EXOS-2 GOTO

Vše o montážích, stativech, pohonech dalekohledů, naváděcích systémech, apod.
Uživatelský avatar
Zbych
Příspěvky: 1283
Registrován: 07. 11. 2009, 12:33
Bydliště: Dačicko, okr. Jindřichův Hr.
Kontaktovat uživatele:

Re: Pozorovanie -fotenie družíc s GOTO ! ?

#31

Příspěvek od Zbych »

Jasně že dá, ale většinou ISS, protože vzhledem k velikosti je něco vidět. Tady je asi otázka hůře položená - sledovat dráhu družic? K čemu sledovat dráhu? Nemyslíte sledovat družici?

Sledovat družici jde dobře s naváděním a kamerou, vizuálně to asi moc nepůjde. Zkoušel jsem takto manuálně fotit ISS a jde to. Ale je to o tom chytat ISS v hledáčku a mačkat dálkově spoušť. Automatizovaně to bude o něčem jiném, ale to musí poradit povolanější. Nebo hledat. Zde jedno povedenější video: https://www.youtube.com/watch?v=nsc80evqJ88.

Asi jste ve špatném vlákně, to mělo být tady: viewforum.php?f=22.
Uživatelský avatar
BerFull
Příspěvky: 41
Registrován: 27. 01. 2020, 14:08
Věk: 56

Re: Pozorovanie -fotenie družíc s GOTO ! ?

#32

Příspěvek od BerFull »

Zbych píše:Jasně že dá, ale většinou ISS, protože vzhledem k velikosti je něco vidět. Tady je asi otázka hůře položená - sledovat dráhu družic? K čemu sledovat dráhu? Nemyslíte sledovat družici?

Sledovat družici jde dobře s naváděním a kamerou, vizuálně to asi moc nepůjde. Zkoušel jsem takto manuálně fotit ISS a jde to. Ale je to o tom chytat ISS v hledáčku a mačkat dálkově spoušť. Automatizovaně to bude o něčem jiném, ale to musí poradit povolanější. Nebo hledat. Zde jedno povedenější video: https://www.youtube.com/watch?v=nsc80evqJ88.

Asi jste ve špatném vlákně, to mělo být tady: viewforum.php?f=22.
Ďakujem za odpoveď ! to video je super, presne to som chcel .
sory, som tu iba pár dní, este som neprešiel všetky vlákna, musím sa zorientovať.
Dobson Newton 300/1500 :arrow: Skywatcher Newton 200/1000 :arrow: HEQ5 Pro GoTo
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24313
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Pozorovanie -fotenie družíc s GOTO ! ?

#33

Příspěvek od MilAN »

No, jo, tak na zařízení za miliony takové video jde udělat :)
Jde to ale i amatérsky, funguje navádění a sledování u montáží Meade LX 200, na tom se dělá většina videí ISS. Zrovna tak na nich lze dobře sledovat vizuálně. Něco lze využít i na Celestronu CPC, na EQ montážích SkyWatcher to jde přes Ascom a emulátor LX200. .Ale montáž to moc nestíhá a navíc v těch rychlostech se dostává elektronika do strašných rezonancí a je to řev a kvílení. Ty montáže na to nejsou.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
BerFull
Příspěvky: 41
Registrován: 27. 01. 2020, 14:08
Věk: 56

Re: Pozorovanie -fotenie družíc s GOTO ! ?

#34

Příspěvek od BerFull »

MilAN píše:No, jo, tak na zařízení za miliony takové video jde udělat :)
Jde to ale i amatérsky, funguje navádění a sledování u montáží Meade LX 200, na tom se dělá většina videí ISS. Zrovna tak na nich lze dobře sledovat vizuálně. Něco lze využít i na Celestronu CPC, na EQ montážích SkyWatcher to jde přes Ascom a emulátor LX200. .Ale montáž to moc nestíhá a navíc v těch rychlostech se dostává elektronika do strašných rezonancí a je to řev a kvílení. Ty montáže na to nejsou.
ďakujem za odpoveď.
Ešte jedna otázka, Montáž Explore Scientific EXOS-2 PMC-8 GOTO by dokázala sledovať ISS ? Čítal som že tá montáž je celkom vymakaná cez počítač,
a je možné ovládať akýmkoľvek ASCOM kompatibilným softvérom.
Dobson Newton 300/1500 :arrow: Skywatcher Newton 200/1000 :arrow: HEQ5 Pro GoTo
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24313
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Pozorovanie -fotenie družíc s GOTO ! ?

