy stativu se pod vahou montáže samovolně rozjíždějí. Menší sourozenci tohle nedělají. Nepříjemné to je na hladkém povrchu při stěhování montáže. S rozloženýma nohama stěží projde dveřma a se složenýma člověk neví, kdy která noha povolí a montáž se na tu stranu převáží. To jsem vyřešil dvěma šňůrami, která jsou dole nasazené na jednu nohu pevným okem a kolem druhé je pohyblivé oko se zadrhávacím tzv. prusíkovým uzlem, takže jde pohodlně nastavovat délka šňůry při rozkládání stativu. Obyčejný gumicuk by asi udělal stejnou službu.

Musím říct, že mě tyhle zkušenosti docela otrávily. AzEQ6 je hodně chválená a jeden z důvodů, proč jsem do ní za docela velké peníze šel, byly zvěsti o ohýbajících se šroubech na EQ6 (když pominu, že EQ6 se nedala poslední půlrok sehnat). Měl jsem předtím doma EQ3-2 a EQ5 GoTo a ačkoliv to nejsou žádné strojařské zázraky, aspoň unesly samy sebe. Po měsíci od nákupu jsem nemusel rozebírat ani jednu.
Odpovědět