Výběr ručního radioscanneru

Teoretická radioastronomie a radiotechnika, informace pro začínající, FAQ.
Odpovědět
Uživatelský avatar
Fieldy-cz
Příspěvky: 336
Registrován: 22. 04. 2012, 10:28

Výběr ručního radioscanneru

#1

Příspěvek od Fieldy-cz »

Ahoj, vybírám první radioscanner. Zatím vede tento:
www.eshop-yachtmeni.cz/products/uniden-ubc-125-xlt/
Má s ním někdo konkrétní zkušenost? Chtěl bych jej hlavně na poslech letecké komunikace, ale uvažuji i ostatní (záchranný systém, taxi, ISS...) Na co se při výběru zaměřit, doporučili byste případně jiný? Předem díky.
Uživatelský avatar
ladis
Příspěvky: 2966
Registrován: 05. 09. 2006, 05:12
Bydliště: Dolní Bousov
Věk: 44

Výběr ručního radioscanneru

#2

Příspěvek od ladis »

Unideny jsou velice citlivé a mohu jejich koupi doporučit. Sám jsem si během létání na větroních koupil pro poslech kolegů i ostatních letadel UBC30XLT a maximální spokojenost. Anténu si uděláš doma na koleně "dipólku" a máš v dosahu cca 30km malá letadla od 600-700m QNH vysoko, 50km cca od 1000m QNH. Hodně záleží na Tvojí poloze - nadm. výška, členitosti terénu apod. Každopádně na moji Unidenku jsem běžně z Jičína slyšel kluky na větroních z Vrchlabí, Hořic (kde létám), Ml. Boleslavi ad. Běžně jsem slyšel kluky, jak točí Ještěd, v Krkonoších - vše z Jičína. Na obyč dipólku.

Jinak jsem poslouchal záchranáře, hasiče, taxi ad. Když je náledí, je živo.. Jednou jsem poslouchal záchranku, jak hrají "ruletu" o sestřičku 8-)

Důležité je, aby ručka uměla pojmenovat frekvence - moje to neumí a je to opruz, člověk si musí frekvence pak pamatovat. To je alfa omega. Zbytek kosmetika. Výdrž na 3xAA cca 2dny po 8h...
Obrázek
Ladislav Červinka
vizuální pozorování a fotometrie proměnných hvězd a zákrytů hvězd planetkami
Uživatelský avatar
Kojaro
Příspěvky: 273
Registrován: 06. 07. 2004, 22:14

Výběr ručního radioscanneru

#3

Příspěvek od Kojaro »

UBC 125XLT se na AIR pásmo hodí, pojmenovat - tagovat můžeš jak banky tak jednotlivé uložené frekvence. Doporučuji pořídit si ke scaneru i pásmovou zádrž na FM CCIR rozhlasové pásmo, které dost často způsobuje zahlcení vstupních obvodů. Pro poslech pouze AIR pásma existuje i propust na toto pásmo, ostatní je potlačeno. Mám k němu vozidlovou anténu a jsem spokojen. Měla by na něm jít odposlechnout i komunikace ISS při přeletu...
KOvář JAROslav
Uživatelský avatar
J.Polivka
Příspěvky: 32
Registrován: 22. 07. 2014, 11:24

Výběr ručního radioscanneru

#4

Příspěvek od J.Polivka »

Skenery na VKV mají většinou FM demodulátor a tak se hodí na málo "astronomických" aplikací. Zkoušel jsem poslouchat na FM a kmitočtech vzdálených TV a VKV vysílačů, zda neuslyším ozvěnu meteorů, zatím nic.
Zábava na amatérských pásmech, relace záchranek a policie, letecká komunikace, to je asi všechno.
Uživatelský avatar
Kojaro
Příspěvky: 273
Registrován: 06. 07. 2004, 22:14

Výběr ručního radioscanneru

#5

Příspěvek od Kojaro »

Dnes již všechny trochu lepší scanery umožňují měnit i druh modulace AM/FM v podstatě libovolně na jakémkoliv pásmu. Otázka je, jestli je to má smysl zvlášť pro astronomické účely.
Myslím, že větší využití by měl nějaký SDR přijímač, kde se dá sledovat (hlavně graficky) větší šířka pásma najednou, což fónicky moc nejde. Nemusí to být hned přijímač typu Perseus nebo Excalibur. Dají se pořídit i levnější SDRka pro první pokusy. Nejsou sice tak kvalitní, ale docela slušně použitelné ano. Kdyžtak Google napoví...
KOvář JAROslav
Odpovědět