Montáž HEQ-5

Vše o montážích, stativech, pohonech dalekohledů, naváděcích systémech, apod.
Odpovědět
Uživatelský avatar
hades
Příspěvky: 3379
Registrován: 01. 11. 2017, 10:02
Věk: 41

Re: Montáž HEQ-5

#331

Příspěvek od hades »

Jasně že mají. Toto řešení je ale mnohem elegantnější a ergonomičtější než měnit podsvit na ručce. Hlavně ideální pro situace, kdy se díváš do hledáčku a potřebuješ rychle měnit úroveň podsvitu
William Optics FluoroStar 110, AFR-IV, ASI533MM Pro, EQ-6 R, Berlebach Planet, SVBony SV305M Pro, Intel NUC, DeepSkyDad AF3 a pár dalších kravin vlastní výroby
Astrofotky
Uživatelský avatar
Ondra_z_hor
Příspěvky: 729
Registrován: 30. 07. 2018, 08:57

Re: Montáž HEQ-5

#332

Příspěvek od Ondra_z_hor »

tohle se mi zdá super řešení, až jednou seberu odvahu hrábnout do montáže a vyměním ozubené kolečko za řemínek, tak přidat tam toto regulační kolečko bude hned další krok :)
Uživatelský avatar
hades
Příspěvky: 3379
Registrován: 01. 11. 2017, 10:02
Věk: 41

Re: Montáž HEQ-5

#333

Příspěvek od hades »

Výměna za řemínky není nic složitého, stačí být jenom průměrně zručný
William Optics FluoroStar 110, AFR-IV, ASI533MM Pro, EQ-6 R, Berlebach Planet, SVBony SV305M Pro, Intel NUC, DeepSkyDad AF3 a pár dalších kravin vlastní výroby
Astrofotky
Uživatelský avatar
dablik
Příspěvky: 610
Registrován: 17. 09. 2012, 13:17
Bydliště: Zichovec
Věk: 45

Re: Montáž HEQ-5

#334

Příspěvek od dablik »

vymenu kolecek za reminky jsem delal v kuchyni. Takze relativne jednoducha vec.
Ja tedy podsviceni hledacku nemenim. Mam to nastavene nekolik let a nebyl nikdy duvod. Pokud ovladas montaz pres EQMOD, tak muzes menit jas soupatkem i tam. A nepotrebujes rucku a ani dodatecne kolecko.
na foceni: SV80 APO, WO102 GT, ASI1600MM cool, 8x50 hledacek + QHY5, hodne ruznych krouzku a udelatek :)  
montaz: EQ6R
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24252
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Montáž HEQ-5

#335

Příspěvek od MilAN »

Pánové, po pravdě, co vám přinesla výměna koleček za řemínky ? ( tedy kromě jiného zvuku montáže ? ) Nezajímají mě teoretické řeči o PE a podobně, to je samozřejmě technický nesmysl. Nějaké konkrétní, něčím podložené údaje.
Naposledy upravil(a) MilAN dne 04. 04. 2019, 13:17, celkem upraveno 1 x.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
hades
Příspěvky: 3379
Registrován: 01. 11. 2017, 10:02
Věk: 41

Re: Montáž HEQ-5

#336

Příspěvek od hades »

Výborná otázka, ale já ti na ni neodpovím. Nemám data před a těsně po výměně, abych je mohl porovnat
William Optics FluoroStar 110, AFR-IV, ASI533MM Pro, EQ-6 R, Berlebach Planet, SVBony SV305M Pro, Intel NUC, DeepSkyDad AF3 a pár dalších kravin vlastní výroby
Astrofotky
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24252
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Montáž HEQ-5

#337

Příspěvek od MilAN »

No, měl bych mít alespoň nějaký důvod, proč to udělat a co tím vylepším :)
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
hades
Příspěvky: 3379
Registrován: 01. 11. 2017, 10:02
Věk: 41

Re: Montáž HEQ-5

#338

Příspěvek od hades »

Jo, to jsem měl, je to tišší :D A vůle mezi motorky a šnekovými koly by měly být nulová při změně směru otáčení. Ale to už ti nepodložím měřeními, to je logický závěr, který vyplyne z té výměny
William Optics FluoroStar 110, AFR-IV, ASI533MM Pro, EQ-6 R, Berlebach Planet, SVBony SV305M Pro, Intel NUC, DeepSkyDad AF3 a pár dalších kravin vlastní výroby
Astrofotky
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24252
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Montáž HEQ-5

