NGC2237 Rosette

Astronomické snímky pořízené členy našeho fóra, upozornění na nové snímky objektů, odkazy...
Odpovědět
Uživatelský avatar
honza.ho
Příspěvky: 982
Registrován: 20. 05. 2007, 06:31

NGC2237 Rosette

#31

Příspěvek od honza.ho »

O těch difraktčních křížích jsem přemýšlel. Po prvním snímku jsem je tam ale nechal, nepočítal jsem totiž, že bude centrální hvězdokupa tak jasná. Jde asi o věc vkusu, ale i tak díky za připomínku.
Temných snímků jsem včera za stejné teploty nafotil cca 2 hodiny. Teď ale přemýšlým, jestli mi vůbec k něčemu budou protože pokud rozmažu a/b, ztratí se i hotpixely.
Web: http://www.space-walk.info
Technika: FSQ85ED, SW70/500,15×70, QHY9,QHY8L Color,QHY5,
QHY 2"m.FW, 2"L,R,G,B,C,Ha, HEQ5, budka, i7 16gb, SSD&NAS, Nexus S+G.Tab, Wacom 4 L
Cloud: DropBox
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17643
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

NGC2237 Rosette

#32

Příspěvek od MMys »

Celkově mi připadá, že ty úmyslně přidané difrakční kříže máš strašně intenzivní. Záleží na materiálu (drát, vlákno s hladkým povrchem je dělá intenzivnější než hrubý matný povrch). Pokud je tam pro ozdobu chceš, zkus to stříknout matnou černou barvou, ony nebudou pak tak výrazné, a budou jen u slabších hvězd.
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
honza.ho
Příspěvky: 982
Registrován: 20. 05. 2007, 06:31

NGC2237 Rosette

#33

Příspěvek od honza.ho »

Akorát jsem dokončil úpravu snímku s použitím kalibračních df/ff/bias. Šum jsem ničím nekorigoval (externím programem/pluginem), přišlo mi to zbytečné, byl opravdu minimální což mě při ISU 1600 dost překvapilo. Koma v rozích mi nepřipadá normální, je docela dost znatelná. Montáž mi přitom jela jako hodinky a korekce byly třeba vesměs pouze v rektascenzi. Začínám zahazovat myšlenku koupit CLSko, reduktor bude asi využitelnější.

Dodávám slibovanou plnou verzi
http://www.space-walk.info/galerie/mlho ... zeta_f.jpg
http://www.space-walk.info/galerie/mlho ... ozeta.html

MMys: Díky, radil jsi mi to už minule, jenže jsem člověk líný a vše mi dost dlouho trvá :)



Edit: Postprocessing v PixInsight (zredukován jas hvězd překrývajících  mlhovinu)
Web: http://www.space-walk.info
Technika: FSQ85ED, SW70/500,15×70, QHY9,QHY8L Color,QHY5,
QHY 2"m.FW, 2"L,R,G,B,C,Ha, HEQ5, budka, i7 16gb, SSD&NAS, Nexus S+G.Tab, Wacom 4 L
Cloud: DropBox
ceres
Příspěvky: 2126
Registrován: 05. 01. 2006, 04:32

NGC2237 Rosette

#34

Příspěvek od ceres »

Jedna pekna ruzicka od Mraza:



TMB 130/780 + QHY8, 7x900s RGB + 9x900s H-alfa, H-alfa namapovana do R-kanala (podla postupu Roba Gendlera), upravene v PS CS3, sum v okrajovych partiach znizeny v NeatImage...
Vixen VC200L, EQ-6 Pro SynScan, Scopos ED 66/400, Celestron 102/500, Konus MC 90/1200, Sonnar 2,8/180, CCD astropix 1.4, Nikon D300, DMK 21AU04.AS, Creative NX Ultra, Watec 902H, ceres(slimak)astrofoto(bodka)sk
ceres
Příspěvky: 2126
Registrován: 05. 01. 2006, 04:32

NGC2237 Rosette

#35

Příspěvek od ceres »

