Začátečník

Teoretická radioastronomie a radiotechnika, informace pro začínající, FAQ.
-SF-
Příspěvky: 181
Registrován: 20. 01. 2008, 23:37

Začátečník

#1

Příspěvek od -SF- »

Chtěl bych začít s radioastronomií, ale nevím jak. Šel by postavit nějaký teleskop doma ?
Newton 200/1000 (2x), 114/900; montáže EQ-6, EQ-5, EQ-3; triedr 10x50; triedr WO 8x42; Astronomik UHC; Celestron SkyScout
Uživatelský avatar
Pavuk_
Příspěvky: 2037
Registrován: 21. 07. 2004, 22:49

Začátečník

#2

Příspěvek od Pavuk_ »

kitzicka napsal: Chtěl bych začít s radioastronomií, ale nevím jak. Šel by postavit nějaký teleskop doma ?
Odpoved znie ano. Rad(i) ti poradim(e).

Skor ako ti budem moct poradit, skus prosim strucne napisat par faktov o sebe, aby som vedel ake mas skusenosti s astronomiou, elektronikou, letovanim, pocitacmi, programovanim a pokial to nie je tajne tak vek a vzdelanie (ciste len pre orientaciu lebo vela v tom hra aj matematika a fyzika) ...pretoze radioastronomia je (aspon pre mna) zaujimava tym, ze prave sklbuje dohromady tieto oblasti.
Potom by som ti mohol odpovedat adekvatne tvojej odbornej urovni, nech sa nezdrzujeme vysvetlovanim zakladnych pojmov (alebo naopak) z tychto oblasti.

---
to all ra fans: Ked sa doberieme vysledku, mozno by z tohto vlakna mohol vzniknut uceleny FAQ Ako zacat v RA, co poviete ?
-SF-
Příspěvky: 181
Registrován: 20. 01. 2008, 23:37

Začátečník

#3

Příspěvek od -SF- »

Chodím na střední školu. Programovat umím (C,C++,Delphi atd.), mám i nějaké zkušenosti s jednočipy. S astronomií jsem začal tak před půl rokem a zrovna zvažuji koupi většího dalekohledu (asi 250 dobsona). Byl bych ale raději kdybyste mi vysvětlili i základní pojmy z radioastronomie. Děkuji.

Newton 200/1000 (2x), 114/900; montáže EQ-6, EQ-5, EQ-3; triedr 10x50; triedr WO 8x42; Astronomik UHC; Celestron SkyScout
Uživatelský avatar
Pavuk_
Příspěvky: 2037
Registrován: 21. 07. 2004, 22:49

Začátečník

#4

Příspěvek od Pavuk_ »

Dik za info. Takze vratim sa k tvojej otazke ... postavit doma myslis na balkone, zahrade alebo byvas v rodinnom dome ? Od toho sa odvija typ a rozmer anteny.
Dalsia vec je, ci sa chces zamerat na nejaku konkretnu oblast v radioastronomii od toho sa odvija pasmo (frekvencia) a dalsie veci.
Kedysi davno som napisal taky doc ohladne rozdelenia pasiem: http://www.maxmedia.sk/privat/pavuk/ara ... pasiem.pdf
Ako sa da detekovat galakticky sum je popisane v tomto clanku: http://www.maxmedia.sk/privat/pavuk/ara ... escope.pdf

Na vseobecny uvod je dobre skusit niektory s overenych jednoduchych RA projektov. Napr. Jiri Polivka tu prezentoval svoj prijmac na 11GHz (nemozem teraz najst tu linku, ale niekde to tu lezi na fore, skus pohladat).

Asi naozaj najjednoduchsie je zacat zo Satfinderom, co je taka krabicka na hladanie druzic v pasme 11GHz. Bohuzial to tu nikto z nas nema zdokumentovane na webe, ale vygooglis toho spustu (myslim, ze aj tu na fore najdes vela info).
-SF-
Příspěvky: 181
Registrován: 20. 01. 2008, 23:37

Začátečník

#5

Příspěvek od -SF- »

Ten sen satfinder se připojí na parabolu? A jaké rozměry by ta parabola měla mít?
Newton 200/1000 (2x), 114/900; montáže EQ-6, EQ-5, EQ-3; triedr 10x50; triedr WO 8x42; Astronomik UHC; Celestron SkyScout
Rudy
Příspěvky: 477
Registrován: 03. 10. 2004, 13:29

Začátečník

#6

Příspěvek od Rudy »

kitzicka napsal: Ten sen satfinder se připojí na parabolu? A jaké rozměry by ta parabola měla mít?Nieco na tuto temu sme preberali tu:
http://www.astro-forum.cz/cgi-bin/yabb/ ... ;start=0#0

a v odpovedi c.5 je aj moj jednoduchy popis modifikacie satfinderu. Rozmery paraboly nie su limitujuce ale samozrejme plati, ze cim je parabola vacsia tym je lepsia citlivost radioteleskopu a koli jednoduchsej orientacii a smerovaniu je lepsie volit parabolu stredovu
Rudy BASE ( Bojnice Amateur Space Ear ) "To invent, you need a good imagination and a pile of junk" - Thomas Alva Edison
-SF-
Příspěvky: 181
Registrován: 20. 01. 2008, 23:37

