M16 - Orlí mlhovina

Astronomické snímky pořízené členy našeho fóra, upozornění na nové snímky objektů, odkazy...
Odpovědět
Uživatelský avatar
MaG
Příspěvky: 11389
Registrován: 06. 04. 2002, 21:22
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Kontaktovat uživatele:

M16 - Orlí mlhovina

#61

Příspěvek od MaG »

No tak to fotograficky nakonec nebyl takovej prů... jak to vypadalo Data jen bez filtru bych možná zpracoval zvlášť.. nicméně je tam toho vidět hodně, kresba perfektní, takže pohodička.
Martin Gembec, Astronomické události
EQ6 OnStep, WO FLT98+WO AFR-IV 0.8x, Orion Optics CT8 200/900 s Paracorrem, ZWO ASI294MC Pro, Canon 6Dmod, 30Dmod
Uživatelský avatar
Vabra
Příspěvky: 3885
Registrován: 10. 02. 2006, 17:20

M16 - Orlí mlhovina

#62

Příspěvek od Vabra »

A kdyz uz se stalo takovou malou tradici v lete v Chorvatsku fotit Orlika, tak jsem neodolal ani letos. A na dobrou radu koniho hlavouna jsem tam prasknul mimo jine Ha Filtr.

Je to trochu civilnejsi nez ta jeho agresivni verze z lonska, ale snad se na to da take koukat.... ;)




Letos jsem M16 exponoval pres vsechny sve filtry L,R,G,B,Ha,OIII,SII takze mne jeste ceka velky boj se zpracovavanim (jak tusi obzvlaste ti z vas, kdo mne nachytali na hruskach pri barevnem podani snimku z DSLR :-[ )
Pavel Vabrousek
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11594
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

M16 - Orlí mlhovina

#63

Příspěvek od Psion »

Tohle se mi líbí moc, barevný to nemusím...
Uživatelský avatar
Ondra.P
Příspěvky: 697
Registrován: 09. 04. 2008, 16:41

M16 - Orlí mlhovina

#64

Příspěvek od Ondra.P »

Vabra:
Krasa   [smiley=thumbsup.gif]
Tohle je jeden z mych nejoblibenejsich objektu, hlavne v HST, pro mne ale bohuzel dost nedostupny, takze se tesim na Tvoji verzi ;)
Dobson 400/2000, Borg 101ED F4, Walimex 90/500, EQ6, MII G2-8300, Watec 120n+, TV Guider
http://astrofotky.cz/~Ondra.P/
Uživatelský avatar
Vabra
Příspěvky: 3885
Registrován: 10. 02. 2006, 17:20

M16 - Orlí mlhovina

#65

Příspěvek od Vabra »

barevný to nemusím...Ale musis! Kdyz uz jsem tri noci nefotil nic jineho na hlavni sestave... ;)
... tak to budes muset prekousnout alespon v nahledu ;D

Apropo prvni nahled LRGB se mi take celkem zamlouval, ale je mi jasne ze za nej dostanu zde na foru za usi (o zlate HST narrow band palete ani nemluve) :P.
Pavel Vabrousek
Uživatelský avatar
MaG
Příspěvky: 11389
Registrován: 06. 04. 2002, 21:22
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Kontaktovat uživatele:

M16 - Orlí mlhovina

#66

Příspěvek od MaG »

Tak tohle bude pěkný - černobíle to už vypadá opravdu báječně. Podle všeho má smysl tam na jihu fotit narrow-band, protože objekty jsou výše nad obzorem a nemusí být tak knedlíkoidní hvězdy :)
Martin Gembec, Astronomické události
EQ6 OnStep, WO FLT98+WO AFR-IV 0.8x, Orion Optics CT8 200/900 s Paracorrem, ZWO ASI294MC Pro, Canon 6Dmod, 30Dmod
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24319
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

M16 - Orlí mlhovina

#67

Příspěvek od MilAN »

Vabra : to je bin 2x2 nebo 50% velikost?
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
Vabra
Příspěvky: 3885
Registrován: 10. 02. 2006, 17:20

M16 - Orlí mlhovina

#68

Příspěvek od Vabra »

Fotil jsem vsechno 2x2 bin, ani vlastne nevim proc (mozna, ze jsme na pocasi nemeli moc velkou kliku a i kdyz byly noci delsi nez na 50te rovnobezce, tak vetsinou doslo k vyjasneni az po pulnoci a casto take foukal v noci vitr).

