M4 a region Antares a Rho Oph.

Astronomické snímky pořízené členy našeho fóra, upozornění na nové snímky objektů, odkazy...
Odpovědět
Uživatelský avatar
MaG
Příspěvky: 11389
Registrován: 06. 04. 2002, 21:22
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Kontaktovat uživatele:

M4 a region Antares a Rho Oph.

#16

Příspěvek od MaG »

No, je to opravdu exkluzivní, jen mi pořád neleze do hlavy ta saturce barev Holt z kamerky asi leze víc signálu či kde se to vzalo ???
Martin Gembec, Astronomické události
EQ6 OnStep, WO FLT98+WO AFR-IV 0.8x, Orion Optics CT8 200/900 s Paracorrem, ZWO ASI294MC Pro, Canon 6Dmod, 30Dmod
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17643
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

M4 a region Antares a Rho Oph.

#17

Příspěvek od MMys »

Asi ano. Žádné selektivní operace s tím nebyly dělané, jenom drasticky zvednutý kontrast a saturace barev. Tady jde spíš o to, že snímek tou kamerou má ve srovnáním s DSLR podstatně lepší odstup signálu od šumu, a tak se dá zpracování udělat razantněji. Také je třeba mít na vědomí, že ta kamera má IR cut filtr, který propouští 400-700nm s minimálním útlumem, zatímco u DSLR charakteristika propustnosti směrem k modré i červené části spektra klesá.

Při tom posledním zvýšení kontrastu už šum na můj vkus dost rušil, tak jsem to nakonec decentně prohnal "odšumovačem" NeatImage.
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
ladis
Příspěvky: 2969
Registrován: 05. 09. 2006, 05:12
Bydliště: Dolní Bousov
Věk: 44

M4 a region Antares a Rho Oph.

#18

Příspěvek od ladis »

Ufff. Nemam slov. KAZDY snimek zde uvedeny je neskutecne uzasny!
Obrázek
Ladislav Červinka
vizuální pozorování a fotometrie proměnných hvězd a zákrytů hvězd planetkami
Uživatelský avatar
KDan
Příspěvky: 1469
Registrován: 15. 06. 2007, 16:40

M4 a region Antares a Rho Oph.

#19

Příspěvek od KDan »

Včera před půlnocí a dnes k ránu jsem fotil tuto oblast, vyprovokován zde uveřejněnými snímky. Použil jsem objektiv Canon EF 200mm f/2.8 L na EOS350D modifikovaném pro astrofoto. Zprůměroval jsem 10 čtyřminutových expozic při cloně 4, 800ASA. Protože jsem utahaný jako pes, nedělal jsem zatím žádnou kalibraci, ani speciální postprocesing; jen jsem zvýšil kontrast tak, aby snímek ještě neshořel - chtěl jsem vidět, co se v něm schovává. Byl jsem docela příjemně překvapen. Snímek samozřejmě později náležitě zpracuji (trochu mírněji) a pokusím se z něj i mírně odstranit šum. Foceno z Českomoravské vrchoviny, poblíž Nového Města na Moravě.

Bohužel sem zřejmě ještě pořád neumím vkládat snímky, tak mi prosím někdo pomozte. Snímek je v albu na astro.cz, uživatel KDan. Zároveň bych poprosil o konzultaci, jak se to dělá. Asi jsem lehce natvrdlý.

Uživatelský avatar
honza.ho
Příspěvky: 982
Registrován: 20. 05. 2007, 06:31

M4 a region Antares a Rho Oph.

#20

Příspěvek od honza.ho »

KDan napsal: Včera před půlnocí a dnes k ránu jsem fotil tuto oblast, vyprovokován zde uveřejněnými snímky. Použil jsem objektiv Canon EF 200mm f/2.8 L na EOS350D modifikovaném pro astrofoto. Zprůměroval jsem 10 čtyřminutových expozic při cloně 4, 800ASA. Protože jsem utahaný jako pes, nedělal jsem zatím žádnou kalibraci, ani speciální postprocesing; jen jsem zvýšil kontrast tak, aby snímek ještě neshořel - chtěl jsem vidět, co se v něm schovává. Byl jsem docela příjemně překvapen. Snímek samozřejmě později náležitě zpracuji (trochu mírněji) a pokusím se z něj i mírně odstranit šum. Foceno z Českomoravské vrchoviny, poblíž Nového Města na Moravě.

Bohužel sem zřejmě ještě pořád neumím vkládat snímky, tak mi prosím někdo pomozte. Snímek je v albu na astro.cz, uživatel KDan. Zároveň bych poprosil o konzultaci, jak se to dělá. Asi jsem lehce natvrdlý.

