Uran

Astronomické snímky pořízené členy našeho fóra, upozornění na nové snímky objektů, odkazy...
Odpovědět
Uživatelský avatar
KDan
Příspěvky: 1469
Registrován: 15. 06. 2007, 16:40

Uran

#31

Příspěvek od KDan »

No ale nebyli to Sadil s Příhodou, ti ty kanály naopak vehementně vyvraceli. ;)

Každopádně, zde je pár snímků i malými dalekohledy. Jistě uznáte, že některé z těch povrchových artefaktů nemohou být "aberacemi" - to by se to světlo chovalo dost podivně.

http://www.ehu.es/iopw/uranus_images.htm

Nemohu polemizovat o tom, co kdo viděl. Šlo mi hlavně o to, je-li teoreticky technicky možné v 12.5" dalekohledu zaznamenat něco na Uranu - buď okem, nebo amatérskou CCD technikou. Ceres tvrdí, že ne, mně se zdá, že třeba Ralf Vandebergh tak hloupý není, aby fotil jenom aberace.  ;)

ceres
Příspěvky: 2126
Registrován: 05. 01. 2006, 04:32

Uran

#32

Příspěvek od ceres »

KDan napsal: ...Nechci se hádat, navíc vypadáš naprosto přesvědčeně. Já to beru tak, že seeing je statistická veličina a i když se například bez skrupulí uvádí, že seeing je 3", je to vlastně špatně. Správně by mělo být, že RMS seeingu je 3", nebo tak něco, jinak to nedává smysl. Každopádně - a to znají všichni - protože se jedná o statistiku procesu s gaussovským rozložením, i když je RMS seeing 3", může být pár vteřin jeho okamžitá hodnota klidně pod 0.1"...
Oki 8) Kazdopadne, treba si uvedomit, ze sirka tmavsich oblakov v atmosfere Urana nepresahuje 1/20 priemeru kotucika. To pri standardnej kamere, priemere objektivu 12,5" a ohnisku 20 metrov zodpoveda 0,15" a 3 pixely. Na vydolovanie takehoto detailu treba nasnimat cca 10000 framov pri stabilnom a dobrom seeingu. To je co sa tyka teorie. Sem ale v pripade Urana este vstupuje farebna informacia a kontrast, ktory je minimalny. Cize jedina sanca, ako nasnimat nejaky detail, je snimat v uzkom filtri, velmi dlho a za idealnych podmienok. Idealnymi myslim nielen seeing, ale aj pointaciu, ktora nam do obrazu vnasa dalsi chaos. Nemyslim si, ze take nieco je realne a domnievam sa, ze je aj zbytocne sa o to pokusat.

Nechcem sa nikoho dotknut a tvrdit, ze napisal bludy. Spominani autori proste popisali, co videli. Interpretacia toho pozorovania je vsak nadmieru diskutabilna a ma v historii astronomie vela paralel (Schiaparelli a spol.). Ja som chcel len poukazat na to, ze existuju urcite principy a fyzikalne zakony, ktore nie su v zhode s takymto pozorovanim.
Vixen VC200L, EQ-6 Pro SynScan, Scopos ED 66/400, Celestron 102/500, Konus MC 90/1200, Sonnar 2,8/180, CCD astropix 1.4, Nikon D300, DMK 21AU04.AS, Creative NX Ultra, Watec 902H, ceres(slimak)astrofoto(bodka)sk
Uživatelský avatar
KDan
Příspěvky: 1469
Registrován: 15. 06. 2007, 16:40

Uran

#33

Příspěvek od KDan »

ceres napsal: je jasne, ze ziadny detail nemozno takouto malou technikou a standardnym amaterskym spracovanim zachytit. Takze sa domnievam, ze tato diskusia je zbytocne nafuknuta a vsetky nasnimane "detaily" su artefaktami spracovania...
Ach jo.  8)

Mně až tak moc nejde o ty kresby panů Sadila a Příhody. Jde mi o hlavně to, co píšeš - viz nahoře.

Myslím si, že třeba Ralf Vandeberg takovou malou technikou a standardním amatérským zpracováním na Uranu cosi evidentně zachytil. Ostatně, podívej se třeba na jeho snímky Marsu.

