IC1318

Astronomické snímky pořízené členy našeho fóra, upozornění na nové snímky objektů, odkazy...
Uživatelský avatar
MaG
Příspěvky: 11381
Registrován: 06. 04. 2002, 21:22
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Kontaktovat uživatele:

IC1318

#31

Příspěvek od MaG »

Pokud si to člověk položí vedle sebe, tak Ogamiho verze je velmi blízko k ideálu. Možná má moc malý kontrast ve stínech, ale jinak se mi líbí nejvíc a měla by být i blízko vkusu, kterým k tomu přistupuje Milan.

Jinak mám pocit, že to je přehnané, Milan prostě vidí fotky jinak, než vy a podle toho je má zpracované. Nejsem si jist, zda to má vyloženě horší, je vidět, že krom vzhledu hvězd to o moc líp neumíte.
Martin Gembec, Astronomické události
EQ6 OnStep, WO FLT98+WO AFR-IV 0.8x, Orion Optics CT8 200/900 s Paracorrem, ZWO ASI294MC Pro, Canon 6Dmod, 30Dmod
Uživatelský avatar
novo
Příspěvky: 356
Registrován: 21. 01. 2011, 15:41
Kontaktovat uživatele:

IC1318

#32

Příspěvek od novo »

Milan každá tvoja nová fotka odteraz neujde pozornému oku kritikov, čo je fajn lebo to bude mať vplyv na výsledok spracovania. A som rád že si prijal kritiku s nadhladom. Ešte raz, nech sa darí a baví nás to všetkých aj naďalej. Myslím samozrejme fotenie, nie kritizovanie.
Mag a ty vyhladaj očného lékaře.
Uživatelský avatar
Rudohor
Příspěvky: 245
Registrován: 04. 09. 2012, 22:16

IC1318

#33

Příspěvek od Rudohor »

Nedovolim si niekoho posielat k lekarovi, ale kazdy ma svoj vkus a moj vkus vravi toto: V strede obrazu je jasna hviezda. Jasna hmlovina tesne dolava od nej je pre mna najpodstatnejsia cast obrazu. Tvar hmloviny, retiazky hviezd, jasna hviezda, jas samotnej hmloviny a kontrast voci okoliu, vsetko smeruje pozornost prave tam. Tato cast je najlepsia na Milanovom prvom spracovani, len o chlp menej na jeho novom spracovani. Na Robovom a Ogamiho spracovani je tato cast za nula bodov. V Robovom pripade az do takej miery, ze ustredna cast obrazu sa presunula niekde uplne inde (hore). Mozno mate monitory, ktore zvladaju ovela lepsie jasy, nez mam ja...

Nemam vo zvyku velmi komentovat fotky, ale toto som musel, lebo obycajne je moj nazor presne opacny nez Milanov.
Uživatelský avatar
kolec
Příspěvky: 550
Registrován: 15. 03. 2007, 20:01

IC1318

#34

Příspěvek od kolec »

Tu jasne vidiet , ze dvaja ludia na tej istej fotke vidia a v konecnom dosledku hodnotia nieco ine. (A predpokladam , ze to nie je sposobene chybou zraku).
Pre mna to nie je podstatne .Podstatne pre mna je Milanov pristup ku konstruktivnej "kritike", ktora sa nikomu nepocuva dobre.
Kiez by som i ja takto dokazal reagovat (a nielen ja to by bol zivot).

kolec
Pavol Kollárik - kolec
http://astrofotky.cz/~kolec
Uživatelský avatar
novo
Příspěvky: 356
Registrován: 21. 01. 2011, 15:41
Kontaktovat uživatele:

IC1318

#35

Příspěvek od novo »

Rudo toto je práve ten najväčší problém: akademický alibizmus a servilita.!
Nedovolil by som si ......a podobne nezmysly.
Výzva na zmenu spracovania bola určená Milanovi a nie jeho fanclubu.
Ja som len reagoval na jeho prvotné spracovanie na astrofotkách a cítil som potrebu mu to povedať. A ak nevieš rozoznať tie nedostatky tak zájdi k tomu očnému aj ty. A prosím neber to osobne.
Celé sa to zvrtlo do polohy že vieme s ogamim urobiť niečo lepšie. Strašný omyl! Ogami je v tom úplne nevinne!
Teda aspoň ja som Milanovi ukázal vrámci diskusie reagujúc na jeho výzvu, pre menej chápavých opakujem " na jeho výzvu" že dáta sú v poriadku a nech sa pokúsi prehodnotiť spracovanie.

