Stavba montáže

Vše o montážích, stativech, pohonech dalekohledů, naváděcích systémech, apod.
Odpovědět
Uživatelský avatar
Duk
Příspěvky: 2539
Registrován: 23. 01. 2005, 11:09

stavba montaze

#61

Příspěvek od Duk »

Tu knihu Ti mohu poslat poštou, případně i se slovenskou publikací, pokud ji nemáš.
Já se s názorem Milana moc neztotožňuji, myslím si, že není až tak hloupé načerpat již dneska historické poznatky našich předků. Navíc v dnešní době jsou expozice v řádech minut. *D*robert napsal: Dík,kniha by byla fajn,mám jen tu o fotokomorách a tam toho moc není.Zkoušel jsem technickou knihovnu,ale tam je to beznadějně zadané.Napiš jak půjčení provest.
Uvažuju otevřít diskusi na toto téma,ale jsem tu nový tak si netroufám.Navíc mi připadá,že většina má klasickou montáž.
Přes 30 let mé technické praxe mi říká,že tuhost a setrvačné hmoty na vidlici musí být lepší už jen tím,že je dalekohled uchycen na dvou místech s roztečí průměru tubusu, ale praxe samozřejmě může být jiná.
Předpokládám stacionární umístění bez stativu s těžištěm co nejníž.Postupně přejít na CCD foto,fotometrii apod.Jen koukat mně brzo přestane bavit.Fakt je ,že fotek a krásných je na NETu spousta.
Mám velmi dobré pozorovací podmínky V-J-Z 10 km lesy.
Uživatelský avatar
robert
Příspěvky: 227
Registrován: 26. 01. 2006, 02:29

stavba montaze

#62

Příspěvek od robert »

No při tom nedostatku informací a mých zkušenostech každá rada dobrá
Medved
Příspěvky: 427
Registrován: 02. 09. 2002, 21:28

stavba montaze

#63

Příspěvek od Medved »

Z knih bratří Erhartů se o vidlicové montáži moc nedovíš. Ve dvou knihách, které jsem držel v ruce, Amatérské astronomické dalekohledy a Amatérské astrofotografické komory, je o její existenci jen zmínka. V Amatérských astronomických dalekohledech je opsána stavba německé montáže. Nicméně i přes to jsou to knihy zajímavé.

Jestli budeš vidlici dělat pro standartní 10" SkyWatcher tubus tak její hloubka (osa uchycení tubusu do ramen-dno vidlice) je v mém případě 50cm s rezervou 3cm. 47cm je dle mého málo, zvláště jestli budeš fotografovat, tak by jsi nemusel mít dostatek místa pro vyvážení tubusu.
Toš tak na světě...
Uživatelský avatar
brat
Příspěvky: 518
Registrován: 03. 12. 2004, 03:29

stavba montaze

#64

Příspěvek od brat »

Ahoj všem diskutujícím :-)

Možná, že mně tady teď ukamenujete, ale nemohu si odpustit jednu kacířskou poznámku.

Fascinuje mne, co jsou někteří lidé ochotni věnovat času a práce výrobě montáže. Další zde píší, že už mají takový a takový přístroj - a že to jsou přístroje úctyhodných rozměrů. A vůbec zde na astro-foru zjistuji, co lidi má úžasné přístroje, hvězdárničky, CCD kamery, autoguidery, digitální fotoaparáty na focení oblohy, a já nevím co všechno ještě...

Ale nějak se zde zapomíná na samotné pozorování s tou vší technikou. Vím, že se tady řeší pouze stavba montáže a nikdo sem nebude psát, co pozoroval. Ale stejně mám pocit, že na to, kolik je v ČR a na Slovensku techniky, je strašně málo pozorovatelů.

Když už máte dalekohledy a paralaktické montáže a CCD kamery, zkuste taky pozorovat něco, z čeho bude užitek Vezměme si třeba proměnné hvězdy - jejich pozorování je dostupné vizuálně pro kohokoliv a CCD pozorovatelé mohou přinést jejich pozorováním obrovskou službu astrofyzikálnímu výzkumu. A přesto bych spočítal na prstech mých dvou rukou, kolik lidí aktivně pozoruje... Přijde mi to jako dost velký nepoměr a škoda.