Co si konkrétně myslíš o Vandeberghových snímcích Uranu?
ceres
Příspěvky: 2126
Registrován: 05. 01. 2006, 04:32

Uran

#34

Příspěvek od ceres »

KDan napsal: ...mně se zdá, že třeba Ralf Vandebergh tak hloupý není, aby fotil jenom aberace...
hmmm... ta polarna ciapocka vyzera presvedcivo. Len ma trochu mata tych napriklad 11x0,5 sekundy Nuz, ako hovori stara astrofyzikalna poucka, teoria vzdy len dobieha pozorovania 8) Ale v PS tiez mozno robit divy ;D
Vixen VC200L, EQ-6 Pro SynScan, Scopos ED 66/400, Celestron 102/500, Konus MC 90/1200, Sonnar 2,8/180, CCD astropix 1.4, Nikon D300, DMK 21AU04.AS, Creative NX Ultra, Watec 902H, ceres(slimak)astrofoto(bodka)sk
Uživatelský avatar
KDan
Příspěvky: 1469
Registrován: 15. 06. 2007, 16:40

Uran

#35

Příspěvek od KDan »

No, mně se tomu taky nechtělo věřit. Proto jsem se o to začal zajímat.

Každopádně, dal jsem si tu práci a vyhrabal z webu spoustu Vandeberghových fotek planet. Jsou pozoruhodné.

Nemám proto pocit, že by zrovna on měl zapotřebí kouzlit v PS! ;)
ceres
Příspěvky: 2126
Registrován: 05. 01. 2006, 04:32

Uran

#36

Příspěvek od ceres »

KDan napsal: Každopádně, dal jsem si tu práci a vyhrabal z webu spoustu Vandeberghových fotek planet. Jsou pozoruhodné...
Toto je hlavna stranka o snimkach Urana - japonske ALPO: http://zetta.jpn.ph/alpo/Latest/Uranus.htm

preklikal som si to a zasnem Na jednej snimke dokonca R.V. tvrdi, ze nasnimal Uranov prstenec. ::) Je vsak zaujimave, ze ostatni casto nenasnimaju vobec nic v rovnakom case, ako on. To jeho spracovanie bude asi dost sofistikovane Kazdopadne vsak vacsina interpretacii su albedove, resp. limbove utvary, ktore mozu mat vselijaku podstatu. Nuz, je to naozaj zaujimave...
Vixen VC200L, EQ-6 Pro SynScan, Scopos ED 66/400, Celestron 102/500, Konus MC 90/1200, Sonnar 2,8/180, CCD astropix 1.4, Nikon D300, DMK 21AU04.AS, Creative NX Ultra, Watec 902H, ceres(slimak)astrofoto(bodka)sk
Uživatelský avatar
KDan
Příspěvky: 1469
Registrován: 15. 06. 2007, 16:40

Uran

#37

Příspěvek od KDan »

ceres napsal: Je vsak zaujimave, ze ostatni casto nenasnimaju vobec nic v rovnakom case, ako on. To jeho spracovanie bude asi dost sofistikovane ;)
Kdyby všichni ostatní nasnímali ve stejném čase to, co nasnímal někdo jiný, byly by všechny snímky stejné a amatérská astrofotografie jako taková by byla poměrně nudná. Nicméně je zajímavé, že jeho snímky v mnohých případech korelují se snímky velkých observatoří. Nechce se mi věřit, že by Vandebergh byl takový podvraťák, aby v PS něco dokresloval.

Vydolování toho prstence se mi ale taky nechce věřit. ;)


ceres
Příspěvky: 2126
Registrován: 05. 01. 2006, 04:32

Uran

#38

Příspěvek od ceres »

KDan napsal:

Kdyby všichni ostatní nasnímali ve stejném čase to, co nasnímal někdo jiný, byly by všechny snímky stejné a amatérská astrofotografie jako taková by byla poměrně nudná. Nicméně je zajímavé, že jeho snímky v mnohých případech korelují se snímky velkých observatoří. Nechce se mi věřit, že by Vandebergh byl takový podvraťák, aby v PS něco dokresloval.

Vydolování toho prstence se mi ale taky nechce věřit.  ;)



Kdesi na forach som zachytil informaciu, ze R.V. chce popisat svoj sposob spracovania. Tak si na to pockajme, mozno vyvinul nejake nove metody - aj teoria spracovania obrazu napreduje v digitalnej ere milovymi krokmi...
Vixen VC200L, EQ-6 Pro SynScan, Scopos ED 66/400, Celestron 102/500, Konus MC 90/1200, Sonnar 2,8/180, CCD astropix 1.4, Nikon D300, DMK 21AU04.AS, Creative NX Ultra, Watec 902H, ceres(slimak)astrofoto(bodka)sk
Uživatelský avatar
KpS
Příspěvky: 2547
Registrován: 04. 09. 2006, 02:26
Bydliště: Praha Lužiny
Věk: 78
Kontaktovat uživatele:

Uran

#39

Příspěvek od KpS »

Hvězdné pole je na tomto pokusu o Uranovy měsíce chudší než na snímku Neptuna (pořízeného při stejném nastavení krátce předtím), ale MHV je téměř o magnitudu vyšší. Na tvaru hvězd se podepsala řada vlivů včetně refrakce a vlastního pohybu Urana (vlevo dole je dvojhvězda). Potěšila mne planetka, kterou jsem nečekal. Podle efemeridy 16,5 mag. O něco zřetelněji je zde.

