Trojice galaxií ve Lvu (M65, M66 a NGC 3628)

Astronomické snímky pořízené členy našeho fóra, upozornění na nové snímky objektů, odkazy...
Odpovědět
Uživatelský avatar
Cztwerec
Příspěvky: 8293
Registrován: 03. 02. 2007, 17:58
Bydliště: Břežany II.
Kontaktovat uživatele:

Re: Trojice galaxií ve Lvu (M65, M66 a NGC 3628)

#391

Příspěvek od Cztwerec »

Ten dalekohled zjevně neukreslí čip, nebo proč jsou tak upravené hvězdy, když je to i přes to vše (nebo hlavně v krajích) jak motýli v mlze? Jinak je to relativně pěkný snímek. Riccardi je výborný rovnač. Přijde mi tam i dost vnesena barevná vada.
Lectorem iustus...
Uživatelský avatar
DaveOne
Příspěvky: 2083
Registrován: 17. 10. 2018, 14:11
Bydliště: Uherske Hradiště
Věk: 47

Re: Trojice galaxií ve Lvu (M65, M66 a NGC 3628)

#392

Příspěvek od DaveOne »

Škoda těch hvězd ... opravdu nejsou moc pěkné ty modrofialové okraje .. ke všemu jen z jedné strany :( Ale tím proložením to asi nebude jelikož to je stejně i u předešlého snímku M106 .. možná barevná vada dalekohled, reduktoru atp.
Newton 200/600, NEXUS kk,TS APO Triplet 90/600, Riccardi 0.75x red., SW Evoguide 50ED, Starizona EvoFF, SW EQ6-R Pro,ASI 2600mm, ASI 290mm, ASI 678MC, ZWO EFW, 36mm filtry Astronomik R/G/B,CLS CCD,Ha,OIII,SII 6nm https://www.astrobin.com/users/Daveone/
Uživatelský avatar
petrbxd
Příspěvky: 118
Registrován: 26. 12. 2015, 12:19
Bydliště: Havířov
Věk: 60

Re: Trojice galaxií ve Lvu (M65, M66 a NGC 3628)

#393

Příspěvek od petrbxd »

Není to triplet. Zatím jsme nenašel způsob jak to eliminovat. Ale že to jde, je vidět u snímku od Pavla o něco výš. Má stejný refraktor.
Uživatelský avatar
Cztwerec
Příspěvky: 8293
Registrován: 03. 02. 2007, 17:58
Bydliště: Břežany II.
Kontaktovat uživatele:

Re: Trojice galaxií ve Lvu (M65, M66 a NGC 3628)

#394

Příspěvek od Cztwerec »

No já to u Pavla vidím také, ale ne tak výrazně. Ale neboj, i některé triplety jsou skoro jako tohle. A to se reklamně tváří, že mají plnou kompenzaci barevné vady.
Lectorem iustus...
Uživatelský avatar
DaveOne
Příspěvky: 2083
Registrován: 17. 10. 2018, 14:11
Bydliště: Uherske Hradiště
Věk: 47

Re: Trojice galaxií ve Lvu (M65, M66 a NGC 3628)

#395

Příspěvek od DaveOne »

Zrovna jsem chtěl napsat, že kolega to tam má taky akorát to tolik nesaturoval nebo alespoň ne v modré tak to je v trochu menší míře . Ale je to proste vlastnost toho dalekohledu . A věřím Martinovi, který má s refraktory mnoho zkušenosti, že i mnohé triplety při razantním zpracování mají s tímto problém
Newton 200/600, NEXUS kk,TS APO Triplet 90/600, Riccardi 0.75x red., SW Evoguide 50ED, Starizona EvoFF, SW EQ6-R Pro,ASI 2600mm, ASI 290mm, ASI 678MC, ZWO EFW, 36mm filtry Astronomik R/G/B,CLS CCD,Ha,OIII,SII 6nm https://www.astrobin.com/users/Daveone/
Uživatelský avatar
DaveOne
Příspěvky: 2083
Registrován: 17. 10. 2018, 14:11
Bydliště: Uherske Hradiště
Věk: 47

Re: Trojice galaxií ve Lvu (M65, M66 a NGC 3628)

#396

Příspěvek od DaveOne »