Tak to bylo jen takové zamyšlení, berte mě s rezervou ... a nebo si z toho vezměte inspiraci :-)

Čau Luboš
Bc. Luboš Brát
VK
Příspěvky: 1851
Registrován: 12. 12. 2008, 21:59

stavba montaze

#65

Příspěvek od VK »

Luboši, máš pravdu.

Ano, ukamenují Tě. Právě jsi totiž promluvil jako astronom (amatér) s profesionálním přístupem. Ti, o kterých mluvíš jsou astronomové (amatéři) s amatérským přístupem. Tyto přístupy jsou v principu neslučitelné.

Ještě kratince k předposlednímu odstavci: "mohou poskytnout obrovskou službu astrofyzikálnímu výzkumu". To jsi napsal velmi přesně.

- Chtějí lidé s amatérským přístupem někomu/něčemu poskytovat obrovskou službu? Nebo spíš jen sami sobě a s velmi rychlou návratností?
- Co říká lidem s amatérským přístupem výraz "astrofyzikální výzkum"? Je jejich představa významu tohoto pojmu aspoň přibližně správná? (většinou nestudovali astronomii)
- A když už přece jen "chtějí" a budou pozorovat proměnné hvězdy CCD-kamerou a správně - poskytnou službu, nebo je jen možné, že ji tím poskytnou?

Otázky úmyslně ponechávám bez odpovědi.

V. K.
Uživatelský avatar
brat
Příspěvky: 518
Registrován: 03. 12. 2004, 03:29

stavba montaze

#66

Příspěvek od brat »

Já bych si samozřejmě nedovolil někoho kategorizovat, ale já vždy kladu důraz spíš na samotné pozorování - jen co to trochu jde, tak pozoruju a produkuju výsledky. Samozřejmě, že někoho zajímá jen koukání na mlhovinky nebo focení pěkných fotek - to respektuji. Ale mne osobně to neuspokojuje - když mohu pozorováním například studovat změny orbitální periody těsné zákrytové dvojhvězdy, určovat, jestli se náhodou nejedná o trojhvězdný systém, případně jestli ty hvězdy jsou v kontaktu a dochází u nich k přenosu hmoty či ke zkracování periody bržděním v cirkumstelární obálce. To mne fascinuje. A s CCD kamerou to mohu studovat - nebo jen získávám potřebná data a studují to profíci z Ondřejova či UK.

Ale pokud odhlédnu od mé specializace na proměnné hvězdy, tak obecně se zde na astro-foru píše spíš o technice než o pozorování - jakémkoliv. A to mě jakožto obdivovateli vesmíru (né jen oblohy nad náma) je trochu líto.

Ale samozřejmě je nutné řešit i technické problémy - to k tomu patří. Ale je třeba dát pozor, abysme nestavili dalekohledy jen pro tu stavbu, ale aby se potom taky používaly.

Čau Luboš
Bc. Luboš Brát
Uživatelský avatar
Listy3
Příspěvky: 376
Registrován: 29. 12. 2004, 02:34

stavba montaze

#67

Příspěvek od Listy3 »