No tak to je excelentní výsledek, takhle si to představuju :). Asi bych ale volil trochu jiné časy a věnoval objektu více času než jen 40 minut. I tak máš ale můj obdiv, podobné fotky, samozřejmě méně zašuměné, vídávám pouze od lidí z jižní polokoule. Ty jsi to cvakl od nás. Gratuluju.
Web: http://www.space-walk.info
Technika: FSQ85ED, SW70/500,15×70, QHY9,QHY8L Color,QHY5,
QHY 2"m.FW, 2"L,R,G,B,C,Ha, HEQ5, budka, i7 16gb, SSD&NAS, Nexus S+G.Tab, Wacom 4 L
Cloud: DropBox
Uživatelský avatar
achromat
Příspěvky: 342
Registrován: 07. 01. 2008, 23:46

M4 a region Antares a Rho Oph.

#21

Příspěvek od achromat »

...len to foto treba najskor zmensit..

Inac klobuk dole, NADHERA :)
Uživatelský avatar
MaG
Příspěvky: 11389
Registrován: 06. 04. 2002, 21:22
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Kontaktovat uživatele:

M4 a region Antares a Rho Oph.

#22

Příspěvek od MaG »

KDan napsal:
Bohužel sem zřejmě ještě pořád neumím vkládat snímky, tak mi prosím někdo pomozte. Snímek je v albu na astro.cz, uživatel KDan. Zároveň bych poprosil o konzultaci, jak se to dělá. Asi jsem lehce natvrdlý.

To si děláš pr... chlape ne? To je nádhera.. prokreslený, ostrý, fakt bomba.

Mrkni se prosím na můj příspěvek - klikni si na Připomínka k odpovědi a prohlédni si kód který jsem teď použil na vložení tvého obrázku. Je tam i příkaz na změnšení obrázku na 600px, což odpovídá šířce okna na fóru:



Takže jak vidíš mezi tagy (img) a (/img) samozřejmě ne s kulatými závorkami, jsem vložil cestu k obrázku. Pokud bys chtěl i odkaz z obrázku na větší verzi, tak obklopíš img z obou stran příkazem url.

(url="cesta_k_velke_verzi")(img)cesta_k_obr(/img)(/url)
Martin Gembec, Astronomické události
EQ6 OnStep, WO FLT98+WO AFR-IV 0.8x, Orion Optics CT8 200/900 s Paracorrem, ZWO ASI294MC Pro, Canon 6Dmod, 30Dmod
Uživatelský avatar
GaP
Příspěvky: 590
Registrován: 15. 05. 2006, 18:13

M4 a region Antares a Rho Oph.

#23

Příspěvek od GaP »

Moc dobře chápu proč jsi nevydržel až do zpracování snímku tak jak je potřeba, ani já jsem nevydržel a musel jsem hned reagovat. Až sem dnes přidám tu svoji "hrůzu", tak tu bude po předchozích pokusech vypadat hodně trapně. Klobouk dolů před tvou fotkou. A to včera nebyla obloha tak dobrá jako když jsem RHO fotografoval já. Podle vzhledu hvězd soudím, že jsi použil CLS filtr. Jinak tvůj objektiv evidentně nemá se zaostřením v nekonečnu žádný problém narozdíl od toho mého. Prostě ti mohu jenom gratulovat a závidět  ;).

Pavel Gaugg
http://gaugg.astronomy.cz
Montáže: EQ6 SS, EQ5.   Foto: EOS 300D ATC-CL1.
Objektivy: 50mm f/1,8 a 200mm f/2,8.   Dalekohledy: N 200/1000mm, R 80/600mm.
Uživatelský avatar
KDan
Příspěvky: 1469
Registrován: 15. 06. 2007, 16:40

M4 a region Antares a Rho Oph.

#24

Příspěvek od KDan »

GaP napsal: Podle vzhledu hvězd soudím, že jsi použil CLS filtr. Jinak tvůj objektiv evidentně nemá se zaostřením v nekonečnu žádný problém narozdíl od toho mého...
Nene, nepoužil jsem žádný filtr. Takovou podstatnou informaci bych do legendy ke snímku vždycky napsal.

Vznik snímku má dost humorné pozadí. Vyhledal jsem na mapě světelného zněčištění jedno temné místo, asi 25 km od mého bydliště, jenže tam foukal vítr a zdvíhal mračna prachu z bláta po lokálních povodních. Tak jsem jel zklamaně zpátky na moje už "vysezené" místo u Nového Města na Moravě a tam jsem zkusil - když už jsem byl venku a měl jsem auto naložené fotopotřebami - pár expozic, nedoufaje v žádný valný výsledek. Chtěl jsem si tam totiž hlavně v klidu sníst výbornou večeři, kterou mi na noc připravila moje nadmíru tolerantní a laskavá žena.  ;)
Uživatelský avatar
KDan
Příspěvky: 1469
Registrován: 15. 06. 2007, 16:40

M4 a region Antares a Rho Oph.