Mimochodem se můžeš podívat na můj krátký chabý pokus v příspěvku č.361 o dvě strany blíže . Foceno tripletem s reduktorem Ricardi a je tam ten problém v menší míře taky ..je fakt, že to je velmi krátká celková expozice a nevím do jaké míry za to může např nepřeostřování při různých barvách (zatím vše fotim se zaostřením přes CLS a pak už to neměním ), nedokonalé ustavení , nedokonalá pointace a nebo také chybné zpracování(kalibrace barev atp) . Ale spis bych řekl, že ta kompenzace tam taky není dokonalá .. uvidím až budu zase s tím tripletem něco fotit . Zatím mám na montáži na galaxie Newtona a spokojenost :)
Newton 200/600, NEXUS kk,TS APO Triplet 90/600, Riccardi 0.75x red., SW Evoguide 50ED, Starizona EvoFF, SW EQ6-R Pro,ASI 2600mm, ASI 290mm, ASI 678MC, ZWO EFW, 36mm filtry Astronomik R/G/B,CLS CCD,Ha,OIII,SII 6nm https://www.astrobin.com/users/Daveone/
Uživatelský avatar
petrbxd
Příspěvky: 118
Registrován: 26. 12. 2015, 12:19
Bydliště: Havířov
Věk: 60

Re: Trojice galaxií ve Lvu (M65, M66 a NGC 3628)

#397

Příspěvek od petrbxd »

Já, myslím že na ten čas tam těch detailů máš hodně. Dobrá práce. Já jsem měl možnost porovnat Ricardi reduktor s wiliams optics IV, a ricardi mi dělal pěknější hvězdičky. Asi bude cesta nesaturovat modrou.
Uživatelský avatar
DaveOne
Příspěvky: 2083
Registrován: 17. 10. 2018, 14:11
Bydliště: Uherske Hradiště
Věk: 47

Re: Trojice galaxií ve Lvu (M65, M66 a NGC 3628)

#398

Příspěvek od DaveOne »

Ahoj díky , ano asi by byla možnost udělat v tomto případě masku na hvězdy a trochu tam zkrotit tu modrou .. samo aby v galaxiích zůstala . No ideální to nebude(hvězdy nebudou asi barevně úplně správně ), ale lepší než nic . Nebo přes tu masku prostě maličko odsaturovat jen ty hvězdy .. chce to zkusit . Možná ostatní zkušenější poradí jinou, efektivnější možnost
Jinak si to příští rok určitě ,,střihnu,, znovu a s výrazně delším časem a samozřejmě i detaily jednotlivých galaxií Newtonem s delším ohniskem .Ted už to bohužel u me moc nejde.. objekt mi ujel příliš ze zorného pole
Newton 200/600, NEXUS kk,TS APO Triplet 90/600, Riccardi 0.75x red., SW Evoguide 50ED, Starizona EvoFF, SW EQ6-R Pro,ASI 2600mm, ASI 290mm, ASI 678MC, ZWO EFW, 36mm filtry Astronomik R/G/B,CLS CCD,Ha,OIII,SII 6nm https://www.astrobin.com/users/Daveone/
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11503
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Re: Trojice galaxií ve Lvu (M65, M66 a NGC 3628)

#399

Příspěvek od Psion »

DaveOne píše:Zrovna jsem chtěl napsat, že kolega to tam má taky akorát to tolik nesaturoval nebo alespoň ne v modré tak to je v trochu menší míře . Ale je to proste vlastnost toho dalekohledu . A věřím Martinovi, který má s refraktory mnoho zkušenosti, že i mnohé triplety při razantním zpracování mají s tímto problém
Samozřejmě u těch refraktorů to běžně moc vidět není, ale jakmile se zatahá hodně za křivky, tak začnou vylézat sebemenší aberace pokud to není dokonalé APO, ale dá se s tím pracovat. Zrcadlo je v v tomto ohledu samozřejmě lepší. Původní TEC 140 je definován sice jako APO, ale již ve svém názvu má ED. Dnešní model už má CaF2 místo skla FPL-53 a je to na obrazu znát. Obecně se tady mnohokrát ukazovalo, že na koukání má refraktor své výhody ale jinak na fotografie především planetární to není ono, mimochodem tam jde i o průměr (rozlišení).
Uživatelský avatar
Cztwerec
Příspěvky: 8293
Registrován: 03. 02. 2007, 17:58
Bydliště: Břežany II.
Kontaktovat uživatele:

Re: Trojice galaxií ve Lvu (M65, M66 a NGC 3628)

#400

Příspěvek od Cztwerec »