Začátečník

#7

Příspěvek od -SF- »

Jsem úplný začátečník, neměli byste návod na stavbu té paraboly?
Newton 200/1000 (2x), 114/900; montáže EQ-6, EQ-5, EQ-3; triedr 10x50; triedr WO 8x42; Astronomik UHC; Celestron SkyScout
Uživatelský avatar
Pavuk_
Příspěvky: 2037
Registrován: 21. 07. 2004, 22:49

Začátečník

#8

Příspěvek od Pavuk_ »

kitzicka napsal: Jsem úplný začátečník, neměli byste návod na stavbu té paraboly?
Parabola sa nestavia ale kupuje, je to bezna "satelitna" tv parabola. To je prave vyhoda projektu, ze je postaveny z komercne dostupnych komponentov (v tomto pripade sat tv).
Uživatelský avatar
Pavuk_
Příspěvky: 2037
Registrován: 21. 07. 2004, 22:49

Začátečník

#9

Příspěvek od Pavuk_ »

kitzicka napsal: Jsem úplný začátečník, neměli byste návod na stavbu té paraboly?
Nasiel som zaujimavy projekt pre studentov od NRAO
pekne zdokumentovany lama navod
http://www.aoc.nrao.edu/epo/teachers/it ... edure.html
-SF-
Příspěvky: 181
Registrován: 20. 01. 2008, 23:37

Začátečník

#10

Příspěvek od -SF- »

Jako nejjednodušší se mi zdá detekce meteorů. Měl by někdo z vás nějaký návod jak si postavit jednoduché detekční zařízení? Na kolik by stavba asi vyšla ? Ke zpracování dat bych mohl použít starý počítač a s programováním také zkušenosti mám. Zajímala by mě spíše "fyzická" stránka věci. Na internetu jsem četl, že se to dělá tak, že si zvolím nějaký vysílač, mezi nímž a mnou je nějaká clona (hory atd.), ionizovaný plyn odrazí vysílání ke mně a já ho zachytím anténou. Je to správně?
Newton 200/1000 (2x), 114/900; montáže EQ-6, EQ-5, EQ-3; triedr 10x50; triedr WO 8x42; Astronomik UHC; Celestron SkyScout
-SF-
Příspěvky: 181
Registrován: 20. 01. 2008, 23:37

Začátečník

#11

Příspěvek od -SF- »

Ještě k vašemu předchozímu příspěvku. V návodu jsem nerozuměl tomu co je "Channel Master". To je SatFinder nebo obyčejný multimetr? Ještě nevím co je "RH choke".
Newton 200/1000 (2x), 114/900; montáže EQ-6, EQ-5, EQ-3; triedr 10x50; triedr WO 8x42; Astronomik UHC; Celestron SkyScout
Uživatelský avatar
Jiri_Polivka
Příspěvky: 45
Registrován: 19. 12. 2006, 02:16

Začátečník

#12

Příspěvek od Jiri_Polivka »

Mily pane Kitzicko:

Chapu, ze jako zacatecnik budete mit mnoho otazek.Mohu-li poradit, bude dobre hodne cist a pripravit se na hodne pokusu.
V Elektusu 2004 jsem popsal, jak funguje a jak si udelat maly radioteleskop na slunecni sum v pasmu 11 GHz. Muzete za LNB zapojit i jinymi zmineny SatFinder, ja s nim
nemam dobre zkusenosti. Bez upravy se spatne nastavuje.
Hlavni bude se podivat po Astro_Foru a jinde, co lze delat a pak se do neceho pustit.
Mnoho lidi se zajima o zachyceni ozven meteoru, mne se to po letech pokusu jeste nepovedlo.
Doporucuji precist si od Sickelse, R.N. The Radio Astronomy Handbook, (vlastni vydani, 1986). Jedna z nejlepsich knizek je W.Lonc:Radio Astronomy Projects,
Radio-Sky Publishing, Louisville, KY 1996 (vyslo uz 2. vydani).
Vase otazky rad zodpovim i primo; napiste mi na "jpolivka@spaceklabs.com".
Zdravi Jiri Polivka
apollo1
Příspěvky: 30
Registrován: 22. 07. 2008, 01:42

Začátečník

#13

Příspěvek od apollo1 »

Ahoj
chtěl bych se optat jak velké záklády z elektroniky musím jako začátečník mít ?
vixen VMC 110L; triedr 15x70
3J

Začátečník

#14

Příspěvek od 3J »

No přece přímo úměrné tomu co chceš stavět.
Nemusíš znát skoro nic, pokud vše koupíš. ::)
Rudy
Příspěvky: 477
Registrován: 03. 10. 2004, 13:29

Začátečník

#15

Příspěvek od Rudy »

Je to tak ako napisal 3J! To najdolezitejsie je ale v tej prvej vete a k nej by som pridal poriadnu davku trpezlivosti. ;)
Rudy BASE ( Bojnice Amateur Space Ear ) "To invent, you need a good imagination and a pile of junk" - Thomas Alva Edison
Odpovědět