#25

Příspěvek od KDan »

honza.ho napsal:
No tak to je excelentní výsledek, takhle si to představuju :). Asi bych ale volil trochu jiné časy a věnoval objektu více času než jen 40 minut. I tak máš ale můj obdiv, podobné fotky, samozřejmě méně zašuměné, vídávám pouze od lidí z jižní polokoule. Ty jsi to cvakl od nás. Gratuluju.

Děkuju. :)

Kdybych věděl, co z toho vyleze, asi bych ještě na místě zůstal. Jenže pozadí oblohy bylo víc než v půlce histogramu a tak jsem na přesvětleném displeji foťáku neviděl pořádně skoro nic a noťas jsem nechal doma, jel jsem jen nalehko. Proto jsem myslel, že snímek bude stát za houby a když jsem snědl večeři, jel jsem domů. Třeba příště. Nikdy předtím jsem si na tuto oblast netroufnul.
Uživatelský avatar
KDan
Příspěvky: 1469
Registrován: 15. 06. 2007, 16:40

M4 a region Antares a Rho Oph.

#26

Příspěvek od KDan »

MaG napsal:
To si děláš pr... chlape ne? To je nádhera.. prokreslený, ostrý, fakt bomba.

Mrkni se prosím na můj příspěvek - klikni si na Připomínka k odpovědi a prohlédni si kód který jsem teď použil na vložení tvého obrázku.
Díky. Tvoje pochvala mě moc těší. Po probdělé noci sotva mžourám, tak mě příjemně vzpružila. Pokusím se snímek zkalibrovat a po postprocesingu něžně odšumět. Potom ho sem snad budu s Tvou nápovědou schopen dát - děkuju i za ni.
Uživatelský avatar
KDan
Příspěvky: 1469
Registrován: 15. 06. 2007, 16:40

M4 a region Antares a Rho Oph.

#27

Příspěvek od KDan »

stryko napsal: ...len to foto treba najskor zmensit..

Inac klobuk dole, NADHERA  :)
Díky!

Vzhledem k okolnostem mého včerejšího focení mám pocit, že jsem nechtěně naplnil ono pořekadlo - čím horší sedlák, tím chutnější brambory.  ::)
Uživatelský avatar
Bíba75
Příspěvky: 1688
Registrován: 12. 06. 2006, 21:08
Bydliště: Tuchřice
Kontaktovat uživatele:

M4 a region Antares a Rho Oph.

#28

Příspěvek od Bíba75 »

Ahoj na foru ;)

No když jsem viděl příspěvek od KDana tak se to sem až bojím dát ale když už jsem to jednou nafotil tak proč se nepochlubit.



Foceno Canon350D neupravený objektiv EFS 18-55mm ohnisko 55 clona 5,6.expo-10x600s iso 400.pointace SW-70/500 + ag MMys
Astrograf 250/1000 f/4, SW ED-80/600 ,EQ-6 SS, ZWO ASI 071 ,ASI 120MM ,Canon EOS 40Da,hvězdárnička 2x2.m
http://astrophotography-l-r.webnode.cz/
Uživatelský avatar
GaP
Příspěvky: 590
Registrován: 15. 05. 2006, 18:13

M4 a region Antares a Rho Oph.

#29

Příspěvek od GaP »

To KDan:

na to že je to bez filtru mají ty hvězdy nějak moc nepřirozené červené halo, ale to možná po správném zpracování zmizí, nebo, alespoň téměř zmizí. Mě se totiž objevovalo právě při použití CLS filtru před objektivem. A na to že je to bez filtru, k tomu nemám co dodat.

Tak konečně k té mé tragikomické verzi snímku této oblasti. Povídání a větší verze k porodním bolestem vzniku této fotky na klik. Předesílám pouze, že je to focené objektivem Canon EF50mm při f/5 přes CLS z balkonu.



odkaz:

Doufám, že příště až budou takové podmínky budu moci vyjet do hor, výsledek by pak musel být o 100% lepší. Jinak nemá cenu to ani zkoušet  ;).

Pavel Gaugg
http://gaugg.astronomy.cz
Montáže: EQ6 SS, EQ5.   Foto: EOS 300D ATC-CL1.
Objektivy: 50mm f/1,8 a 200mm f/2,8.   Dalekohledy: N 200/1000mm, R 80/600mm.
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17643
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

M4 a region Antares a Rho Oph.

#30

Příspěvek od MMys »

to GaP,
Vzhledem k podmínkám to je celekm pěkný (vím, co je na nezpracovaném snímku).

Koukal jsem se i na WEB, a trošku mě zarazilo že jsi specifikoval oblohu jako Bortle 3 ;D To bude asi překlep, ne ? To je tady v ČR tak v nejtmavších místech Šumavy.

Tady, kde oba žijeme, mimo města, je to všechno tak Bortle 6, když dá štěstí a počasí tak 5. Bortle 4 možná tak někde vysoko na horách (Orlické, Krkonoše) za excelentních podmínek, když nesvítí sjezdovky.
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Odpovědět