Co je k tomu všechno potřeba?

Teoretická radioastronomie a radiotechnika, informace pro začínající, FAQ.
Uživatelský avatar
Pepek
Příspěvky: 219
Registrován: 27. 10. 2004, 03:29

Co je k tomu všechno potřeba?

#1

Příspěvek od Pepek »

Co je potřeba k tomu, aby se člověk mohl věnovat radioastronomii a v jaké cenové hladině se toto vybavení pohybuje? Vše nové mě zajímá a rád bych něco takového zkusil.
Rudy
Příspěvky: 477
Registrován: 03. 10. 2004, 13:29

Co je k tomu všechno potřeba?

#2

Příspěvek od Rudy »

V RA som tiez len zaciatocnik.Myslim, ze budes potrebovat nadsenie pre toto odvetvie astronomie ale hlavne a to je v RA najdolezitejsie apon zakladne vedomosti z elektroniky. Mimochodom u vas v Cesku sa tomu hovory "bastlenie".

A cenova hladina? Bude to podobne ako s dalekohladmi. Da sa pozorovat aj s triedrom ale aj 60 cm teleskopom. Chcem tym povedat, ze nieco sa da poskladat na kolene ale za nieco treba zaplatit. Zalezi natom ako velmi ta to chyti za srdce.

Rudy
Rudy BASE ( Bojnice Amateur Space Ear ) "To invent, you need a good imagination and a pile of junk" - Thomas Alva Edison
Uživatelský avatar
Pavuk_
Příspěvky: 2037
Registrován: 21. 07. 2004, 22:49

Co je k tomu všechno potřeba?

#3

Příspěvek od Pavuk_ »

Pepek napsal: Co je potřeba k tomu, aby se člověk mohl věnovat radioastronomii a v jaké cenové hladině se toto vybavení pohybuje? Vše nové mě zajímá a rád bych něco takového zkusil.
Cez vikend som (motivovany tvojou otazkou) napisal o tom kratky dokument. Spolu s dokumentom o Stress Dishes je k dispozicii na stiahnutie na
http://www.maxmedia.sk/privat/pavuk/aramain.php
Uživatelský avatar
Pepek
Příspěvky: 219
Registrován: 27. 10. 2004, 03:29

Co je k tomu všechno potřeba?

#4

Příspěvek od Pepek »

Pavuk_ napsal:

Cez vikend som (motivovany tvojou otazkou) napisal o tom kratky dokument. Spolu s dokumentom o Stress Dishes je k dispozicii na stiahnutie na
http://www.maxmedia.sk/privat/pavuk/aramain.php
Díky za odpověď. Tohle asi nebude nic pro mě - jednak je to celkem drahé a vypadá to, že nejsou levnější alternativy, ale především nemám možnost v paneláku umístit anténu požadovaných rozměrů.
Uživatelský avatar
sirius31
Příspěvky: 9
Registrován: 11. 04. 2006, 20:30

Co je k tomu všechno potřeba?

#5

Příspěvek od sirius31 »

Ahoj. Už delší dobu sleduji tady na fóru, jak se amatérsky věnovat radioastronomii. Měl bych jedno řešení, jak levněji začít s pozorováním na KV. Není nutné si pořizovat drahé komunikační příjmače, jako AOR, IKOM a pod. Týto příjmače mají různé parametry a různou odolnost a selektivitu. Né vždy splňují ideální požadavky. Možná by pro začátky stačilo pořídit si starší příjmač ze 60 nebo 70 let používaný v armádě nebo námořnictvu. Týto receivery ještě hojně používaly ve svých obvodech elektronky, ale proti tranzistorům mají velkou výhodu. Nešumí jako tranzistory a dají se pořídit za levný peníz, takže cena oproti např. AOR je mnohonásobně nižší.
Já osobně vlastním komunikační příjmač R309, používaný v sedmdesátých letech sovětskou armádou. Má vynikající selektivitu a je velice odolný na všech pásmech bez stráty citlivosti (0,3mikro V). V jeho obvodech jsou použity miniaturní elektronky 1Ž29B...s drátovými vývody do obvodu. Příjmač lze plynule naladít od 1 do 36MHz v osmi podrosazích a má plynule měnitelnou šířku pásma. Modulace je amplitudová, při zapnutém oscilátoru lze dobře rozladit USB,LSB signál. NF výstup mám vyvedený do PC na zvukovou kartu a jeho zvuk předčí drahé stolní (šumítka). Je to sice větší a těžší bedna, ale to je vedlejší. Mám k němu reference i od skušených kolegů radioamatérů a svými parametry se vyrovná kvalitním a drahým zařízením. Pořídil jsen ho za cca 3000Kč i se zdrojem a příslušenstvím. Stačí připojit požadovanou anténu a není problém připojit i konvertor na vyšší pásma. Chystám se sním provést nějaké experimenty v RA.
Byl bych rád, kdybi jste mi kolegové napsali svůj názor nebo připomínky k tomuto řešení. Ahoj
3J

Co je k tomu všechno potřeba?

