Radioastronomie

Teoretická radioastronomie a radiotechnika, informace pro začínající, FAQ.
Odpovědět
Rudy
Příspěvky: 477
Registrován: 03. 10. 2004, 13:29

Radioastronomie

#61

Příspěvek od Rudy »

Perfektne Mesuge. Vsetko velmi zaujmave veci az na tie balony, tie by asi vyuzili radioamateri na dialkovy prenos. Samozrejme, ze celovlnny dipol by mal mat najvacsi zisk, len tie rozmery pri 20 MHz su uz velke (cez 15 m a to uz by som bol v susednej zahrade).

Tiez hladam nahrady za tie polovodice na Kit Radiojove. Z pasivnymi sucistkami, diodami a IO by nemal byt poroblem, horsie to bude asi s tym "oscilator modul".

To Pavuk:To deformovanie duralovej tyce do paraboloidu je dobry napad len ako potom urcim ohnisko? Pisal si, ze mas nejake podrobnejsie zdroje na studium. Uz si to nasiel?

Rudy
Rudy BASE ( Bojnice Amateur Space Ear ) "To invent, you need a good imagination and a pile of junk" - Thomas Alva Edison
Uživatelský avatar
Mesuge
Příspěvky: 171
Registrován: 31. 01. 2004, 05:48

Radioastronomie

#62

Příspěvek od Mesuge »

Rudy> to sem rad ze to s tema soucastkama na RadioJove vypada celkem slibne.. A jsou to vesmes presne ty samy sousatky nebo nahrady s jinejma parametrama?. Protoze pak pri tom ladeni aby s tim nebyl problem..

Ohledne tech dvou oscilatoru nevim jestli si to pamatuju dobre (detaily jsou v tom jejich .pdf manualu v osazovaci/ozivovaci sekci) ale ten
[IC1> SA602AN, mixer / oscillator od Philipse] se u nas normalne pouziva a da sehnat (pripadne novejsi verze 612):
http://www.electronics-tutorials.com/devices/602.htm

a ten [OSC1> 20 MHz crystal oscillator module] je jen na prvni vyladeni a pak se odpoji i s par odporama kolem stoji asi $9 viz google - mozna je to blbost ale neslo by to je na to vyladeni napojit na velky oscilator fakt nevim? - bude to v tom .pdf
! tady je alternativni poradi/postup osazeni a oziveni -> viz. 'step 4' na tom evropskym RJove webu:
http://astro.u-strasbg.fr/~koppen/RJove/assembly.html

Ohledne balonu - podle me by to byl znacnej prinos -odecti si vsechny ruchy a odrazy co jsou pri zemi dale mit na zahrade pole s 3m vysokym polem tyci je pekne hnusny pokud teda nemas dvorek 3km2 jako ty australani  :karate: -> balon v 30-50m nerusi (pouze ptactvo) - ted jsem koukal na nejakou cz firmu svejnoha ci co a ten dela ty maly reklamni balony a vzducholode - ale jsou to pekny palky tak se zkusim prilezitostne zeptat nekde po nejaky vetsi vystave jestli to treba naky ty firmy neodprodaj za min. Rocni plneni heliem (~10m3) prijde asi na 2.5l korun a to by na dva mensi balony kolem 2m melo stacit mozna i na dele - rychlost unikani zalezi taky jestli to je vystaveny na slunci/mrazu apod. Spis by me zajimalo kolik muzete vazit 10m kvalitniho coaxu? Ale je pravda ze to e drbani levou rukou na pravym uchu. Preamp a jeho napajeni by muselo jit taky nahoru aby se snizila ta nevyhoda dlouhyho coaxu apod..Cili nejlepsi by vubec bylo kdyby na hore bylo vsechno (preamp/receiver/mini itx pc s linuxem) a dolu to posilalo pres wifi jen data ahhaaha tak nic no tak az v roce 2023 az budou balony levnejsi..

Ale prof. Chocholousek to nevzdava - daji se koupit takovy ty poutovy balonky z prirodniho latexu/na helium a z nich to pujde udelat treba 3x10 vlevo spagat a 3x10 vpravo spagat apod. Bude to sice jen na par hodin (max. 9h) ale bude to skoro zadarmo -> tak snad na nejakou vyjimecnou udalost jako az bude konjunkce Sagittarius A, Mesic, Slunce a nejakej silnej pulsar a pak to nechat merit 2-3hodky..
http://home.att.net/~1.elliott/btheliumkit.JPG  
:clown:
Uživatelský avatar
Pavuk_
Příspěvky: 2037
Registrován: 21. 07. 2004, 22:49

Radioastronomie

#63

Příspěvek od Pavuk_ »

Rudy napsal: Uz si to nasiel?
RudyAno nasiel. Momentalne zoradujem informacie a chcem ich vsetky dat na web. Zaroven pracujem na strukture sekcie RA. Takze tento tyzden by som tomu chcel dat formu. Myslim na Vas!
Prof. Chololouskovi drzim palce! (fakt dobre napady-vidim, ze som uz dlho nebrowsoval-dobre linky!-viac hlav viac rozumu)
Uživatelský avatar
Pavuk_
Příspěvky: 2037
Registrován: 21. 07. 2004, 22:49

