Fotografie CCD kamerou

Astronomické snímky pořízené členy našeho fóra, upozornění na nové snímky objektů, odkazy...
Uživatelský avatar
FunTomas
Příspěvky: 3910
Registrován: 21. 07. 2003, 13:20

Fotografie CCD kamerou

#1

Příspěvek od FunTomas »

Včera sme s kamarátom skúšali fotografovať. Fotili sme kamerou Audine s čipom KAF400 a druhé, čo nás napadlo cvaknúť bolo toto:
http://atm.zaciatok.sk/atm/atm.nsf/0/9B ... enDocument
mail to:fun2mas(at)gmail.com
Uživatelský avatar
Pepek
Příspěvky: 219
Registrován: 27. 10. 2004, 03:29

Fotografie CCD kamerou

#2

Příspěvek od Pepek »

O M42 jsem se pokoušel taky, byť ne fotograficky, ale vizuálně. Bohužel jsem nebyl úspěšný, takže to dnes (pokud bude jasno) zkusím znovu. Nyní vím, jak vypadá ve skutečnosti. Jsem tedy zvědavý, co uvidím ve svém dalekohledu.
Uživatelský avatar
Jan_Babovec
Příspěvky: 127
Registrován: 23. 06. 2004, 19:56

Fotografie CCD kamerou

#3

Příspěvek od Jan_Babovec »

Pozor!!!Na fotce většina difúzních objektů vypadá úplně jinak než vizuálně.Vše je bez barev(kromě jasných hvězd).U takového malého přístroje co máš to musíš čekat.Já vím,taky u mě to traky platí(114mm je málo).
NEODRAZUJU TĚ OD POZOROVÁNÍ!!!JEN DO TOHO!!!
M 42 JE JASNÝ OBJEKT,TAKŽE JI JISTĚ UVIDÍŠ.I MALÝM PŘÍSTROJEM MŮŽEŠ VIDĚT SPOUSTU ZAJÍMAVÝCH DEEPSKY OBJEKTŮ. ;D ;D
Astronomií se zabývám 7let,rád pozoruji a poslouchám hudbu(hlavně metal)
Uživatelský avatar
Jirka86
Příspěvky: 89
Registrován: 15. 01. 2004, 23:10

Fotografie CCD kamerou

#4

Příspěvek od Jirka86 »

Pepek napsal: O M42 jsem se pokoušel taky, byť ne fotograficky, ale vizuálně. Bohužel jsem nebyl úspěšný, takže to dnes (pokud bude jasno) zkusím znovu. Nyní vím, jak vypadá ve skutečnosti.
Jan_Babovec ma pravdu, nesmis cekat zazraky, uvidis pouze nejjasnejsi casti a cernobile. Pozoruj bocnim videnim, kdy se ti vynori i mene jasne partie. S tvym pozorovanim bych jeste chvili pockal, protoze pozorovat den pred uplnkem difuzni objekty nema cenu. Budou presvicene Mesicem a je mozne, ze z nich nespatris vubec nic. Pockal bych radeji alespon do posledni ctvrti, nejlepe az do novu. Byl bys zbytecne zklaman.
Uživatelský avatar
Pepek
Příspěvky: 219
Registrován: 27. 10. 2004, 03:29

Fotografie CCD kamerou

#5

Příspěvek od Pepek »

To, že neuvidím příliš detailů, to již vím. Díky za radu, že mám počkat. Co je tedy vhodné pozorovat nyní?
Uživatelský avatar
Jirka86
Příspěvky: 89
Registrován: 15. 01. 2004, 23:10

Fotografie CCD kamerou

#6

Příspěvek od Jirka86 »

Vzhledem k zitrejsimu uplnku toho na Mesici moc neuvidis(nebude skoro plasticky, malo podrobnosti), postupne vsak bude mozne pozorovat kratery na terminatoru.
Dalsi moznosti je planeta Saturn (vychazi vecer)nebo rano Jupiter a Venuse.
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11582
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Fotografie CCD kamerou

#7

Příspěvek od Psion »

Pepek napsal: O M42 jsem se pokoušel taky, byť ne fotograficky, ale vizuálně. Bohužel jsem nebyl úspěšný, takže to dnes (pokud bude jasno) zkusím znovu. Nyní vím, jak vypadá ve skutečnosti. Jsem tedy zvědavý, co uvidím ve svém dalekohledu.
M42 je dobře viditelná i v divadelním kukátku, takže by opravdu neměl být problém ji vidět :-)
Uživatelský avatar
Pavuk_
Příspěvky: 2037
Registrován: 21. 07. 2004, 22:49

Fotografie CCD kamerou

#8

Příspěvek od Pavuk_ »

1) M42 vidno aj bez dalekohladu
2) Nenechaj sa odradit splnom (uplnek :)) a ked budes mat chvilu vecer cas, vybehni na balkon (alebo inam - podla moznosti) a kukni pod pas orionovi - urcite ta to nezdrzi od pozorovnania planet
3) Jasne ze za bezmesacnej noci to bude neporovnatelne lepsie ale kuknut sa mozes aj dnes
4) 114mm je dost na difuzne objekty, ved somet ma 100 mm ... ide skratka o svetelnost
5) ...a teraz sa do mna pustite hlavne ten 4 bod by stal na take 4 strany, no nie :hi:
Uživatelský avatar
Pavuk_
Příspěvky: 2037
Registrován: 21. 07. 2004, 22:49