#6

Příspěvek od 3J »

Jednou jsem se s touto mašinkou potkal in natura. Tenkrát jsme místo Jupitera na tom naladili akorát nehomologované bezdrátové telefony ( spolubydlící to sehnal někde na bleším trhu a připojili jsme to na CB anténu myslím 5/7 ).

Bylo by velice zajímavé porovnat s Jove na stejné anténě, ve stejné lokalitě a čase.
Rudy
Příspěvky: 477
Registrován: 03. 10. 2004, 13:29

Co je k tomu všechno potřeba?

#7

Příspěvek od Rudy »

sirius31 napsal: Ahoj. Já osobně vlastním komunikační příjmač R309, používaný v sedmdesátých letech sovětskou armádou. Má vynikající selektivitu a je velice odolný na všech pásmech bez stráty citlivosti (0,3mikro V). V jeho obvodech jsou použity miniaturní elektronky 1Ž29B...s drátovými vývody do obvodu. Příjmač lze plynule naladít od 1 do 36MHz v osmi podrosazích a má plynule měnitelnou šířku pásma. Prijimac, ktory popisujes nepoznam ale podla parametrov, ktore udavas by sa dal pouzit ako R-JOVE, na pozorovanie radiovych emisii Jupitera na frekvencii okolo 20MHz. No a pridanim vhodneho konvertoru aj na pozorovanie a detekciu meteorov a mozno aj pulzarov. Samozrejme s pouzitim vhodneho preamp a anteny pre jednotlive rozsahy.
Rudy BASE ( Bojnice Amateur Space Ear ) "To invent, you need a good imagination and a pile of junk" - Thomas Alva Edison
Uživatelský avatar
Pavuk_
Příspěvky: 2037
Registrován: 21. 07. 2004, 22:49

Co je k tomu všechno potřeba?

#8

Příspěvek od Pavuk_ »

sirius31 napsal: Ahoj. Už delší dobu sleduji tady na fóru, jak se amatérsky věnovat radioastronomii. Měl bych jedno řešení, jak levněji začít s pozorováním na KV. Není nutné si pořizovat drahé komunikační příjmače, jako AOR, IKOM a pod. Týto příjmače mají různé parametry a různou odolnost a selektivitu. Né vždy splňují ideální požadavky. Možná by pro začátky stačilo pořídit si starší příjmač ze 60 nebo 70 let používaný v armádě nebo námořnictvu. Týto receivery ještě hojně používaly ve svých obvodech elektronky, ale proti tranzistorům mají velkou výhodu. Nešumí jako tranzistory a dají se pořídit za levný peníz, takže cena oproti např. AOR je mnohonásobně nižší.
Já osobně vlastním komunikační příjmač R309, používaný v sedmdesátých letech sovětskou armádou. Má vynikající selektivitu a je velice odolný na všech pásmech bez stráty citlivosti (0,3mikro V). V jeho obvodech jsou použity miniaturní elektronky 1Ž29B...s drátovými vývody do obvodu. Příjmač lze plynule naladít od 1 do 36MHz v osmi podrosazích a má plynule měnitelnou šířku pásma. Modulace je amplitudová, při zapnutém oscilátoru lze dobře rozladit USB,LSB signál. NF výstup mám vyvedený do PC na zvukovou kartu a jeho zvuk předčí drahé stolní (šumítka). Je to sice větší a těžší bedna, ale to je vedlejší. Mám k němu reference i od skušených kolegů radioamatérů a svými parametry se vyrovná kvalitním a drahým zařízením. Pořídil jsen ho za cca 3000Kč i se zdrojem a příslušenstvím. Stačí připojit požadovanou anténu a není problém připojit i konvertor na vyšší pásma. Chystám se sním provést nějaké experimenty v RA.
Byl bych rád, kdybi jste mi kolegové napsali svůj názor nebo připomínky k tomuto řešení. Ahoj
tu som nasiel, ze ho niekto predava:
http://www.cbradio.cz/burza/view.php3?d ... 6c14b24b16

Mal som doma este starsi elektronkovy prijmac Lambda. Bol sice selektivny, ale dost hluchy.
Ten co popisujes nepoznam.

