pokus o prvni astrofotografii

Astronomické snímky pořízené členy našeho fóra, upozornění na nové snímky objektů, odkazy...
Uživatelský avatar
VooDooMaster
Příspěvky: 231
Registrován: 05. 04. 2002, 17:32
Bydliště: Hradec Králové
Věk: 50

pokus o prvni astrofotografii

#1

Příspěvek od VooDooMaster »

Tak jsem ucinil prvni pokus a jsem celkem zklamany, mohu pozadat o radu jak pokracovat s lepsim vysledkem ?
montaz GS,C-5050 16s , ISO64
Skywatcher EQ8-R Pro SynScan, Esprit 100ED, QHY268C ......
Uživatelský avatar
PavelM
Příspěvky: 293
Registrován: 24. 06. 2002, 21:18
Bydliště: Kněževes u Rakovníka
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

pokus o prvni astrofotografii

#2

Příspěvek od PavelM »

Na to že to je 16s expozice to je opravdu dost bída.
To vypadá že se foták rozklepal a to dost hodně. Fotil jsi to se samospouští?. Tedy aby jsi to při zmáčknutí spouště nerozklepal. Protože při 16 sekundách by to šlo fotit i bez paralaktiky a hvězdy by zůstaly ještě stále bodové. Pak bych zkusil i větší citlivost než těch 64 ISO.
Uživatelský avatar
VooDooMaster
Příspěvky: 231
Registrován: 05. 04. 2002, 17:32
Bydliště: Hradec Králové
Věk: 50

pokus o prvni astrofotografii

#3

Příspěvek od VooDooMaster »

predem diky za reakci.
Pouzil jsem dalkove ovladani, ale napada me, ze by mohla byt spatne ustavena montaz a kolem ni se me pri expozici pohybovali dalsi ucastnici pozorovani tak se treba pohnula. Dalsi veci je nastaveni ostreni na fotaku. Mam nastaveno manualni ostreni na nekonecno. Nicmene me prislo, ze i kdyz je nastavene nekonecno tak treba pri pokusu o fotku mesice jsem mel lepsi vysledky s nastavenym AF, pri nastavenem MF a nekonecnu me pripadal mesic trochu meznuty a to jsem pouzival cas cca 1/250, coz by se melo dat udrzet i v ruce, takze zde by problem s montazi nemel byt.

PavelM napsal: Na to že to je 16s expozice to je opravdu dost bída.
To vypadá že se foták rozklepal a to dost hodně. Fotil jsi to se samospouští?. Tedy aby jsi to při zmáčknutí spouště nerozklepal. Protože při 16 sekundách by to šlo fotit i bez paralaktiky a hvězdy by zůstaly ještě stále bodové. Pak bych zkusil i větší citlivost než těch 64 ISO.
Skywatcher EQ8-R Pro SynScan, Esprit 100ED, QHY268C ......
Uživatelský avatar
MaG
Příspěvky: 11389
Registrován: 06. 04. 2002, 21:22
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Kontaktovat uživatele:

pokus o prvni astrofotografii

#4

Příspěvek od MaG »

Ahoj. Digitál zatím na focení hvězdných polí nebude dobrý. Lepší by bylo tak připojit jej za dalekohled a zkusit Měsíc či planety.

Více viz. moje zkušební fotky Canonem A70 v tématu Astrotechnika -> Digitální foťák (až bude přístupné).

Zde mám Orion 15s exp. na ISO 100, hvězdy bodové (samospouští z nestabilního stativu).

V případě zájmu o fotku napište. Dík ;-)
Martin Gembec, Astronomické události
EQ6 OnStep, WO FLT98+WO AFR-IV 0.8x, Orion Optics CT8 200/900 s Paracorrem, ZWO ASI294MC Pro, Canon 6Dmod, 30Dmod
Uživatelský avatar
FunTomas
Příspěvky: 3910
Registrován: 21. 07. 2003, 13:20

pokus o prvni astrofotografii

#5

Příspěvek od FunTomas »

