Dobson montáž

Vše o montážích, stativech, pohonech dalekohledů, naváděcích systémech, apod.
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24318
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Dobson montáž

#16

Příspěvek od MilAN »

To mazání by mě taky zajímalo. Taky jsem chtěl přimáznout točnu a klouby dobsona, ale mám obavu, že jak se přiblíží nižší teploty, tak to bude tuhnout a pohybu naopak bránit... Jaké jsou zkušenosti?Obavy mít nemusíš, jelení lůj je nejosvědčenější mazivo. Problematické jsou naopak zázraky typu MoS2 nebo WD - ty fungují časem jako písek
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
biker.fm
Příspěvky: 4147
Registrován: 09. 06. 2008, 02:34
Bydliště: Frydek-Mistek
Věk: 56
Kontaktovat uživatele:

Dobson montáž

#17

Příspěvek od biker.fm »

MiLaNe, dik za info. Ja prave na dobsona pouzil VDcko. Ted jsem ho nahradil jelenim lojem a pohyb je lepsi (plynulejsi).
Pozorovani hvezd na nocni obloze = prijemny relax v kazdodennim stresu.


APM 152/1200 a mala Kowa na vylety do hor
Moje fotky na www.astrofotky.cz.
Uživatelský avatar
Suchac
Příspěvky: 41
Registrován: 27. 06. 2016, 12:00

Dobson na desce ustavené na polárku

#18

Příspěvek od Suchac »

Nemáte někdo zkušenosti s provozováním dobsona usazeného na nakloněné desce, jejíž osa je polárně ustavená? Jednalo by se o SW 250/1200, tubus je k bedýnce připevněn čepy, čili by nevyklouzával a v přední desce by se musel udělat větší výřez pro možnost sklonění tubusu až k jižnímu horizontu.

Jsou ještě nějaký jiný komplikace, který mě zatím nenapadly? Na poncetku by asi moje kutilský schopnosti nestačily...
Celestron Astromaster N130/650 EQ, red dot sight, "diy" ocelový sloupek
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24318
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Dobson montáž

#19

Příspěvek od MilAN »

A proč každý, kdo vidí Dobsona poprvé, ho začne "vylepšovat " Z geniálně jednoduché azimutální montáže bez ustanovek a pohonu se snaží přiblížit vidlicové paralaktické montáži a časem i s pohonem ? To je snad jednodušší to postavit hned, ne ?
Takže problémy :
- těžiště soustavy je mimo podstavu a to značně
- dobsonův box není tuhosti přizpůsoben namáhání z boku ani "vytrhávání" ze základny. Vše je vymyšleno na svislé síly do základny , těžiště uprostřed
- okulár se bude dostávat do krkolomných poloh
- pohyb v RA - vzhledem k tomu, že bude muset být velmi utažen ve středu a disky se pohybují po 3 opěrkách , bude jednak velmi pružit a jednak nepůjde lehce - v případě uvolnění se bude zase viklat
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
aquarius
Příspěvky: 1833
Registrován: 30. 11. 2004, 12:51
Bydliště: Ostrava

Re: Dobson montáž

#20

Příspěvek od aquarius »

Pro Suchac,
je to třeba vyzkoušet . Já stavím celého dobsona na paralaktický stolek s pohonem. Stolek zajistí pohyb dalekohledu na 50 minut.
Obrázek
Murphyho zákon seeingu:     Seeing je nejhorší v okamžiku expozice.
dobson 305/1500 a 254/1200 na paralaktickém stolku, MAK 127, MTO, SKYMASTER 15x70
http://astrofotky.cz/~aquarius
Uživatelský avatar
Suchac
Příspěvky: 41
Registrován: 27. 06. 2016, 12:00

Re: Dobson montáž

#21

Příspěvek od Suchac »

To je chytrý! Ale hádám, že po dojetí na konec závitovky se musí čekat na stočení matičky zase zpátky? Nebo se celá závitovka vymontuje a otočí? A ten motůrek je od grilu?
Naposledy upravil(a) Suchac dne 21. 09. 2016, 19:28, celkem upraveno 1 x.
Celestron Astromaster N130/650 EQ, red dot sight, "diy" ocelový sloupek
Uživatelský avatar
aquarius
Příspěvky: 1833
Registrován: 30. 11. 2004, 12:51
Bydliště: Ostrava

