Radioastronomie

Teoretická radioastronomie a radiotechnika, informace pro začínající, FAQ.
Odpovědět
Rudy
Příspěvky: 477
Registrován: 03. 10. 2004, 13:29

Radioastronomie

#1

Příspěvek od Rudy »

Ospravedlnte ma, som zatial len Newbie ale mam plnu hlavu otazok.Presiel som hadam cele Astroforum a nenasiel som ani zmienku o radioastronomii, kedze ma tato vseobecna diskusia podtext "Nezávazné povídání o všem, co se týka astronomie" pytam sa, ci sa v celej CR a SR nikto nevenuje tomuto odvetviu astronomie?

Rudolf
Rudy BASE ( Bojnice Amateur Space Ear ) "To invent, you need a good imagination and a pile of junk" - Thomas Alva Edison
Uživatelský avatar
Pavuk_
Příspěvky: 2037
Registrován: 21. 07. 2004, 22:49

Radioastronomie

#2

Příspěvek od Pavuk_ »

Nazdar, nazdar!
Takze konecne prva spriaznena dusa!
Mna RA vzdy fascinovala a fascinuje. Mam rozrobene rozne projekty v RA a dufam, ze to stihnem dokoncit a napisat o tom daco na web (kym dozijem).
Budem nesmierne rad, ked nas bude viac. Viac hlav , viac rozumu... teraz kutim nieco okolo 2.8 cm.
Modifikacia 0.3dB LNB pre 11GHz na RA pasmo, mnam! Ked to vyjde bude to bomba!
Ako si na tom ty, kolega ?
:hi:
Uživatelský avatar
kapo
Příspěvky: 66
Registrován: 16. 09. 2004, 23:49

Radioastronomie

#3

Příspěvek od kapo »

Bohuzial sa tomuto odvetviu nerozumiem,:'( ale rad by som sa dozvedel nieco viac, poradite nejake stranky, alebo tak?:ears: Najviac by ma zaujimalo chytanie meteorov.. :book:
Slovak Organisation for Space Activities
Rudy
Příspěvky: 477
Registrován: 03. 10. 2004, 13:29

Radioastronomie

#4

Příspěvek od Rudy »

Pavuk_ napsal: Nazdar, nazdar!
Ako si na tom ty, kolega ?
 :hi:Zatial s RA nemam ziadne skusenosti ale velmi ma to zaujma.Doteraz som sa zaujmal a venoval len optike.Prave teraz si idem kupovat novy teleskop Meade LXD 75 SN-10.Je k tomu celkom dobra paralakticka montaz s Autostar-om .Ta by sa dala vyuzit aj na RA.
Rudy BASE ( Bojnice Amateur Space Ear ) "To invent, you need a good imagination and a pile of junk" - Thomas Alva Edison
Uživatelský avatar
Pavuk_
Příspěvky: 2037
Registrován: 21. 07. 2004, 22:49

Radioastronomie

#5

Příspěvek od Pavuk_ »

Rudy napsal:
Zatial s RA nemam ziadne skusenosti ale velmi ma to zaujma.Doteraz som sa zaujmal a venoval len optike.Prave teraz si idem kupovat novy teleskop Meade LXD 75 SN-10.Je k tomu celkom dobra paralakticka montaz s Autostar-om .Ta by sa dala vyuzit aj na RA.Nie je to zla myslienka, ale pokial viem nosnost tej montaze (je to ekvivalent eq-5 alebo dokonca 6ky?)je do 25kg resp. do 10kg. Je Ti jasne, ze vzhladom na zotrvacne hmoty (a vzdialenost od zeme) tam nemozes dat 5m parabolu. Ale da sa tam hodit kvalitna lahka hlinnikova parabola na Ku-Band alebo po nasom 11GHz satelitne pasmo. Tam sa da uz daco poriesit a vzhladom na rozlisovaciu schopnost anteny (priemer okolo 1m) okolo 2 stupnov. Neviem ale, co sa stane ked zacne pofukovat vetrik a oprie sa o 1m stvorcovy. Chudata tie cinske ozubene kolecka ::) No treba to vyskusat a uvidis. Ako prinos vidim hlavne moznost ovladat montaz z PC a tak spolu s prijmacom (tiez napojenym na PC) a vhodnym sw mozes mat skvely komplet. Ja sa momentalne snazim doiterovat k takemuto rieseniu.
Uživatelský avatar
Pavuk_
Příspěvky: 2037
Registrován: 21. 07. 2004, 22:49