#35

Příspěvek od MilAN »

Nedovedu posoudit tuhle montáž, ale prakticky to, co o ní píšeš, dokáží i ostatní GoTo montáže. Celkem bych pochyboval že umí to, co montáž LX200
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
Bill
Příspěvky: 4758
Registrován: 11. 01. 2007, 19:54
Bydliště: Uničov

Re: Explore Scientific EXOS-2 PMC-8 GOTO

#36

Příspěvek od Bill »

Ahoj.

Já tu montáž nemám, ale dovolím si pár poznámek:

1) obojí je fyzicky stejná montáž od Bresser, liší se jenom ovládaním a taky PCM-8 má podle popisu kuličková ložiska a (snad) lepší pohony.
2) je to klon montáže EQ5 - takže s 200/1000 to na pozorování bude OK, ale na focení DSO už je ten dalekohled moc těžký. Ale na focení Měsíce a planet by to mělo být OK
3) uvědom si, že k té montáží vůbec není klasická ručka - ono to vypadá cool, ale na pozorování to moc není. Normálně se díváš do okuláru a můžeš tlačítky, které v pohodě nahmatáš, pohybovat dalekohledem. Bez ručky potřebuješ tablet, který tě bude oslepovat a tlačítka nenajdeš...
4) jako u všech klonů EQ5 máš kontrolér a k tomu dráty k motorům. Což není moc ideální. Rozumnější je montáž, kde je celá elektronika vestavěna v těle montáže a nemusíš nic propojovat a nikde nic netrčí...
M:736 750 113
Uživatelský avatar
BerFull
Příspěvky: 41
Registrován: 27. 01. 2020, 14:08
Věk: 56

Re: Explore Scientific EXOS-2 PMC-8 GOTO

#37

Příspěvek od BerFull »

ďakujem za odpoveď .
Úplne súhlasím. Ja sa tiež tak trochu bojím toho tablet-ového alebo notebook-ového pozorovania. Klasika je klasika ;)
Tak lepsie riešenie bude asi Montaž Bresser EXOS-2 GOTO. A ešte som našiel tretiu možnosť !
:arrow: Celestron Montáž CG5 GoTo ! Jediné čo sa mi v ňom nepáči že je hlučný. Pozrel som pár videí na youtube, no tie ozubené kolesa zobudia
všetkých mojich susedov :lol:
Dobson Newton 300/1500 :arrow: Skywatcher Newton 200/1000 :arrow: HEQ5 Pro GoTo
davidhorky
Příspěvky: 5
Registrován: 09. 10. 2018, 08:39

Bresser EXOS-2 Goto a ovládání z PC/tabletu

#38

Příspěvek od davidhorky »

Zdravím všechny,
Má někdo zkušenosti s propojováním Exos-2 goto s počítačem? ideálně pak s tabletem a Skysafari?

Došel jsem tak daleko, že mám originální kabel, dle návodu jsi instaloval ASCOM obladače, přidal obladač poskytovaný ke kabelu (https://www.bresser.de/en/Astronomy/Acc ... ounts.html). Jenže to skončí chybou a ASCOM nenačte ovladač pro Bresser.

Pak jsem zkoušel projekt Indigo (http://www.indigo-astronomy.org/), rozběhnuto, dokonce se to tváří, že přes USB převodník naváže komunikaci s montáží, ale nejsem nejsem schopen udělat jediný pohyb. Použil jsem ovladač LX200

Uspěl někdo s touto montáží? Budu rád za každé vodítko.
t.vargax
Příspěvky: 102
Registrován: 29. 07. 2020, 06:19
Bydliště: Kyselica
Věk: 32

Re: EXOS-2 GOTO

#39

Příspěvek od t.vargax »

Ahojte, plánujem si kúpiť montáž EXOS-2 bez goto.
Budem ju môcť používať manuálne na pozorovanie?
V budúcnosti by som si dokúpil aj motorčeky. Má niekto skúsenosti s fotením?
Nahodil by som tam Newton 150/600 čo má cca 6kg.
Viete prosím poradiť?
Ďakujem,
vaclavII
Příspěvky: 231
Registrován: 05. 05. 2020, 12:01
Bydliště: Litoměřice
Věk: 61

Re: EXOS-2 GOTO

#40

Příspěvek od vaclavII »

Newton na paralaktiku na vizuální pozorování nedávejte, v některých pozicích není okulár ve vhodné poloze vůči očím pozorovatele a musí se tubus otočit v objímkách dalekohledu. Tam raději nějaký dalekohled SCT 150-200 mm, refraktor APO 80-100 mm.
t.vargax
Příspěvky: 102
Registrován: 29. 07. 2020, 06:19
Bydliště: Kyselica
Věk: 32

Re: EXOS-2 GOTO

#41

Příspěvek od t.vargax »

