prvni test 300D

Astronomické snímky pořízené členy našeho fóra, upozornění na nové snímky objektů, odkazy...
Uživatelský avatar
VooDooMaster
Příspěvky: 231
Registrován: 05. 04. 2002, 17:32
Bydliště: Hradec Králové
Věk: 50

prvni test 300D

#1

Příspěvek od VooDooMaster »

Tak jsem jen tak ze stativu zkusil 300D a nevypada to zrovna nejhure, jenom 30s je uz bez montaze moc a hvezdicky zacinaji byt carkami. Pozor ma to 500kb, puvodni velikost je 4M a vypada jeste o neco lepe, neni znat jpeg komprese jako u teto verze. Az budu mit montaz zkusim delsi expozice. http://sweb.cz/M42orion/300D.jpg
Skywatcher EQ8-R Pro SynScan, Esprit 100ED, QHY268C ......
Uživatelský avatar
PavelM
Příspěvky: 293
Registrován: 24. 06. 2002, 21:18
Bydliště: Kněževes u Rakovníka
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

prvni test 300D

#2

Příspěvek od PavelM »

To vypadá na 30sec. docela dobře. Dá se vůbec někde zjistit spektráln cilivost těhle digiálních zrzadlovek? Na 656nm asi nějaká bude ale co jsem viděl tak asi né úplně nejlepší. Jakým objektivem to bylo foceno?
Uživatelský avatar
VooDooMaster
Příspěvky: 231
Registrován: 05. 04. 2002, 17:32
Bydliště: Hradec Králové
Věk: 50

prvni test 300D

#3

Příspěvek od VooDooMaster »

Citlivost se urcite zjistit da, nekde se potom podivam. Urcitou nevyhodou je pritomnost uzkopasmoveho filtru primo na cipu, dokonce jsem nekde videl nabidku upravy (sejmuti filtru) pro lepsi vysledky v astro pouziti. Do toho vsak nepujdu :-). Objektiv byl pouzit ten nejlacinejsi setak 18-55 3.5 - 5.6 , Foceno to bylo pri 24mm clona 4.0 ISO800 30 sec takze svetelnost objektivu zadna slava, ale i tak me to prekvapilo. Pristi tyden budu mit sigmu 105 mm 2.8 a snad uz konecne EQ6 montaz, tak zkusim co se z toho da vymackat, taky bych se mohl pokusit pri delsich expozicich odecist dark frame. Mimochodem hledal jsem tam galaxii v Andromede a ne ji najit, mel jsem dojem, ze by mela byt v zornem poli zachycena, nebo ne ?

PavelM napsal: To vypadá na 30sec. docela dobře. Dá se vůbec někde zjistit spektráln cilivost těhle digiálních zrzadlovek? Na 656nm asi nějaká bude ale co jsem viděl tak asi né úplně nejlepší. Jakým objektivem to bylo foceno?
Skywatcher EQ8-R Pro SynScan, Esprit 100ED, QHY268C ......
Uživatelský avatar
PavelM
Příspěvky: 293
Registrován: 24. 06. 2002, 21:18
Bydliště: Kněževes u Rakovníka
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

prvni test 300D

#4

Příspěvek od PavelM »

Tu M31 jsem taky nenašel.Bude asi někde za tím stromem a ješte navíc blízko obzoru.
Uživatelský avatar
VooDooMaster
Příspěvky: 231
Registrován: 05. 04. 2002, 17:32
Bydliště: Hradec Králové
Věk: 50

prvni test 300D

#5

Příspěvek od VooDooMaster »

Tak jsem jeste trochu poupravil puvodni http://sweb.cz/M42orion/300D.jpg a jeste pridavam jednu porizenou o cca 10 minut driveji http://sweb.cz/M42orion/300D1.jpg , Myslite, ze by se dalo z toho vytahnout vice dalsim zpracovanim ?


Skywatcher EQ8-R Pro SynScan, Esprit 100ED, QHY268C ......
Uživatelský avatar
FunTomas
Příspěvky: 3910
Registrován: 21. 07. 2003, 13:20

prvni test 300D

#6

Příspěvek od FunTomas »

VooDooMaster napsal: Myslite, ze by se dalo z toho vytahnout vice dalsim zpracovanim ?