Re: Dobson montáž

#22

Příspěvek od aquarius »

Pomocí akušroubováku se vrátí stolek do výchozí polohy. Základem pohonu je grilovací motor s doplněným šnekovým převodem. :)
Stolek pohání gumový svazek (1), který vymezuje i vůle. Motor to jen brzdí. Vozím na tom foťák na stativu, MAK 127, Dobsona 10 i 12".
Dá se s tím fotit i DSO:
http://www.astro-forum.cz/viewtopic.php ... o+dobsonem
Murphyho zákon seeingu:     Seeing je nejhorší v okamžiku expozice.
dobson 305/1500 a 254/1200 na paralaktickém stolku, MAK 127, MTO, SKYMASTER 15x70
http://astrofotky.cz/~aquarius
Uživatelský avatar
madcat
Příspěvky: 69
Registrován: 11. 04. 2002, 00:15
Bydliště: Šitbořice

Re: Dobson montáž

#23

Příspěvek od madcat »

Při včerejším krátkým pozorování kolem půlnoci, kdy teplota jistě šla už pod +5°C, jsem naznal, že zatím celkem osvědčený mazivo - jelení lůj - nejspíš dost tuhne, a tím i dost komplikuje pohyb dalekohledu, především teda v azimutu. Chovalo se to trochu jako na gumě - nastavil jsem objekt do zornýho pole, pustil rouru - a roura se částečně vrátila zpět odkud jsem nastavoval :-). Takže jsem vždycky musel "přetáhnout" - nastavit objekt až mimo zorný pole tím správným směrem, a dalekohled se vrátil zpátky víceméně na správnou pozici... Budu asi muset ještě promyslet nějaký teflonový podložky nebo tak něco, takovýhle šprýmování s montáží mě moc nebavilo...
triedr Celestron Skymaster 15 × 70, dobson Skywatcher 10" f4.7, okuláry Plossl 40 mm, 26 mm, 2" UWA 80° 30 mm, Orbinar SWA 70° 17 mm, UWA 66° 9 mm a 6 mm, barlow 2× Solomark
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24318
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Dobson montáž

#24

Příspěvek od MilAN »

Většinou se to vrací kvůli malé tuhosti kompletu box/tubus. Prostě to celé pruží. Mazivo má spíš vliv na to, jestli a jak se to při dotyku má snahu "odtrhnout" . Doporučuji podstavu lehce namazat jelením lojem a vyleštit - resp. dost vytřít, aby byla jen slabá vrstva. No a jde o to, co tam je za hmotu na těch špalících - občas to nebývá teflon, někdy tam bývá měkký teflon...
A ještě , musí to být jelení lůj, ne nějaká pomáda na rty a podobně, což v drogeriích považují za rovnocené. Jenže tam je dost vody, v jelením loji naopak minimálně. Doporučuji kupovat spíše v lékárně.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
madcat
Příspěvky: 69
Registrován: 11. 04. 2002, 00:15
Bydliště: Šitbořice

Re: Dobson montáž

#25

Příspěvek od madcat »

Jo, ta nízká tuhost "bedny" možná bude ta příčina. Popravdě mně trochu vrtalo hlavou, jakým fyzikálním mechanismem by ztuhlej jelení lůj dosáhl toho, že se kluzný ložisko má snahy vracet do výchozí polohy :-). Takže to bude ono, protože to prostě klade zvýšenej odpor, takže otáčením tu bednu deformuju a ona se pak zase srovnává. Odtrh je jinak celkem dobrej, tam nepozoruju nějaký razantní zhoršení vlastností, "zrychluje" to z nuly celkem plynule.

A teď nevím, jestli to nedělám blbě - podstava je klasický lamino a na otočné bedně zespoda mám 5 nebo 6 špalíků, ale ne teflonových, ale s filcem, a přímo ty filcy mažu tím lojem - trochu pošmrdlám, otřu, co ujede na bok (mimo kluznou plošku), a když pozoruju zhoršení, tak znova namažu, otřu... Jelikož jsou ty filcy v rozích bedny, tak časem lze na podstavě pozorovat jednu velkou vylojovanou kruhovou dráhu, kterou taky jednou za čas zbavím prachu, ať to zbytečně nedře...

