EQ8

Vše o montážích, stativech, pohonech dalekohledů, naváděcích systémech, apod.
Odpovědět
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24261
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: EQMOD home position a alignment na EQ8

#301

Příspěvek od MilAN »

Jde to udělat více způsoby, jen si nemyslím., že při každé iniciaci systému bude někdo postupovat takhle. Navíc nevíme, jak je přesná /opakovatelná home poloha tímhle systémem. Z krokového motoru to víme a je to bohatě postačující ( a třeba z enkodérů na AZ -EQ montážích to je výrazně méně přesné).
Jenže, ať to dáme do Home pos. jakkoliv, tak tu je ten zásadní problém, o kterém tu psal KpS : je potřeba tuhle polohu sdělit EQMOD.
Důvod je prostý - Home position může být jakákoliv, kterou si zvolíme a určíme ji jako Home p., uložením do EQMOD
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Zdeněk Vojč
Příspěvky: 220
Registrován: 10. 12. 2015, 08:36
Bydliště: Staré Homole
Kontaktovat uživatele:

Re: EQMOD home position a alignment na EQ8

#302

Příspěvek od Zdeněk Vojč »

Jde to i přes SkyWatcher aplikace v PC, kdy je počítač propojen do ručky a v ručce je nastaveno DirectPc.
Pro Eqmod jak píšete, je to ale jen pomůcka jak fyzicky nastavit montáž do správné polohy.
Dnes večer jsem to udělal jak jsem psal výše. Před zapnutím jsem ustavil montáž do home position,
zapnul eqmod, odparkoval, nastavil "park to home position" a stiskl synchronizaci. Souřadnice se nastavily na +89:59:48 (zajímavé,ne na 90°, že by přečetl polohu enkodéru a home position byla trochu mimo?) .
Najel jsem na Měsíc a byl v zorném poly. Následovala by align procedura na hvězdy, kdyby byly.
Poté bych pomocí eqmodu najel do své parkovací polohy a odpojil eqmod, vypnul počítač, montáž.
A mělo být zalignováno a připraveno.
Uživatelský avatar
Cztwerec
Příspěvky: 8293
Registrován: 03. 02. 2007, 17:58
Bydliště: Břežany II.
Kontaktovat uživatele:

Re: EQ8

#303

Příspěvek od Cztwerec »

Lze někde v ruččce nastavit rychlost najíždění goto? Jedná se o SS v3 xx. díky Martin
Lectorem iustus...
Uživatelský avatar
Cztwerec
Příspěvky: 8293
Registrován: 03. 02. 2007, 17:58
Bydliště: Břežany II.
Kontaktovat uživatele:

Re: EQ8

#304

Příspěvek od Cztwerec »

Ahoj kluci,

Mohl by mě někdo vysvětlit kde přesně se reguluje vůle na šneku? Nechci se v tom asi zatím hrabat, ale mám dojem, že mám trošku povolenou vůli v deklinaci. Jak poznám, že je to správné? Při povolené aretací hladký chod? Tady je video rozborky jen mě nasměrujte na nějakou konkrétní minutu, pak už se snad dovtípím toho co dál.

https://youtu.be/wLbiok7WJjE

Díky M.
Lectorem iustus...
Uživatelský avatar
Cztwerec
Příspěvky: 8293
Registrován: 03. 02. 2007, 17:58
Bydliště: Břežany II.
Kontaktovat uživatele:

Re: EQ8

#305

Příspěvek od Cztwerec »

Děkuji za radu Pavlu "Hubble" Böhmovi za nakopnutí a radu. Stačí prostě dát do Google backlash adjustment eq. Informací je tam dost.
Lectorem iustus...
Uživatelský avatar
kk
Příspěvky: 125
Registrován: 06. 07. 2007, 23:04
Bydliště: Praha
Věk: 58

Re: EQ8

#306

Příspěvek od kk »

Dobrý večer,
mám novou EQ8r a zápasím také s Home position. I když ovládám montáž jenom ručkou kde jsou správné souřadnice a čas, tak při seřízení najede úplně jinam. Zhruba o 90 stupňů doleva. Četl jsem postup o pár řádků minule a vybral sesouhlasení na jednu hvězdu, zvolil Vegu a pak odjistil montáž a manuálně tam Vegu nastavil. Včera jsem potom mohl hledat ručkou objekty, ale pak jsem montáž zaparkoval, vypnul a dneska to začalo stejně. Něco se v ní blbě uložilo?

Pokud zapnu a připojím třeba CdC tak mě nakreslí FOV úplně jinam. Ale chci zdůraznit, že problém se vyskytuje i když není připojený žádný program přes ASCOM driver, když montáž zapnu.

Zdraví kk
EQ8-R, Hypergraph6, Canon 6Da modifikace MMys, Star Adventurer na cesty.
kk
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24261
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: EQ8

#307

Příspěvek od MilAN »

Zkusil bych po tom, co jsi Vegu nastavil ručně a potvrdil, dát montáž zaparkovat. Pokud by to po startu najelo zase špatně, v ručce bych vypnul enkodéry.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
kk
Příspěvky: 125
Registrován: 06. 07. 2007, 23:04
Bydliště: Praha
Věk: 58

Re: EQ8

#308

Příspěvek od kk »

Ano, tak to bylo. Včera jsem zkusil různé kombinace zapnutí, ale neúspěšně. Když jsem našel Vegu a potvrdil tak to včera fungoval, ale dnes je to stejné. Tj. po zaparkování, vynutí a zapnutí montáže je chyba cca 90 v rektascenzi, deklinace cca odpovídá. kk
EQ8-R, Hypergraph6, Canon 6Da modifikace MMys, Star Adventurer na cesty.
kk
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24261
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: EQ8