No ked si uz napisal, ze sa ti tam motali nejaki ludia, tak je to jasnejsie. Pravdepodobne ti do toho drcli a cele sa to pohlo. Inak by to vyzeralo na velmi zle zjustovanu montaz. Mne sa neobjavili posuvy hviezd pri foteni 135mm objektivom ani po 45 minutach.
mail to:fun2mas(at)gmail.com
Uživatelský avatar
VooDooMaster
Příspěvky: 231
Registrován: 05. 04. 2002, 17:32
Bydliště: Hradec Králové
Věk: 50

pokus o prvni astrofotografii

#6

Příspěvek od VooDooMaster »

Muzu se jeste zeptat jak je to s tim ostrenim ? Predpokladam, ze ma byt nastavene nekonecno v manualnim rezimu, nebo to tak neni ?


FunTomas napsal: No ked si uz napisal, ze sa ti tam motali nejaki ludia, tak je to jasnejsie. Pravdepodobne ti do toho drcli a cele sa to pohlo. Inak by to vyzeralo na velmi zle zjustovanu montaz. Mne sa neobjavili posuvy hviezd pri foteni 135mm objektivom ani po 45 minutach.
Skywatcher EQ8-R Pro SynScan, Esprit 100ED, QHY268C ......
Uživatelský avatar
MP
Příspěvky: 2920
Registrován: 20. 05. 2003, 00:06

pokus o prvni astrofotografii

#7

Příspěvek od MP »

VooDooMaster napsal: Predpokladam, ze ma byt nastavene nekonecno v manualnim rezimu, nebo to tak neni ?

Na hvezdy je to nejlepsi - AF by se nechytil. U Mesice a Slunce, nekdy i u planet, AF vetsinou funguje. Jinak pokud fotis pres dalekohled, nebo teleobjektiv apod. tak je nejlepsi zaostrit tim dalekohledem nebo teleobjektivem ( s fotakem nastavenym na fixni vzdalenost, obvykle na nekonecno ).
e-mail : mpec(at)cce(dot)cz&&
Uživatelský avatar
FunTomas
Příspěvky: 3910
Registrován: 21. 07. 2003, 13:20

pokus o prvni astrofotografii

#8

Příspěvek od FunTomas »

MP napsal: Na hvezdy je to nejlepsi - AF by se nechytil.
Toto si myslel aj moj kamos, co fotil digitalom hviezdy. Pri autofocuse bolo vsetko krasne ostre. Pri manualnom nastaveni mal hviezdy neostre. Pravdepodobne nejaka chyba softweru, no ja by som sa na ten autofokus spolahol. A ked nie, je to predsa digital. Urobenie jednej fotky stoji len trocha energie z baterky. Tak to vyskusaj a pozri sa na vysledky. Nemusis cakat ako my kym nevyfotis celu kartu (film )
mail to:fun2mas(at)gmail.com
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17643
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

pokus o prvni astrofotografii

#9

Příspěvek od MMys »

Jenomze problem je v tom, ze na hvezdy autofokus ve vetsine pripadu nefunguje. Na druhou stranu, foceni hvezdych poli digitalem opravdu nic moc neukaze, vzdy tam budes mit jen par nejjasnejsich hvezd (tedy pokud bys nemel nejakou digitalni zrcadlovku, co dokaze exponovat treba 5min)

Hlavni vyuziti digitalu na astrofoto lezi ve fotografovani Mesice, planet ... kde je to daleko vyhodnejsi nez film diky tomu, ze mas hned zpetnou vazbu a muzes napravovat chyby.
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
Tomkk
Příspěvky: 357
Registrován: 11. 11. 2003, 18:14

Re: pokus o prvni astrofotografii

#10

Příspěvek od Tomkk »

Možná se pletu, ale myslím, že zde často dochází k jednomu nedorozumění. Ti co zkouší první astrofoto se dočtou, že mají DF zaostřit na nekonečno. Tak prostě namíří na hvězdy, zaostří dalekohled na oko, potom přiloží okuláru DF zaostřený na nekonečno a fotí. Potom to samozřejmě mají neostré. Chybí jim totiž informace, že mají znovu přeostřit dalekohled podle displeje DF (pokud to umožňuje rozlišení displeje a zoom zobrazení).
Jinak mě se citlivost toho DF VooDooMastera docela líbí. Kdyby se nepohlo stativem (to je jednoznačné) a fotilo se v místě míň přesvetlené oblohy (řekl bych, že svítil Měsíc i blízké město), tak by to složením více snímků nemuselo být špatné.
Uživatelský avatar
MaG
Příspěvky: 11389
Registrován: 06. 04. 2002, 21:22
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Kontaktovat uživatele:

pokus o prvni astrofotografii

#11

Příspěvek od MaG »

