Region Gamma Cygni

Astronomické snímky pořízené členy našeho fóra, upozornění na nové snímky objektů, odkazy...
Odpovědět
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11564
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Re: Region Gamma Cygni

#301

Příspěvek od Psion »

Doporučují ten Z, ten 645D asi bude bez modifikace slabota i když to Z se mi taky moc nezdá.

https://www.cloudynights.com/topic/6678 ... -well-see/

https://luminous-landscape.com/astropho ... ext-steps/
Uživatelský avatar
Roman (Rick)
Příspěvky: 6080
Registrován: 12. 08. 2007, 23:11
Kontaktovat uživatele:

Re: Region Gamma Cygni

#302

Příspěvek od Roman (Rick) »

Obe masiny uz maju svoje roky (hoci to uz aj ta moja Fujina), vseobecne je to u "stock" fotoaparatoch stale lepsie, co sa citlivosti v Ha tyka.

Tu som narychlo zarovnal histogram nech vidiet, ze tie emisne hmloviny nezmiznu. Farby su na grc, pre mna prilis modre vsetko, hoci ta moja varianta je zas trochu prilis do cervena (ideal by bol nieco medzi tymito dvoma snimkami).

Obrázek
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11564
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Re: Region Gamma Cygni

#303

Příspěvek od Psion »

Jsou to hlavně přístroje na denní focení a tam fotí 645D a Fujifilm naprosto úžasně, barvy, rozlišení apod. je prostě paráda. Ten čip 44x33mm s 6um pixely a rozlišením 40 Mpix je prostě skvělá věc, kamera s velkým čipem na astro stojí taky ranec.
Uživatelský avatar
Roman (Rick)
Příspěvky: 6080
Registrován: 12. 08. 2007, 23:11
Kontaktovat uživatele:

Re: Region Gamma Cygni

#304

Příspěvek od Roman (Rick) »

Tak to je snad vtip, do toho by som vobec nesiel, ani keby uz nemam Fuji. Ta cena je riadne mimo (mozno stary MF senzor). A taktiez, podobne ako pri wildlife fotografii je kontraproduktivne ist do tak velkeho senzoru. Tu to len predrazi techniku (kolko asi stoji technika, ktora kvalitne vykresli tak velky senzor?) a zaroven nafukne celu zostavu fyzicky (taky dalekohlad asi nebude prcek a o dlhsich ohniskach ani nehovorim. Jo a o montazi, co to cele bude niest uz nehovorim vobec :D). Dnesne cmos kamerky velkosti apsc su tak dobre, ze to este umocnuje nevyhodnost toho celeho (a vzdy je to viac o know-how, ako o technike samotnej). Ale uz sme asi off topic ... :)
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11564
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Re: Region Gamma Cygni

#305

Příspěvek od Psion »

Někteří astronomé jsou megalomani, takže třeba ASA 500 mm s 3,5" rovnačem a touhle kamerou by se vyřádili :) Někteří astronomové, co sem ani nechodí, mají lepší techniku než v Ondřejově. Ale to už jsme mimo téma....
Uživatelský avatar
Roman (Rick)
Příspěvky: 6080
Registrován: 12. 08. 2007, 23:11
Kontaktovat uživatele:

Re: Region Gamma Cygni

#306

Příspěvek od Roman (Rick) »

Cakal som, ze presne toto napises :). Ano, stredoformat dobre padne pol metrovemu zrkadlu, ale kolki tu take nieco maju. A hlavne, nakolko je mozne v nasich podmienkach taku techniku vyuzit - mne sa napr. paci Chevrolet Corvette, ale kupovat si ho na jazdenie po rozbitych Bratislavskych cestach je blbost :D (nehovoriac o tom, ze draha vybava este neznamena, ze z toho polezu pekne fotky, ono sa to vzdy da pekne zmrvit napr. postprocessingom, ze) ? 500mm priemer ci uz ASA, Officina Stellare, ci ine znacky je treba posadit napr. do Chile, kde su adekvatne podmienky na plnohodnotne vyuzitie takej techniky a riadit to cele na dialku. Alebo si take nieco rovno prenajat. Ale to uz som tu na tenkom lade s touto temou :D.
Uživatelský avatar
MartinT
Příspěvky: 426
Registrován: 24. 06. 2010, 13:31

Re: Region Gamma Cygni

#307

Příspěvek od MartinT »

Popravdě se sem stydím svoje fotky dávat.. Ale mám svojí první jakžtakž slušnou složeninu HaRGB focenou na 2 kamery (zatím sekvenčně, protože Tak FC60cB ještě nedorazil). Plán je fotit paralelně a dostat jednu až dvě jakžtakž fotky za noc.

Je to taky jeden z mých prvních výstupů v PI ve kterém skládám Ha s RGB (ale kalibrace a seskládání subframů je ještě v DSS).
Mám pocit že to nevypadá úplně blbě (foceno v Černošicích, Praha blízko..), ale taky mám pocit že se po výsledném složení nějak přišel o modrou barvu z RGB (vzhledem k pužití Optolongu je to vlastně Bicolor).. Předpokládám, že problém bude někde v kalibraci kanálů či tak něco, tak kdybyste někdo zkušenější poradil.. Díky. 0:-)

RGB přes Optolong L-Enhance, ASI2600mc, 30x180sec:
Obrázek

Ha přes Baader 3,5nm, ASI294mm 30x180sec:
Obrázek

Výsledný HaRGB:
Obrázek

Větší verze na proklik.
Vixen VC200L, Vixen R200SS, Takahashi FSQ86 a FS60, FMA180, CGE, EQ-HD-III, QHY268M, ASI294MM, ASI120MM
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17643
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Re: Region Gamma Cygni

#308

Příspěvek od MMys »

Ale není za co se stydět, akorát bych to nenazýval HaRGB. S RGB to nemá nic společného, protože jak správně píšeš, je to jen H-alfa + OIII bicolour, nasnímaný na jeden zátah barevnou kamerou.