#309

Příspěvek od MilAN »

Je potřeba při výběru zaparkovat volit : zaparkovat do home posice, nejen zaparkovat. A montáž v ní skutečně skončí.? A při startu volit : start z home posice. Tohle bych několikrát opakoval, tohle musí fungovat. pokud ne, je potřeba vypnout v ručce enkodéry. A mít na pameti, že jak parkování , tak i start, musí být ve skutečnosti i na displeji z HOME POSITION
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
kk
Příspěvky: 125
Registrován: 06. 07. 2007, 23:04
Bydliště: Praha
Věk: 58

Re: EQ8

#310

Příspěvek od kk »

Zdravím všechny a omlouvám se za prodlevu v komunikaci. Já jsem další den musel odjet a až do této neděle byl na cestách. Tak jsem se konfiguraci ani sám dál nevěnoval. Nicméně jeden kolega v dalších dnech, a s čerstvou hlavou, nastavení rozchodil aplikováním správné postupu podle návodu a tedy vlastně toho co jste tu psali. Tak ani přesně nevím, co jsem dělal špatně.

Všem díky!
EQ8-R, Hypergraph6, Canon 6Da modifikace MMys, Star Adventurer na cesty.
kk
Uživatelský avatar
nosuh
Příspěvky: 2325
Registrován: 04. 02. 2008, 01:05
Věk: 44
Kontaktovat uživatele:

Re: EQ8

#311

Příspěvek od nosuh »

Ahoj, muze mi pls nejaky majitel EQ8 nebo EQ-8R zmerit u ustavene montaze (tzn. vyska na Polarku), vysku od patky montaze k deklinacni ose, ktera je ale o 90° otocecena od zakladni polohy (viz obr).
Mam totiz napsany 2 rozmery ( jeden vychazi z nakresu od SW, druhy z mereni) a nevim, ktery je ten realny..melo by to byt +- 265mm, ale potrebuju overit, nedostanu se tedka k technice.
Diky
montaz_vyska.jpg
montaz_vyska.jpg (158.6 KiB) Zobrazeno 5483 x
dob. SW 16" GoTo, N 254/1000 mod
Uživatelský avatar
nosuh
Příspěvky: 2325
Registrován: 04. 02. 2008, 01:05
Věk: 44
Kontaktovat uživatele:

Re: EQ8

#312

Příspěvek od nosuh »

Ma nekdo zkusenost s nekterym z techto EQ Dir kabelu k EQ8 (R)?
Asi vic by me bavil ten bezdratovej Bluetooth, ale nejaka reference by se sikla..
Popripade nejaky osvedceny, co na TSku neni?
Diky

standard verze:
https://www.teleskop-express.de/shop/pr ... -RJ45.html

Bluetooth verze:
https://www.teleskop-express.de/shop/pr ... ounts.html
dob. SW 16" GoTo, N 254/1000 mod
Uživatelský avatar
Tomáš Mojžiš
Příspěvky: 211
Registrován: 15. 08. 2012, 18:21
Bydliště: Roztoky
Věk: 48
Kontaktovat uživatele:

Re: EQ8

#313

Příspěvek od Tomáš Mojžiš »

Ja mam ten standard, funguje bezvadne. Puvodne jsem mel kabel od ATC, ale tam zacal byt problem s kompatibilitiu ovladace po upgradech Win10. Tak jsemho vymenil za tento a je po problemech.
Astrograf 300/1200 na EQ-8, ZWO ASI533MM
Fotopokusy, Online pozorování (EAA log)
Uživatelský avatar
nosuh
Příspěvky: 2325
Registrován: 04. 02. 2008, 01:05
Věk: 44
Kontaktovat uživatele:

Re: EQ8

#314

Příspěvek od nosuh »

Diky Tome, no zatim to pojede na kompiku s win 7 64b, ale je dost pravdepodobny, ze dalsi komp uz bude s win 11. Ta bluetooth se mi taky uplne nezamlouvala, kdyz sem nad tim uvazoval..Spis me slo o realnou zkusenost lidi tady.
dob. SW 16" GoTo, N 254/1000 mod
Uživatelský avatar
nosuh
Příspěvky: 2325
Registrován: 04. 02. 2008, 01:05
Věk: 44
Kontaktovat uživatele:

Re: EQ8

#315

Příspěvek od nosuh »

Zdar,
potreboval bych poradit, cim nahradit ten hranol/zarazku na ustaveni azimutu u sloupu. Mam jen hlavu ( tyhle dily pro uchyceni nejsou soucasti) a extra pilir jen s dirama (M12 stredu a ostatni M6) a potrebuju necim nahradit ty cervene dily ve schematu. Ten sroub M12 dole nahradim snadno standardnim sroubem/imbusem s podlozkou, ale ten hranol bude asi trochu problem ( bude v dire #2)..neresil nekdo nahradu ze zelezarstvi nebo nechat vyrobit?
Prijde mi, ze i standardni imbusovej sroub bude malo vysokej, aspon podle tech odrenin od aretacnich sroubu..ty jsou hodne nahore..
Diky
co potrebuju nahradit
awx-eq8-pier-plate.jpg
awx-eq8-pier-plate.jpg (66.82 KiB) Zobrazeno 3335 x
co sem nasel na netu jak by to melo vypadat
azimuth.jpg
azimuth.jpg (129.15 KiB) Zobrazeno 3335 x
a co mam ja na sloupu
_G3A6023_title.jpg
_G3A6023_title.jpg (298.86 KiB) Zobrazeno 3335 x
dob. SW 16" GoTo, N 254/1000 mod
Odpovědět