Radioastronomie

#6

Příspěvek od Pavuk_ »

kapo8 napsal: Bohuzial sa tomuto odvetviu nerozumiem,:'( ale rad by som sa dozvedel nieco viac, poradite nejake stranky, alebo tak?:ears: Najviac by ma zaujimalo chytanie meteorov..    :book:Nieco malo mam na svojej stranke http://www.maxmedia.sk/privat/pavuk/projekt_leonidy.php ale zatial sa porozhliadni tu:
http://www.radiosky.com/ resp. linky http://www.radiosky.com/rsplinks.html
to je taky odpich do sveta amaterskej RA
(pozri sekciu Individuals a Meteor Radio Observations)

Rudy
Příspěvky: 477
Registrován: 03. 10. 2004, 13:29

Radioastronomie

#7

Příspěvek od Rudy »

Pavuk_ napsal:
Nie je to zla myslienka, ale pokial viem nosnost tej montaze (je to ekvivalent eq-5 alebo dokonca 6ky?)je do 25kg resp. do 10kg.  Je Ti jasne, ze vzhladom na zotrvacne hmoty (a vzdialenost od zeme) tam nemozes dat 5m parabolu. Ale da sa tam hodit kvalitna lahka hlinnikova parabola na Ku-Band alebo po nasom 11GHz satelitne pasmo. Tam sa da uz daco poriesit a vzhladom na rozlisovaciu schopnost anteny (priemer okolo 1m) okolo 2 stupnov. Neviem ale, co sa stane ked zacne pofukovat vetrik a oprie sa o 1m stvorcovy. Chudata tie cinske ozubene kolecka  ::) No treba to vyskusat a uvidis. Ako prinos vidim hlavne moznost ovladat montaz z PC a tak spolu s prijmacom (tiez napojenym na PC) a vhodnym sw mozes mat skvely komplet. Ja sa momentalne snazim doiterovat k takemuto rieseniu. Som rad ze hned na uvod ponukas tolko informacii.Mas velmi dobre urobenu web stranku a v nej vela zaujmavy veci "klobuk dole".Ozaj nieje tam taky smajlik.Tie koliecka asi niesu cinske, ked je to vyrobok made in USA.Samozrejme ze som na tu montaz nechcel nainstalovat 5m antenu! Myslel som parabolu 90cm a chcel som na to pouzit analogovy satelitny prijmac a urcite s nejakymi upravami.Ten vietor toje fakt a na to som nemyslel(a toho este bude vela).Nechal si tam nejake odkazy , tak ze teraz si to idem pozriet a "rano "budem mudrejsi.
Ozaj! Mas Canon.Nevies aky je ten vnutorny zavit?
Rudy BASE ( Bojnice Amateur Space Ear ) "To invent, you need a good imagination and a pile of junk" - Thomas Alva Edison
Uživatelský avatar
FunTomas
Příspěvky: 3908
Registrován: 21. 07. 2003, 13:20

Radioastronomie

#8

Příspěvek od FunTomas »

Rudy napsal: ...Tie koliecka asi niesu cinske, ked je to vyrobok made in USA....
:o

A to si kde prosimta vycital??
mail to:fun2mas(at)gmail.com
Uživatelský avatar
Pavuk_
Příspěvky: 2037
Registrován: 21. 07. 2004, 22:49

Radioastronomie

#9

Příspěvek od Pavuk_ »

To ALL: Ta "pripomienka k odpovedi" nejako blbne! Ked ju zvolim , neda zvoleny prispevok, ale prvy v na danej strane! Je to BUG! Tak to musim riesit takto:

Rudi pise:
Mas Canon.Nevies aky je ten vnutorny zavit?

