Laguna a Trifid

Astronomické snímky pořízené členy našeho fóra, upozornění na nové snímky objektů, odkazy...
Odpovědět
Uživatelský avatar
Konihlav
Příspěvky: 5631
Registrován: 24. 01. 2008, 15:21
Kontaktovat uživatele:

Laguna a Trifid

#61

Příspěvek od Konihlav »

me ty hvezdy prijdou takove "nanicovate" ale v podstate uplne stejne, jako na predchozich snimcich, takze ja bych v tom problem nevidel (ted v te finalni fotce). Mozna se mi zdaji trosku velike, ale otazka je, zda to neni taky horsi pointaci vzhledem k horsimu seeingu ??? treba ? kdyz tento objekt je tak nizko nad horizontem???

jake jsi pouzil casy v tom RGB? 15min RGB i 15min Ha? Asi ano, koukal jsem na astrofotky.cz pro jistotu.

Takze jake bys volil casy dnes pro HARGB kompozit?
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17642
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Laguna a Trifid

#62

Příspěvek od MMys »

V H-alfě jsou logicky ty hvězdy menší. Já jsem se s tím vypořádal tak, že jsem RGB snímek převed na černobílý, nastavil práh tak aby zmizely mlhoviny a zbyly jen ty větší přeexponované hvězdy a toto vložil do H-alfa snímku. Tím jsem v něm zvětšil ty hvězdy na velikost těch, co jsou v barevném snímku. Jinak kolem jasnějších hvězd byly ve výsledném snímku bezbarvá šedá kolečka.

Kdybych to fotil znova, nalaboroval bych to tak, aby hvězdy v RGB snímku byly při stejném stretchnutí zhruba stejné (čas by určitě byl menší a šum ve srovnání se signálem větší) a nahnal bych poměr S/N počtem expozic. Pak by nebyly přepaly u hvězd tak velké.

Samozřejmě že seeing se na tom podepíše i při takhle krátkém ohnisku. Někdy ano, někdy ne. Krásně to bylo vidět na TVGuideru. Byly snímky, kdy se to skoro nehýbalo (většinou když nefoukal vůbec vítr), ale jakmile se zvednul lehký vánek, rozvlnilo to přízemní vrstvy vzduchu o různých teplotách a plavalo to jak pominuté.

Navíc, jak už jsem psal, tahle H-alfa je 13nm, takže ty hvězdy tak nepotlačí, a pak ještě je to barvený senzor. Abych měl obrázek větší, jsou po separaci R kanálu a kalibraci dílčí snímky převzorkované faktorem 1.5x, a pak teprve zregistrované, složené a lehce doostřené. 6Mpix RGB snímek je naopak převzorkovaný dolů. Tohle je takový rozumný kompromis ve velikosti.

Až bude mono kamera, bude to určitě lepší, ale teď musím vydolovat maximum z toho, co mám.  
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
ceres
Příspěvky: 2126
Registrován: 05. 01. 2006, 04:32

Laguna a Trifid

#63

Příspěvek od ceres »

trochu OT, ale v podstate nadviazem na to, co pisali KDan a GaP...

Pri tychto skladaniach je naozaj problem s farebnou realitou. Prave pri tejto dvojicke totiz neutrpi len modra zlozka v Trifide, ale aj zltozelena zlozka v Lagune a par malych modrych hmloviniek okolo blizkych hviezd v okoli. Proste, nieco za nieco  :-/

Podobny problem maju napriklad mozaiky od H.H. Tie su sice krasne, ale farebne celkom uletene. Stretching jedneho kanala je totiz uplne nerealny a nevystihuje podstatu snimanej oblasti. Zial...
Vixen VC200L, EQ-6 Pro SynScan, Scopos ED 66/400, Celestron 102/500, Konus MC 90/1200, Sonnar 2,8/180, CCD astropix 1.4, Nikon D300, DMK 21AU04.AS, Creative NX Ultra, Watec 902H, ceres(slimak)astrofoto(bodka)sk
Uživatelský avatar
honza.ho
Příspěvky: 982
Registrován: 20. 05. 2007, 06:31

Laguna a Trifid

#64

Příspěvek od honza.ho »

U zrcadlovek se k tomu totiž přidává ještě další faktor a tím je hodně velký šum - tím se limituje i další zpracování. Nyní zastávám názor, že je třeba v RGB nafotit doslova jen hvězdy ve velkém počtu expozic pro co nejmenší šum, u mě třeba krátké 5 minutovky. Problémem jsou hlavně malé hvězdy, člověk i když to vyváží, nevyladí všechno a drobotiny jsou modré.