Ja viem, ze to su len testovacie snimky, ale nemohol by si prosimta fotit az za tym elektrickym stlpom? Pripadne si este vyrovnaj stativ alebo namier tak aby nebolo vidno ten sikmy horizont. Kompozicne su tie fotky hrozne. Zda sa, ze to ani ten canon nezachranil. Inak citlivost ma peknu. Na normalnom filme spravidla nevidno tolko hviezd pri nepointovanej expozicii. Skus nafotit takych kratkych sekvencii viac a potom ich naskladat na seba. Nebude to uplne ono, ale velmi sa to priblizi pointovanej snimke. Elektronicke cipy totiz netrpia schwartzildovym (brr, dufam, ze som to napisal spravne) javom a ich skladanim ziskas viac ako rovnako dlhou snimkou na klasicky film.
mail to:fun2mas(at)gmail.com
Uživatelský avatar
VooDooMaster
Příspěvky: 231
Registrován: 05. 04. 2002, 17:32
Bydliště: Hradec Králové
Věk: 50

prvni test 300D

#7

Příspěvek od VooDooMaster »

Na kompozici jsem opravdu nebral ohled, byl to takovy testovaci vycvak a nijak jsem se na nej nepripravoval. Abych se priznal tak, jsem ty sloupy ani v te tme temer nevidel priste vyberu jine misto a zkusim udelat vice expozic.




FunTomas napsal:

Ja viem, ze to su len testovacie snimky, ale nemohol by si prosimta fotit az za tym elektrickym stlpom? Pripadne si este vyrovnaj stativ alebo namier tak aby nebolo vidno ten sikmy horizont. Kompozicne su tie fotky hrozne. Zda sa, ze to ani ten canon nezachranil. Inak citlivost ma peknu. Na normalnom filme spravidla nevidno tolko hviezd pri nepointovanej expozicii. Skus nafotit takych kratkych sekvencii viac a potom ich naskladat na seba. Nebude to uplne ono, ale velmi sa to priblizi pointovanej snimke. Elektronicke cipy totiz netrpia schwartzildovym (brr, dufam, ze som to napisal spravne) javom a ich skladanim ziskas viac ako rovnako dlhou snimkou na klasicky film.
Skywatcher EQ8-R Pro SynScan, Esprit 100ED, QHY268C ......
Uživatelský avatar
MaG
Příspěvky: 11389
Registrován: 06. 04. 2002, 21:22
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Kontaktovat uživatele:

prvni test 300D

#8

Příspěvek od MaG »

To víš. Ono je tu pár lidí co taky fotí mimo noc a tak se na tu tvou avantgardní kompozici nemůže dívat :D

Na druhé straně, potěší, když sem budeš házet odkazy na tvé výsledky. Pro mě bude tato technika nějaký čas jistě tabu, tak čekám, co z toho bude lízt..

Složením více expozic na sebe očekávám úbytek šumu. Moc hvězd dalších z toho tedy asi nevyleze ale je to vcelku slušné, co si budem povídat.

Jen ty hvězdy mi oproti filmu přijdou "umělé" - už sem si na ty rozplizlinky nějak zvyk a teď takové "ostřice" :-)
Martin Gembec, Astronomické události
EQ6 OnStep, WO FLT98+WO AFR-IV 0.8x, Orion Optics CT8 200/900 s Paracorrem, ZWO ASI294MC Pro, Canon 6Dmod, 30Dmod
Uživatelský avatar
VooDooMaster
Příspěvky: 231
Registrován: 05. 04. 2002, 17:32
Bydliště: Hradec Králové
Věk: 50

prvni test 300D

#9

Příspěvek od VooDooMaster »

Diky za podporu, urcite pribudou dalsi. Nutne potrebuji tu EQ6 a dneska jsem se dozvedel, ze bude az zacatkem kvetna . Tak zatim budu dale experimentovat s expozici do 30 sec :-)

MaG napsal: To víš. Ono je tu pár lidí co taky fotí mimo noc a tak se na tu tvou avantgardní kompozici nemůže dívat  :D

Na druhé straně, potěší, když sem budeš házet odkazy na tvé výsledky. Pro mě bude tato technika nějaký čas jistě tabu, tak čekám, co z toho bude lízt..