Ahoj, já bych nikoho nekamenoval za jeho názor, ať ho každý veřejně vyjádří. Jenom bych pány astronomy s profesionálním přístupem prosil, aby své názory správně zařazovali, to by snad mohli zvládnout. Myslím, že psát o přístupu k astronomii do tématu o stavbě montáže v sekci „Montáže a navigace“ je víc mimo než psát v Saturnu o planetě X. Myslím, že se to sem prostě nehodí a není problém založit vlastní téma ve správné sekci.
Jak vás jistě napadá, že potrefená husa se první ozve. Něco na tom bude, já jsem amatér laik ve všech jeho významech (jsem břídil a dělám to rád ) a nehodlám na tom nic měnit. Pro mě je to jenom zábava po práci (prostě se rád juknu na oblohu a mám dobrý pocit z toho, že jsem vyděl například další cizí galaxii) na nějaké poskytování obrovské služby astrofyzikálnímu výzkumu nemám čas ani sílu, prostě relaxuji jenom když na to mám zrovna čas, chuť a oblohu. Samozřejmě uznávám, že je to ušlechtilé, zrovna tak, jako když někdo pracuje jako dobrovolný hasič, a nebo přispívá na opuštěné děti.
A hlavně si myslím, že řada lidí na které byly Vaše příspěvky namířené nejsou jako já. Jejich přístup je o dost profesionálnější než můj a berou to mnohem vážněji, jenom je baví trochu něco jiného než Vás. Kromě toho, že je baví astronomie, je baví také něco stavět a když něco postaví a funguje to tak jak mělo, tak z toho mají stejnou radost jako když Vy si myslíte, že jste poskytli obrovskou službu astrofyzikálnímu výzkumu.
Abych to shrnul:
1 neposuzujte ostatní podle svých měřítek, protože potom by taky někdo mohl zase posuzovat Vás podle jeho měřítek a to by se Vám nemuselo líbit.
2 Zařezujte příspěvky do správných témat.
PS: Chtěl bych se veleváženého pana astronoma Kocoura zeptat jak je daleko se stavbou svého dalekohledu o kterém se psalo skoro před rokem a tématu „Budoucnost ATM“. Jestli tak daleko jako já se stavbou svého, tak v něm má ATM asi takovou budoucnost jako astrofyzikálnímu výzkumu ve mě ;D. Koho zajímá jak to pan Kocour má se stavbou dalekohledu může začít číst třeba tady http://www.astro-forum.cz/cgi-bin/yabb/ ... 3;start=24
Tolik ukázka hodnocení viz výše (shrnutí 1)
Newton 250/1250 ve výstavbě&&Newton 130/1000 GS montáž&&triedr 10x50 a 8-24x50&&Lidlteleskop 70/700
Uživatelský avatar
brat
Příspěvky: 518
Registrován: 03. 12. 2004, 03:29

stavba montaze

#68

Příspěvek od brat »

Jo, jasně - původně jsem zde nechtěl diskutovat. Jen vložit malou kacířskou poznámku. Možná by to odsuď mohli administrátoři přesunout tam, kam to patří...

Čau Luboš
Bc. Luboš Brát
VK
Příspěvky: 1851
Registrován: 12. 12. 2008, 21:59

stavba montaze

#69

Příspěvek od VK »

brat napsal: Jo, jasně - původně jsem zde nechtěl diskutovat. Jen vložit malou kacířskou poznámku. Možná by to odsuď mohli administrátoři přesunout tam, kam to patří...

Čau Luboš

Jenomže když to administrátoři někam přesunou, přestane být zřejmá souvislost mezi těmi dvěma tématy.

V. K.
Uživatelský avatar
Listy3
Příspěvky: 376
Registrován: 29. 12. 2004, 02:34

stavba montaze

#70

Příspěvek od Listy3 »

VK napsal:

Jenomže když to administrátoři někam přesunou, přestane být zřejmá souvislost mezi těmi dvěma tématy.

V. K.Ještě to může smazat a pokud si o tom budeme chtít povídat tak můžeme založit téma ve správné sekci a napsat to znovu. :)
Newton 250/1250 ve výstavbě&&Newton 130/1000 GS montáž&&triedr 10x50 a 8-24x50&&Lidlteleskop 70/700
VK
Příspěvky: 1851
Registrován: 12. 12. 2008, 21:59

stavba montaze

#71

Příspěvek od VK »

Uplynulo 13 měsíců, a jak je vidět, nic se tu neděje.

Dnes bych tutéž myšlenku formuloval asi méně abstraktně.

Už 13 měsíců se vlastně nediskutuje o stavbě montáže. Je známo, že jsou astronomové, kteří vpodstatě jen stavějí dalekohledy (montáže) a astronomové, kteří pozorují. A to jsou různé skupiny osob. Myšlenka propojit tyto skupiny, aby spolupracovaly, je velmi dobrá. A Luboš není první, kdo na ni přišel.

