Fotografie CCD kamerou

Astronomické snímky pořízené členy našeho fóra, upozornění na nové snímky objektů, odkazy...
Uživatelský avatar
Jan_Babovec
Příspěvky: 127
Registrován: 23. 06. 2004, 19:56

Fotografie CCD kamerou

#16

Příspěvek od Jan_Babovec »

Kdysi jsem slyšel,že Betelgeuse a ještě jedna hvězda(neznám jméno) jsou i v amatérských přístrojích viditelné jako ,,kotouček''.Při zvětšení 50x ale asi těžko.
Kdyby to s tím Betelgeusem a kotoučky náhodou nebyla pravda,svádím to na ředitele hvězdárny,který mi to řekl po třetím kalíšku slivovice. :rockstar:
Astronomií se zabývám 7let,rád pozoruji a poslouchám hudbu(hlavně metal)
Uživatelský avatar
MaG
Příspěvky: 11389
Registrován: 06. 04. 2002, 21:22
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Kontaktovat uživatele:

Fotografie CCD kamerou

#17

Příspěvek od MaG »

Jan_Babovec napsal: Kdysi jsem slyšel,že Betelgeuse a ještě jedna hvězda(neznám jméno) jsou i v amatérských přístrojích viditelné jako ,,kotouček''.Při zvětšení 50x ale asi těžko.
Kdyby to s tím Betelgeusem a kotoučky náhodou nebyla pravda,svádím to na ředitele hvězdárny,který mi to řekl po třetím kalíšku slivovice. :rockstar:
Amatérský výpočet - Betelgeuse vzdálená 131 pc s průměrem 385 000 000 km má na obloze průměr lehce nad jednu úhlovou vteřinu. Je tedy jasné, že ji zcela jasně nelze zobrazit normálním dalekohledem s ohledem na seeing, který zřídka bývá pod 2" - 4" ne?

HST to dokázal a už je mi jasné proč. Tak asi tak..
Martin Gembec, Astronomické události
EQ6 OnStep, WO FLT98+WO AFR-IV 0.8x, Orion Optics CT8 200/900 s Paracorrem, ZWO ASI294MC Pro, Canon 6Dmod, 30Dmod
Uživatelský avatar
Jan_Babovec
Příspěvky: 127
Registrován: 23. 06. 2004, 19:56

Fotografie CCD kamerou

#18

Příspěvek od Jan_Babovec »

hmmmmm. :nod:Tuším,že ta druhá je buď Antares nebo někdo z dvojice Mí Cephei nebo Hindova ,,Karmínová'' hvězda. ::)
Astronomií se zabývám 7let,rád pozoruji a poslouchám hudbu(hlavně metal)
Uživatelský avatar
Jirka86
Příspěvky: 89
Registrován: 15. 01. 2004, 23:10

Fotografie CCD kamerou

#19

Příspěvek od Jirka86 »

Asi jste me spatne pochopili, tim kotouckem jsem myslel, proste "bod", ktery lehounce poskakoval - dano seeingem. Ten "bod" ale nevypadal uplne "bodove", ale jako velmi miniaturni kotoucek, ktery vytvari objektiv...

Opravdu by me zajimalo, jestli jsem tedy videl interferencni obrazec, i kdyz se mi to zda jako blbost, ale neumim si to nijak jinak vysvetlit. Zkousel jsem to overit jeste den pote a videl to same, ale povsiml jsem si, ze okolni kruznice byly vlastne oblouky. Tim jak se hvezda mihotala, vypadalo to jako kruznice... Jas "kruznic" klesal se vzdalenosti od stredu. Upozornuji, ze tento jev jsem pozoroval pouze u jasnych hvezd jako Rigel a Beltegeuse. U slabsich jsem nic nevidel.
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17643
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Fotografie CCD kamerou

#20

Příspěvek od MMys »

Jirka86 napsal: Asi jste me spatne pochopili, tim kotouckem jsem myslel, proste "bod", ktery lehounce poskakoval - dano seeingem. Ten "bod" ale nevypadal uplne "bodove", ale jako velmi miniaturni kotoucek, ktery vytvari objektiv...

Opravdu by me zajimalo, jestli jsem tedy videl interferencni obrazec, i kdyz se mi to zda jako blbost, ale neumim si to nijak jinak vysvetlit. Zkousel jsem to overit jeste den pote a videl to same, ale povsiml jsem si, ze okolni kruznice byly vlastne oblouky. Tim jak se hvezda mihotala, vypadalo to jako kruznice... Jas "kruznic" klesal se vzdalenosti od stredu. Upozornuji, ze tento jev jsem pozoroval pouze u jasnych hvezd jako Rigel a Beltegeuse. U slabsich jsem nic nevidel.
Dle toho, co popisujes, jsi urcite videl Airyho disk obklopeny difrakcnimi krouzky, poskozenymi seeingem. Na tom neni nic neobvykleho, videt to lze. Pri zv. 83x to neni nerealne.
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
Jirka86
Příspěvky: 89
Registrován: 15. 01. 2004, 23:10

Fotografie CCD kamerou

#21

Příspěvek od Jirka86 »

Jeste se chci zeptat na ty 2 "paprsky", vypadalo to zhruba jako pohled na spiralni galaxii z boku (jadrem byla hvezda), predpokladam, ze to vzniklo rozptylem svetla. Prave v nich byly oblouky nejjasnejsi.
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24316
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Fotografie CCD kamerou

#22

Příspěvek od MilAN »

MMys napsal:

Dle toho, co popisujes, jsi urcite videl Airyho disk obklopeny difrakcnimi krouzky,  K tomu, aby byl vidět Airiho disk je potřeba splnit základní podmínky :
-velmi klidný vzduch
-dobrá optika
-zvětšení pokud možno na horní hranici

Nedovedu posoudit na dálku , co to bylo, ale spíš bych to přičítal kvalitě optiky. U málo světelného dalekohledu bych to připustil , ale u 1:5 ? To chce opravdu vyjímečné podmínky. Nevím.

lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
Jirka86
Příspěvky: 89
Registrován: 15. 01. 2004, 23:10

Fotografie CCD kamerou

#23

Příspěvek od Jirka86 »

Take se mi to zdalo nepravdepodobne ...