#339

Příspěvek od MilAN »

hades píše:J A vůle mezi motorky a šnekovými koly by měly být nulová při změně směru otáčení. Ale to už ti nepodložím měřeními, to je logický závěr, který vyplyne z té výměny

Jasně, teoretický předpoklad ( místo seřízení polohy mototu a vymezení vůlí je lepší vyměnit celý převodový systém s dalšími problémy z něho vycházejícími. :). ) Vůle při reverzi pohybu je ale hlavně v poloze šnek / šnekové kolo ale to má vliv jen v DEC, nikolil RA.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
Bill
Příspěvky: 4758
Registrován: 11. 01. 2007, 19:54
Bydliště: Uničov

Re: Montáž HEQ-5

#340

Příspěvek od Bill »

MilAN píše:Pánové, po pravdě, co vám přinesla výměna koleček za řemínky ? ( tedy kromě jiného zvuku montáže ? ) Nezajímají mě teoretické řeči o PE a podobně, to je samozřejmě technický nesmysl. Nějaké konkrétní, něčím podložené údaje.
Tak když to dělá menší kravál při rychlém posunu, tak by se to mohlo projevit i při siderické rychlosti...
Já mám subjektivní ničím nepodložený pocit, že se snížila RMS při pointaci - ale rozhodně ne nijak závratně. Já bych to odhadoval tak 20-30%

Samozřejmě celková PE se zhorší - ale to je při pointaci jedno. U EQ6/HEQ5 je největší problém rychlé změny v úrovni vteřin. A to by ty řemínky mohly trošku zlepšit - ale zázrak se nestal, sliboval jsem si od toho trošku více. U EQ6 bych to doporučoval opravdu jenom zkušenějším magorům. U HEQ5 je to jednoduchá záležitost.
M:736 750 113
Uživatelský avatar
juh
Příspěvky: 2193
Registrován: 29. 09. 2011, 12:44

Re: Montáž HEQ-5

#341

Příspěvek od juh »

hades píše:... A vůle mezi motorky a šnekovými koly by měly být nulová ...
Mali, ale prakticky najskôr nebudú.
Bill píše:... Samozřejmě celková PE se zhorší ...
Existuje k tomu aspoň nejaký teoretický dôvod, prečo by to tak malo byť, okrem toho, že tie kolesá môžu byť nepresnejšie vyrobené, alebo že to tam pri výmene niekto blbo nasadí?
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24252
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Montáž HEQ-5

#342

Příspěvek od MilAN »

Já si myslím, že ne ani teoretický, ale přímo praktický.Je snaha nahradit dražší a pracnější technologie lacinějšími. Mosazná převodová kola se prakticky dělají tak, že se dělají na odvalovací fréze, uchycená za díru nebo osu. Takže výsledek vykazuje minimální ovalitu a házivost při otáčení. Kdežto řemeničky jsou vyráběny tak, že se udělají drážkované tyče, ty se nařežou a do nich vyvrtá díra pro hřídel. Vrtání je nejméně přesná metoda k tomu, aby byl výsledek centrický.Je potřeba si uvědomit, že největší problém je u malé řemeničky na motoru ( převod 1:4).Pokud hází, vyvolá to periodickou chybu podle velikosti házení a ta se spojí s PE šnekového převodu. Vzhledem k tomu, že PE řemenového převodu má 4x větší frekvenci, musí dojít ke zvětšení amplitudy PE šnekového převodu .Zatím co u šnekových převodů došlo s pokročilou dobou k zmenšení vlastní PE, řemenový převod to naprosto degraduje. U vlastní montáže mám místo jedné "sinusoidy " na 1 otočení šneku teď 4 nepravidelné "sinusoidy". Když se podívám, jak je konstrukčně řešeno uchycení řemeničky na motor, kde je ona volně nasunuta na hřídel motoru a přitažena/odtažena červíkem, nelze od toho ani nic jiného čekat.
Pokud jsou i jiných montáží dělány řemeny převody 1:1 a to na velkých průměrech řemenic , tak tak ten problém bude výrazně menší

Tady je průběh PE mojí montáže AZ EQ6, která má řemenový převod 1:4 / otáčku šneku =480s
Obrázek
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
juh
Příspěvky: 2193
Registrován: 29. 09. 2011, 12:44