Skusil som este raz spracovat H-alfa, ktory bol pouzity v snimke od Mraza, a to metodou drizzle. Mojou snahou bolo ziskat jemnejsie detaily pillars vo vnutri Rozety. Spracovany H-alfa obrazok som potom v priestore Lab namapoval s opacitou 50 % do L-kanala povodneho obrazka o prispevok vyssie. Vysledok to prinieslo, vystupili kontury stlpov aj jemnych vlakien, trochu sa pokazili obrazy jasnych hviezd, ktore dostali modry lem... Tu su dva vyrezy pillars 1:1:





Myslim, ze zostava, ktoru dal Andrej dokopy, je uz naozaj spickova a prinesie mu vela krasnych ulovkov ::)
Vixen VC200L, EQ-6 Pro SynScan, Scopos ED 66/400, Celestron 102/500, Konus MC 90/1200, Sonnar 2,8/180, CCD astropix 1.4, Nikon D300, DMK 21AU04.AS, Creative NX Ultra, Watec 902H, ceres(slimak)astrofoto(bodka)sk
Uživatelský avatar
honza.ho
Příspěvky: 982
Registrován: 20. 05. 2007, 06:31

NGC2237 Rosette

#36

Příspěvek od honza.ho »

Ahoj,

dnes jsem projížděl apody a všiml jsem si, že má růže stonek, nedalo mi to a koukal jsem na můj výtvor. Všiml jsem si, že mám hvězdy jak přejeté žehličkou a tak jsem se pustil znovu do zpracování, stonek se začal rýsovat také, a tak, jak už u mě bývá zvykem, asi po 3 updatuju měsíc starou fotku, omlouvám se všem kterým je to putna, ale nedalo mi to (když je tak hnusně) :). Mám pořízený nový masterflat z 20 snímků a koriguje to krásně všechen bordýlek, není nutné snímek ořezávat jak tomu bylo v předešlém případě kvůli tmavým krajům. Ještě jsem se chtěl zeptat, snímek jsem fotil v době, kdy jsem neměl montáž driftově ustavenou - projevovala se hodně koma. V jakém programu je obsažena ona probíraná dekonvoluce? Asi to v tomto případě nepůjde použít, ale rád bych to zkusil.

Web: http://www.space-walk.info
Technika: FSQ85ED, SW70/500,15×70, QHY9,QHY8L Color,QHY5,
QHY 2"m.FW, 2"L,R,G,B,C,Ha, HEQ5, budka, i7 16gb, SSD&NAS, Nexus S+G.Tab, Wacom 4 L
Cloud: DropBox
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24309
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

NGC2237 Rosette

#37

Příspěvek od MilAN »

honza.ho napsal:
snímek jsem fotil v době, kdy jsem neměl montáž driftově ustavenou - projevovala se hodně koma. Vím , že jsi to již jednou takhle psal, ale : koma nemá nic společného s ustavením ani s pohybem montáže - koma je přirozená optická vada parabolického zrcadla. Jako taková se dá odstranit pouze komakorektorem.
To, co se Ti projevuje při špatně ustavené montáži, je stáčení pole při dlouhých expozicích a tím na krajích pole vznikají čárky /obloučky. Montáž jde zrovna tak dobře a přesně ustavit pomocí polárního hledáčku jako driftovou metodou. K tomu je ale potřeba dobře seřídit polární hledáček.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
feromich
Příspěvky: 417
Registrován: 01. 10. 2006, 22:36
Věk: 63

NGC2237 Rosette

#38

Příspěvek od feromich »

prikladám jeden obrázok Rozety v Jednorožcovi z 10.2. tohto roku. Je to zloženina 6 obrázkov po 4 minutách. Spracované v Irise, na záver vo fotošope. Z juhu bola dosť presvetlená, dlhšie expozície boli presvetlené. Foto je tu
Uživatelský avatar
honza.ho
Příspěvky: 982
Registrován: 20. 05. 2007, 06:31

NGC2237 Rosette

#39

Příspěvek od honza.ho »

