Orion

Astronomické snímky pořízené členy našeho fóra, upozornění na nové snímky objektů, odkazy...
Uživatelský avatar
Bíba75
Příspěvky: 1688
Registrován: 12. 06. 2006, 21:08
Bydliště: Tuchřice
Kontaktovat uživatele:

Orion

#16

Příspěvek od Bíba75 »

Ahoj na foru.

bohužel můj newton nekreslí tak jak má stále jsou tam ty ztrojené difrakční kříže a halo kolem hvězd (už mě přepadla beznaděj a nevím co s tím je:-[)tak jsem si včera pro zlepšení nálady udělal jeden širokoúhláč tohoto krásného souhvězdí.na to že je to focené jen u mě na dvorku kde dost ruší VO tak výsledek se mi líbí.


větší na klik.

Canon 350D objektiv EFS 18-55 cloněno na 6,3. (bylo to málo příště musím víc)expo-5x5min, iso 800.pointace ref. sw-70/500 + ag mmys. :-[
Astrograf 250/1000 f/4, SW ED-80/600 ,EQ-6 SS, ZWO ASI 071 ,ASI 120MM ,Canon EOS 40Da,hvězdárnička 2x2.m
http://astrophotography-l-r.webnode.cz/
Uživatelský avatar
vlastofka
Příspěvky: 475
Registrován: 12. 01. 2007, 19:43

Orion

#17

Příspěvek od vlastofka »

Zdar vsem,
i ja si zkusil oriona. M42 se mi docela libi (hlavne ve vetsim rozliseni), ale ostatni mlhoviny jsou docela bida.
Ale vic z toho cervenyho sidlistniho snimku uz neumim dostat..

Vetsi rozliseni a info opet na klik
NWT SW 130/900, NWT GSO 600, SW 70/500, LUNT LS60TC 1200 H-Alfa
EQ-2, HEQ-5 SS
Canon EOS 400D, Canon EOS 1000Dm, Watec 902H3 Ultimate, QHY-5T
Uživatelský avatar
GaP
Příspěvky: 590
Registrován: 15. 05. 2006, 18:13

Orion

#18

Příspěvek od GaP »

Tak jsem se po dvou letech pokusil o tohoto krasavce, sice to není dle mých představ, ale vzhledem k podmínkách v jakých jsem fotografoval, to dopadlo nad očekávání dobře. Ve snímku jsem našel všechny běžně známé slabé partie mlhovin, které se v Orionu nacházejí. Pouze tedy s tím, že já je mám opravdu hodně slabé, téměř neindetifikovatelné, ale faktem zůstávám že tam jsou.

Vzhledem k právě probíhající diskuzi ohledně ČAM bych jen dodal, že jsem se s tímto snímkem zúčastnil únorového kola a opravdu bych chtěl znát tu silnou konkurenci snímků, že jsem se nedostal ani do užšího kola. A to myslím zcela upřímně, že je nad čím se zamýšlet.



odkaz:http://gaugg.astronomy.cz/galerie/souhv ... /orion.htm

Pavel Gaugg
http://gaugg.astronomy.cz
Montáže: EQ6 SS, EQ5.   Foto: EOS 300D ATC-CL1.
Objektivy: 50mm f/1,8 a 200mm f/2,8.   Dalekohledy: N 200/1000mm, R 80/600mm.
ceres
Příspěvky: 2126
Registrován: 05. 01. 2006, 04:32

Orion

#19

Příspěvek od ceres »

To GaP: Super obrazok! Skus si original otvorit v PS
1. desaturovat modre hviezdy (> Ctrl+U > Cyan > Saturation = -30) a
2. upravit urovne tak, aby sa zrovnali histogramy jednotlivych kanalov a natiahli sa na cely rozsah.

Cervena vystupi, modre hviezdy sa zneutralizuju a celkovo bude ten obrazok este krajsi ::)

P.S.: Nedaleko Rigela pekne po prislusnych upravach vystupuje celo "hlavy carodejnice", skoda, ze sa nezmestila do obrazu cela...
Vixen VC200L, EQ-6 Pro SynScan, Scopos ED 66/400, Celestron 102/500, Konus MC 90/1200, Sonnar 2,8/180, CCD astropix 1.4, Nikon D300, DMK 21AU04.AS, Creative NX Ultra, Watec 902H, ceres(slimak)astrofoto(bodka)sk
Uživatelský avatar
KDan
Příspěvky: 1469
Registrován: 15. 06. 2007, 16:40

Orion

#20

Příspěvek od KDan »

To GaP: Nádherný snímek! Takhle nějak si přeju Orion širokoúhle vyfotografovat, ale ještě se mi to nepodařilo. Snad až budu velký kluk...
Díky za ukázku, jak se to má dělat - a gratuluju.