Na šum už řešení mám, ale když pak člověk vidí 8 hodin expozic z DSLR a jednu single z CCD, je mu do breku. Právě teď fotím jednoduchou fotku na které se toho chci zbavit úplně, jiným postupem focení/zpracování, tak uvidím. Nicméně si říkám, že mi to už asi k ničemu nebude, je to jedna z posledních DSLR fotek.
Web: http://www.space-walk.info
Technika: FSQ85ED, SW70/500,15×70, QHY9,QHY8L Color,QHY5,
QHY 2"m.FW, 2"L,R,G,B,C,Ha, HEQ5, budka, i7 16gb, SSD&NAS, Nexus S+G.Tab, Wacom 4 L
Cloud: DropBox
Uživatelský avatar
GaP
Příspěvky: 590
Registrován: 15. 05. 2006, 18:13

Laguna a Trifid

#65

Příspěvek od GaP »

Již trochu mimo téma, ale možná užitečné.
S dalekohledem jsem H-alfu ještě nepoužil, ale pro klasický objektiv jsem si našel celkem rozumné řešení, jak dostat celkem podobně velké hvězdy. U RGB je nezbytné mít kvalitní ostrou kresbu a tak se mnohdy objektiv musí značně clonit. U H-alfy se dá podle kvality objektivu klidně fotit i na plnou díru, hvězdy jsou větší a přitom obstojně ostré. O dalších výhodách snad ani netřeba hovořit ;).

Jinak k tvé poslední variantě Martine, asi bych od ni upustil, oku již zdaleka tak nelahodí jako ta předchozí.

Pavel.
http://gaugg.astronomy.cz
Montáže: EQ6 SS, EQ5.   Foto: EOS 300D ATC-CL1.
Objektivy: 50mm f/1,8 a 200mm f/2,8.   Dalekohledy: N 200/1000mm, R 80/600mm.
Uživatelský avatar
fidler
Příspěvky: 398
Registrován: 18. 07. 2004, 20:51

Laguna a Trifid

#66

Příspěvek od fidler »

Včerejší pokus o zachycení Laguny. Nic moc, ale na první pokus jsem celkem spokojený.
Do zamlžení objektivu jsem stihnul 6 snímků po 120s, ISO 1600.

ED 80/545 - ZenithStar na EQ 5 bez pointace. Odečet DF ve PS . EOS 450D.


Uživatelský avatar
Miloš Hroch
Příspěvky: 848
Registrován: 23. 09. 2005, 20:39

Laguna a Trifid

#67

Příspěvek od Miloš Hroch »

Lagunu a Trifida jsem jako klasické letní objekty zkoušel prvně v životě fotit minulý měsíc. Sešlo se sice několik degradujících faktorů jako horší seeing, málo snímků a Měsíc okolo poslední čtvrti, nicméně s Martinovou pomocí při zpracování (MMys) z toho nakonec vypadlo toto:



snímek v trochu lepším rozlišení zde

-----------------------------------------------------------------------------
Bělečko 13.6.2009 22:44-23:57 SEČ

Canon EOS 400D
PENTAX SDHF 500/6,67
ISO 1600
9 x 480" + 1x286"

"posledních" 5 snímků degradováno východem Měsíce v poslední čtvrti
Uživatelský avatar
Froggy
Příspěvky: 152
Registrován: 12. 05. 2004, 23:41

Laguna a Trifid

#68

Příspěvek od Froggy »

Miloši, moc pěkný snímek. Je vidět, že když se spojí modifikovaný Canon EOS 400D + kvalitní refraktor jdou pořizovat skvělé snímky…
http://astrofotky.cz/~Froggy

ED refraktor SW 80/600, refraktor SW 100/500, CCD Atik ATK-16, CCD Meade DSI Pro, EQ-6 Sky Scan
Uživatelský avatar
MaG
Příspěvky: 11389
Registrován: 06. 04. 2002, 21:22
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Kontaktovat uživatele:

Laguna a Trifid

#69

Příspěvek od MaG »

Tak jsem předběžně zpracoval další snímek z Chorvatska. Ještě by to chtělo složit s kratšími expozicemi, které mám také k dispozici. Takhle to ale vypadá po zatahání za křivky po složení 14 snímků x 3 minuty ISO 1600. Borg 44ED půjčil Konihlav.