K te svetelnosti: Nebylo to nejak zvlast vyrazne, vyniklo to az po zacloneni (plastovou krytkou) na cca 5 cm.

Az se zlepsi pocasi, zkusim trochu experimentovat, snad dojdu k nejakemu rozumnemu vysvetleni.

Diky za vsechny odpovedi.
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17643
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Fotografie CCD kamerou

#24

Příspěvek od MMys »

Aha, všechno jinak,
MilANe, já jsem se nepodíval na to, čím bylo pozorováno a měl za to, že se diskutuje o nějakém Newtonu 114mm. Ale i tak, asi máš pravdu. Nechal jsem se unést tím, že jsem Airyho disk viděl v mém Borgu 77ED (ale tam to bylo při zv. 250x a při oparu - skoro mlze)

Zkusil jsem spočítat velikost Airyho disku při f/5 a vyšlo mi necelých 8um. Takže tohle asi nebude vidět achromátem f/5 při zv. 83x

Tvůj názor je reálnější.

-----------------------------------

Pokud jak píše, zaclonil na 5cm, je na f/10, kde vyjde disk kolem 16um, kroužky ještě dále, tak fakt nevím. To bych to musel vidět.
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
KaPr
Příspěvky: 261
Registrován: 06. 07. 2004, 15:50

Fotografie CCD kamerou

#25

Příspěvek od KaPr »

Ma nekdo jiny, krome FunTomase zkusenosti s kamerou AUDINE ?
KaPr
Uživatelský avatar
visig
Příspěvky: 15
Registrován: 30. 11. 2004, 18:22

Fotografie CCD kamerou

#26

Příspěvek od visig »

Ja bych se pridal k otazce - Jake mate zkusenosti s malymi CCD kamerami, tj. Audine, SAC, male SBIG (237, 402)? Proste s takovymi, co jsou dostupne pro amatery z CR.
Uživatelský avatar
lubomir
Příspěvky: 684
Registrován: 23. 04. 2004, 19:58

Fotografie CCD kamerou

#27

Příspěvek od lubomir »

no a konkretne kolkátky sbig myslíš
YEPUN telescope 254/1200, EQ6-goto, CG5+ Newton 152/903, R 70/700, 70/1000, Dobson 130/1100, Canon 40D, L 70-200/2,8 www.astrosid.szm.sk
Uživatelský avatar
MaG
Příspěvky: 11389
Registrován: 06. 04. 2002, 21:22
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Kontaktovat uživatele:

Fotografie CCD kamerou

#28

Příspěvek od MaG »

lubomir napsal: no a konkretne kolkátky sbig myslíšV předchozím příspěvku >:( --- male SBIG (237, 402)

Nevím na co se jako teda ptáš? Myslíš snad že si koupí drahou CCD? Já si v takovém případě dám do Google třeba SBIG CCD a najdu si to. Nevím proč ty ne?

http://www.sbig.com/sbwhtmls/online.htm
Martin Gembec, Astronomické události
EQ6 OnStep, WO FLT98+WO AFR-IV 0.8x, Orion Optics CT8 200/900 s Paracorrem, ZWO ASI294MC Pro, Canon 6Dmod, 30Dmod
Uživatelský avatar
Jirka86
Příspěvky: 89
Registrován: 15. 01. 2004, 23:10

Fotografie CCD kamerou

#29

Příspěvek od Jirka86 »

Zpet k obrazu hvezdy. Rikal jsem, ze zkusim trochu experimentovat.
Otacenim 45° hranolu kolem dokola jsem zjistil, ze 2 svetle cary, ktere vybihaji z hvezdy se otaci take. Vsiml jsem si, ze cary jsou vzdy rovnobezne s dolni hranou hranolu. Z toho usuzuji, ze je mozna tvori hranol. Tenkrat jsem si vsiml, ze hvezdy jsou preskrtle pri zaostrovani (zpusobene hranolem). Toto preskrtnuti postupne ostrenim mizi. Kdyz je hvezda skoro zaostrena je "rozdelena" na dve (o|o). Po zaostreni rozdeleni zrejme zmizi.
To co jsem si myslel, ze jsou difrakcni oblouky, jsem dnes videl take, ale trochu odlisne. pripadolo mi to jako: >>>>o<<<<<. Jen by zajimalo, jestli se toho nejak da zbavit. Pokusy jsem delal pri zv. 83x. Vim, ze dalekohled urcen hlavne na prehlidky oblohy tj. pri malem zvetseni. Pri 25x zvetseni jsou vybihajici pruhy take, avsak samozrejme mensi a mene zretelnejsi vuci celku. Muze mi nekdo potrvdit jejich vznik zpusobeny hranolem?
Libor
Příspěvky: 405
Registrován: 19. 11. 2003, 16:02

Fotografie CCD kamerou

#30

Příspěvek od Libor »

Jirka86 napsal:
Muze mi nekdo potrvdit jejich vznik zpusobeny hranolem?Jiste, strechovy hranol toto dela.
Odpovědět