Chci se zeptat - kde jsi měl CLS filtr? Normálně uchycený před čelem 50mm objektivu?

Jinak, ten vítězný únorový snímek nemá podle mě moc konkurenci, proti němu se těžko bojuje. ;)
Uživatelský avatar
honza.ho
Příspěvky: 982
Registrován: 20. 05. 2007, 06:31

Orion

#21

Příspěvek od honza.ho »

Na snímku je i pěkně viditelná M78, chtěl jsem se ale zeptat, proč jsou všechny drobnější hvězdy do modra? Nemáš nějak špatně nastavenou WB?
Web: http://www.space-walk.info
Technika: FSQ85ED, SW70/500,15×70, QHY9,QHY8L Color,QHY5,
QHY 2"m.FW, 2"L,R,G,B,C,Ha, HEQ5, budka, i7 16gb, SSD&NAS, Nexus S+G.Tab, Wacom 4 L
Cloud: DropBox
Uživatelský avatar
MaG
Příspěvky: 11389
Registrován: 06. 04. 2002, 21:22
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Kontaktovat uživatele:

Orion

#22

Příspěvek od MaG »

Ahoj Pavle, jak už ti psali přede mnou, jistě moc dobře víš, že na poměry v ČR (obloha nic moc) je to velmi solidní. Vzpomeň si jen, jak sem nedávno tahal Hlavu čarodejnice a ty ji tam máš taky a moc pěkně.

Jasně, podobně jako ty, i já bych si někdy přál vyfotit Oriona někde na Kanárech, ale zatím nám musí stačit tento, jeden z nejlepších záběrů na českém netu.
Martin Gembec, Astronomické události
EQ6 OnStep, WO FLT98+WO AFR-IV 0.8x, Orion Optics CT8 200/900 s Paracorrem, ZWO ASI294MC Pro, Canon 6Dmod, 30Dmod
Uživatelský avatar
FunTomas
Příspěvky: 3910
Registrován: 21. 07. 2003, 13:20

Orion

#23

Příspěvek od FunTomas »

Veľmi pekná fotka. Skúsil som si Ceresovu úpravu a obrázok je jednoducho nádherný.
mail to:fun2mas(at)gmail.com
Uživatelský avatar
GaP
Příspěvky: 590
Registrován: 15. 05. 2006, 18:13

Orion

#24

Příspěvek od GaP »

Díky, díky díky,

tolik pochvalných slov se tu ještě pod žádným z mých snímků neobjevilo, takže díky a teď k dotazům a reakcím.

To Ceres:
Zkusím dle návodu, ale jak jsem již psal, tvých zpracovatelských kvalit se nemohu rovnat, takže jsou téměř všechny mé snímky vždy ještě zlepšitelné, já však již nevím čím a jak si pomoci. Včera jsem shlédl to video co jsi odkazoval ve zpracování a zdá se mi že to je již opravdová alchymie, já bych to snad nepochopil ani kdyby to bylo česky :-(. Ale poprvé jsem si uvědomil, že máš pravdu v tom, že ty super snímky jsou hlavně super zpracované, což jsem si nikdy nemyslel.

Hlava Čarodejnice tam původně byla celá, ale jak jsem fotografoval ve dvou dnech a hlavně nepřesně ustavenou montáží, kdy se projevilo stáčení pole, se mi v každé expozici malinko schovávala mimo zorné pole.

To KDan:
filtr byl skutečně předsazen v plastové redukci před objektiv.

To honza.ho:
WB je v pohodě, jak je patrno na jiných fotografiích, kdy mám WB nastavenou vždy stejně. Jednak je to tou nepřesně ustavenou montáží, ale hlavně nepřesně zaostřeným objektivem, prostě jsem to za těch podmínek ani nepoznal. Musel jsem několikrát přeostřovat, protože nemám vyhřívání filtrů a tak jsem je musel vždy po několika expozicích z objektivu snímat a odrosovat.

To MaG:
Opravdu moc děkuji za hezká slova ;).

Pavel.
http://gaugg.astronomy.cz
Montáže: EQ6 SS, EQ5.   Foto: EOS 300D ATC-CL1.
Objektivy: 50mm f/1,8 a 200mm f/2,8.   Dalekohledy: N 200/1000mm, R 80/600mm.
Uživatelský avatar
GaP
Příspěvky: 590
Registrován: 15. 05. 2006, 18:13

Orion

#25

Příspěvek od GaP »

Tak jsem ty hvězdy trochu desaturoval, malinko jsem poladil i úrovně a výsledek jsem přehrál s původním. Víc bych s tím asi už nedělal.

