LBN 777 - The Baby Eagle Nebula

Astronomické snímky pořízené členy našeho fóra, upozornění na nové snímky objektů, odkazy...
Uživatelský avatar
hokle
Příspěvky: 1484
Registrován: 03. 03. 2009, 13:21

Re: LBN 777 - The Baby Eagle Nebula

#16

Příspěvek od hokle »

Je to nádherný snímek. Určitě se vyplatilo strávit nad ním tolik času. Gratuluji!
NWT 14", TS804 Triplet APO, SW70/500, AD800, EOS450Dm, EQ8, турист-4 10x30, ASI220MM Mini, ASI462MM, ASI662MC, C1-3000, Atik460EXm
Uživatelský avatar
Pega
Příspěvky: 7
Registrován: 02. 11. 2018, 22:19
Bydliště: Karviná
Věk: 43

Re: LBN 777 - The Baby Eagle Nebula

#17

Příspěvek od Pega »

Musím se připojit k ostatním obdivovatelům, tohle je paráda, skvělá práce :)
Equinox ED 120/900, NEQ-6 PRO SynScan, Canon 700Da, 6D
Uživatelský avatar
Aletel
Příspěvky: 282
Registrován: 25. 09. 2009, 06:56
Bydliště: Plzeň - Valcha
Věk: 62

Re: LBN 777 - The Baby Eagle Nebula

#18

Příspěvek od Aletel »

Není co dodat, jen lze poblahopřát k parádnímu úlovku této duchařiny ...
Na konci poznávacího procesu je omyl zcela vyvrácen a stále nevím nic - tudíž to vím správně.
Astrotrac TT320X + objektivy + Canon xxxx, vlastní montáž EQ v Astro-budce, INDI projekt, QHY-9, GSO 200/800
Uživatelský avatar
Roman (Rick)
Příspěvky: 6076
Registrován: 12. 08. 2007, 23:11
Bydliště: Bratislava

Re: LBN 777 - The Baby Eagle Nebula

#19

Příspěvek od Roman (Rick) »

Martine, krásny snímok, hlavne keď sa na neho pozerám z diaľky. Príde mi len ľúto tých hviezd. Je tam vidieť, že je to za hranou. A zrovna u teba som sa vždy tešil z jemného, prirodzeného spracovania snímkov, ktoré oku vždy lahodilo. Nebude ešte jedna verzia? Inak samozrejme pekná fotka ;).
Uživatelský avatar
Bill
Příspěvky: 4758
Registrován: 11. 01. 2007, 19:54
Bydliště: Uničov

Re: LBN 777 - The Baby Eagle Nebula

#20

Příspěvek od Bill »

Ten snímek je zpracovaný dobře, ale to rozlišení je tak velké, že se to nedá zobrazit na "normálním" monitoru.

@Martine, nechceš dát na AF snímek v nějakém lidském rozlišení a teprve odkaz na plné rozlišení? Takhle to vypadá opravdu "divně"...

Nebo udělej anketu, kdo má jaké rozlišení - mi se moc nezdá, že by většina lidí prohlížela AF na takovém monitoru...
Dost lidí používá i tablety, mobily...

Já mám na stole 2x EIZO, ale oba mají jenom 1280x1024. Dokud aspoň jeden nechcípne, tak fakt nový monitor kupovat nebudu :-(

Když natáhnu plné rozlišení do Irfanu, tak je to pěkné. Když to převzorkuje prohlížeč, tak je přeostřené...
M:736 750 113
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17622
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Re: LBN 777 - The Baby Eagle Nebula

#21

Příspěvek od MMys »

Bill:
A jaký máš prohlížeč ? Mě to po zmenšení do velikosti okna Firefox zobrazuje normálně, žádné přeostření nepozoruji. A to na tom velkém monitoru obvykle provozuji prohlížeč asi tak přes půlku obrazovky, tedy podobném rozlišení jak ty. Na celých 2560 pix je to kravina, ty weby na to nejsou stavěné.

Tohle je dost problém, udělat převzorkovaný obrázek na míru. Každej má něco jinýho. Ze statistik dominuje úzká nudle 1366x768 a pak neméně úzká nudle FullHD 1920x1080 (to je blbá mánie, ty širokoúhlé monitory). A já tenhle obrázek mám prostě vyjímečně nastojato, protože na ležato ta hlava vypadá nějak divně. Problém taky je, že AF v textu jakýkoli obrázek širší než 860px. přeškáluje na tuto šířku, díky fixnímu layoutu toho webu.

To co je náhled v textu má ode mne obvykle rozlišení 1024 x co vyjde. (v tomhle případě 1024 × 1279) To by ti mohlo vyhovovat, ne ? Tak si na něj klikni pravým tlačítkem, a dej zobrazit obrázek v novém okně. Přímý klik jde na zobrazení odkazu v plném rozlišení.

Tenhle rozměr 1024xN mají všechny moje snímky, protože tak jsou zároveň i na mém webu i na astrofotkách.