Dnesne prijmace pokial maju kvalitne filtre nie su o nic horsie ako klasicke elektronkove prijmace. Dnesne polovodice sumia ovela menej ako elektronky. Myslim si, ze elektronky su prezita zalezitost v prijmacej technike.

Pokial ti funguje, da sa pouzit ako medzifrekvencny prijmac s pouzitim nejakeho konvertoru alebo jednoducho s pridanim predzosilovacu (avsak kvalitneho, ktory zosiluje linearne aj silne signaly).

Pokial je dostatocne citlivy a selektivny da sa pouzit v RA na vsetko, co sa na dekamentrovych vlnach "da chytit".
3J

Co je k tomu všechno potřeba?

#9

Příspěvek od 3J »

S tím se dá souhlasit . Je to CCCP výroba takže bude kvalita hodně kolísat kus od kusu. My to tenkrát porovnávali s CB staničkou Formela 1
a ten konkrétní kus měl mnohem čistější zvuk hlavně na nižších tónech ( basy ).
Spolubydlící byl nadšenej Cébéčkář a použití v radiostronomii mě tenkrát vůbec nenapadlo.
Nicméně porovnat to s Jove ........
Možná by to byl dobrý začátek pro jedince, co to vlastní a nemají dostatek času, trpělivosti nebo zkušeností něco stavět.
3J

Co je k tomu všechno potřeba?

#10

Příspěvek od 3J »

S tím se dá souhlasit . Je to CCCP výroba takže bude kvalita hodně kolísat kus od kusu. My to tenkrát porovnávali s CB staničkou Formela 1
a ten konkrétní kus měl mnohem čistější zvuk hlavně na nižších tónech ( basy ).
Spolubydlící byl nadšenej Cébéčkář a použití v radiostronomii mě tenkrát vůbec nenapadlo.
Nicméně porovnat to s Jove ........
Možná by to byl dobrý začátek pro jedince, co to vlastní a nemají dostatek času, trpělivosti nebo zkušeností něco stavět.

P.S. Dnes mají elektronky použití v NF zesilovačích kde při přehlcení signálem neodříznou špičku na tvrdo jako polovodič ale trochu to "zakulatí" a ono to zkreslení potom "příjemněji" zní. Takže na kytarovém KOMBU snad mají pořád svoje opodstatnění. ( to není z mé hlavy tak jsem to slyšel od muzikanta/elektronika co vymýšlel šlapky na kytary pro profi firmu)
Uživatelský avatar
Duk
Příspěvky: 2539
Registrován: 23. 01. 2005, 11:09

Co je k tomu všechno potřeba?

#11

Příspěvek od Duk »

V této diskuzi jste se zmínili, tuším Sírius, o možnosti využití vojenské R309-ky.
Zdá se mi to pro začátek, jako poměrně schůdné řešení, co se týká hlavně ceny, ale zřejmě i možnosti k využití.
Od kaz, který sem poskytl Pavuk je bohužel neaktuální, prodej byl uskutečněn do USA. Ovšem, jsou zde ještě nějaké možnosti jiné.

Mám možnost sehnat tyto serie:R 105, 108, 109, 113.
Máte někdo z vás zkušenosti s těmito typy ???
V případě, že by byly srovnatelné s vlastnostmi R309, nebyl by problém získat větší množství.
Dík za info.
Zdraví Duk.
3J

Co je k tomu všechno potřeba?

#12

Příspěvek od 3J »

Nerad bych kecal, ale myslím že 105ku mám ještě někde u táty na chalupě na půdě z dob když jsem před 20 lety chodil do Svazarmu. Už tenkrát byla braná jako rychlořešení pro malé radioamatéry, kterým to bude pro začátek stačit.

Po finanční stránce si myslím, že Jove se do třech tisíc "vejde". Rudy, Pavouku ? Je to tak ?

Já si myslím, že je to rychlé řešení do začátku pro ty, co to vlastní . Ale osobně to kvůli radioastronomii kupovat nebudu. "Nevýhoda" elektronek je že "neodejdou najednou" ale lineárně jim klesá zjednodušeně " zesílení ". Takže rádio může být funkční ale parametry ..... a bez porovnání to člověk ani nezjistí ( efekt vařené žáby )
Uživatelský avatar
Duk
Příspěvky: 2539
Registrován: 23. 01. 2005, 11:09

Co je k tomu všechno potřeba?