Re: Montáž HEQ-5

#343

Příspěvek od juh »

Aj mosadzné ozubené kolesá vyrobia len s takou presnosťou, s akou ich uchytia na nejaký tŕň odvaľovacej frézovačky a ten uchytia do nejakej upínacej dosky, alebo hlavy na tej frézovačke. Dokonale presné to nebude. Aspoň nie v cene EQ5, EQ6. Prípadná presnosť vŕtania bude závisieť od toho, na akom stroji sa robí a ako sa tam upína obrobok. Vôbec si netrúfam odhadnúť kde a ako to robia. V prípade tých remeničiek by som sa nedivil ani tomu, keby ich vyrábali na lisostrekoch (presné liatie), čiže žiadne trieskové obrábanie. V takom prípade by ich presnosť závisela od toho, ako presne majú vyrobenú formu.
Ten prevod z krokového motora na šnek je približne 1:4 bez rozdielu na to, či je zrealizovaný ozubenými kolesami, alebo remeňovým prevodom. Väčší problém, ako presnosť výroby, je uloženie či už ozubených kolies alebo remeničiek na hriadele v montáži. V obidvoch prípadoch je to zrealizované len nasunutím a zafixovaním dvomi červíkmi, ktoré sú vzájomne pootočené o 90°. Takéto uloženie musí zákonite vytvoriť excentické uloženie kolies na hriadeli. Ak sa v takomto prípade menia vzájomné pomery priemerov koles, ktoré tvoria prevod, tak sa určitým spôsobom mení rotačná rýchlosť bez ohľadu na to, či sú v zábere ozubené kolesá, alebo remeňové kolesá prepojené remeňom. Ak sa v obidvoch prípadoch použijú kolesá vyrobené s rovnakou presnosťou, tak veľkosť a priebeh PE bude rovnaká.
V prípade NEQ6 uvádza Skywatcher PE < ±7" (celkom < 14" ). Z posledného merania PHD2 mám celkovú PE 10.5". Koľko som mal pred výmenou, to neviem, nemeral som. Z prevádzky nemám dojem, že by to bolo výrazne horšie, ako to bolo pred výmenou.
Chcel som tým povedať len to, že si nemyslím, že sa okrem hlučnosti nejakým zásadným spôsobom zmení aj niečo iné, teda okrem prípadného zmenšenia backlashu v dec.
Z posledného merania v PHD2 to mám nejak takto:
Přílohy
Meranie PHD2
Meranie PHD2
NEQ6pe.jpg (37.99 KiB) Zobrazeno 3150 x
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24252
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Montáž HEQ-5

#344

Příspěvek od MilAN »

No, a tím se dostáváme k původní otázce: proč to měnit a proč si od toho někdo slibuje nějaké zlepšení ? Čeho tedy, kromě hluku při rychloposuvu, který dělám při focení 1x za noc, dosáhnu ? To natěšení, jak si polepším, nemá žádný důvod- nebo jo?
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
Bill
Příspěvky: 4758
Registrován: 11. 01. 2007, 19:54
Bydliště: Uničov

Re: Montáž HEQ-5

#345

Příspěvek od Bill »

MilAN píše:No, a tím se dostáváme k původní otázce: proč to měnit a proč si od toho někdo slibuje nějaké zlepšení ? Čeho tedy, kromě hluku při rychloposuvu, který dělám při focení 1x za noc, dosáhnu ? To natěšení, jak si polepším, nemá žádný důvod- nebo jo?
Ty tady argumentuješ grafy s rozlišením v desítkách sekund. Ale můj problém je co ta EQ6 dělá na úrovni vteřin a méně. Ale to se dá jenom hrozně špatně změřit na reálné obloze (je problém to odlišit od seeingu) - dá se to trošku odhadnou z porovnání grafů RA a DEC. Měl jsem představu, že za ty rychlé fluktuace může povrch zubů těch koleček. Bohužel i po výměně za řemínky to nezmizelo. Nemám představu, co by to mohlo dělat. Jestli to jsou nerovnosti přímo na povrchu šneku... Preventivně jsem při úpravě vyměnil i ložiska škeků - ty prý byly u některých EQ6 dost špatné kvality. Ale jak už jsem říkal - subjektivně mi to přijde trošku lepší...
M:736 750 113
Odpovědět