Radioastronomie

#64

Příspěvek od Pavuk_ »

Rudy napsal:
Tiez hladam nahrady za tie polovodice na Kit Radiojove. Z pasivnymi sucistkami, diodami a IO by nemal byt poroblem, horsie to bude asi s tym "oscilator modul".
RudyZbytocne obavy. Vsetky suciastky na planiku su bezne a lahko dostupne NE602 je klasicky zmiesavac (uz som s nim robil jednu konstrukciu). Avsak mam obavy o cely ten prijmac navrhovany na tej stranke. Je to velmi jednoducha konstrukcia a selektivita nebude prilis velka. Pokial sa vyskytne v okoli prijmaneho kmitoctu nejaka silnejsia rozhlasova stanica 3xhadaj co budes prijmat! Ten projekt by som bral ako taku edukacnu pomocku pre astronomicke kruzky.
Uživatelský avatar
Mesuge
Příspěvky: 171
Registrován: 31. 01. 2004, 05:48

Radioastronomie

#65

Příspěvek od Mesuge »

RadioJove je to nejlepsi co muzes v tehle uvodni cenove kategori dostat navrzene od zakladu pro radioastronomii. Na te evropske strance jsou navody na doplnkove moduly/filtry pro pripad silnych intereferenci.. ktere v US/AUS tolik nejsou

Pokud chces seriozni vybaveni 3stranky zpatky
je ten profi spectrometr na 1.4GHz za $1.5k..

Nevim co bychom meli ocekvat vic? Pokud se to dobre vyladi a jsou optimalni podminky a zapoji jako interferometr tak vysledky jsou opravdu dobre - prislib soft vyhledavace silnejsich pulsaru je pro tuhle kategorii uplne scifi!  :mad:

Co se tyce krouzku jsem pro tak to bylo puvodne urceno ale jak uz jsem psal Rjove zaznamenal treba nejsilnejsi slunecni erupci lepe nez multimilionove SOHO.. proste to neni orezavatko.. Navic jevy se daji seriozne/levne/dlouhodobe pozorovat nezavisle ci distribuovane na ruznych mistech planety a pak srovnavat v komunite pres vymenu dat.

Tak dejme nejaky uz dohromady pak se muzem tahat o to ze to treba neni tak dobry jako 20x drazsi systemy  :karate:
Uživatelský avatar
Pavuk_
Příspěvky: 2037
Registrován: 21. 07. 2004, 22:49

Radioastronomie

#66

Příspěvek od Pavuk_ »

Stare radioaamterske proslovie hovori: Najlepsia antena je ta ktoru mas. o iste plati o prijmaci. Nech sa zacne s cimkolvek, vyvoj je nutny.
RadioJove (a ostatne javy, ktore sa daju pozorovat na HF) je aj podla mna idealny start. Silna radiova emisia Galaxie, Jupiter, Meteory (trochu vyssie), Slnko a ostatne veci. Konstrukcia prijmacov na HF dovoluje velku mieru volnosti (toleracnia zaciatocnickych chyb) a citlivost je tiez vysoka.
To co je OZAJ problem je interferencia, vela vela silnych rusivych vysielacich stanic. HF je preplnene pasmo. To treba mat na pamati pri stavbe RX na 20 MHz aj 30 MHz.
Stav s novou rubrikou: proces triedenia je asi v polovici, strukturu casti RA mam hotovu, cakam na shodama ako sa dohodneme (ked sa mi ozve)
Uživatelský avatar
Pavuk_
Příspěvky: 2037
Registrován: 21. 07. 2004, 22:49

Radioastronomie

#67

Příspěvek od Pavuk_ »

Nechcel som rozbiehat diskusiu kym nie je nove forum, ale nechce sa mi cakat kym sa to "utrase".
Blizia sa Leonidy a ja pripravujem jednu aparaturu pre jednu hvedaren na pozorovanie.
Vazne som sa zaoberal dostupnymi prijmacmi, ich parametrami a moznostami pouzitia aj na ine ucely v RA na prijem odrazov signalu od meteorickych stop.
Vysledky zverejnim, ale aspon zatial:
pre tych ktory sa do toho "rypali" par perliciek:
PCR-1000: funkcia AGC ON/OFF je v skutocnosti FAST/SLOW ! Nemoznost vypnut AGC je jeden z problemov pouzitia scanerov v RA (tuto funkciu maju iba drahe RX), avsak modifikacii sa medze nekladu.
PCR1000 ma rozsah iba do 1.3GHz takze na 21cm treba konvertor
rozdiel medzi PCR100 a 1000 je "iba" v tom, ze 1000 ma navyse BFO a produkt detektor (koli SSB).
(BFO-zaznejovy oscilator, SSB-vysielanie s jednym postrannym pasmom bez nosnej, o tom niekdy inokedy).
spojimi vlastnostami ma uputal IC-R75 a IC-8600 tiez nie je na zahodenie to je tak asi vsetko v kategorii do 30000,- Sk
Rudy
Příspěvky: 477
Registrován: 03. 10. 2004, 13:29