Milan už dávno rieši úplne iné problémy len my tu stále o niečom diskutujeme.
Uživatelský avatar
Rudohor
Příspěvky: 245
Registrován: 04. 09. 2012, 22:16

IC1318

#36

Příspěvek od Rudohor »

To nebola servilita. Bola to vyzva: Ked ste sa rozhodli riesit to na verejnom fore, bolo by fajn robit to sposobom, aby z toho verejnost nieco mala. Brat vsetko ako samozrejme a posielat ludi o ocnemu proste nedava informacie, bez ohladu na fanclub nefanclub. Jasne ze viete nieco lepsie. Take fotky ako ty som nikdy neurobil, prave preto sa pytam.Celé sa to zvrtlo do polohy že vieme s ogamim urobiť niečo lepšie.Pre mna sa to zvrhlo niekam inam. "My to vieme a posuskame si to do uska a kto v tom nie je s nami, s tym sa nebavime." Jak dievcata v materskej skolke. Snad som to napisal dost neservilne a prinesie to efekt. A ked nie, nuz, slobodne miesto a nemozem nikoho nutit.

EDIT: Este inak. Prosim, popis tie nedostatky (ine nez velkost hviezd) a pri najblizsej prilezitosti mas za to u mna pivo.
Uživatelský avatar
novo
Příspěvky: 356
Registrován: 21. 01. 2011, 15:41
Kontaktovat uživatele:

IC1318

#37

Příspěvek od novo »

Rudko mám taký pocit že nás moderátor každú chvílu zruší a vôbec sa mu nebudem diviť.
Tá servilita, ktorá ťa trápi viac ako fotka a rozumiem ti sa týkala úplne iných ludí. Oni vedia koho. Ty si sa tam priplietol len nevhodným výrazom.
A na to pivo pozývam ja teba a tam to môžeme prediskutovať. Pijem však výhradne plzeňské lebo nič iné sa piť nedá! A teraz sa ozve 15 ludí ,že nemám pravdu a sme tam kde sme boli.....

Prajem všetkým vela vela čistej oblohy aby sme mali čo fotiť, tešiť sa z toho a mali o čom diskutovať.
Uživatelský avatar
kolec
Příspěvky: 550
Registrován: 15. 03. 2007, 20:01

IC1318

#38

Příspěvek od kolec »

plzenske si dam aj ja !
Pavol Kollárik - kolec
http://astrofotky.cz/~kolec
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24262
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

IC1318

#39

Příspěvek od MilAN »

Omlouvám se, ale už příliš nerozumím téhle diskusi :)
Upravil jsem fotografii na astrofotkách ( asi bude potřeba F5 !).

pokud se někomu bude zdát, že tam jsou  opět velké jasné hvězdy, tak tomu je skutečně tak. Ta fotka je kontrasně udělaná dle mého vkusu a aby tak vypadala, neumím to s menšími hvězdami. To by byl jediný důvod, proč bych měnil starý SW za nový, k čemuž směřovala  první výtka.