Přesto se až nápadně nedaří převést tuto myšlenku ve skutečnost. Astronomové-pozorovatelé - skutečných pozorovatelů je v ČR velmi málo - pozorují přístroji, které si opatřili vesměs jinak, než vlastní výrobou. Koupili si je sami, nebo jim je někdo koupil. Stavitelé montáží nadále stavějí montáže, ale je jen minimum zpráv o tom, jaké montáže si vyrobili a k čemu je používají.

Jediná větší zkušenost, kterou jsem udělal já sám, vzbuzuje domněnku, že amatéři většinou stavbu astronomicky použitelných montáží nezvládají. Ať už to slůvko "nezvládají" chápeme, jakkoli. Nezvládnutí, to je i celoživotní výroba, korunovaná na konci života sice úspěchem, ale bez následného astronomického využití.

Ostatně z nějakého důvodu je toto téma už 13 měsíců bez příspěvku.

V. K.
Uživatelský avatar
Duk
Příspěvky: 2539
Registrován: 23. 01. 2005, 11:09

stavba montaze

#72

Příspěvek od Duk »

To V.K.:

Je vždy jednoduché žádnou vlastní činnost nevyvíjet a kritizovat názory těch, kteří něco dělají - Nic ve zlém.



Toto jsou tvá slova před 13měsíci, a toto je současnost:



Jediná větší zkušenost, kterou jsem udělal já sám, vzbuzuje domněnku, že amatéři většinou stavbu astronomicky použitelných montáží nezvládají. Ať už to slůvko "nezvládají" chápeme, jakkoli. Nezvládnutí, to je i celoživotní výroba, korunovaná na konci života sice úspěchem, ale bez následného astronomického využití.


Jak budeš reagovat za dalších 13 měsíců a proč vlastně, když ti po tom může být ....., kdo, co, jak dlouho a jakým způsobem a za jakým účelem.


Pokud se ti něco ve výrobě montáže za tu dobu povedlo, tak to pak piš na toto místo a kritizování si nech sám pro sebe!

3J

stavba montaze

#73

Příspěvek od 3J »

Ale Duku za postavení sebelepší montáže se nedostaneš na obrazovku TV.

Jinak já jsem teď jednu "montáž" dokončil azimut pro triedr, ale vypadá že je funkční . Bohu žel zatím nebylo příležitosti k jejímu plnému otestování .
Pozorování letecké rudé lampy na stožáru v neděli ráno v Hodkovicích dopadlo celkem slibně  ::)
Uživatelský avatar
Duk
Příspěvky: 2539
Registrován: 23. 01. 2005, 11:09

stavba montaze

#74

Příspěvek od Duk »

Ale Duku za postavení sebelepší montáže se nedostaneš na obrazovku TV.

Jinak já jsem teď jednu "montáž" dokončol azi a pro triedr ale vypadá že je funkční . Bohu žel zatím nebylo příležitosti k jejímu plnému otestování .
Pozorování letecké rudé lampy na stožáru v neděli ráno v Hodkovicích dopadlo celkem slibně  ::)
Pepo, a máš už nějakej program ;D

Já myslel, že jsi ji testnul na toho sněhulku :)
Uživatelský avatar
milan1960
Příspěvky: 823
Registrován: 10. 11. 2005, 21:38
Bydliště: Kopřivnice

stavba montaze

#75

Příspěvek od milan1960 »

Ahoj 3J Také já uvažuji -už dlooooho o tom, že bych si vytvořil nějakou AZ montáž pro triedr.Mám ruský nebo sovětský?? 20x60 značky "Tento"a je docela těžký,ale po optické stránce mi vyhovuje.Proč o tom píšu-mohl by jsi sem dát foto té montáže pro triedr co jsi vyrobil?Čistě pro inspiraci.Zdravím. :)Milan
Canon EOS 400 D
Newton SkyWatcher 150/750 - na EQ-5
Schmidt-Cassegrain 127/1250 F 10 Multi-Coated optics CELESTRON Omni XLT 127
Kamerka ZWO A.S.I.120MC
Odpovědět