Radioastronomie

#68

Příspěvek od Rudy »

Hovoris RX. A co tak TRIDENT TRX-100XLT. Je sice prenosny a ale je do 3 GHz s moznostou ladenia bez medzier a da sa pripojit na PC a je k tomu aj nejaky sofware. Odpadla by potreba vyrabat prevodniky. Novsi TRX 200 ma dokoca aj S-meter stupnica priamo v dB.
Viac info na http://www.elix.cz/prijimace.htm

Rudy
Rudy BASE ( Bojnice Amateur Space Ear ) "To invent, you need a good imagination and a pile of junk" - Thomas Alva Edison
Rudy
Příspěvky: 477
Registrován: 03. 10. 2004, 13:29

Radioastronomie

#69

Příspěvek od Rudy »

Pavuk_ napsal:

to Rudy: Ja som tiez radioamater OM1ARF ! Tak ze 55 73 DE OM1ARF !
Nahodou sa mi dostala do ruk knizka v ktorej su radioamaterske znacky a kody, tak ze az teraz som prisiel na to, co si mi vtedy napisal.
Tak ze 55 73 ZGW! :hi:
Rudy BASE ( Bojnice Amateur Space Ear ) "To invent, you need a good imagination and a pile of junk" - Thomas Alva Edison
wolfy

Radioastronomie

#70

Příspěvek od wolfy »

Nahodou sem nasel tohle a myslim ze tady se to jeste nezjevilo http://www.phasorlabs.com/rasararx.htm
Uživatelský avatar
Jiri_Polivka
Příspěvky: 45
Registrován: 19. 12. 2006, 02:16

Radioastronomie

#71

Příspěvek od Jiri_Polivka »

Rudy napsal: Ospravedlnte ma, som zatial len Newbie ale mam plnu hlavu otazok.Presiel som hadam cele Astroforum a nenasiel som ani zmienku o radioastronomii, kedze ma tato vseobecna diskusia podtext "Nezávazné povídání o všem, co se týka astronomie" pytam sa, ci sa v celej CR a SR nikto nevenuje tomuto odvetviu astronomie?

Rudolf

Mili a vazeni zajemci o radioastronomii!

V ceskem casopise ELEKTUS 2006 vysel nekdy v kvetnu clanek Jiriho Polivky o tom, jak si postavit amatersky radioteleskop. Konkretne se popisuje jednoduchy pristroj na 11 GHz s antenou o prumeru 30 cm.
Autor postavil take radioteleskop na 4 GHz s antenou o prumeru ~60 cm. Predvadi se obvykle v nedeli na hvezdarne v Praze-Dablicich.
Dekuji Rudymu, potesilo mne, ze ma antenu 3 m a hodne zkusenosti!
Pokud jde o zaklady radioastronomie, byly popsany take ve vyse uvedenem clanku.
Tesim se na dotazy a komentare!

Zdravi Jiri Polivka
Rudy
Příspěvky: 477
Registrován: 03. 10. 2004, 13:29

Radioastronomie

#72

Příspěvek od Rudy »

Jiri_Polivka napsal:


Dekuji Rudymu, potesilo mne, ze ma antenu 3 m a hodne zkusenosti!

Zdravi Jiri PolivkaJa, dakujem Vam! Konkretne za clanok v IAN (c.624 ). Informacie o radioastronomii si nenecham ujst a ten Vas clanok som cital niekolko krat.
Rudy BASE ( Bojnice Amateur Space Ear ) "To invent, you need a good imagination and a pile of junk" - Thomas Alva Edison
Uživatelský avatar
Duk
Příspěvky: 2539
Registrován: 23. 01. 2005, 11:09

Radioastronomie

#73

Příspěvek od Duk »

Jiri_Polivka napsal:


Mili a vazeni zajemci o radioastronomii!

V ceskem casopise ELEKTUS 2006 vysel nekdy v kvetnu clanek Jiriho Polivky o tom, jak si postavit amatersky radioteleskop. Konkretne se popisuje jednoduchy pristroj na 11 GHz s antenou o prumeru 30 cm.
Autor postavil take radioteleskop na 4 GHz s antenou o prumeru ~60 cm. Predvadi se obvykle v nedeli na hvezdarne v Praze-Dablicich.
Dekuji Rudymu, potesilo mne, ze ma antenu 3 m a hodne zkusenosti!
Pokud jde o zaklady radioastronomie, byly popsany take ve vyse uvedenem clanku.
Tesim se na dotazy a komentare!

Zdravi Jiri Polivka
Zdravím,
jen by mě zajímalo, zda-li se dá k tomu článku ještě nějakým způsobem dostat, příp. sehnat časopis.
Děkuji!
3J

Radioastronomie

#74

Příspěvek od 3J »

Už jsem si ho objednal přímo v redakci Amatérského rádia
Odpovědět