No a jelení lůj mám samozřejmě ten originální, co se vyrábí snad už od dob Jana Žižky.
triedr Celestron Skymaster 15 × 70, dobson Skywatcher 10" f4.7, okuláry Plossl 40 mm, 26 mm, 2" UWA 80° 30 mm, Orbinar SWA 70° 17 mm, UWA 66° 9 mm a 6 mm, barlow 2× Solomark
Rekmarik
Příspěvky: 1179
Registrován: 31. 10. 2012, 12:11

Re: Dobson montáž

#26

Příspěvek od Rekmarik »

madcat píše:A teď nevím, jestli to nedělám blbě - podstava je klasický lamino a na otočné bedně zespoda mám 5 nebo 6 špalíků, ale ne teflonových, ale s filcem, a přímo ty filcy mažu tím lojem - trochu pošmrdlám, otřu, co ujede na bok (mimo kluznou plošku), a když pozoruju zhoršení, tak znova namažu, otřu...
Sice jsem neviděl tvé řešení, ale dle tvého popisu to není asi zrovna ideál - mě na poplechované ploše dobs. bedny
klouzaly tři teflonové špalíčky a tření bylo bez ohledu na teploty od +30 do -20°C víceméne stále stejné a nic jsem nikdy nemazal. Netvrdím že je to ideální řešení, jen že jsou varianty, které není třeba každou pozorovací noc neustále mazat a starat se o to.
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24318
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Dobson montáž

#27

Příspěvek od MilAN »

Ten filc není dobrý nápad. Dej tam teflon a je to bez problémů. A pokud ne, tak opravdu namazat ( tak 1x / rok očistit a namazat). A hlavně, více jak 3 body je ten problém, který máš asi teď s tím houpáním . Ale i ve 3 bodech bude tohle filc dělat.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
madcat
Příspěvky: 69
Registrován: 11. 04. 2002, 00:15
Bydliště: Šitbořice

Re: Dobson montáž

#28

Příspěvek od madcat »

Mám body čtyři - podstava bedny je čtvercová, a v každým rohu je jedna podložka s filcem. Plus jsou dva u středové osy naproti sobě, ty ale asi vzhledem k jejich poloze moc velkej odpor klást nebudou. Ale asi jo, až se dostanu do nějakýho hobbymarketu, poptám se po teflonech a uvidíme... Díky za rady.
triedr Celestron Skymaster 15 × 70, dobson Skywatcher 10" f4.7, okuláry Plossl 40 mm, 26 mm, 2" UWA 80° 30 mm, Orbinar SWA 70° 17 mm, UWA 66° 9 mm a 6 mm, barlow 2× Solomark
Petzchaloupky
Příspěvky: 5
Registrován: 13. 11. 2016, 12:34

DOBSON - jak nastavit nahrubo azimut a elevaci

#29

Příspěvek od Petzchaloupky »

Dobrý den,
pro ustavení mého Dobsona do přibližně odpovídajícího azimutu a elevace používám busolu přilepenou "takovou tou žvejkačkou" na bednu a školní úhloměr s olůvkem přilepeny taktéž "žvejkou" na boku tubusu.
Je to levné a primitivní, ale přesnost je dostatečná, abych měl požadovaný objekt rovnou v optohledáčku (vetšinou:) a mohl rychle dohledat.
Busola je na klidném místě celé pozorování, ale do úhloměru občas nechtě drbnu a musím ho znovu "ustavit a přelepit".

Nemáte někdo nějaký lepší fígl pro nastavení tubusu do elevace? Investice tak max 250Kč.
Děkuji za nápady.
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24318
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Dobson montáž

#30

Příspěvek od MilAN »

No, pokud ustavíš Dobson vodorovně podle libely, ( (to je pro azimutální montáž potřeba), tak může být úhloměr pro výšku napevno.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Odpovědět