Stále  si ale myslím,  a vaše příspěvky s modifikací obrázku mě o tom přesvědčují, že jste zvyklí  pracovat s barvou , a to co tu presentujete jako čb fotografii, je ve skutečnosti čb  zpracování jednoho z barevných kanálů výsledné barevné fotografii.  A jako takový nemůže vypadat jinak, to by z toho nešla udělat pořádně barevná fotka. Ale není to  černobílá fotografie. Chybí tomu kontrast a využití celé škály č.b stupnice. Pokud bych se měl neuctivě ale  výstižně vyjádřit k  podobný, občas zde publikovaným  fotkám,a omlouvám se, lepší český výraz neznám, jsou takové "vyblité"

Myslím, že nikdo zde z nás nezná, jak by měla vypadat ta "správná" černobílá fotka. a jak é by mělo být to "správné "  zpracování. Každý máme jinou představu a každý na té fotce chce něco představit, vyzdvihnout. A podle toho volí  to jeho "správné" zpracování. A samozřejmě, něco vyzdvihnout  znamená na druhé straně i něco potlačit, zhoršit ...

Já tedy se osobně snažím z fotek vydolovat maximum, a to  je vždy na úkor : velkých hvězd, silnějšího kontrastu ( někdy až nepřirozeného a rušivého), většího šumu. Vím že se tak nedělají líbivé fotky (ale ty se nedělají ani v bídných podmínkách, z nasvíceného města,malým přístrojem, obyčejnou montáží, obyčejným SW...)
Každá fotka jde samozřejmě zpracovat více způsoby. Výsledek se může nebo nemusí líbit,  a  určitě ne všem. Zrovna tak mně se  některé líbí a některé ne.
Přesto si myslím, že to je tak správně, protože až  tu bude ta "správná fotka" a "správný postup", tak to přestane pro nás být zábava. Pak už to může dělat automatická hvězdárna a automatický SW.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
Konihlav
Příspěvky: 5616
Registrován: 24. 01. 2008, 15:21
Kontaktovat uživatele:

IC1318

#40

Příspěvek od Konihlav »

co vidim ja:
- diskuze ukazala, ze nekteri opravdu nevidi to co vidi ti co jsou o neco zkusenejsi (nebo o neco hodne vic), coz je vcelku ocekavane, ze zkusene oko vidi, bezny uzivatel ne, ale nechapu, jak muze mit nekdo tu drzost napsat "o moc lip to neumite" pritom "veci nerozumet" a jeste definovat striktne pojem "lip"... co je to lip?
- ze k ocnimu musime vsichni :-)
- diskuze ukazala, proc nekteri na foru vubec nic nekomentuji, protoze se to pak zvrtne uplne nekam jinam!

MilAN: k tomu jak jsem TI JA zkritizoval fotku za tim si stojim. No a to cos predvedl ted je presne oprava toho co se me nelibilo a takze za me mas 1 s * a to nejen kvuli tomu, ze se mi ted tvuj snimek uz libi, ale i proto, ze jsi se nechal nakopnout pozitivnim smerem misto abys zanadaval/zabrucel jak jsou ostatni zly (a blby) a tak neco podobneho ;-)

decka mir v dusi, kdybyste videli co jsem zprznil ja zas za extravagantni presaturovanou M31, tak me tu vsichni napisete jdi do prdele!

Uživatelský avatar
mich1
Příspěvky: 1137
Registrován: 24. 07. 2010, 20:00

IC1318

#41

Příspěvek od mich1 »

Milane nenech si to znechutit, me se tvoje snimky posledni dobou fakt libi (az na kokona ten byl nejakej divnej), nejsou nijak zpraseny a na nejaky zmensovani hvezd kadi pes, je to k nicemu, snimku to nic neprida navic myslim ze to ve vetsine pripadu stejne snimek akorat rozprasi, protoze tam pak lidi maj neuveritelny maly ostry hvezdy ktery absolutne nekorespondujou s detailem ve vsem ostatnim, pripadne primo vyrobeny nejaky nerealny utvary (galakticka ifnka). Ano minimum neni korektni uprava !
Jinak zpracovani CB snimku vidim naprosto jednoduse a musim se priznat ze vsechny snimky co jsem udelal pres kameru maji naprosto jednoduchy postup a to nasledovne: maskovana dekonvoluce podle snr, stretch, velice jemne odsumeni toho nejjemnejsiho sumu. Nic vic, maximalne v pripade velmi jasnych a nebo malo kontrastnich objektu drobna lokalni uprava histogramu aby tam bylo neco vubec videt.
newton 30 cm, eq6
Uživatelský avatar
Konihlav
Příspěvky: 5616
Registrován: 24. 01. 2008, 15:21
Kontaktovat uživatele:

IC1318

#42

Příspěvek od Konihlav »

MilAN: kdybych si mohl dovolit "poucovat", tak vidim jednu vec. Kdybys chtel (byt nejlepsi na svete) mit jeste o par % lepsi snimek tak je zrejme, ze bys mel zprovoznit nejaky kvalitni dithering - pres montaz, kdyz ne pres pointer, kdyz nepointujes, pres spojeni PC a montaz a ridiciho programu... pak se lip zkalibruji snimky a ten master light pak nebude mit tu drobnost co tam ted na pozadi lehce zkusenym okem detekuji... jen 1% drobnost. Vzdy se rika, ze vzdy jde neco lip a snad vzdy to je pravda ;D 8-)
Maser
Příspěvky: 2294
Registrován: 22. 08. 2006, 03:41
Bydliště: Rumburk
Věk: 43

IC1318

#43

Příspěvek od Maser »

Každý má jiné pojetí hezkého snímku. Prostě něco vyfotím, zpracuju a vystavím tak, jak se to líbí mě. A buď se líbí i ostatním a nebo ne, je to moje vizitka. Snad většina z nás je ráda za kritiku, díky kritice můžeme povyrůst, zdokonalit se. Ale kritiku tipu " je to hnusný, předělej to tak a tak" nemám rád!
Takže MilANe, ta aktuální úprava snímku se mi líbí.  [smiley=thumbsup.gif]
Meade LX90 8"SCT f/10; AZ-EQ6 GT; Vixen VMC110L; TS Photoline 90/600 APO Triplet; Canon EOS 60Dm; Canon EOS 600D; ASI120MC; ASI178MMC
Uživatelský avatar
František54
Příspěvky: 278
Registrován: 24. 01. 2009, 00:25
Bydliště: Vrchlabí

IC1318

#44

Příspěvek od František54 »

Vážení kolegové.
Dovolil bych si drobnou glosu závěrem.
Postaví-li se tři vynikající malíři vedle sebe a budou malovat stejnou krajinu, vzniknou tři vynikající obrazy - přesto každý jiný. Každý z nich má svoji filozofii, pro každého z malířů je v té krajině důležité něco jiného. Pokud se vedle nich postaví špatný malíř nebo začátečník, hned se to pozná - zápasí s elementárními postupy a uniká mu podstata věci (tady tento případ není)
My tady máme tři skvělé fotografie z jednoho základu a přesto je každá trochu jiná.
Rozhodně bych řekl, že Milanova původní verze je nejdynamičtější v rozsahu černá-bílá.
To, že má větší hvězdy je  důsledek dosažení této úžesné dynamičnosti a je to prostě jeho filozofie a tu je třeba ctít (nezmenšuju, neodšumuju!!! někdo třeba zásadně nepointuje)
Ogamiho verze se mi jeví jako optimální, protože zmenšením hvězd získá snímek na monumentálnosti. Novova verze je plošnější, nemá tu hloubku, ale ve formáto 3x5 metrů by byla ůžasná. [smiley=grin.gif]

Popravdě - kdo z nás má vůbec nějakou filozofii při vytváření těchto fotografií a dokáže se jí držet jako Milan.
Nicméně je fajn, že k této diskuzi dochází.
Mezi malíři jsem byl svědkem, že si dali i po "čuni"
To po internetu naštěstí nehrozí.[smiley=happy.gif]

Zdraví František
Uživatelský avatar
novo
Příspěvky: 356
Registrován: 21. 01. 2011, 15:41
Kontaktovat uživatele:

Re: IC1318

#45

Příspěvek od novo »

Nakolko už uplynula premlčacia doba od posledného príspevku v tomto kontraverznom vlákne a s Milanom sme sa už udobrili a sme v telef. spojení, dovolím si teda malý kúsok tejto oblasti.

Obrázek
Odpovědět