Venuše

Astronomické snímky pořízené členy našeho fóra, upozornění na nové snímky objektů, odkazy...
Odpovědět
Uživatelský avatar
Cztwerec
Příspěvky: 8293
Registrován: 03. 02. 2007, 17:58
Bydliště: Břežany II.
Kontaktovat uživatele:

Re: Venuše

#1171

Příspěvek od Cztwerec »

No bohužel neválí, aspoň mě :oops: . Zajímalo by mě aspoň jestli je teoreticky možné zachytit tohle:
venus-ash-light.jpg
venus-ash-light.jpg (37.79 KiB) Zobrazeno 4534 x
R. M. Baum rok 1953
Lectorem iustus...
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24261
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Venuše

#1172

Příspěvek od MilAN »

Tak teoreticky to jde . :) Letos je dobrá konstelace , Venuše se pohybuje blíž než 1/2°od okraje Slunce, což po dlouhé době dává možnost pozorovat hodně prodloužené růžky. Jde o to, jestli radši fotograficky nebo vizuálně. Jen ten probém s blízkosti Slunce nelze podcenit, je to hrozná divočina neublížit dalekohledu a sobě. Chce to systém clon a clonění dalekohledu A pokud nebude ideální průzračnot vzduchu, tak to nejde.
Dával jsem sem starý svůj snímek ( po těch úpravách co je vizuální a co fotografivcké pozorování ho asi tady nikdo jen tak nenajde) , kde je vidět prodloužení růžků na více jak 270°.-Tak hodně štěstí a opatrnosti !
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
Roman (Rick)
Příspěvky: 6076
Registrován: 12. 08. 2007, 23:11
Bydliště: Bratislava

Re: Venuše

#1173

Příspěvek od Roman (Rick) »

Mne sa kedysi (pred 10 rokmi) podaril tento mizerný výsledok s obyčajným IR filtrom kúpeným za asi 20$ na ebayi:

Obrázek


Lepšie na tom budú filter od Edmund Optics ...

Tu je pre inšpiráciu snímok od fotografa, ktorého sledujem dlhšiu dobu:

Obrázek
Uživatelský avatar
Beda
Příspěvky: 2001
Registrován: 27. 03. 2004, 14:28
Bydliště: Kaliště u Ondřejova
Věk: 80
Kontaktovat uživatele:

Re: Venuše

#1174

Příspěvek od Beda »

MilAN píše:Tak teoreticky to jde . :) Letos je dobrá konstelace , Venuše se pohybuje blíž než 1/2°od okraje Slunce, což po dlouhé době dává možnost pozorovat hodně prodloužené růžky. Jde o to, jestli radši fotograficky nebo vizuálně. Jen ten probém s blízkosti Slunce nelze podcenit, je to hrozná divočina neublížit dalekohledu a sobě. Chce to systém clon a clonění dalekohledu A pokud nebude ideální průzračnot vzduchu, tak to nejde.
Dával jsem sem starý svůj snímek ( po těch úpravách co je vizuální a co fotografivcké pozorování ho asi tady nikdo jen tak nenajde) , kde je vidět prodloužení růžků na více jak 270°.-Tak hodně štěstí a opatrnosti !
připojuji se k varování Milana. Vizuálně , ale i teleskopicky je to na hraně a nutno postupovat velmi opatrně. Měl jsem před léty štěstí pozorovat tento úkaz na 300 mm mimoosovém Kutter-cassegrainu jednoho kolegy. Bez několik metrů dlouhé duralové tyče, zakončené slunečním stínítkem, by se nám asi pozorování nepovedlo. Mimochodem Kutterovy cassegrainy jsou skvělé dlouhoohniskové stroje, specielně na planety , Měsíc a Slunce. Díky chybějícímu zástinu od sekundáru, dávají dvouzrcadlové anastigmatické systémy při plném doleštění ploch skvělý kontrast. Navíc lze u menších apertur zachovat sférické plochy o stejných poloměrech ( výhoda při broušení a leštění ) !! Na webu je o Kutterech celá řada publikací. Profesionálně je nabízela firma Lichtenknecker/Belgie, buď hotové teleskopy, nebo jen optiku. Návrh, který jsem kdysi publikoval je nadměrně dlouhý a málo světelný, aby vyhovoval sluneční aplikaci, ale není problém ho podle uvedených vzorečků přepočítat. Pro observaci planet a Měsíce vycházejí délkově příznivější a světelnější stroje. Škoda, že už je snad nikdo nenabízí. Před časem to byla ještě firma ve Švýcarsku.
Přílohy
návrh Kutter. systému _2 (2).JPG
návrh Kutter. systému _2 (2).JPG (1.12 MiB) Zobrazeno 4497 x
návrh Kutter. systému _2 (1).JPG
návrh Kutter. systému _2 (1).JPG (860.67 KiB) Zobrazeno 4497 x
Uživatelský avatar
Cztwerec
Příspěvky: 8293
Registrován: 03. 02. 2007, 17:58
Bydliště: Břežany II.
Kontaktovat uživatele:

Re: Venuše

#1175

Příspěvek od Cztwerec »

Joo, Kutter... tuším, že jsem jedním koukal na M57 na Petříně, teď je snad jen v exposici.
Naposledy upravil(a) Cztwerec dne 11. 05. 2020, 13:13, celkem upraveno 1 x.
Lectorem iustus...
Uživatelský avatar
Beda
Příspěvky: 2001
Registrován: 27. 03. 2004, 14:28
Bydliště: Kaliště u Ondřejova
Věk: 80
Kontaktovat uživatele:

Re: Venuše

#1176

Příspěvek od Beda »

Cztwerec píše:Joo, Kutter...
nevzdychej a hledej ;) . Občas se na německém AF vyskytnou, ale za astronomické ceny :( !
Uživatelský avatar
Roman (Rick)
Příspěvky: 6076
Registrován: 12. 08. 2007, 23:11
Bydliště: Bratislava

Re: Venuše

#1177

Příspěvek od Roman (Rick) »

Cztwerec: (OT) známy si nechal jedného Kuttera s 20cm zrkadlom vyrobiť Milanom Kamenickým ...
Uživatelský avatar
proky
Příspěvky: 2331
Registrován: 01. 02. 2010, 22:34
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Venuše

#1178

Příspěvek od proky »

Dnešní snímek Venuše.

CGEM-1100, 2xBarlow, ASI224MC, Praha, Složeno 1000 snímků z celkových 10000.

https://pavelprokop.eu/wp-content/uploa ... 052020.png
Obrázek
Celestron CGEM-1100, SW ED72, Modifikované Coronado PST, 102/660mm a 150/1200mm, ASI183Mm, ASI290MC, Nikon D90, http://astrofotky.cz/~proky, http://www.astrofoto-prokop.cz
Uživatelský avatar
Cztwerec
Příspěvky: 8293
Registrován: 03. 02. 2007, 17:58
Bydliště: Břežany II.
Kontaktovat uživatele:

Re: Venuše

#1179

Příspěvek od Cztwerec »

Kluci jen taková úvaha...

Dnes jsem si probíral fotky z celé seance fotografování Venuše, udělal jsem si přehled jak z tripletu tak z SCT a zjistil jsem, že z toho refráku lezou snímky po složení o řád ostřejší a kontrastnější, než z SCT, ale zase dalším zpracováním vyleze v barevné složenině detailnější a ostrý snímek samozřejmě s větším rozlišením právě z SCT. Samozřejmě průměr - méně šumu, více snímků, kratší expozice.

Je to asi poprvé, co jsem si to mohl takhle "side - side" srovnat. Takže on ten kontrast při fotografování je i tak opravdu dost podstatný. Ikdyž jsem si potvrdil, že zpracováním to lze hodně vytáhnout. Na refrák to ale prostě nemá. A vizuálně na newton také ne.

No prostě jsem byl ohromen tím rozdílem, mezi nejlepším snímkem z SCT a refráku.

Jaké máte zkušenosti Vy?
Lectorem iustus...
Uživatelský avatar
Roman (Rick)
Příspěvky: 6076
Registrován: 12. 08. 2007, 23:11
Bydliště: Bratislava

Re: Venuše

#1180

Příspěvek od Roman (Rick) »

No tak toto som si všimol už pred pár rokmi a to dokonca porovnaním 12cm achromátu a 20cm newtona ... čo ti poviem, refraktor rulez :D. Taktiež ono prax je často trochu iná, ako teória.
Uživatelský avatar
Cztwerec
Příspěvky: 8293
Registrován: 03. 02. 2007, 17:58
Bydliště: Břežany II.
Kontaktovat uživatele:

Re: Venuše

#1181

Příspěvek od Cztwerec »

No já jsem jen tušil, že by to tak mohlo být, ale držel jsem se názoru, že je to zanedbatelné, ale prostě ne, určitě ne úplně. Kvalita optiky a kontrast, je pro ty planety, stran průměru, opravdu velmi důležitý parametr. Ta praxe je k nezaplacení.
Lectorem iustus...
Uživatelský avatar
Roman (Rick)
Příspěvky: 6076
Registrován: 12. 08. 2007, 23:11
Bydliště: Bratislava

Re: Venuše

#1182

Příspěvek od Roman (Rick) »

Aj preto mám radšej experimenty, než teoretizovanie ;). Tak myslím, že si tu tie moje príspevky videl, resp. si ich vieš dohľadať na astrofotkách. Vtedy to porovnanie jasne ukázalo, že to zanedbateľné nie je, čo dosť prekvapilo aj mňa ... Taktiež nie je kontrast ako kontrast a nie všetko sa dá dohnať posuvníkmi v SW editore. Ja by som najradšej mal doma 25cm APO, ale všetci vieme, ako to je s refrákmi nad 15cm ...
Uživatelský avatar
Roman (Rick)
Příspěvky: 6076
Registrován: 12. 08. 2007, 23:11
Bydliště: Bratislava

Re: Venuše

#1183

Příspěvek od Roman (Rick) »

Jeden widefield zo včera aj s Merkúrom ... Viac na klik.

Obrázek
Uživatelský avatar
MayJ
Příspěvky: 2438
Registrován: 12. 07. 2016, 20:42
Bydliště: Sázava
Věk: 39
Kontaktovat uživatele:

Re: Venuše

#1184

Příspěvek od MayJ »

Tak rozloučení s Venuší:-)
Přílohy
Venuše 21_5_2020.jpg
Venuše 21_5_2020.jpg (18.17 KiB) Zobrazeno 4447 x
Uživatelský avatar
Roman (Rick)
Příspěvky: 6076
Registrován: 12. 08. 2007, 23:11
Bydliště: Bratislava

Re: Venuše

#1185

Příspěvek od Roman (Rick) »

Pekné rozlúčenie :).
Odpovědět