Noční náladovky

Astronomické snímky pořízené členy našeho fóra, upozornění na nové snímky objektů, odkazy...
Odpovědět
Uživatelský avatar
Cztwerec
Příspěvky: 8304
Registrován: 03. 02. 2007, 17:58
Bydliště: Břežany II.
Kontaktovat uživatele:

Re: Noční náladovky

#256

Příspěvek od Cztwerec »

Tak už vzhledem k povaze technických detailů, pokud jim mohu věřit a délce expozic ze stativu, levý snímek, zřejmě delší expozicí, jsou vidět čárky, opar (ve fotometrii dokonce nezaostřením se zobrazují větší kotoučky hvězd pro porovnání různých jasů) funguje na rozptylu. U mě taky trochu zavádějící, jasně dojmem směřující k určité domněnce, že to tak je.

Ale třeba to tak jen vypadá, nechci být hnidopich. Pro mě ale neprůkazné.
Lectorem iustus...
Uživatelský avatar
Bill
Příspěvky: 4758
Registrován: 11. 01. 2007, 19:54
Bydliště: Uničov

Re: Noční náladovky

#257

Příspěvek od Bill »

Cztwerec píše:Tak už vzhledem k povaze technických detailů, pokud jim mohu věřit a délce expozic ze stativu, levý snímek, zřejmě delší expozicí, jsou vidět čárky, opar (ve fotometrii dokonce nezaostřením se zobrazují větší kotoučky hvězd pro porovnání různých jasů) funguje na rozptylu. U mě taky trochu zavádějící, jasně dojmem směřující k určité domněnce, že to tak je.

Ale třeba to tak jen vypadá, nechci být hnidopich. Pro mě ale neprůkazné.
Ale to nesmíš zvětšovat. Pokud to necháš malé, tak nic z toho není vidět a rozdíl je jasný. Samozřejmě - vědecký snímek to není, ale "Pro mě ale neprůkazné" je jak od právníka...
M:736 750 113
Uživatelský avatar
Cztwerec
Příspěvky: 8304
Registrován: 03. 02. 2007, 17:58
Bydliště: Břežany II.
Kontaktovat uživatele:

Re: Noční náladovky

#258

Příspěvek od Cztwerec »

Tak pokud sem dám na odiv fotku kde chci prokázat (i když bůhví proč, ano jas klesá...), že je ten jas nižší, tak je to pro mě neprůkazné a nic to tedy nedokazuje (pro tvoji informaci je to výraz spíše používaný v medicíně - na základě nějakého vyšetření je neprůkazné atd.).

Hlavně bych to fotil při pokud možno stejných podmínkách, což je těžké.

A pokud by Roman byl tak laskav a dal technické info k obou snímkům a jejich expozicím, píše totiž sám "různé" a pokud je to ze stativu - protože pokud bych se díval pouze ve zmenšeném náhledu, což samozřejmě účelně mohu, opravdu bych si nevšiml toho, že bude ta stopa nalevo delší a nebodová, jako při klasickém poor man astrofoto(proto se ptám?) a svádělo by mě to k závěru, průkazného záběru.
Lectorem iustus...
Uživatelský avatar
Roman (Rick)
Příspěvky: 6080
Registrován: 12. 08. 2007, 23:11
Kontaktovat uživatele:

Re: Noční náladovky

#259

Příspěvek od Roman (Rick) »

Ono hlavne som toho Oriona nefotil s tym, ze v buducnosti spravim nejake porovnanie zmien jasnu Betelgeuze ... Len som sa hrabal v archive a nahodou mi napadla takato moznost a tak som robil s tym, co som mal k dispozicii. Inak, ak si zalistujete na mojich astrofotkach, najdete info k obom snimkom ...
Uživatelský avatar
Cztwerec
Příspěvky: 8304
Registrován: 03. 02. 2007, 17:58
Bydliště: Břežany II.
Kontaktovat uživatele:

Re: Noční náladovky

#260

Příspěvek od Cztwerec »

Tak o to nejde, já mám kolikrát taky x fotek u kterých si uvědomím až později nějakou přidanou hodnotu a pak v nich "lovím".

Fotka vlevo:

Fujinon GF 32-64/4 (na 32 mm, f4)
1x40sec, ISO25600

Fotka vpravo:

Samyang 24/1.4 (na 24 mm, f 1,4)
1x20sec, ISO 3200

Fujifilm GFX 50R oba dva snímky.

Já tam vidím několik podstatných rozdílů. Ale ač matematický blb, vnímám vliv oparu, delší expozice i ISO hodnot jako velký. Se clonou ten vliv je také, ale otázka je, jak velký.
Lectorem iustus...
Medojedlik
Příspěvky: 263
Registrován: 11. 09. 2016, 20:18
Bydliště: Nupaky
Věk: 40

Re: Noční náladovky

#261

Příspěvek od Medojedlik »

Ale vzdyt Roman to tak nemyslel. A jak napsal Hades, ten rozdil je preci jasne videt v porovnani s ostatnima hvezdama na kazde fotce. Me je z toho Betelgeuse uplne smutno.
OO UK CT8 F4.5,TS SD-APO 80/560, iOptron CEM70
Moravian C1+ 12000A, Canon EOS600D mod. by Ewers
QHY5L-IIC,ASI 290 mm
Trieder Celestron 15x70
medojedlik@gmail.com
Uživatelský avatar
Cztwerec
Příspěvky: 8304
Registrován: 03. 02. 2007, 17:58
Bydliště: Břežany II.
Kontaktovat uživatele:

Re: Noční náladovky

#262

Příspěvek od Cztwerec »

Je to možné, já mám prostě jiný názor. :|
Lectorem iustus...
Medojedlik
Příspěvky: 263
Registrován: 11. 09. 2016, 20:18
Bydliště: Nupaky
Věk: 40