6"SC, f/10, Atik 16IC, 234x2sec


Vyčkat na vhodnou konstelaci, byly by měsíce čtyři. Protože Uran byl přepálen jen na disku o průměru ~7", zkusil jsem poodhrnout jeho světelný závoj a kupodivu, stopy po měsících tam byly. Další světlemodré tečky nejsou hvězdy, ale vyčnívající vrcholky zatopeného šumu.




Karel
Uživatelský avatar
hamr
Příspěvky: 3423
Registrován: 27. 12. 2006, 01:50
Bydliště: Tábor (Dražičky)
Věk: 64

Uran

#40

Příspěvek od hamr »

Moc pěkný pokus o Uranovy měsíce :).

Sám sobě jsem si slíbil, že Uran zkusím taky vyfotit. Měsíce mojím foťákem jsou nedosažitelné, ale vlastní planetu chci zkusit ;).
EQ 6R na pilíři + SCT 8" na hvězdárně, ASI 224 barevná, achromát Bresser 127/1200
Uživatelský avatar
KpS
Příspěvky: 2547
Registrován: 04. 09. 2006, 02:26
Bydliště: Praha Lužiny
Věk: 78
Kontaktovat uživatele:

Uran

#41

Příspěvek od KpS »

Díky! Na Urana je zatím času dost a tak se snad podaří zachytit jeho měsíce ve vhodnější konstelaci. Zkusím i kratší expozice a budu zvědav na Uranův kotouček. Samozřejmě bez detailů.
Karel
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24262
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Uran

#42

Příspěvek od MilAN »

Hezky jsi s tím pokročil. Jsem zvědav, co z těch 6" SCT ještě vydoluješ. Už tohle je fantastické
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
KpS
Příspěvky: 2547
Registrován: 04. 09. 2006, 02:26
Bydliště: Praha Lužiny
Věk: 78
Kontaktovat uživatele:

Uran

#43

Příspěvek od KpS »

Dovedl bych si Milane představit i s touto technikou kvalitnější nasnímání a lepší zpracování. Bez pokroku by to nebylo ono a dobře si pamatuji na první (dosti katastrofální) pokus na DsD a Tvůj komentář k němu. Díky.
Karel
ceres
Příspěvky: 2126
Registrován: 05. 01. 2006, 04:32

Uran

#44

Příspěvek od ceres »

Pekne mesiaciky Skusil by som este urobit jednu vec - skratit expoziciu a nasekat ich este viac a spriemerovat - to by malo rozlisenie este stupnut...
Vixen VC200L, EQ-6 Pro SynScan, Scopos ED 66/400, Celestron 102/500, Konus MC 90/1200, Sonnar 2,8/180, CCD astropix 1.4, Nikon D300, DMK 21AU04.AS, Creative NX Ultra, Watec 902H, ceres(slimak)astrofoto(bodka)sk
ceres
Příspěvky: 2126
Registrován: 05. 01. 2006, 04:32

Uran

#45

Příspěvek od ceres »

MilAN napsal: ...jsem zvědav, co z těch 6" SCT  ještě vydoluješ...
ja si myslim, ze hranice to este zdaleka nedosiahlo... vsetko je otazka spravneho snimania a spracovania. tu na celom AF velmi dobre vidno, ze nikto nedokaze z toho svojho pristroja vytlacit maximum. ved ak mozno pri snimani planet zachytit detaily pod 0,1" pri seeingu 2", mal by sa dat rozlisit aj mesiacik zhruba 2" od planety, teda napriklad v pripade KpS aj tu Mirandu Uz sa tesim na ukazy v Saturnovej a Jupiterovej rodine, tam si tuto teoriu vyskusame v praxi naostro...
Vixen VC200L, EQ-6 Pro SynScan, Scopos ED 66/400, Celestron 102/500, Konus MC 90/1200, Sonnar 2,8/180, CCD astropix 1.4, Nikon D300, DMK 21AU04.AS, Creative NX Ultra, Watec 902H, ceres(slimak)astrofoto(bodka)sk
Odpovědět