Rick:
No zkouším to znova, ale všechny varianty kde nechám přirozenější nerozlezlé hvězdy, mají tu mlhovinu výrazně slabší. Problém vzniká při razantním stretchnutí mlhoviny, objeví se kolem hvězd to mlhavé halo, a hvězdy se rozlezou. To je holt difrakce na sekundáru, a poměr jasnosti hvězd a mlhoviny. Nelze vylovit mlhovinu, aby se nezvýraznily příliš hvězdy, a to ani metodami, které hvězdy moc nesaturují. Natož kdybych s tím pracoval jako s celkem bez masek. Ten snímek L-ka, co se ti líbí, je proti jasové složce toho barevného snímku tak přibližně 2x méně stretchnutý a kontrastní. Když promítnu barvu do něj, mlhovina dost zaniká. Mírné potlačení hvězd je to jediné, co dává vyniknout mlhovině. Když se to neudělá, vypadá to mizerně.

Mimochodem, abys měl představu, z čeho bylo zpracováváno. Tohle je jedno 10min L-ko, ještě zhruba 2x zmenšené průměrováním, čímž šum klesnul, takže to je jako kdybych exponoval 4x tak dlouho.
LBN777-single-raw.jpg
LBN777-single-raw.jpg (1.33 MiB) Zobrazeno 3229 x
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
novo
Příspěvky: 356
Registrován: 21. 01. 2011, 15:41
Kontaktovat uživatele:

Re: LBN 777 - The Baby Eagle Nebula

#22

Příspěvek od novo »

Martin, táto ducharina nemá v česku žiadnu konkurenciu a ak si niekto myslí, že sa to dá spracovať lepšie, tak sa dosť mýli. Vždy je to niečo za niečo.
Tvoj zber a množstvo dát je už asi " úplnou samozrejmosťou", ide hlavne o to spracovanie. Dobrá práca. Ale bez pomoci PS by pozadie a ten farebný borbel vyzeral určite "húře" ;) A rozlíšenie?
Bill, už som sa vzdal možnosti niekomu nezmyselne oponovať , ale kolko ludí si dovolí vystaviť fotku v takomto rozlíšení. Ja som rád a považujem to od Martina za štandart, lebo rád si pozriem naozaj všetky detaily, aby som mohol porovnávať a niekedy aj ticho závidieť. Samozrejme v dobrom.
Keď sa tak pozerám, Matin, tak tento rok, čo sa týka skvelých fotiek, sa ti teda " hodně povedl "
Uživatelský avatar
Bill
Příspěvky: 4758
Registrován: 11. 01. 2007, 19:54
Bydliště: Uničov

Re: LBN 777 - The Baby Eagle Nebula

#23

Příspěvek od Bill »

Ta fotka je excelentní a i to zpracování je nedostižné. Ale ten monitor má velké rozlišení a i pixely jsou asi menší než u starších monitorů. Takže mi přijde trošku divný i ten náhled. Zkoušel jsem Firefox a Chrome. V obou vypadal blbě jak náhled, tak převzorkované plné rozlišení. Samozřejmě 1:1 plné rozlišení OK a když stáhnu snímek a zobrazím třeba v Irfanu, tak je to taky OK. Náhled vypadá blbě i když ho stáhnu a zobrazím v čemkoli. Ale tohle asi nemá řešení. Všiml jsem si toho už u nějakých předchozích snímků, že se člověk musí trošku snažit, aby se mohl na to pořádně podívat :-)
M:736 750 113
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17622
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Re: LBN 777 - The Baby Eagle Nebula

#24

Příspěvek od MMys »

Bill:
Je pravda, že ten malý náhled jsem po zmenšení (kdy hvězdy interpolací změkly) ještě maličko doostřil. A možná jsem to přepísknul. Vyrobím ho znova a nechám ho malinko měkčí, aby to po tom převzorkování v prohlížeči, nebylo už přeostřené.

Monitor je QHD, 32". Šířka obrazu je 710mm, velikost pixelu je tedy 710/2560 = 0.28mm, tedy nějakých 92 DPI. To je prakticky identické jako u menších starších monitorů. Přesně z tohole důvodu jsem si ten 32" monitor nevzal ve variantě 4k rozlišení, už kvůli starším SW, co používám, a co si s tím neodkážou poradit.

Novo:
dík za uznání. Dodatečně jsem ještě zjistil, že ten barevný bordel tam není jen z okolí, ale že obraz na takhle nízkých urovních je malinko ovlivněný rušením senzoru z peltiera, jsou v něm takové vodorovné šmouhy. V okamžicích kdy je peltier zapnutý, tak je o pár jednotek ADU posunutý bias.
A ty prouhy jsou pokaždé jinde, takže nezmizí kalibrací, a odchylka je tak malá, že ji zase neodkáže vyhodit rejection algoritmus. Takže se tam různě přes sebe vyprůměrovalo, v každém z RGB kanálů jinak, a pak byly v obraze slabé barevné posuny, ketré ale při drastickém zpracování vylezly.
Konzultoval jsem to s p. Cagašem, a mají to už dávno vyřešené, ale já mám jeden z prvních kusů, kde je ještě jiný zdroj. V pondělí posílají jinou destičku se zdrojem, kde je to vyfiltrované. Tak až budu příště fotit zase nějakou takovouhle duchařinu, bude o problém méně.