MilAN napsal:
Vím , že jsi to již jednou takhle psal, ale : koma nemá nic společného s ustavením ani s  pohybem montáže - koma je  přirozená optická vada parabolického zrcadla. Jako taková se dá odstranit pouze komakorektorem.
 To, co se Ti projevuje při špatně ustavené montáži, je stáčení pole při dlouhých expozicích a tím na krajích pole vznikají  čárky /obloučky. Montáž jde zrovna tak dobře a přesně  ustavit pomocí polárního hledáčku  jako driftovou metodou. K tomu je ale potřeba dobře seřídit polární hledáček.
Aha, tak to asi bude tou druhou věcí a to předešlou pointací mimo zorné pole samotného EDčka. Sice mi není moc jasné proč to má takový vliv, odchylka pointeru není zas tak extrémní, ale je pravda, že jsem naposledy ed80 i pointer vyladil tak, aby mířili oba na stejné místo a pointační hvězdu hledal s minimální odchylkou od snímaného objektu. Snad to bude tím, koma potom zmizela.
Web: http://www.space-walk.info
Technika: FSQ85ED, SW70/500,15×70, QHY9,QHY8L Color,QHY5,
QHY 2"m.FW, 2"L,R,G,B,C,Ha, HEQ5, budka, i7 16gb, SSD&NAS, Nexus S+G.Tab, Wacom 4 L
Cloud: DropBox
Uživatelský avatar
FunTomas
Příspěvky: 3910
Registrován: 21. 07. 2003, 13:20

NGC2237 Rosette

#40

Příspěvek od FunTomas »

honza.ho napsal:
Aha, tak to asi bude tou druhou věcí a to předešlou pointací mimo zorné pole samotného EDčka. ........ aby mířili oba na stejné místo a pointační hvězdu hledal s minimální odchylkou od snímaného objektu. Snad to bude tím, koma potom zmizela.Teraz som si uvedomil, že nepoužívaš newton ale refraktor a kríže sú umelé. Dvojšošovkový systém tiež vytvára skreslenie obrazu veľmi podobné kome. Ja som s úspechom použil komakorektor na zlepšenie kresby refraktora (aj Borg aj Scopos s Ivanomsk). Len táto vec ti pomôže odstrániť komu, nie namierenie pointera na rovnaké miesto ako snímací ďalekohľad.

Skreslenie na krajoch však môže vzniknúť vtedy, ak soft ktorým registruješ a skladáš snímky nedokáže korigovať stáčanie zorného poľa. Čo používaš? Kolegovia používajú Astroart, MaximDL, Registar, ja používam IRIS. Tieto programy vedia vykonať aj rotáciu a iné transformácie obrazu tak, aby zregistrovali hviezdy na snímkach. Ak používaš niečo iné, tak si prever,či ten soft vie urobiť aj takúto operáciu alebo len posun a kalibráciu na jednu alebo dve-tri hviezdy. To určite nestačí.
mail to:fun2mas(at)gmail.com
ceres
Příspěvky: 2126
Registrován: 05. 01. 2006, 04:32

NGC2237 Rosette

#41

Příspěvek od ceres »

Existuje taky profi soft (DxO Optics Pro, dxo.com), ktoreho sucastou je databaza parametrov asi 600 roznych objektivov a fotakov. Pomocou tychto parametrov dokaze soft neuveritelne ucinne opravit najrozmanitejsie chyby pouzivanej optiky a umoznit dosahovat vynikajuce vysledky aj nie prave najexkluzivnejsou technikou. Parametrizovat chyby optiky pritom nie je az take zlozite. V principe staci odfotit kalibracny target,



parametrizovat nasnimane hodnoty a ich opravu aplikovat na kazdy obrazok, ziskany danou zostavou. Mozno by stalo za zvazenie urobit si takyto test a pokusit sa o cosi podobne ::)
Vixen VC200L, EQ-6 Pro SynScan, Scopos ED 66/400, Celestron 102/500, Konus MC 90/1200, Sonnar 2,8/180, CCD astropix 1.4, Nikon D300, DMK 21AU04.AS, Creative NX Ultra, Watec 902H, ceres(slimak)astrofoto(bodka)sk
Uživatelský avatar
honza.ho
Příspěvky: 982
Registrován: 20. 05. 2007, 06:31