Ale plánujem aj fotiť. Nemáte skúsenosti s exos-2?
vaclavII
Příspěvky: 231
Registrován: 05. 05. 2020, 12:01
Bydliště: Litoměřice
Věk: 61

Re: EXOS-2 GOTO

#42

Příspěvek od vaclavII »

Montáž Exos2 je nová na trhu tak nemohu radit. Používám na astrofoto montáž NEQ6 Pro z důvodu větší nosnosti a tuhosti. Za mírného větru s většími nárazyi Newton 200/800 mm se na ni klepe. Raději tužší montáž HEQ5 nebo EQ6. Proč tak velkou světelnost? Pokud f/4 tak raději speciál Newton s tuhou konstrukcí. Světelnost f/4 je náročná na přesnou kolimaci u f/5 je to lepší. Potřeba je koupit kvalitní komakorektor, koma při f/4 značně ruší.
vaclavII
Příspěvky: 231
Registrován: 05. 05. 2020, 12:01
Bydliště: Litoměřice
Věk: 61

Re: EXOS-2 GOTO

#43

Příspěvek od vaclavII »

Vhodný a dražší speciál Newton např. tento https://www.teleskop-express.de/shop/pr ... graph.html
Uživatelský avatar
PetrV
Příspěvky: 765
Registrován: 12. 09. 2008, 14:35
Bydliště: Praha

Re: EXOS-2 GOTO

#44

Příspěvek od PetrV »

t.vargax@gmail.com píše:Ahojte, plánujem si kúpiť montáž EXOS-2 bez goto.
Budem ju môcť používať manuálne na pozorovanie?
V budúcnosti by som si dokúpil aj motorčeky. Má niekto skúsenosti s fotením?
Nahodil by som tam Newton 150/600 čo má cca 6kg.
Viete prosím poradiť?
Ďakujem,
Používám Bresser EXOS2 GoTo s Newtonem 150/600 od TS (Photon) asi tři měsíce. Použít na astrofoto se taková kombinace dá, ale Newton 150/600 je asi tak maximum, kolik bych si na tu montáž pro astrofoto troufnul dát. K váze dalekohledu je potřeba připočíst ještě nějaká dvě kila, která připadnou na komakorektor, foťák, pointer.

Pro astrofoto s touhle sestavou je potřeba pointace. Pokud byste v budoucnu montář motorizoval, budete potřebovat něco se vstupem pro autoguider (což nemá ovládání pro obyčejné motorky od Bressera bez Goto). Goto sada ten vstup má, handbox pak nabízí volbu z asi osmi pointačních rychlostí.

Pro astrofoto je pak téměř nezbytné vybavit montáž i polárním hledáčkem. Pořádné ustavení na sever je nezbytnost.

A pro úplnost pro případ, že byste to v budoucnu chtěl s GoTo: Ovládání EXOS 2 není zrovna nejspolehlivější. Během focení jsem zaznamenal záhadnou chybu, kdy v deklinační ose začal pohon z ničeho nic asi na nějaký zmatený povel z ovládání jezdit v rychlém sledu tam a zpátky. Nejde asi o ojedinělou věc, díval jsem se na fórum Cloudynights, kde je o této chybě a obecně o nepovedenosti ovládání řeč (viz odkaz na video v příspěvku č. 14 zde https://www.cloudynights.com/topic/6788 ... lp-please/).

PetrV
Fugass
Příspěvky: 1
Registrován: 15. 09. 2020, 12:59

Re: Bresser EXOS-2 Goto a ovládání z PC/tabletu

#45

Příspěvek od Fugass »

davidhorky píše:Zdravím všechny,
Má někdo zkušenosti s propojováním Exos-2 goto s počítačem? ideálně pak s tabletem a Skysafari?

Došel jsem tak daleko, že mám originální kabel, dle návodu jsi instaloval ASCOM obladače, přidal obladač poskytovaný ke kabelu (https://www.bresser.de/en/Astronomy/Acc ... ounts.html). Jenže to skončí chybou a ASCOM nenačte ovladač pro Bresser.

Pak jsem zkoušel projekt Indigo (http://www.indigo-astronomy.org/), rozběhnuto, dokonce se to tváří, že přes USB převodník naváže komunikaci s montáží, ale nejsem nejsem schopen udělat jediný pohyb. Použil jsem ovladač LX200

Uspěl někdo s touto montáží? Budu rád za každé vodítko.

Ahoj mám stejný problém, pokoušel jsem se to řešit přímo i ve firmě Bresser a nic. Jediné co jsem zjistil tak tento problém se řeší na všech Astrofórech ve světě. Kde asi udělali soudruzi z NDR chybu. I já budu vděčen za jakoukoliv radu, třeba i tuto montáž raději prodat :oops:
Odpovědět