Fotografie CCD kamerou

#9

Příspěvek od Pavuk_ »

FunTomas napsal: Včera sme s kamarátom skúšali fotografovať. Fotili sme kamerou Audine s čipom KAF400 a druhé, čo nás napadlo cvaknúť bolo toto:
http://atm.zaciatok.sk/atm/atm.nsf/0/9B ... enDocument
Ty tajnostkar! Co chystas na dnes ? ;D :hi:
Uživatelský avatar
Jan_Babovec
Příspěvky: 127
Registrován: 23. 06. 2004, 19:56

Fotografie CCD kamerou

#10

Příspěvek od Jan_Babovec »

To Pavuk: Somet má proti Newtonu malou výhodu a to,že se ním můžu dívat oběma očima a to je poznat.Somet používám často,takže vím jak vypadá M 42 v Newtonu a v Sometu.V Sometu jsou lépe vidět okrajové části.Výrazný rozdíl je např. u Severní Ameriky.Tam hraje roli hlavně zorné pole(u Sometu je kolem 3 stupňů,u Newtonu je to jen 1,5 maximálně a i to je dost). Souhlasím ale,že při srovnání s refraktory jsou newtony na difúzní objekty daleko vhodnější.
Astronomií se zabývám 7let,rád pozoruji a poslouchám hudbu(hlavně metal)
Uživatelský avatar
FunTomas
Příspěvky: 3910
Registrován: 21. 07. 2003, 13:20

Fotografie CCD kamerou

#11

Příspěvek od FunTomas »

Pavuk_ napsal:
Ty tajnostkar! Co chystas na dnes ? ;D  :hi:Vcera som chystal spanok, pretoze z predchadzajucej noci som bol uplne nevyspany a premrznuty.
mail to:fun2mas(at)gmail.com
Uživatelský avatar
Pavuk_
Příspěvky: 2037
Registrován: 21. 07. 2004, 22:49

Fotografie CCD kamerou

#12

Příspěvek od Pavuk_ »

Jan_Babovec napsal: To Pavuk: Somet má proti Newtonu malou výhodu a to,že se ním můžu dívat oběma očima a to je poznat.Somet používám často,takže vím jak vypadá M 42 v Newtonu a v Sometu.V Sometu jsou lépe vidět okrajové části.Výrazný rozdíl je např. u Severní Ameriky.Tam hraje roli hlavně zorné pole(u Sometu je kolem 3 stupňů,u Newtonu je to jen 1,5 maximálně a i to je dost). Souhlasím ale,že při srovnání s refraktory jsou newtony na difúzní objekty daleko vhodnější.Ano suhlasim i ked ten moj je Monar inak svata pravda o tom binokulari. Ak by som si mal dat nejaky ciel v ATM tak je to jednoznacne velky binokular, pozerat sa oboma ocami naraz povazujem za najvacsie zuzo na celej vizualnej astronomii. ::)
Uživatelský avatar
Pepek
Příspěvky: 219
Registrován: 27. 10. 2004, 03:29

Fotografie CCD kamerou

#13

Příspěvek od Pepek »

Tak se mi ta M42 povedla. Byla vidět jako jemná bílá skvrnka nad hvězdou 44 v Orionu. Možná až bude (jak tu napsal Jirka86) méně Měsíce, Ale je to můj první deepsky objekt, který jsem viděl, takže jsem spokojený.
Uživatelský avatar
lubomir
Příspěvky: 684
Registrován: 23. 04. 2004, 19:58

Fotografie CCD kamerou

#14

Příspěvek od lubomir »

to funtomas:pekne
YEPUN telescope 254/1200, EQ6-goto, CG5+ Newton 152/903, R 70/700, 70/1000, Dobson 130/1100, Canon 40D, L 70-200/2,8 www.astrosid.szm.sk
Uživatelský avatar
Jirka86
Příspěvky: 89
Registrován: 15. 01. 2004, 23:10

Fotografie CCD kamerou

#15

Příspěvek od Jirka86 »

Pepek : Gratuluji, vcera jsem se chvili dival na Saturn a mrknul i na M42, byla videt, ale slabe...

Mel bych ale dotaz, kdyz jsem namiril dalekohled (ve 22:00) na hv. Beltegause, byl jsem trochu zmaten. Pri zvetseni 83x jsem videl hvezdu jako malinkaty kotoucek, z ktereho vybihali na obe strany svetle paprsky (rozptyl svetla), ale udivilo me, ze okolo toho kotoucku vidim nekolik (cca > 5) kruznic stejne barvy jako kotoucek.  Podival jsem se jeste na Rigela a videl to sa same, ale trochu slabeji. Zkusil jsem tedy mensi zvetseni - 50x a videl to same, ale husteneji a slabeji. To snad nemohl byt Airyho disk? ???  Ze by oroseni?? Prosim o rady, byl jsem velmi prekvapen.

Diky, Jirka
Odpovědět