Složením více expozic na sebe očekávám úbytek šumu. Moc hvězd dalších z toho tedy asi nevyleze ale je to vcelku slušné, co si budem povídat.

Jen ty hvězdy mi oproti filmu přijdou "umělé" - už sem si na ty rozplizlinky nějak zvyk a teď takové "ostřice" :-)
Skywatcher EQ8-R Pro SynScan, Esprit 100ED, QHY268C ......
Uživatelský avatar
VooDooMaster
Příspěvky: 231
Registrován: 05. 04. 2002, 17:32
Bydliště: Hradec Králové
Věk: 50

prvni test 300D

#10

Příspěvek od VooDooMaster »

Tak jeste jeden, zatim posledni s nejkratsi expozici cca 20sec. Je zde dokonce videt naznak M31, schvalne jestli ji najdete :-). http://sweb.cz/M42orion/300D3.jpg
Skywatcher EQ8-R Pro SynScan, Esprit 100ED, QHY268C ......
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11588
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

prvni test 300D

#11

Příspěvek od Psion »

Nevím, ale já nevidím ani Andromedu natož M31 ;D
Uživatelský avatar
vla
Příspěvky: 5410
Registrován: 22. 09. 2002, 02:11
Bydliště: Praha 6

prvni test 300D

#12

Příspěvek od vla »

Psion napsal: Nevím, ale já nevidím ani Andromedu natož M31  ;DJá tam taky nic nenašel, vzal bych si nápovědu, jestli je to možné.
tel 608 920 902 Nemám rád tenhle stát.
Uživatelský avatar
MaG
Příspěvky: 11389
Registrován: 06. 04. 2002, 21:22
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Kontaktovat uživatele:

prvni test 300D

#13

Příspěvek od MaG »

Tak jo - malá nápověda:
Vzpomínáte-li na Messierovský maraton, je vám jasné, že M31 tou dobou bude při obzoru. Takže hledejte spíše tam.
Problém je, že na fotce jsou i Perseus a Cassiopea, ale kdo je má v té změti teček hledat. Já se zorientoval jen díky skupince hvězd kolem alfy Per, pak jsem našel i W..
Martin Gembec, Astronomické události
EQ6 OnStep, WO FLT98+WO AFR-IV 0.8x, Orion Optics CT8 200/900 s Paracorrem, ZWO ASI294MC Pro, Canon 6Dmod, 30Dmod
Uživatelský avatar
VooDooMaster
Příspěvky: 231
Registrován: 05. 04. 2002, 17:32
Bydliště: Hradec Králové
Věk: 50

prvni test 300D

#14

Příspěvek od VooDooMaster »

Tak jeste link na zesvetleny snimek, zde by mohla byt orientace snazsi, jinak MaG ma pravdu ! ;)
http://sweb.cz/M42orion/300D4.jpg
Skywatcher EQ8-R Pro SynScan, Esprit 100ED, QHY268C ......
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17643
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

prvni test 300D

#15

Příspěvek od MMys »

MaG napsal: Problém je, že na fotce jsou i Perseus a Cassiopea, ale kdo je má v té změti teček hledat. Já se zorientoval jen díky skupince hvězd kolem alfy Per, pak jsem našel i W..
Já se taky chytil na okolí Alfa Per. Tu jsem viděl na první pohled, protože tuhle oblast jsem fotil už ve 13 letech základní padesátkou a je nezaměnitelná...

Ale k věci - kdo to má v té změti teček hledat. Připadá mi totiž, že tyhle digitální mašinky dělají skoro všechny hvězdy stejně velké, není tady ten hezký efekt, že jasné hvězdy mají výrazně větší kotoučky (díky rozptylu světla v emulzi) čip je evidentně značně neprůhledný, a tak tenhle jev nenastává, prostě ta fotka není tak hezky "měkká". Ale to už tadu psal MaG :nod:

Jinak nemám samozřejmě vůbec nic proti digiťákům, normálně je s radostí používám se všemi jejich výhodami, ale jsou oblasti, kde prostě stejně na film zatím nemají.
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Odpovědět