Pavel.
http://gaugg.astronomy.cz
Montáže: EQ6 SS, EQ5.   Foto: EOS 300D ATC-CL1.
Objektivy: 50mm f/1,8 a 200mm f/2,8.   Dalekohledy: N 200/1000mm, R 80/600mm.
ceres
Příspěvky: 2126
Registrován: 05. 01. 2006, 04:32

Orion

#26

Příspěvek od ceres »

Skusil som zvyraznit tie struktury a desaturovat modre hviezdy:



nie je to dokonale, ale urcite je to to najlepsie, co tu na tuto temu je :D
Vixen VC200L, EQ-6 Pro SynScan, Scopos ED 66/400, Celestron 102/500, Konus MC 90/1200, Sonnar 2,8/180, CCD astropix 1.4, Nikon D300, DMK 21AU04.AS, Creative NX Ultra, Watec 902H, ceres(slimak)astrofoto(bodka)sk
Uživatelský avatar
GaP
Příspěvky: 590
Registrován: 15. 05. 2006, 18:13

Orion

#27

Příspěvek od GaP »

Dobrý, škoda ale že se to nedá použít ve větším rozlišení. Proto jsem už s tou dinamikou ani víc nehýbal. Slibuji, že příště už budu fotit na horách a že to bude již na 100%. ;)

Pavel.
http://gaugg.astronomy.cz
Montáže: EQ6 SS, EQ5.   Foto: EOS 300D ATC-CL1.
Objektivy: 50mm f/1,8 a 200mm f/2,8.   Dalekohledy: N 200/1000mm, R 80/600mm.
ceres
Příspěvky: 2126
Registrován: 05. 01. 2006, 04:32

Orion

#28

Příspěvek od ceres »

GaP napsal: To Ceres:
...Ale poprvé jsem si uvědomil, že máš pravdu v tom, že ty super snímky jsou hlavně super zpracované, což jsem si nikdy nemyslel...
No slava, konecne sme doma! Asi to patri do ineho vlakna, ale toto by si mal kazdy, kto sa snazi o fotografiu oblohy, vytlacit velkymi pismenami a nalepit nad monitor:

Super snímky jsou hlavně super zpracované.

Mozno je aj toto cesta k lepsim obrazkom - zlepsovat spracovanie namiesto neustaleho zlepsovania techniky. Staci preosiat web a pozriet sa, co je cim robene. Aj obycajnym zakladakom mozno spravit snimky, ktore vyrazaju dych... Som velmi rad, ze GaP tuto skvelu snimku urobil a ukazal, ze aj tadialto vedie cesta. O chvilu je tu jar a leto, postupne vyjdu vyssie nad obzor aj Cepheus a Cassiopea a to su idealne ciele na podobne snimky. Dokonca by som povedal, ze tam je to este zaujimavejsie, hoci nie tak zname...
Vixen VC200L, EQ-6 Pro SynScan, Scopos ED 66/400, Celestron 102/500, Konus MC 90/1200, Sonnar 2,8/180, CCD astropix 1.4, Nikon D300, DMK 21AU04.AS, Creative NX Ultra, Watec 902H, ceres(slimak)astrofoto(bodka)sk
Uživatelský avatar
KDan
Příspěvky: 1469
Registrován: 15. 06. 2007, 16:40

Orion

#29

Příspěvek od KDan »

Myslím, že to je trochu nevyvážené tvrzení.

Dobře vyfocený objekt lze zpracováním zkazit, nebo upravit do reprezentačního stavu, ale když vyfotíš snímek špatně a o část podstatné informace přijdeš - třeba přepálením, hlubokým utopením detailů v šumu, výrazně špatným zaostřením nebo blbou pointací - nezmůžeš nic ani coby kouzelník. Tady zmůže hodně jen ten, kdo má správně vyfocenou předlohu - pak se to podle ní dá někdy dokreslit.

;)
Uživatelský avatar
Konihlav
Příspěvky: 5631
Registrován: 24. 01. 2008, 15:21
Kontaktovat uživatele:

Orion

#30

Příspěvek od Konihlav »

GaP napsal: Tak jsem se po dvou letech pokusil o tohoto krasavce, sice to není dle mých představ, ale vzhledem k podmínkách v jakých jsem fotografoval, to dopadlo nad očekávání dobře. Ve snímku jsem našel všechny běžně známé slabé partie mlhovin, které se v Orionu nacházejí. Pouze tedy s tím, že já je mám opravdu hodně slabé, téměř neindetifikovatelné, ale faktem zůstávám že tam jsou.

Vzhledem k právě probíhající diskuzi ohledně ČAM bych jen dodal, že jsem se s tímto snímkem zúčastnil únorového kola a opravdu bych chtěl znát tu silnou konkurenci snímků, že jsem se nedostal ani do užšího kola. A to myslím zcela upřímně, že je nad čím se zamýšlet.
Pavel Gaugg
Zaprve, nadherna fotka - gratuluju. Zadruhe, ber to tak trochu politicky, nemuzes preci porad vyhravat ;D
Odpovědět