Stránka 1 z 1

Začátečník v radioastronomii

Napsal: 10. 07. 2010, 19:45
od zdeněk gavenda (andromedus)
cs lidi chtel bych si postavit radioteleskop. ze jiních otázek  vím že   se dá postavit z tv aneteny.mam 1metrovou parobolickuo plně funkční.co s toho semi bude hodit a co ne.případně kde mám koupit to co na to budu potřebovat.dík

Začátečník v radioastronomii

Napsal: 23. 07. 2010, 19:18
od demonek
Ahoj.Pročetl jsem si pár Tvých příspěvků a došel jsem k závěru,že by jsi měl nejdříve koupit "Stručnou mluvnici českou"  :)

Začátečník v radioastronomii

Napsal: 22. 09. 2010, 21:35
od Mikoš
Zdar, neviem ako moc si zručný v elektronike ale určite nepostavíš rádioteleskop len tak ak si pred tým nič z VF neskúšal. Skús si najprv postaviť rádiový prijímač alebo niečo také proste bez predošlích skúseností to nepôjde.

Začátečník v radioastronomii

Napsal: 31. 10. 2010, 15:53
od jbakos

cs lidi chtel bych si postavit radioteleskop. ze jiních otázek  vím že   se dá postavit z tv aneteny.mam 1metrovou parobolickuo plně funkční.co s toho semi bude hodit a co ne.případně kde mám koupit to co na to budu potřebovat.dík

Ahoj
K tomu radioteleskopu do jeho stavby som so sa fakt ani ja nepúšťal a to ovládam elektrotechniku viac než je zdravé. Robil som roboty, zdroje, vysielačky, poplašne zariadenia, zosilňovače ale toto je naozaj nad rámec mojich skúsenosti keby som mal schému ( už mam s electrus ) tak by ho vedel úspešné zložiť a používať ale predsa to chce kopu času a viem že pri VF technika je to hodinárska robota.

jb :D

Začátečník v radioastronomii

Napsal: 01. 11. 2010, 21:45
od Jiri_Polivka
Polivka samozrejme doporucuje sve clanky o tom, jak sam ucinil maly radioteleskop: ELEKTUS 2006 a Prakticka Elektronika srpen a zari 2010.

Nejlip muze byt opatrit si fungujici LNB ze satelitniho prijimace a k nemu mf zesilovac. Sam nejradeji pouzivam tzv. "inline" zesilovace na 950-2150 MHz, maji typicky zisk 18-20 dB a napajeci vyhybku. Kupuji je za asi 4$ a ac umim takove zesilovace postavit, tak levne bych to neumel.
Nakonec je potreba mf detektor, diody napr, BAR12 , a vsechny spoje co nejmensi. Pak postaci DVM nebo voltmetr s velkym vnitrnim odporem a muzete zacit zkouset detekovat slunecni sum. Mnoho zdaru!

Začátečník v radioastronomii

Napsal: 20. 08. 2011, 08:20
od Alexein
Mě by spíš zajímalo,jak rozeznat šum od šumu? :)
Když sleduji v dokumentech radioatronomy,tak nechápu jak vědí,že poslouchají tady Mars,támhle souhvězdí a tenhle signál z galaxie....
Občas ale mají obrazovku,která dokáže poslouchanou věc "zobrazit",tam už bych to snad i chápal :)

Začátečník v radioastronomii

Napsal: 20. 08. 2011, 09:32
od BlackHole
Něco o původu signálu řekne frekvence (jestli vznikl tepelným zářením, nebo třeba vlivem urychlení elektronu v magnetickém poli), něco jeho polarizace. Ta se zjišťuje např. tak, že se do ohniska paraboly dají dva na sebe kolmé přijímací dipóly. Pokud není signál polarizovaný (např. z hvězd nebo galaktických jader), signál z obou dvou dipólů má stejnou úroveň. Existují však zdroje záření, které jsou polarizované (např. záření z pulsarů je téměř 100% polarizované) a tehdy je signál z jednoho dipólu silnější než z druhého.
Nejlepší na tom všem je, že se dá zjistit nejen původ signálu, ale i to, jakým prostředím procházel (např. pokud přijímáme dva odlišné signály ze dvou hodně podobných pulsarů, můžeme zjistit, že signál z jednoho z nich procházel např. silným magnetickým polem nebo plazmatickým oblakem).

Začátečník v radioastronomii

Napsal: 23. 08. 2011, 21:27
od Jiri_Polivka
Jak odlisit sum od sumu:

1. zakladni problem je jak odlisit sum samotneho prijimace od sumu z anteny. K tomu slouzi bud jednoduchy kompenzacni radiometr, nebo slozitejsi lec vyborny Dickeho radiometr. Popsano v clanku Polivky.

2. Sumy v radioastronomii maji ruzny puvod. Tepelny sum je tepelna emise objektu ci plynu (trebas ze Slunce), dany teplotou a emisivitou (ta zavisi napr. na kmitoctu. Pohyb elektronu a jinych castic v magnetickych polich vyvolava spektralne odlisny sum, podobne jako slunecni boure. K rozliseni potrebujeme spektroskopy.

Doporucuji studovat literaturu, starsi i novejsi. Dostupne v anglictine, rustine, nemcine i francouzstine. Kdo jazyky :Dneumi, at' se uci!

Začátečník v radioastronomii

Napsal: 06. 01. 2012, 12:13
od kaklik
Ahoj,
Začátečníkům, bych doporučil asi sledování meteorů, je to sice taková "pseudo radioastronomie" ale je to jednoduché a má to okamžité výsledky.

Zdroje informací v češtině:
http://radio.astronomie.cz/
a nebo http://wiki.meteory.sk/doku.php

Co se týká dalších složitějších pozorování, tak k těm se pokud vím v ČR amatérky a přtom na nějaké seriózní úrovni ještě nikdo nedostal..

No a otázka, jak odlišit šum od šumu je podstateně složitější.. Vemte si SDR přijímač, podívejte se na spektrum a jsem zvědavý, jak s jednou anténou určíte původ signálu.. Pokud vím, tak jedinná známá metoda, jak to udělat pořádně je použít interferometrii a pole antén..

Začátečník v radioastronomii

Napsal: 13. 07. 2012, 12:13
od Fulleren
Ja len pridam do diskuzie nieco co som nasiel v slovencine a p. Polivka bol konzultantom :):

Stredoskolska odborna cinnost 3 studentov zo Samorina:

http://www.radioastro.6f.sk/

a ich prezentacia na vlastnych strankach.

Začátečník v radioastronomii

Napsal: 10. 09. 2012, 17:15
od fiala.j.k
DD,

  hledám někoho, kdo mi předal své zkušenosti v naprostých začátcích radioastronomie v Praze.

Předem díky všem za odp.

Jakub, 24 let, Pha.
;)

Ahoj. Buď pozornější při zakládání témat, duplicita je zbytečná. Upravil jsem ti i název vlákna, aby bylo patrnější, o co se ti jedná. A při jejich zakládání nepoužívej velká písmena. Karell

Začátečník v radioastronomii

Napsal: 11. 09. 2012, 19:51
od Duk
Mohu tě podpořit zapůjčením vhodné literatury, pokud se mi za čas v pořádku vrátí :)

Luboš