Radioastronomie obecně

Teoretická radioastronomie a radiotechnika, informace pro začínající, FAQ.
Odpovědět
Uživatelský avatar
KristianWencel
Příspěvky: 6
Registrován: 14. 11. 2008, 04:44

Radioastronomie obecně

#1

Příspěvek od KristianWencel »

Dobrý den,o radioastronomii jsem se poprvé dozvěděl až dnes a velmi ád bych se dozvěděl i něco víc,popř. vyzkoušel.Mohl by mi jen někdo stručně říci v čem spočívá a kde se dá sehnat vybevení,popř. nějaká odborná literatura?Děkuji moc :)
Uživatelský avatar
johnna
Příspěvky: 411
Registrován: 10. 02. 2008, 04:58

Radioastronomie obecně

#2

Příspěvek od johnna »

Ahoj,

vybavení si musíš vpodstatě vyrobit(není to jako s dalekohledem, který koupíš v obchodě), literatura v češtině téměř žádná.
Já s tím také teprv začínám. V blízké době chci sestrojit první radioteleskop, podle p. Polívky(zvěřejněn v Elektusu 06). Pokud bys měl nějaké další dotazy, kontaktuj mě přes SZ nebo mail.

Pověřenější osoby zde na fóru jsou: Jiri Polivka, Rudy a Pavuk
Není tak špatné knihy, aby alespoň v něčem nebyla prospěšná(Nullus est liber tam malus, ut non aliqua parte prosit)
Uživatelský avatar
KDan
Příspěvky: 1469
Registrován: 15. 06. 2007, 16:40

Radioastronomie obecně

#3

Příspěvek od KDan »

Jenom malá poznámka. Viděl jsem začátečnický dotaz KristianWencela v sekci pro amatérské astronomy začátečníky - a tam se ptal na úplně základní věci, se kterými se musí teprve seznámit. Proto nevím, jestli má správnou představu o radioastronomii; spíš bych řekl, že ne.

Navíc, v podstatě jakékoliv radioastronomické pozorování vyžaduje daleko větší teoretický podklad, než pozorování v optickém oboru. To že například ze Slunce přichází nějaký amatérskými prostředky měřitelný šum lze snadno a rychle za pár minut ověřit i běžným starším analogovým TV přijímačem se satelitní anténou, ale měřit výkonový tok tohoto šumu a výsledky správně interpretovat už chce trochu víc fyziky a počítání.

Bylo by dobré uvést, že kromě různých těžko měřitelných (pokud zdrojem není naše Slunce) šumů není v amatérské radioastronomii nic hezkého ani zajímavého vidět - i když zase dlužno poznamenat, že pohled na graf, znázorňující zaznamený rádiový tok z nějakého vzdálenějšího vesmírného zdroje je pro radioastronomy nádherný zážitek.  ;)
   
Uživatelský avatar
KristianWencel
Příspěvky: 6
Registrován: 14. 11. 2008, 04:44

Radioastronomie obecně

#4

Příspěvek od KristianWencel »

Ano,vždyť jsem napsal,že vůbec nemám představu co to obnáší.....
Odpovědět