Řasová mlhovina

Astronomické snímky pořízené členy našeho fóra, upozornění na nové snímky objektů, odkazy...
Odpovědět
Libor
Příspěvky: 405
Registrován: 19. 11. 2003, 16:02

Řasová mlhovina

#1

Příspěvek od Libor »

Víkendové počasí focení moc nepřálo, tak jsem si alespoň včera trochu pohrál se starší fotkou Řasové mlhoviny. Nejdříve jsem klasicky zpracoval (úprava úrovní + složení) tři fotky (expozice 7.5 , 11 a 15min) na Kodak E200, pořízené Maksutov. fotokomorou 190/260/550mm. Je zajímavé (už se tu o tom také někdy diskutovalo), že film téměř vůbec nezachytí zelené záření mlhoviny, takže je pouze červená. Výslednou fotku jsem rozložil na RGB složky a červenou složku složil s 20min expozicí přes filtr Kenko R64, který funguje jako širokopásmový H-alfa filtr. No a pak jsem to opět složil na barevnou fotku. Výsledek je zde:



Větší rozlišení najdete zde:
http://home.zcu.cz/~smid/hvezdy/rasy-ha.jpg
Uživatelský avatar
Pavuk_
Příspěvky: 2037
Registrován: 21. 07. 2004, 22:49

Řasová mlhovina

#2

Příspěvek od Pavuk_ »

Libor napsal: Je zajímavé (už se tu o tom také někdy diskutovalo), že film téměř vůbec nezachytí zelené záření mlhoviny, takže je pouze červená. Výslednou fotku jsem rozložil na RGB složky a červenou složku složil s 20min expozicí přes filtr Kenko R64, který funguje jako širokopásmový H-alfa filtr. No a pak jsem to opět složil na barevnou fotku.

Větší rozlišení najdete zde:
http://home.zcu.cz/~smid/hvezdy/rasy-ha.jpg
Presne takto to vidno vizualne uz v 250mm (odskusane v piatok cez Celdanov novy GSO dobson 250mm, okularom TAL UWA + hmlovinovy filter OIII).
To ze film nie je citlivy na zelenu (takze aj ciaru OIII) zretelne vidno na zapadnom obluku (ten vpravo), kde pod jasnou hviezdou uprostred hmloviny (52 Cyg) je vizualne vidno bohatu vlaknovu strukturu, ktora na tejto fotografii chyba. Vychodny obluk (ten vlavo) velmi pekne korespodnuje s vizualnym pohladom.
Lukas.m
Příspěvky: 150
Registrován: 18. 03. 2005, 20:38

Řasová mlhovina

#3

Příspěvek od Lukas.m »

To Pavuk: ake ohnisko ma ten okular co ste na to pouzili??
Uživatelský avatar
gaszton
Příspěvky: 116
Registrován: 05. 02. 2005, 01:48

Řasová mlhovina

#4

Příspěvek od gaszton »

tal predava 24 mm a 20mm UWA, myslim si ze realne by bolo ta 24MM.....
Uživatelský avatar
celdan
Příspěvky: 38
Registrován: 24. 03. 2005, 18:30

Řasová mlhovina

#5

Příspěvek od celdan »

to all:

Môžem potvrdiť,....bolo to pekne viditeľné a detaily som si nemusel nijak prikrášlovať. Mali sme fantastické pozorovacie podmienky. Celé toto pozozorovanie zanechalo vo mne hlboký dojem.
Samozrejme bez okuláru TAL UWA + hmlovinovy filtru OIII by to nešlo. Bez neho tam nebolo toĺko detailov.
Vďaka Pavúkovi, že ma zavolal  :)
Inak chcem poďakovať všetkým, ktorí sa mi venovali pri mojom rozhodovaní aký prístroj si mám kúpiť..Díky
Lukas.m
Příspěvky: 150
Registrován: 18. 03. 2005, 20:38

Řasová mlhovina

#6

Příspěvek od Lukas.m »

celdan napsal: to all:


Inak chcem poďakovať všetkým, ktorí sa mi venovali pri mojom rozhodovaní aký prístroj si mám kúpiť..Díky
Vidim ze si zakupil 10" dobson. Aj ja som si taky pred nedavnom kupil ale je to Celestron. Mozem vsetkym odporucit, je to vynikajuci pristroj. Teraz chcem zakupit nejaky ten hmlovinovy filter.
Uživatelský avatar
celdan
Příspěvky: 38
Registrován: 24. 03. 2005, 18:30

Řasová mlhovina

#7

Příspěvek od celdan »

Tasco napísal: Vidim ze si zakupil 10" dobson. Aj ja som si taky pred nedavnom kupil ale je to Celestron. Mozem vsetkym odporucit, je to vynikajuci pristroj. Teraz chcem zakupit nejaky ten hmlovinovy filter.

Hej. Som s ním úplne spokojný.Prikúpim ešte TAL UWA + hmlovinovy filter OIII + Barlow. Inak pri pozorovaní som zistil, že širokouhlý okulár je nevyhnutnosť. Pohľad sa nedá ani náhodou porovnávať s obyčajným okulárom. Vlastne to sa nedá vôbec porovnávať ::)
Super.

Len to počasie ma nejak láme >:(
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17622
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Řasová mlhovina

#8

Příspěvek od MMys »

V rámci mého astrofotografického výletu na Šerlich (více u snímku M8 a M20) v Orlických horách jsem ze 3. na 4.7.2005 vyfotil tuto mlhovinu konečně se vším všudy, zasazenou ve spoustě hvězd mléčné dráhy (až se v nich ztrácí) a narozdíl od snímků na film i v obou barvách jak OIII tak H-alfa. Barevné podání vyšlo sice poněkud více domodra, než jsem čekal, ale nechávám to tak.

http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
HonzaS
Příspěvky: 536
Registrován: 08. 11. 2004, 04:46
Bydliště: Druzcov

Řasová mlhovina

#9

Příspěvek od HonzaS »

Vcera jsem pri neuspesnem foceni/pozorovani komety 9P/Tempel vyfotil rasovou mlhovinu. Pouzite nadobicko: EOS10D, objektiv Sigma 70-200@200mm, F/4, CLS filtr. provedeno/slozeno 7 expozic v delce 8minut,ISO400. Pak prisla fronta.



HonzaS
ED80, Dobson 16" a další bordel
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11503
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Řasová mlhovina

#10

Příspěvek od Psion »

Oba máte pěkné fotky chlapy, budu se muset na tu řasovku taky "podívat" :-)
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11503
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Řasová mlhovina

#11

Příspěvek od Psion »

Tak tohle je skutečně "brutální". Autorem je zmiňovaný Ron Wodaski.

Uživatelský avatar
Richi
Příspěvky: 181
Registrován: 28. 08. 2007, 04:07

Řasová mlhovina

#12

Příspěvek od Richi »

Psion napsal: Tak tohle je skutečně "brutální". Autorem je zmiňovaný Ron Wodaski.

napíš radšej odkaz ako fotku (je to moooc veľký formát - a napokon sa aj tak scvrkne na tých X 600). Inak fotka je to ohromujúca.
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24262
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Řasová mlhovina

#13

Příspěvek od MilAN »

Když si fotku převedu do černobílé verze, přesně takhle ji vidím ve 400- ce Dobsonu s Lumicon O III filtrem, při zvětšení kolem 140 x.
Než bych si pořizoval tak drahý přístroj , radši se podívám okem.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24262
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Řasová mlhovina

#14

Příspěvek od MilAN »

Richit napsal:

napíš radšej odkaz
Klikni pravým tlačítkem na fotku a ve vlastnostech  máš adresu
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11503
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Řasová mlhovina

#15

Příspěvek od Psion »

MilAN napsal: Když si fotku převedu do černobílé verze, přesně takhle ji vidím ve 400- ce Dobsonu s Lumicon O III filtrem, při zvětšení kolem 140 x.
Než bych si pořizoval tak drahý přístroj , radši se podívám okem.
Taky se mi líbil ten pohled přes Tvůj dalekohled. Sice tam není tolik hvězd, přece jenom 400mm neukáže 17mv, ale byl to opravdu pěkný pohled.
Odpovědět