Co je k tomu všechno potřeba?

Teoretická radioastronomie a radiotechnika, informace pro začínající, FAQ.
Uživatelský avatar
sirius31
Příspěvky: 9
Registrován: 11. 04. 2006, 20:30

Co je k tomu všechno potřeba?

#16

Příspěvek od sirius31 »

Zdravím všechny. Těší mě, že na můj příspěvek o využití starších příjmačů je taková odezva. Když se nad tím zamyslíme, tak v začátcích radioastronomie ani lepší zařízení ještě k dispozici neměli. Při pořízování podobného rádia chce to vybrat nějaké zachovalé s dobrymi parametry. Těchto příjmačů po armádě se u nás vyskytuje poměrně hodně, jakož zmíněna R5, Lambda a pod. Dají se sehnat ještě nepoužíté ze skladu.
Já jsem si pořídil R309ku jako prozatimní řešení ke sledování provozu na KV. Vlastně mi byla doporučena a dnes jsem rád, že ji mám. Je to sice ruská mašina, ale i jim se občas povedl dobrý výrobek. Některé konstrukce rusové zkopírovali od Angličanů.
Na R309ce poslouchám veškerý KV provoz. Když jsou dobré podmínky, tak není problém poslouchat stanice z Austrálie nebo Jížní Ameriky. Využívám ho i k příjmu meteorologických stanic RTTY, FAX a pod. Mnohokrát jsem zachytil fax až z Japonska a to ho mám připojený jen k CB anténě 5/8, na dolní pásma používám dlouhý drát. Slouží také dobře k detekci bouřek. V letním období je slyšet praskot z celé Evropy.
Pro zpřesnění uvádím některé parametry R309 podle dokumentace:

Rozsah: 1 - 36MHz v 8 podrosazích (karusel)
Modulace: AM, se zapnutým oscilátorem SSB,CV....
Citlivost: Telefonní provoz - lepší než 3 mikroV
Telegrafní provoz - lepší než 0,6 mikroV
Šířka pásma: úzk. 0,2 - 4kHz
šir. 4 - 8kHz plynule laditelné
Ruční a automatická regulace zesílení
Přepínač na 3 druhy antén s doladěním
Napájení: Síťový zdroj 220v/50Hz, Akumulátor 12V
Spotřeba: ze sítě - 35VA, z akumulátoru 12V - 1,3A

Má dvojitou stupnici, dolní hrubou a horní promítací. což byla údajně známka kvalitních příjmačů. Nechci tůto mašinku nějak přechválit, ale mám k němu reference od bývalého vojáka z povolání, který pracoval ve voj. opravárenských závodech a příjmač dobře zná.
Bylo by to zajímavé srovnat s Jove nebo jinými příjmači. Pak by jsme mohli dále spekulovat. Ale chce to samozřejmě připojit kvalitní anténu (bez ní to nepůjde) a případně nějaký anténní zesilovač.

Předpokládám, že příjmač Jove bude asi účinnější a možná citlivější na příjem rád emisí z J. ale pokud se to přímo neporovná, tak těžko říct. R309ka má ale výhodu, že se může naladit na jiné frekvence. Např kolem 35MHz je podstatně menší rušení než na 20MHz. Kdybych o nějaké 309 věděl že je k mání, tak dám vědět.
Zkoušel jsem i příjmače Lambda 4 a L.5. Jsou to ale málo citlivá rádia, hlavně na vyšších pásmech. Ale mají zase v.dlouhé vlny. Zatím ahoj Sirius
Uživatelský avatar
Pavuk_
Příspěvky: 2037
Registrován: 21. 07. 2004, 22:49

Co je k tomu všechno potřeba?

#17

Příspěvek od Pavuk_ »

35MHz je uz na Jupitera privysoko. Emisie su dominantne prave na 20MHz + cca 10MHz potom slabnu.
Uživatelský avatar
Duk
Příspěvky: 2539
Registrován: 23. 01. 2005, 11:09

Co je k tomu všechno potřeba?

#18

Příspěvek od Duk »

Takže jedna pozitivní zpráva po delší odmlce. Dnes jsem konečně osobně dovezl R 309-ku včt. zdroje, sluchadel, bednu náhr. dílů a dvou knih o provozu, obsluze, servisu apod. (vše originál, tzn v ruskom jazyke ;D)
Otvírám tedy svoji náruč všem radám, nápadům, příspěvkům typu Pavuk, Rudy, Sirius, Lba apod.
Směr zájmu Sluníčko, pulzary a samozřejmě meťasy, ovšem zde bude nejspíš nutný konvertor ( schémátko by nebylo na škodu)
Jako registr. zařízení jsem v minulém týdnu zprovoznil a vylepšil P166 a zřídil síť.
Děkuji zdvořile předem!!!
Zdraví Duk.
Rudy
Příspěvky: 477
Registrován: 03. 10. 2004, 13:29

Co je k tomu všechno potřeba?

#19

Příspěvek od Rudy »

Duk napsal: Otvírám tedy svoji náruč všem radám, nápadům, příspěvkům typu Pavuk, Rudy, Sirius, Lba apod.
Směr zájmu Sluníčko, pulzary a samozřejmě meťasy, ovšem zde bude nejspíš nutný konvertor ( schémátko by nebylo na škodu)
Nech uz budes pozorovat cokolvek ( Slnko, metasy, pulzary alebo radiove emisie Jupitera), v kazdom pripade budes k tej tvojej R-309 potrebovat PC s potrebnym SW a nejaky vhodny interface. Konketne na meteory napr. tento:

http://radio.meteor.free.fr/us/electro.html

Bol som osobne pri tom, ked Pavuk s takouto zostavou zaznamenal posledne Leonidy a mozem povedat a aj potvrdit, ze velmi uspesne.
Len namiesto R-309 mal AOR 8000.
Rudy BASE ( Bojnice Amateur Space Ear ) "To invent, you need a good imagination and a pile of junk" - Thomas Alva Edison
Uživatelský avatar
Duk
Příspěvky: 2539
Registrován: 23. 01. 2005, 11:09

Co je k tomu všechno potřeba?

#20

Příspěvek od Duk »

Zdravím,
připojení konvertoru ke 309-ce by asi neměl být problém, rád bych její použitelnost rozšířil někam ke 120MHz a případně ke 20kHz.
Je možné získat schémátko, příp. odkaz na výrobu tohoto zařízení???
Bohužel se odvolávám za tím na Vás zkušenější.
Děkuji předem za každou dobrou radu, případně i jiný návrh.
Souhlasím s názory, které tu už před časem proběhly, pro začátek je toto rádio bomba
Uživatelský avatar
josef01
Příspěvky: 225
Registrován: 15. 05. 2005, 02:02

Co je k tomu všechno potřeba?

#21

Příspěvek od josef01 »

To Duk,
poslal jsem mail.
Uživatelský avatar
Duk
Příspěvky: 2539
Registrován: 23. 01. 2005, 11:09

Co je k tomu všechno potřeba?

#22

Příspěvek od Duk »

Zdravím,
mohu Tě požádat ještě o jeden pokus.
Nějak se to zřejmě nezdařilo.
Zdraví D.
Odpovědět