Re: Noční náladovky

#263

Příspěvek od Medojedlik »

To je samozrejme naprosto v poradku :) .
OO UK CT8 F4.5,TS SD-APO 80/560, iOptron CEM70
Moravian C1+ 12000A, Canon EOS600D mod. by Ewers
QHY5L-IIC,ASI 290 mm
Trieder Celestron 15x70
medojedlik@gmail.com
Uživatelský avatar
Roman (Rick)
Příspěvky: 6080
Registrován: 12. 08. 2007, 23:11
Kontaktovat uživatele:

Re: Noční náladovky

#264

Příspěvek od Roman (Rick) »

Cztwerec, vla: co je na tom nepochopitelne, ze to treba brat s rezervou? :D. Presne preto som to tam napisal, lebo som vedel, ze z toho hned budete robit vedu a riesit fotometriu :). Proste tie podmienky neboli uplne rovnake, ale staci letmy pohlad na porovnavacie hviezdy a vidis, ze ten jas je iny. Ale samozrejme akceptujem aj takyto postoj.
Uživatelský avatar
vla
Příspěvky: 5410
Registrován: 22. 09. 2002, 02:11
Bydliště: Praha 6

Re: Noční náladovky

#265

Příspěvek od vla »

Já to řeknu za sebe takto, baví mě astrofotografie, zdaleka nedosahuji výsledků jako mnozí zdejší, asi hlavně proto, že mě nebaví sedět u počítače a dolovat všechno, co v daném snímku je. Mám dost fotek lepších než se zde zveřejňují, ale je to pro mě stále těžší, protože úroveň zde neustále stoupá. Ale to zde vystavené je i na mé poměry hrozné kvality a proto bych to jako průkazné nikdy nezveřejnil. Omlouvám se zřejmě jsem to sémně nynější diskuse zasel já.
tel 608 920 902 Nemám rád tenhle stát.
Uživatelský avatar
Cztwerec
Příspěvky: 8304
Registrován: 03. 02. 2007, 17:58
Bydliště: Břežany II.
Kontaktovat uživatele:

Re: Noční náladovky

#266

Příspěvek od Cztwerec »

Roman (Rick) píše:Cztwerec, vla: co je na tom nepochopitelne, ze to treba brat s rezervou? :D. Presne preto som to tam napisal, lebo som vedel, ze z toho hned budete robit vedu a riesit fotometriu :). Proste tie podmienky neboli uplne rovnake, ale staci letmy pohlad na porovnavacie hviezdy a vidis, ze ten jas je iny. Ale samozrejme akceptujem aj takyto postoj.
No jo, jenže tím letmým pohledem se pravděpodobně vytváří jen iluze něčeho co třeba není úplně skutečnost. Proto se člověk musi podívat trošku hlouběji a zjistí, že pravda je trošku jiná. Ale třeba se pletu. Ikdyž ten dojem z toho já takový mám a názor také. Ta moje rezerva se kterou bych to bral je totiž už trošku v jiných mantinelech snesitelnosti daného faktu.
Lectorem iustus...
Uživatelský avatar
Roman (Rick)
Příspěvky: 6080
Registrován: 12. 08. 2007, 23:11
Kontaktovat uživatele:

Re: Noční náladovky

#267

Příspěvek od Roman (Rick) »

Tak ja si myslim, ze tu niet o com diskutovat. Teda, aspon ten fakt, ze Betelgeuze vyrazne zoslabol a zmenil tak ikonicke zimne suhvezdie snad beriete :D. Ked uz, vynechajte prvy snimok a len sa pozrite, ako ten Orion vypada teraz, alebo este lepsie, dajte si pauzu od pc a chodte to von pozriet na vlastne oci (ani na to netreba totalne cistu oblohu, ci Bortle 1) ;).
Medojedlik
Příspěvky: 263
Registrován: 11. 09. 2016, 20:18
Bydliště: Nupaky
Věk: 40

Re: Noční náladovky

#268

Příspěvek od Medojedlik »

Neco takoveho jsem chtel napsat. Kouknete na nej...tak jak je na te prvni fotce, uz proste nebude.
OO UK CT8 F4.5,TS SD-APO 80/560, iOptron CEM70
Moravian C1+ 12000A, Canon EOS600D mod. by Ewers
QHY5L-IIC,ASI 290 mm
Trieder Celestron 15x70
medojedlik@gmail.com
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24319
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Noční náladovky

#269

Příspěvek od MilAN »

Medojedlik píše: Kouknete na nej...tak jak je na te prvni fotce, uz proste nebude.
Jak jsi na to přišel ?
Spíš by se dalo věřit tomu, že už ji neuvidíš nikdy tak, jak na tom druhém snímku .
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Medojedlik
Příspěvky: 263
Registrován: 11. 09. 2016, 20:18
Bydliště: Nupaky
Věk: 40

Re: Noční náladovky

#270

Příspěvek od Medojedlik »

Pravda, ten vyrok je spatne. Ja to samozrejme nevim, stejne, jako zatim vlastne nikdo. Bral jsem to tak, ze se na teto hvezde deji zmeny (nebo v jejim okoli) a pokud se naplni jeden ze scenaru (napr. ten, kdy z ni bude supernova), tak zmena bude trvala a tudiz uz nikdy nebude takovy, jako jsme ho znali, coz je ten prvni snimek.
OO UK CT8 F4.5,TS SD-APO 80/560, iOptron CEM70
Moravian C1+ 12000A, Canon EOS600D mod. by Ewers
QHY5L-IIC,ASI 290 mm
Trieder Celestron 15x70
medojedlik@gmail.com
Odpovědět