Mam c-220z, totalna hracka, easy kompakt zo stredoveku digitalov. bez moznosti odnimat objektiv. Vsetky "astrofoto" na mojom webe su robene z ruky okularovou projekciou cez somet.
Uživatelský avatar
Pavuk_
Příspěvky: 2037
Registrován: 21. 07. 2004, 22:49

Radioastronomie

#10

Příspěvek od Pavuk_ »

Rudy
Příspěvky: 477
Registrován: 03. 10. 2004, 13:29

Radioastronomie

#11

Příspěvek od Rudy »

Vdaka Pavuk.S tou monazou od Meade mas pravdu, doteraz som to prekladal z anglictiny.Podakoval som Ti ale teraz neviem co mam spravit,pretoze ten Mead som si chcel kupit.Tie recenzie boli na LXD 55 ale teraz sa uz vyraba LXD 75.Myslis ze to s tu kvalitou bude podobne?Chcel som do toho investovat cca 60.000 SK. Co sa da v tejto cene kupit,ale v kazdom pripade to ma byt go-to.Este ktej RA.Dal by sa na detekciu pouzit analogovy satelitny prijmac.Najradsej by som ale experimentoval na 1420 Mhz.Daju sa na slovensku zohnat take moduly s ktorych by sa to dalo poskladat? Po prestudovani niekolkych stranok som prisiel na to preco je radioastronomia taka zaujmava a ma stale viac priaznivcov.Pozorovat sa da 24 hodin denne.
Rudy BASE ( Bojnice Amateur Space Ear ) "To invent, you need a good imagination and a pile of junk" - Thomas Alva Edison
Uživatelský avatar
Pavuk_
Příspěvky: 2037
Registrován: 21. 07. 2004, 22:49

Radioastronomie

#12

Příspěvek od Pavuk_ »

Rudy napsal: Vdaka Pavuk.S tou monazou od Meade mas pravdu, doteraz som to prekladal z anglictiny.Podakoval som Ti ale teraz neviem co mam spravit,pretoze ten Mead som si chcel kupit.Tie recenzie boli na LXD 55 ale teraz sa uz vyraba LXD 75.Myslis ze to s tu kvalitou bude podobne?Chcel som do toho investovat cca 60.000 SK. Co sa da v tejto cene kupit,ale v kazdom pripade to ma byt go-to.Este ktej RA.Dal by sa na detekciu pouzit analogovy satelitny prijmac.Najradsej by som ale experimentoval na 1420 Mhz.Daju sa na slovensku zohnat take moduly s ktorych by sa to dalo poskladat? Po prestudovani  niekolkych stranok som prisiel na to preco je radioastronomia taka zaujmava a ma stale viac priaznivcov.Pozorovat sa da 24 hodin denne.Ja som netvrdil, ze ta montaz je nekvalitna alebo zla, firma Meade garantuje svoju kvalitu avsak podla mna "cinsku vyrobu" je na nej poznat. Ja osobne nemam skusenosti z Meade , ale co som pocul, netreba si robit iluzie o nejakej nadstandardnej kvalite. Priznam sa, ze aj ja som kedysi pomyslal nad 10" f/4 LXD55 newtonom, ale nakoniec som sa rozhodol si postavit dobsona s co najvacsim priemerom (avsak s nim nebudem moct fotit-aspon nie hned). Myslim, ze najlepsie urobis, ked sa porozhliadnes po starsich diskusiach na tomnto fore (je ich tuviac nez dost), lebo na temu aka montaz,parametre, kvalita sa tu toho popisalo az az. Mne to osobne dost pomohlo, i ked si spominam, ze to som sa prehrabaval cely tyzden.