Martin Gembec, Astronomické události
EQ6 OnStep, WO FLT98+WO AFR-IV 0.8x, Orion Optics CT8 200/900 s Paracorrem, ZWO ASI294MC Pro, Canon 6Dmod, 30Dmod
Uživatelský avatar
Miloš Hroch
Příspěvky: 848
Registrován: 23. 09. 2005, 20:39

Laguna a Trifid

#70

Příspěvek od Miloš Hroch »

No teda koukám, že oblohu jste museli mít v Chorvatsku naprosto úžasnou, je až neuvěřitelné, co tam za třičtvrtě hodiny vylezlo. Na kolik jsi měl zredukovaného Borga, resp. jaká byla světelnost?
Uživatelský avatar
Konihlav
Příspěvky: 5631
Registrován: 24. 01. 2008, 15:21
Kontaktovat uživatele:

Laguna a Trifid

#71

Příspěvek od Konihlav »

Milos: byl to miniBorg s adapterem na Canon bajonet, redukovan tripletem na cca 215mm, svetelnost nizka, pouhych 4.7

MaG: ehm, co dodat doufam, ze i Tobe se to libi :-)
Uživatelský avatar
Bíba75
Příspěvky: 1688
Registrován: 12. 06. 2006, 21:08
Bydliště: Tuchřice
Kontaktovat uživatele:

Laguna a Trifid

#72

Příspěvek od Bíba75 »

Ahoj Martime.
Snímek je to parádní ale ty barvy mlhovin jsou poněkud vybledlé a podle mého názoru by to šlo lépe upravit, aby to bylo ještě hezčí .Snaž se chlape! Omlouvám se že prudím ale v tom snímku na mě dýchá jistý potenciál!!
Bíba 75.
Astrograf 250/1000 f/4, SW ED-80/600 ,EQ-6 SS, ZWO ASI 071 ,ASI 120MM ,Canon EOS 40Da,hvězdárnička 2x2.m
http://astrophotography-l-r.webnode.cz/
Uživatelský avatar
MaG
Příspěvky: 11389
Registrován: 06. 04. 2002, 21:22
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Kontaktovat uživatele:

Laguna a Trifid

#73

Příspěvek od MaG »

Ta světelnost bude možná až k 4,9 ale kresba je ještě s DSLR velmi dobrá. Ono není moc lepších věcí, co bych s tím svým miláčkem mohl ještě použít. MiniBorg se mi fakt zamlouvá :)

Dal jsem na Astrofotky výřez, kde jsem si s tím trochu víc vyhrál.



http://astrofotky.cz/gallery.php?show=. ... 080140.jpg
Martin Gembec, Astronomické události
EQ6 OnStep, WO FLT98+WO AFR-IV 0.8x, Orion Optics CT8 200/900 s Paracorrem, ZWO ASI294MC Pro, Canon 6Dmod, 30Dmod
Uživatelský avatar
Konihlav
Příspěvky: 5631
Registrován: 24. 01. 2008, 15:21
Kontaktovat uživatele:

Laguna a Trifid

#74

Příspěvek od Konihlav »

Ehm, tak prvni muj snimek z Chorvatska. Neni to nic moc. Resp. uplne ne tak jak bych si predstavoval. Ale snad to "slabsi" povahy vezmou a bude se to libit :-)

Ja si puvodne predstavoval, ze budu mit hezkou cerveno modrou mlhovinku, ale ukazalo se, ze Oiii filtr na 500.7nm jaksi zrovna tu modrou v tomto objektu "nebere" - zcela ignoruje, takze jsem z toho udelal bicolor + dofotil modrou pres modry filtr. Stejne to poznat ale neni.

Nicmene takovy hybrid:

Uživatelský avatar
Konihlav
Příspěvky: 5631
Registrován: 24. 01. 2008, 15:21
Kontaktovat uživatele:

Laguna a Trifid

#75

Příspěvek od Konihlav »

pro Vabra a MaG: kluci ja zpracoval trifida i RGB barvou, jak jsem puvodne ukazoval v "preview", ale pote, co jsem slozil i uzkopasmova data, tak bylo rozhodnuto, kterou verzi budu publikovat proste ty uzkopasmace vytahnou silene detaily... skoda ze posledni chorvatsky snimek (laguna) jsem nestihl zachytit i v Ha kdyz jsem to mel od Vas v podstate zakazane... konec OT :-)
Odpovědět