Bouře na Jupiteru - předpověď

Teoretická radioastronomie a radiotechnika, informace pro začínající, FAQ.
Odpovědět
Uživatelský avatar
BlackHole
Příspěvky: 184
Registrován: 13. 11. 2006, 23:40

Bouře na Jupiteru - předpověď

#1

Příspěvek od BlackHole »

Nenašel jsem jinou vhodnou sekci, tak to napíšu sem:

Dejme tomu, že z nějakých perverzních důvodů nevěřím tabulkám na Internetu a chci vlastní program pro výpočet času Jupiterových bouří. Ty jsou pozorovatelné, pokud zároveň:

1) Je Jupiter nad obzorem - to spočítam celkem snadno
2) Je Jupiter (resp. vztažná soustava spojená s magnetosférou) v jistém intervalu úhlů vůči referenční soustavě - i to spočítám celkem snadno
3) Měsíc Io je v určitém úhlu vůči Jupiteru (resp. určitý polohový vektor Io ve vstažné soustavě spojené s magnetosférou) - tady mám problém.

Nikde nemohu najít, jak vypočítat úhel průvodiče Io vůči Jupteru. Určitě to jde nějak jednoduše, nemám v úmyslu vypočítat dráhu Jupitera a dráhu Io a pak tam dělat nějaké transformace souřadnic, z toho bych se nejspíš zbláznil...
Našel jsem, že vztažná soustava pro Io je zavádí v okamžiku, kdy je Io nejblíže Jupiteru, ale celé to bylo nějaké zmatené a nikde tam nebyl uveden čas t = 0, od kterého se to počítá...

Za jakoukoliv nápovědu budu vděčný...
Uživatelský avatar
KpS
Příspěvky: 2547
Registrován: 04. 09. 2006, 02:26
Bydliště: Praha Lužiny
Věk: 78
Kontaktovat uživatele:

Bouře na Jupiteru - předpověď

#2

Příspěvek od KpS »

Nikde nemohu najít, jak vypočítat úhel průvodiče Io vůči Jupteru. Určitě to jde nějak jednodušeJde o to, co znamená jednoduše. Potřebujete fázový úhel Io, což je úhel měřený v rovině jeho dráhy od horní konjunkce s Jupiterem. Asi by Vám na nějakou dobu postačila přesnost kruhové dráhy a rovnoměrného pohybu po ní. Jenže ten bod dráhy, kde Io je v horní konjunkci, závisí na tom, odkud se na Jupitera díváme. Bez znalosti aspoň ekliptikální délky Jupitera se neobejdete. Totéž platí i pro výpočet délky centrálního meridiánu v soustavě III.
Vše, co potřebujete, obsahuje program http://www.radiosky.com/rjpro3ishere.html.
Karel
Uživatelský avatar
BlackHole
Příspěvky: 184
Registrován: 13. 11. 2006, 23:40

Bouře na Jupiteru - předpověď

#3

Příspěvek od BlackHole »

Tak už jsem to našel, Jean Meeus, Astronomical Algorithms:)



Ovšem s tím vztažným bodem (horní konjunkcí máte pravdu), bez nějaké transformace se to neobejde...
Rudy
Příspěvky: 477
Registrován: 03. 10. 2004, 13:29

Bouře na Jupiteru - předpověď

#4

Příspěvek od Rudy »

Rudy BASE ( Bojnice Amateur Space Ear ) "To invent, you need a good imagination and a pile of junk" - Thomas Alva Edison
Odpovědět