NGC2237 Rosette

#42

Příspěvek od honza.ho »

Tak v tom případě vůbec nevím kde je chyba, od doby co jsem sundal kříže při focení, začal používat driftovou metodu při ustavování se koma projevuje v normě. Alespoň tak tomu bylo u M42/Vánočního stromku. U téhle Růže rozhodně normální není a jediné co jsem v té době při focení měnil jsou kříže, nebrání ohledu na místo namíření pointeru, ustavování pouze přes polární hledáček. Používám navíc stále DeepSkyStacker. Uvidím co z toho vypadne dnes v noci, mám z té komy vždy hrůzu, doufám, že už to bude v pořádku. Jinak tedy zkusím jiný program, to bych ale nerad, DSS mám v oblibě.
Web: http://www.space-walk.info
Technika: FSQ85ED, SW70/500,15×70, QHY9,QHY8L Color,QHY5,
QHY 2"m.FW, 2"L,R,G,B,C,Ha, HEQ5, budka, i7 16gb, SSD&NAS, Nexus S+G.Tab, Wacom 4 L
Cloud: DropBox
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24309
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

NGC2237 Rosette

#43

Příspěvek od MilAN »

Není to koma, prosím , neříkej tomu tak. Koma je opravdu vlastnost pouze optiky, vůbec nazáleží na tom, jak  fotíš a jak pointuješ. Komu nemůžeš ovlivnit. !
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
FunTomas
Příspěvky: 3910
Registrován: 21. 07. 2003, 13:20

NGC2237 Rosette

#44

Příspěvek od FunTomas »

honza.ho napsal: ...Používám navíc stále DeepSkyStacker. Uvidím co z toho vypadne dnes v noci, ....Tak tu je pes zakopaný. S touto hračkou som skúsil skladať pred časom snímky ale nepodarilo sa mi ich nikdy zložiť. Na obrázkoch vznikali také zvláštne artefakty. Žiaľ je to ešte nedotiahnutý program. "ÍZY ES DELL" ako vravia v reklame, ale výsledok prazvláštny. Existuje možno niekoľko prípadov, že to funguje, ale tie prípady u mňa nenastali. Skús prosímťa vystaviť niekde originál raw snímok alebo prípadne celú sadu. Skúsim to poskladať v inom softe a uvidíme, čo za efekty sa ti to tvoria na snímke.
mail to:fun2mas(at)gmail.com
ceres
Příspěvky: 2126
Registrován: 05. 01. 2006, 04:32

NGC2237 Rosette

#45

Příspěvek od ceres »

FunTomas napsal:
Tak tu je pes zakopaný. S touto hračkou som skúsil skladať pred časom snímky ale nepodarilo sa mi ich nikdy zložiť. Na obrázkoch vznikali také zvláštne artefakty. Žiaľ je to ešte nedotiahnutý program. "ÍZY ES DELL" ako vravia v reklame, ale výsledok prazvláštny. Existuje možno niekoľko prípadov, že to funguje, ale tie prípady u mňa nenastali. Skús prosímťa vystaviť niekde originál raw snímok alebo prípadne celú sadu. Skúsim to poskladať v inom softe a uvidíme, čo za efekty sa ti to tvoria na snímke.
Musim len potvrdit to, co napisal FunTomas. Robil som si porovnanie skladania v AstroArt 4.0, Maxim DL, IRIS a DS a ten DS dava naozaj cudne vysledky, odlisne od tych troch ostatnych programov...
Vixen VC200L, EQ-6 Pro SynScan, Scopos ED 66/400, Celestron 102/500, Konus MC 90/1200, Sonnar 2,8/180, CCD astropix 1.4, Nikon D300, DMK 21AU04.AS, Creative NX Ultra, Watec 902H, ceres(slimak)astrofoto(bodka)sk
Odpovědět