Skratka ako hovori Mel Bartels:
Ludia si impulzivne kupuju dalekohlady alebo si ich kupuju pod vplyvom reklam z "lesklych casopisov" a pritom nemaju zodpovedanu zakladnu otazku - na aky ucel si kupujem pristroj,co s nim chcem robit, akemu odvetviu amaterskej astronomie tiahnem!
(pripustam, ze su stroje ktore sa daju povazovat za "univerzalne" dalekohlady napr. typu LX200, ale vzdy je to kompromis. Pokial vies ze sa budes venovat iba niecomu, mozes mat "specializovany" dalekohlad, ktory v tej danej oblasti ho strci do vacku).
To je uplne najdolezitejsie! Zhodnotit svoje moznosti (nielen financne) a ked si si isty, ze chces fotit - buchnut sa po vacku a kupit kvalitu, ak chces hlavne pozorovat tak co najvacsi priemer (dobson), ked planety - refraktor a podobne.
Uživatelský avatar
Pavuk_
Příspěvky: 2037
Registrován: 21. 07. 2004, 22:49

Radioastronomie

#13

Příspěvek od Pavuk_ »

Rudy napsal: Este ktej RA.Dal by sa na detekciu pouzit analogovy satelitny prijmac.Najradsej by som ale experimentoval na 1420 Mhz.Daju sa na slovensku zohnat take moduly s ktorych by sa to dalo poskladat? Po prestudovani  niekolkych stranok som prisiel na to preco je radioastronomia taka zaujmava a ma stale viac priaznivcov.Pozorovat sa da 24 hodin denne.
Zmodifikovat satelitny prijmac nie je dobra cesta. LNB (konvertor) poskytuje dostatocne kvalitny vystup, ktory staci zosilnit kaskadou MIO (mikrovlnne zosilnovace take integr.obv SMD) a detektnut a ostatne je rutina. (tak som si to spravil ja vid.homepage).Urcite si pozri abs.headlinera v tejto oblasti http://www.kolumbus.fi/michael.fletcher/ra_test.htm
1420 alias 21cm je trochu o niecom inom, je to uzka sprektr. ciara tak okolo 50khz, ktora lieta okolo laboratornej hodnoty emisie neutr.H,v zavislosti od doplerovho posunu.Takze na to sa da pouzit aj scanner (prehladovy komunikacny prijmac ako napr aor-5000 a spol). S 3 metrovou parabolou to mas detektnute v pohode (+prezosiln).
A nakoniec: 24h denne sa pozorovat neda!
Pokial na 11GHz tak staci aby zacalo prsat a mozes to zabalit, uz dazdove mraky su velka clona. Da sa detektnu mrak "popred" antenu. Na nizsich pasmach je zase mala smerovost (na 1420MHz ma 3m parab. cca 5 stupnov+postranne laloky (nieco ako airiho disk v optike) cim vacia odchylka od idealu tym vacsie postranne maxima) takze ak je slnko nad obzorom mas ho tam, vleze ti vsade a nedetektnes nic slabsie. A ked ludia spia je tiez menej rusenia.
Som rad, ze ta tieto veci zaujimaju, raz davno som sa rozhodol, ze napisem taku prirucku pre amaterskych radioastronomov. Aj som zacal ale nedokoncil...vidim ze budem musiet to dopisat.
Uživatelský avatar
FunTomas
Příspěvky: 3908
Registrován: 21. 07. 2003, 13:20

Radioastronomie

#14

Příspěvek od FunTomas »

Pavuk_ napsal: ...
oficialna stranka
http://lxd55.com/Faq/

pozri 4ty odstavec
...
No ved prave. Ja som tam nasiel ... the LXD55 mounts are made in China and assembled in the USA ...Napokon o prispevok dalej to pises aj ty...
... firma Meade garantuje svoju kvalitu avsak podla mna "cinsku vyrobu" je na nej poznat ...
;)
mail to:fun2mas(at)gmail.com
Uživatelský avatar
FunTomas
Příspěvky: 3908
Registrován: 21. 07. 2003, 13:20

Radioastronomie

#15

Příspěvek od FunTomas »

Rudy napsal: ...Tie recenzie boli na LXD 55 ale teraz sa uz vyraba LXD 75.Myslis ze to s tu kvalitou bude podobne?...Urcite a mozno aj lepsie. Ono sa to neustale vyvija a zlepsuje...
mail to:fun2mas(at)gmail.com
Odpovědět