#13

Příspěvek od Duk »

Nerad bych kecal, ale myslím že 105ku mám ještě někde u táty na chalupě na půdě z dob když jsem před 20 lety chodil do Svazarmu. Už tenkrát byla braná jako rychlořešení pro malé radioamatéry, kterým to bude pro začátek stačit.

Po finanční stránce si myslím, že Jove se do třech tisíc "vejde".  Rudy, Pavouku ? Je to tak ?

Já si myslím, že je to rychlé řešení do začátku pro ty, co to vlastní . Ale osobně to kvůli radioastronomii kupovat nebudu. "Nevýhoda" elektronek je že "neodejdou najednou" ale lineárně jim klesá zjednodušeně " zesílení ". Takže rádio může být funkční ale parametry ..... a bez porovnání to člověk ani nezjistí ( efekt vařené žáby )

A tak se naskytlo, mohu mít R309-ku, ale jak jsi to vlastně myslel ???
S těma elektronkama jsem to pochopil (díky Ti), ovšem nepochopil jsem Tvé vyjádření, co do ceny.
Měl jsi na mysli, že "R-JOVE" vyjde cenově na stejno, srovnatelně s kvalitou ?
Je to srovnatelné i co do rozsahu?
3J

Co je k tomu všechno potřeba?

#14

Příspěvek od 3J »

Duk napsal:


A tak se naskytlo, mohu mít R309-ku, ale jak jsi to vlastně myslel ???
S těma elektronkama jsem to pochopil (díky Ti), ovšem nepochopil jsem Tvé vyjádření, co do ceny.
Měl jsi na mysli, že "R-JOVE" vyjde cenově na stejno, srovnatelně s kvalitou ?
Je to srovnatelné i co do rozsahu?R-Jove by odhadem nákladama na součástky nemělo tuto sumu překročit ;)
Je vymyšleno a vyladěno pro tento konkrétní účel.
Navíc tím, že to je "středoškolská odborná činnost! tak podklady jsou zpracovány, tak podrobně, že to musí zvládnout i naprostý začátečník ! ( Jen ta ANGLIČTINA je pro mě trochu problém :-X )
Další jeho výhoda je, že je rozšířeno po celém světě a přes NET máš pak možnost porovnávat svoje pozorování s někým jiným a přitom víš, že má stejnou aparatůru ! Tedy že kvalita pozorování není o přístroji ! To se v optice málokdy povede, vidět například foto M42 stejným přístrojem ze stejného času od nás a třeba z Francie.
Myslím, že jinak by to asi byla po čase nuda. Nemít s kým porovnávat.
Co se týče kvality nevím To je to co sem psal. Chce to porovnat na stejné anténě . Chvíli R309 pak prohodit kabel a chvíli R-Jove. :P
A rozsah je u R-Jove pevně naladěn na jednu frekvenci ! Pouze se dolaďuje podle toho jak teplotně ujedou součástky. ( Zjednodušeně řečeno)
Ale nemyslím, že by v tomto rozsahu šla najít lépe zvolená frekvence (15 - 30 MHz).

Nicméně v radiostronomii jsem začínající začátečník , který po ní pokukuje z nostalgie mládí ( jako 12 letý jsem chodil do radioklubu Svazarmu a učil se morse ). Jove je pro mě taková možnost jak si zase přivonět ( třeba o dovolené v kempu - v Praze v paneláku není ani kam postavit anténu). Rudy a Pavuk_ jsou , mnohem kvalifikovanější dávat rady a Jove už mají postaveno.
Uživatelský avatar
Pavuk_
Příspěvky: 2037
Registrován: 21. 07. 2004, 22:49

Co je k tomu všechno potřeba?

#15

Příspěvek od Pavuk_ »

...
Co se týče kvality nevím To je to co sem psal. Chce to porovnat na stejné anténě . Chvíli R309 pak prohodit kabel a chvíli R-Jove.
...
A co takto pripojit na jednu antenu dva prijmace ? :P

R-Jove je prijekt typu: "as simple as possible", na MHV som mal paralelne pusteny AOR8000 a aj RJove a AOR bol jednoznacne citlivejsi, i ked RJove nevykazoval parazitne prijmy avsak bol problem so stabilitou oscilatoru (co pri Jupiteri nevadi, ale vadi v zarusenom prostredi (RFI)).
SAC toto riesi krystalovym oscilatorom namiesto LC osc s varikapom.

Podla mojho nazoru je potrebny k RJove este predzosilovac (ak chces prijmat aj kontinuum nasej Galaxie okrem Jupitera).
Odpovědět