Radioastronomie

Teoretická radioastronomie a radiotechnika, informace pro začínající, FAQ.
Odpovědět
Uživatelský avatar
Duk
Příspěvky: 2539
Registrován: 23. 01. 2005, 11:09

Radioastronomie

#76

Příspěvek od Duk »

adresa zde
http://www.aradio.cz/online.html
Děkuji Pepo za info.
ahasver
Příspěvky: 30
Registrován: 25. 10. 2006, 04:37

Radioastronomie

#77

Příspěvek od ahasver »

Zdravím. Článek od ing. Jiřího Polívky, CSc mám. Mohu jej oskenovat a kdo mi pošle svůj email, tomu jej přepošlu. ok1icz@volny.cz Zdraví Jirka
Triedr 7×50, Newton 150/750, ...&&
ahasver
Příspěvky: 30
Registrován: 25. 10. 2006, 04:37

Radioastronomie

#78

Příspěvek od ahasver »

Duk napsal:

Zdravím,
jen by mě zajímalo, zda-li se dá k tomu článku ještě nějakým způsobem dostat, příp. sehnat časopis.
Děkuji!
Triedr 7×50, Newton 150/750, ...&&
Uživatelský avatar
Duk
Příspěvky: 2539
Registrován: 23. 01. 2005, 11:09

Radioastronomie

#79

Příspěvek od Duk »

ahasver napsal: Zdravím. Článek od  ing. Jiřího Polívky, CSc  mám. Mohu jej oskenovat a kdo mi pošle svůj email, tomu jej přepošlu.  ok1icz@volny.cz  Zdraví Jirka
Poslal jsem zprávu.
Děkuji!
Uživatelský avatar
Nightshadow
Příspěvky: 26
Registrován: 18. 11. 2006, 02:07

Radioastronomie

#80

Příspěvek od Nightshadow »

ahasver napsal: Zdravím. Článek od ing. Jiřího Polívky, CSc mám. Mohu jej oskenovat a kdo mi pošle svůj email, tomu jej přepošlu. ok1icz@volny.cz Zdraví Jirka
Poslal jsem zprávu. Díky

Nightshadow
SW ED 80/600 Pro, Canon EOS 350D
ahasver
Příspěvky: 30
Registrován: 25. 10. 2006, 04:37

Radioastronomie

#81

Příspěvek od ahasver »

Zdravím vespolek, našel jsem zajímavé stránky, podívejte se...
http://www.univie.ac.at/radio/t5/T5-Radioeinf.pdf
Triedr 7×50, Newton 150/750, ...&&
MichAEl
Příspěvky: 1
Registrován: 29. 10. 2017, 19:25

Re: Radioastronomie

#82

Příspěvek od MichAEl »

Ahoj /// Chci se Vás zeptat zda-li nevíte co je přesně v tomto videoklipu za satelity a pokud budete vědět tak jestli nevíte kde se něco podobného nachází nejblíže /// https://www.youtube.com/watch?v=1ZKhxpd6jcc

Obrázek
Uživatelský avatar
ok1in
Příspěvky: 986
Registrován: 27. 06. 2017, 19:23
Bydliště: Slaný
Věk: 63
Kontaktovat uživatele:

Re: Radioastronomie

#83

Příspěvek od ok1in »

Pane jo, tolik krásných antén ladem... :shock: :evil:

PS: Teď mi došlo, těma satelitama myslíš ty parabolické antény? Je to točeno zřejmě někde v místě rekonstruované nebo zrušené satelitní komunikační stanice.
Uživatelský avatar
Stratus
Příspěvky: 709
Registrován: 03. 02. 2007, 20:55
Věk: 71

Re: Radioastronomie

#84

Příspěvek od Stratus »

Je to v Lincolnshire (Anglie). Viz též: http://www.bbc.co.uk/lincolnshire/conte ... ture.shtml
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24252
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Radioastronomie

#85

Příspěvek od MilAN »

MichAEl píše:pokud budete vědět tak jestli nevíte kde se něco podobného nachází nejblíže
Pokud ti nejde jen o ten šrot. ale o funkční stanici, pak u nás je to České středisko družicových spojů Sedlec-Prčice
Obrázek
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
ok1in
Příspěvky: 986
Registrován: 27. 06. 2017, 19:23
Bydliště: Slaný
Věk: 63
Kontaktovat uživatele:

Re: Radioastronomie

#86

Příspěvek od ok1in »

Nebo v Německém Raistingu, tam jsem byl jako v ráji...
http://www.radom-raisting.de/museum
Raisting.jpg
Raisting.jpg (266.12 KiB) Zobrazeno 17391 x
Uživatelský avatar
J.Polivka
Příspěvky: 32
Registrován: 22. 07. 2014, 11:24

Re: Radioastronomie

#87

Příspěvek od J.Polivka »

Milí přátelé,

oko se zajisté potěší při spatření pěkné parabolky. Pokud už takovou krásu získáte, začnou se množit potíže.
První je získat nebo vyrobit dobrou montáž, pevnou a tuhou, náročnější při touze pozorovat na kratších vlnových délkách.
Přesný pohon s kalibrací os. K tomu se druží problém zjistit, kam přesně Vaše anténa kouká.
Instalace ozařovače a zaostření celé antény, změření vyzařovacího diagramu a dobré potlačení postranních laloků.
V neposlední řadě umístění antény na místo kde nebudou vadit domy a stromy, případně zdroje rušení.
A nakonec jak tu krásu zajistit proti vandalům a zlodějům.

Sám radši používám antény co nejmenší a s nimi se problémy dají zvládnout. Nějaké výsledky jsou popsány v článku pana Gembece na Astro.cz. ze dne 2.11.2017 " od pozorování šumu Slunce k letošnímu zatmění".

Přeji Vám hodně úspěchů, Váš Jiří Polívka
Giftmacher
Příspěvky: 434
Registrován: 14. 06. 2014, 19:35
Bydliště: Böhmisch Hruschau

Re: Radioastronomie

#88

Příspěvek od Giftmacher »

Co takhle metrová ofsetová parabola? Kolegové ve facebookové skupině rtl-sdr psali, že by mohla stačit na vodíkovou čáru na frekvenci 1420 MHz, jinde se zas píše, že je potřeba nejméně průměr 3,5m. Jak to tedy je?
Uživatelský avatar
J.Polivka
Příspěvky: 32
Registrován: 22. 07. 2014, 11:24

Re: Radioastronomie

#89

Příspěvek od J.Polivka »

Viděl jsem popis radioteleskopu s malou ofsetkou na 1420 MHz. Ukázali výsledek jako širokou spektrální čáru, ale neukázali zda při posunu kmitočtu nebo jinému zamíření antény se tvar spektra mění. Výsledkem je jen to, že to jde i s tak malou anténou.

Malá anténa má prostě široký vyzařovací diagram a s tím se nedá moc dělat. S parabolkou nad 3 m lze dokázat víc.

Doporučuji přečíst si můj článek v PE-AR 2006, tam jsem vysvětlil jak konstruovat radioteleskop a jak velikost antény a parametry přijímače ovlivňují výsledky pozorování. Zájemci mi mohou poslat e-mail na "jiripol@yahoo.com", pošlu jim kopii.

Úpěšný Nový rok 2018 přeje všem radioastronomům Jiří Polívka
Uživatelský avatar
ok1in
Příspěvky: 986
Registrován: 27. 06. 2017, 19:23
Bydliště: Slaný
Věk: 63
Kontaktovat uživatele:

Re: Radioastronomie

#90

Příspěvek od ok1in »

Co se týče rozměru, je to přesně jak Jirka píše - 3m parabola má na 1420 MHz šířku svazku 5°, metrová už ale 15° a o tom to všechno je. Takže rozlišení takových parabol je v podstatě k ničemu, jen víš, že v dané ploše oblohy se vyskytuje přijímaný signál, toť vše. Samosebou se to ale dá použít pro detekci zajímavých dějů (nejen) na Slunci atd...

Jirko, tobě speciálně přeju za tu velkou louži ještě hodně elánu a zdraví. Kdyby jsi se přece jen ještě vydal do naší kotliny, dej vědět, třeba vybyde čas na krátký pokec... :idea:

PS: Jestli to nevadí, vkládám sem i odkaz na popis dotyčného zařízení ;)
Odpovědět