No, jak se to vezme i u planetárního focení jde o barvu a to primárně ruku v ruce s kontrastem. Máš naprostou pravdu. Ale vše se dá hodně dohnat zpracováním. Ikdyž mám CHINA triplet s fk61 (ekv. FPL51) a lanthanem, jak píšeš, na koukání je to nádherné, to je vždy takový "odpočinkový přístroj na kochání", co se týče focení je to horší, ale s přimhouřením oka se to právě na focení použít určitě dá. A domnívám se, že už pak ani nejde tolik o průměr. S tím mým 150 mm průměrem mám pocit, že výsledky jsou v rozlišení hodně podobné jako z SCT 9,25", nebo 8" newtonem. Akorát ta barva, to je boj i u lepších přístrojů. Pokud mohu porovnat i SCT pořád mi nejlépe na focení vychází hromotluk newton. Ale jako vždy musí vyjít hlavně seeing.
Lectorem iustus...
Uživatelský avatar
Dansemacabre
Příspěvky: 1481
Registrován: 10. 04. 2015, 21:16

Re: Trojice galaxií ve Lvu (M65, M66 a NGC 3628)

#401

Příspěvek od Dansemacabre »

Ohledně těch hvězd: mrkněte v podstatě na libovolnou fotku přes ASI kameru a refraktor, artefakty a bakule místo hvězd jsou více či méně skoro všude.
A je teď otázka, jestli jsou na vině "špatné" apo refraktory, nebo skla na kameře...
Něco tam má i Vabra o pár příspěvků níž http://astrofotky.cz/gallery.php?show=V ... 644067.png
mně to dělá taky (tri ve Lvu jsem s tím ještě bohužel nefotil: http://astrofotky.cz/gallery.php?show=d ... 390633.jpg )
ES 12" dobson, APM 100mm ED APO binar
Uživatelský avatar
Cztwerec
Příspěvky: 8293
Registrován: 03. 02. 2007, 17:58
Bydliště: Břežany II.
Kontaktovat uživatele:

Re: Trojice galaxií ve Lvu (M65, M66 a NGC 3628)

#402

Příspěvek od Cztwerec »

Tak ono je to kombinace obojího. A hlavně, ASI 1600 je tím známá, že dělá něco jako difrakční kříže na jasnějších hvězdách. Ale pokud se podíváš na ten snímek z 140 mm ED to je jasně nevykreslený čip a barevná vada. A ano ty čipy jsou většinou stavěny na "civilní" technologie, ostatně jako prvnotní záměr vždy.
Lectorem iustus...
Uživatelský avatar
petrbxd
Příspěvky: 118
Registrován: 26. 12. 2015, 12:19
Bydliště: Havířov
Věk: 60

Re: Trojice galaxií ve Lvu (M65, M66 a NGC 3628)

#403

Příspěvek od petrbxd »

Barevná vada je mi jasná. Ale pojem "jasně nevykreslený čip" - můžeš prosím upřesnit na co se mám soustředit, čeho si všimnout, na které hvězdě je to nejvíce patrné, zda např. na té nejsilnější, co to má způsobovat. Nemám zkušenosti. Musím ale upozornit, že jsem se snímkem v pixi hodně cvičil. Včetně hvězd. Např. morfolog. trans.. aby k nějakému zmršení nedošlo při zpracování. Barevnou vadu se mi daří trochu zmenšit zarovnáním jednotlivých RGB kanálů.
Uživatelský avatar
Cztwerec
Příspěvky: 8293
Registrován: 03. 02. 2007, 17:58
Bydliště: Břežany II.
Kontaktovat uživatele:

Re: Trojice galaxií ve Lvu (M65, M66 a NGC 3628)

#404

Příspěvek od Cztwerec »

Abych se přiznal, nevím jak si upravoval, ale z PI mám pocit, že se něco upravuje často necitlivě a napříč všemi kdo ho používají se rychle sklouzne k nějakému extremu, který nevidí samotný autor. Je vidět, že kraje jsou špatně, hvězdy jako by vykazovali skoro fáze. To mě připadá jako jasné, že to není dobře vykreslené. Spíš se v rámci zlepšení zeptej někoho kdo fotí DSO a vidí to lépe než já.

Ale špatné vykreslení nevylepší pořádně žádná úprava, podívej se na moje fotky jak jsem fotil přes mizerný objektiv Plejády. Ani úprava jednoho ze zdejších mistrů nezakryje skutečnost, že je něco špatně.
Lectorem iustus...
Uživatelský avatar
petrbxd
Příspěvky: 118
Registrován: 26. 12. 2015, 12:19
Bydliště: Havířov
Věk: 60

Re: Trojice galaxií ve Lvu (M65, M66 a NGC 3628)

#405

Příspěvek od petrbxd »

No já na tvých plejádách nic špatného nenašel :-) Hlavní hvězdy jsou přepálené, ale to k plejádám patři. Jsem si vědom, že hvězdy produkované mým refrákem jsou baculatější.A možná chlupaté. Tenhle refraktor asi není zrovna ideální na Astrofoto. Ale radost mi dělá.
Odpovědět