Aby to bylo RGB, musel bys ten filtr vyhodit, nebo místo něj použít třeba Optolong L-pro, ketrý z toho spektra pustí víc než jen dvě oblasti spektrálních čar mlhovin.
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
mirkovacik
Příspěvky: 844
Registrován: 10. 06. 2015, 17:26
Věk: 52

Re: Region Gamma Cygni

#309

Příspěvek od mirkovacik »

Prvý pokus s novou technikou - nová EQ6-R + guiding + Ekos+Indi na Raspberry PI.

Obrázek

Nedalo mi, aby som to nevytiahol tak, aby bolo vidieť aj NGC 6914, že je modrá, aj keď na to by to chcelo ešte viac dát. Takže, keď bude v priebehu leta ešte čas a dlhšie noci, tak to ešte doplním. Treba ešte zlepšiť NGC 6888 a Tulipána. :)
Uživatelský avatar
biker.fm
Příspěvky: 4143
Registrován: 09. 06. 2008, 02:34
Bydliště: Frydek-Mistek
Věk: 56
Kontaktovat uživatele:

Re: Region Gamma Cygni

#310

Příspěvek od biker.fm »

Ja jsem tomu Canonu 6D nejak prisel na chut ... ;-) Vyfoceno behem 1/2 hodiny v noci z vcerejska na dnesek.

Obrázek
Pozorovani hvezd na nocni obloze = prijemny relax v kazdodennim stresu.


APM 152/1200 a mala Kowa na vylety do hor
Moje fotky na www.astrofotky.cz.
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11564
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Re: Region Gamma Cygni

#311

Příspěvek od Psion »

MartinT tady fotil nedávno s Optolongem L-eNhance, tak jsem v rámci testů dělal z příměstské oblasti za svitu Měsíce 86% přibližně 10-20°nad obzorem. Obrázek jsem ladil spíše do RGB, kde je vidět jak část Halfa tak OIII, samozřejmě v posunutých barvách. Je tam vidět i halo kolem Sadru, ale u ostatních hvězd je to vidět poměrně málo, takže žádná tragédie. Tohle barevné podání je zase trochu něco jiného, než když jsem fotil to celočervené barevné podání.
Přílohy
Sadr.jpg
Sadr.jpg (960.59 KiB) Zobrazeno 874 x
Uživatelský avatar
biker.fm
Příspěvky: 4143
Registrován: 09. 06. 2008, 02:34
Bydliště: Frydek-Mistek
Věk: 56
Kontaktovat uživatele:

Re: Region Gamma Cygni

#312

Příspěvek od biker.fm »

Uz je to skoro rok co jsem fotit tuto oblast. Ten cas tak leti ... a vcera vecer jsem si dal reparat. Minule v Beskydech bez filtru, ted z mesta s filtrem Antlia 5nm. Celkovy cas mam nyni o 40% kratsi (30minut a nyni 18minut) a i s mensim ISO (3200 a ted 1600). A proc jen 18minut ? Bo :-) mraky ...

1659047516.jpg
1659047516.jpg (126.77 KiB) Zobrazeno 628 x
Info ke snimku na astrofotkach
Pozorovani hvezd na nocni obloze = prijemny relax v kazdodennim stresu.


APM 152/1200 a mala Kowa na vylety do hor
Moje fotky na www.astrofotky.cz.
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11564
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Re: Region Gamma Cygni

#313

Příspěvek od Psion »

Koukám, že Antlia filtr nemá žádné halo, fotku přes tenhle filtr vidím poprvé.
Uživatelský avatar
biker.fm
Příspěvky: 4143
Registrován: 09. 06. 2008, 02:34
Bydliště: Frydek-Mistek
Věk: 56
Kontaktovat uživatele:

Re: Region Gamma Cygni

#314

Příspěvek od biker.fm »

Pepo, asi mam stesti na dobry konkretni kus. Prodejce sam uvadi na svych strankach ze halo kolem jasne hvezdy neni duvod k reklamaci.
Pozorovani hvezd na nocni obloze = prijemny relax v kazdodennim stresu.


APM 152/1200 a mala Kowa na vylety do hor
Moje fotky na www.astrofotky.cz.
Uživatelský avatar
Roman (Rick)
Příspěvky: 6080
Registrován: 12. 08. 2007, 23:11
Kontaktovat uživatele:

Re: Region Gamma Cygni

#315

Příspěvek od Roman (Rick) »

Psion: ja som filtre od Antlia kupoval prave kvoli tomu, ze nemaju problem s halom okolo hviezd. Davnejsie som sem posielal M27, resp. momentalne fotim NGC7000, kde vidiet lepsie, ze tam nie je problem s jasnymi hviezdami. Antliu mozem len odporucit.
Odpovědět