Takze na QHY9 je vysledne rozliseni nekde okolo 1600x1200, zbytek je castecny orez a zmenseni na muj oblibeny format pro publikaci na webu - 1200x800px.

Mimochodem tam Maksutov Newton SW190/1000mm jsem si prakticky zamiloval. Bylo to prvni souvislejsi foceni s nim na Gemini42 a jsem velmi spokojen s tim co z toho pada.
Pavel Vabrousek
Uživatelský avatar
Vabra
Příspěvky: 3885
Registrován: 10. 02. 2006, 17:20

M16 - Orlí mlhovina

#69

Příspěvek od Vabra »

Tak, kdyz neni moc co pokazit na ciste Halfe, tak tady je muj pokus o LRGB syntezu stejneho objektu:



Tak je do mne!
Pavel Vabrousek
Uživatelský avatar
FunTomas
Příspěvky: 3910
Registrován: 21. 07. 2003, 13:20

M16 - Orlí mlhovina

#70

Příspěvek od FunTomas »

Ten čb obrázok je pekný. Ten stred hmloviny je možno troška presvetlený, a potom stráca kontrast ale to je drobnosť.

Na tom farebnom máš ale stále rozhodené RGB kanály na miestach kde sa hmlovina nenachádza. Zelený je potlačený, modrý viac zvýraznený. Navyše modrá zložka je na histograme zdola useknutá. Tam by sa dáta ukrajovať nemali, pretože to sú tie slabé partie, kvôli ktorým snímaš niekoľko hodín obrázok. Pokiaľ sa takto snažíš potlačiť prípadný šum, tak toto určite nie je správna cesta. Ale ako povedal Bíba, dáta vraj majú veľký potenciál (asi ich videl) tak to treba len citlivo spracovať. LRGB sa robí ťažšie, to je pravda. Držím palce.
mail to:fun2mas(at)gmail.com
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11594
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

M16 - Orlí mlhovina

#71

Příspěvek od Psion »

Hm dopadlo to jak jsem říkal, čb je o třídu výše....
Uživatelský avatar
Konihlav
Příspěvky: 5631
Registrován: 24. 01. 2008, 15:21
Kontaktovat uživatele:

M16 - Orlí mlhovina

#72

Příspěvek od Konihlav »

vzhledem k tomu, ze nefotim (asi milion duvodu proc), tak jsem si od Babry alespon vyzadal neco na hrani (bohuzel ale RGB tiffy jsem nejak prepsal - znicil, takze s 6ti filtry si hrat nebudu). Jenze jsem dostal O3 a S2 data nekalibrovane (hnusne), takze jsem se s tim vubec neparal. Vysledek (rychlo-test) zde:
http://www.astro.cz/galerie/v/uzivatele ... J.jpg.html

co me rozcililo je, ze Babra snad sklada i FITsy z CCD kamery v softwaru DSS, ktery je snad to nejhorsi co existuje (muj zcela subjektivni nazor) a ty "surova"data co jsem dostal vypadaji nejak divne pred-stretchnute a vubec se s tim neda normalne (jak jsem zvykly) delat...

ne-kvalitou dat jsem tedy Vabru prejmenoval na Babru ;D

asi bych Pavlovi doporucil nejakou knihu pro zacatecniky o foceni s CCD kamerou a zacal veci delat poradne a bez kompromisu. Ale chapu, ze ne vsichni chteji delat nejlepsi snimky na svete (s nejakyma ambicema), ale foti hlavne proto ze je to bavi a to je to nejdulezitejsi
Uživatelský avatar
Vabra
Příspěvky: 3885
Registrován: 10. 02. 2006, 17:20

M16 - Orlí mlhovina

#73

Příspěvek od Vabra »

Tedy Koni hlava takhle zprznila ma krasna data, ze jsem to musel narychlo take slozit, abych se alespon trochu obhajil  ;):




Pavel Vabrousek
Uživatelský avatar
Fugas
Příspěvky: 476
Registrován: 04. 03. 2007, 04:35

M16 - Orlí mlhovina

#74

Příspěvek od Fugas »

klucííí - nějak si mi (viz. Vabry slogan - ...nějak se mi točí hlava...) a já dodám - z vás...  :)
Ten snímek hlavy koní je lepší. Tvůj se mi zdá až moc přepálený. Tak se koukej ještě více obhajovat, nenech to jen tak  ;)
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11594
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

M16 - Orlí mlhovina

#75

Příspěvek od Psion »

Nevím tou barvou tu fotku zbytečně przníte....
Odpovědět