Letošní rok byl úspěšný, částečně i díky tomu, jsem začal nebýt línej, a otevřít kopuli i když to není jisté a chodí mraky, a pak to přeberu. Ono se to nezdá, ale kolikrát se tím dá nasbírat v dírách mezi oblačností hromada dat. A ještě jsem začal dělat, že když už nejde fotit jeden objekt (přesune se nad Hradec) tak to nezavřu, ale fotím třeba až do rána druhý rozfocený. Prostě to je ve stavu, že skoro neexistuje jasná noc bez měsíce, kdy by dalekohled nesbíral data.

Ostatní:
díky za pochvalu, potěší a žene mě k dalším snímkům.


---------------
edit: náhledovou fotku 1024px. širokou jsem přehrál novější, méně dosostřenou.
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17622
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Re: LBN 777 - The Baby Eagle Nebula

#25

Příspěvek od MMys »

Ještě jsem to pro zajímavost prohnal svými scripty, které z jednoho zkalibrovaného L-ka spočtou podle parametrů kamery fotonový tok z objektu (nikoli z oblohy) ve fotonech/sec. na pixel. Jako referenční místo kde je pouze obloha jsem vzal maličký tmavý kousek obrazu vedle hlavy, kde to vypadá že není vůbec žádná mlhovina.

Fotonové toky jsou zoufale malé. Z většiny mlhoviny přichází jedn foton na pixel za 10-50sec. ;)
LBN777_photon_count.jpg
LBN777_photon_count.jpg (1.09 MiB) Zobrazeno 3153 x
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
deavi
Příspěvky: 1589
Registrován: 01. 03. 2005, 04:38

Re: LBN 777 - The Baby Eagle Nebula

#26

Příspěvek od deavi »

Martine moc parádní snímek, sám vím jak je složité fotit tak slabé duchařiny a dokázat vytáhnout
ty slabé partie v okolí. Mám v plánu nafotit v nejbližší době stejný objekt, ale tak pěkně to asi nevyjde :D
http://www.astronom.cz/deavi/
EQ-8, Newton AG 300/1140mm, f:3,8, ASA OK3 focuser+ ASA 3'' Wynne 0.95x, ZWO OAG68 + ZWO ASI 174 mini, ZWO ASI 6200MC PRO. Powerbox Pegasus Advance
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24261
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: LBN 777 - The Baby Eagle Nebula

#27

Příspěvek od MilAN »

Tak to L -ko je názorným příkladem pro většinu z nás, kam se nemáme pouštět :)
Jinak perfektní snímek i zpracování !
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
Roman (Rick)
Příspěvky: 6076
Registrován: 12. 08. 2007, 23:11
Bydliště: Bratislava

Re: LBN 777 - The Baby Eagle Nebula

#28

Příspěvek od Roman (Rick) »

MMys: jasne, chápem, že veľmi nie je na výber, ak chceš nechať hmlovinu čo najviac vyniknúť (k tomu raw snímku, chápem to - asi si vieš predstaviť, čo tam mám ja na jednotlivých snímkoch po 4 sekundovej expozícii :D). Proste, ja osobne som radšej, za "natural looking" obrázok, hoci s trochu rozplizlými hviezdami. To nič nemení na tom, že je to top fotka v našich končinách :).

MIlane, čo je nedobré na tej B&W verzii?
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17622
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Re: LBN 777 - The Baby Eagle Nebula

#29

Příspěvek od MMys »

Rick (i ostatní):
tady je ke stažení porovnání varianty kde jsou hvězdy trochu potlačené (vlevo) a kdy s hvězdami nebylo nic děláno (samozřejmě kromě metod typu masked_strecth, Arscin_strecth a podobně). Prostě nebyly na ně aplikování žádné "zmenšovací a potlačovací algoritmy". Lepší to rozhodně není (alespoň ne pro mne) a mlhovina v tom více zaniká.

http://hvbo.cz/data/uploads/galerie/mlh ... prison.jpg
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
zuzi
Příspěvky: 678
Registrován: 21. 03. 2017, 08:14
Bydliště: Zdemyslice
Věk: 39

Re: LBN 777 - The Baby Eagle Nebula

#30

Příspěvek od zuzi »

Máš to parádní.
Ale k porovnání s redukcí a bez redukce hvězd. Na ipadu s retinou mě přijde lepší verze bez redukce hvězd, na PC s Eizo naopak, tedy lepší se zdá s redukcí hvězd.
Naposledy upravil(a) zuzi dne 24. 11. 2018, 23:11, celkem upraveno 1 x.
Odpovědět