Nechápu co bych na tomhle měl skládat? Myslím, že ten můj pokus Oriona vykazuje také slušnou citlivost a MHV na snímku je 7 mag. Mám dokonce obavu že na klasický negativ bych za 15 sekund ISO 200 dostal víc hvězd.

Asi bude nejlepší dát sem ještě snímek jeden. Orion na 200 ISO Fuji, expozice asi 30-35 sekund. Je to sice extrém co se tmavé oblohy při pořízení týče, ale na originálu sou mlhoviny u M42 i koňské hlavy a náznak Rosetty a Barnardova oblouku.



Kéž bych někdy sehnal digitál který by tohle zvládl. A hlavně digitál citlivý na červené mlhoviny. Ostatně všiměte si na výše uvedených fotkách barvy M42.

Sdílím autorovo zklamání. Roztřesenost se dá odstranit, ale hvězdy nikde...
Martin Gembec, Astronomické události
EQ6 OnStep, WO FLT98+WO AFR-IV 0.8x, Orion Optics CT8 200/900 s Paracorrem, ZWO ASI294MC Pro, Canon 6Dmod, 30Dmod
Uživatelský avatar
vla
Příspěvky: 5410
Registrován: 22. 09. 2002, 02:11
Bydliště: Praha 6

Re: pokus o prvni astrofotografii

#12

Příspěvek od vla »

Za 40 až 50 k Kč by to neměl být problém, Dobré zkušenosti s DF - pravou zrcadlovkou s velkým čipem má např. pan Vnučko, bohužel není na internetu. Já osobně bych spíše napsal: kéž by to byla taková priorita abych si ho mohl koupit.
tel 608 920 902 Nemám rád tenhle stát.
Uživatelský avatar
VooDooMaster
Příspěvky: 231
Registrován: 05. 04. 2002, 17:32
Bydliště: Hradec Králové
Věk: 50

pokus o prvni astrofotografii

#13

Příspěvek od VooDooMaster »

Fotil jsem to bez dalekohledu, pouze objektivem C-5050, nemam ho jak k refraktoru pripojit. Mimochodem potreboval bych na Oly C-5050 T-Krouzek, nevite kde ho sehnat ?
Skywatcher EQ8-R Pro SynScan, Esprit 100ED, QHY268C ......
Uživatelský avatar
vla
Příspěvky: 5410
Registrován: 22. 09. 2002, 02:11
Bydliště: Praha 6

pokus o prvni astrofotografii

#14

Příspěvek od vla »

Drobné redukce vyrábí např. Foto-Škoda, nebo FOto -Pazdera, oba jsou v Praze, Vodičkova ulice, asi bys uspěl i pražských prodejců astrooptiky, v nouzi bych snad mohl pomoci i já, záleží jaký je tam závit.
tel 608 920 902 Nemám rád tenhle stát.
Uživatelský avatar
Janek
Příspěvky: 856
Registrován: 29. 03. 2003, 02:54
Bydliště: Praha
Věk: 59

pokus o prvni astrofotografii

#15

Příspěvek od Janek »

U většiny DF kompaktů je to řešeno tak, že je třeba pořídit originál redukci na předsádky (makro, wide atp.) a tahle redukce již končí nějakým foto-běžným závitem. U Canonu (řada Power Shot Gx) je redukce na M58 (standard filtrový závit) a z té již umíme redukci na T2. U Olympusů je tusím vnitřní závit a redukce je velmi tenká.
Refraktor Baader 95/580mm CaF2, LZOS 180/1260mm, Celestron C-9.25/C-14 Hyperstar, 10Micron AZ-2000, Dobson LZOS 457/2025mm a spousta železářství.
Odpovědět