Začátečník v radioastronomii

Teoretická radioastronomie a radiotechnika, informace pro začínající, FAQ.
Uživatelský avatar
zdeněk gavenda (andromedus)
Příspěvky: 83
Registrován: 08. 07. 2010, 16:41

Začátečník v radioastronomii

#1

Příspěvek od zdeněk gavenda (andromedus) »

cs lidi chtel bych si postavit radioteleskop. ze jiních otázek  vím že   se dá postavit z tv aneteny.mam 1metrovou parobolickuo plně funkční.co s toho semi bude hodit a co ne.případně kde mám koupit to co na to budu potřebovat.dík
newton 144/900
trieder 12x40
fotoaparát Panasonic - Lumix FZ45
okuláry: 25, 9, 4 mm
měsíční a sluneční filtr, stativ MARELL pro foťák a zelený laser
Uživatelský avatar
demonek
Příspěvky: 689
Registrován: 16. 03. 2009, 18:46

Začátečník v radioastronomii

#2

Příspěvek od demonek »

Ahoj.Pročetl jsem si pár Tvých příspěvků a došel jsem k závěru,že by jsi měl nejdříve koupit "Stručnou mluvnici českou"  :)
Uživatelský avatar
Mikoš
Příspěvky: 23
Registrován: 18. 04. 2010, 21:44

Začátečník v radioastronomii

#3

Příspěvek od Mikoš »

Zdar, neviem ako moc si zručný v elektronike ale určite nepostavíš rádioteleskop len tak ak si pred tým nič z VF neskúšal. Skús si najprv postaviť rádiový prijímač alebo niečo také proste bez predošlích skúseností to nepôjde.
jbakos
Příspěvky: 129
Registrován: 14. 08. 2010, 21:21

Začátečník v radioastronomii

#4

Příspěvek od jbakos »

cs lidi chtel bych si postavit radioteleskop. ze jiních otázek  vím že   se dá postavit z tv aneteny.mam 1metrovou parobolickuo plně funkční.co s toho semi bude hodit a co ne.případně kde mám koupit to co na to budu potřebovat.dík
Ahoj
K tomu radioteleskopu do jeho stavby som so sa fakt ani ja nepúšťal a to ovládam elektrotechniku viac než je zdravé. Robil som roboty, zdroje, vysielačky, poplašne zariadenia, zosilňovače ale toto je naozaj nad rámec mojich skúsenosti keby som mal schému ( už mam s electrus ) tak by ho vedel úspešné zložiť a používať ale predsa to chce kopu času a viem že pri VF technika je to hodinárska robota.

jb :D
Celestron AstroMaster 130/650 Dobson + OTG ( ako hľadáčik )
Celestron FirstScope 75
Uživatelský avatar
Jiri_Polivka
Příspěvky: 45
Registrován: 19. 12. 2006, 02:16

Začátečník v radioastronomii

#5

Příspěvek od Jiri_Polivka »

Polivka samozrejme doporucuje sve clanky o tom, jak sam ucinil maly radioteleskop: ELEKTUS 2006 a Prakticka Elektronika srpen a zari 2010.

Nejlip muze byt opatrit si fungujici LNB ze satelitniho prijimace a k nemu mf zesilovac. Sam nejradeji pouzivam tzv. "inline" zesilovace na 950-2150 MHz, maji typicky zisk 18-20 dB a napajeci vyhybku. Kupuji je za asi 4$ a ac umim takove zesilovace postavit, tak levne bych to neumel.
Nakonec je potreba mf detektor, diody napr, BAR12 , a vsechny spoje co nejmensi. Pak postaci DVM nebo voltmetr s velkym vnitrnim odporem a muzete zacit zkouset detekovat slunecni sum. Mnoho zdaru!
Uživatelský avatar
Alexein
Příspěvky: 103
Registrován: 28. 12. 2009, 13:41

Začátečník v radioastronomii

#6

Příspěvek od Alexein »

Mě by spíš zajímalo,jak rozeznat šum od šumu? :)
Když sleduji v dokumentech radioatronomy,tak nechápu jak vědí,že poslouchají tady Mars,támhle souhvězdí a tenhle signál z galaxie....
Občas ale mají obrazovku,která dokáže poslouchanou věc "zobrazit",tam už bych to snad i chápal :)
Dětský dalekohled na pískové hřiště.Starou dřevěnou židli,bez možnosti jakéhokoli nastavení.
Uživatelský avatar
BlackHole
Příspěvky: 184
Registrován: 13. 11. 2006, 23:40

Začátečník v radioastronomii

#7

Příspěvek od BlackHole »

Něco o původu signálu řekne frekvence (jestli vznikl tepelným zářením, nebo třeba vlivem urychlení elektronu v magnetickém poli), něco jeho polarizace. Ta se zjišťuje např. tak, že se do ohniska paraboly dají dva na sebe kolmé přijímací dipóly. Pokud není signál polarizovaný (např. z hvězd nebo galaktických jader), signál z obou dvou dipólů má stejnou úroveň. Existují však zdroje záření, které jsou polarizované (např. záření z pulsarů je téměř 100% polarizované) a tehdy je signál z jednoho dipólu silnější než z druhého.
Nejlepší na tom všem je, že se dá zjistit nejen původ signálu, ale i to, jakým prostředím procházel (např. pokud přijímáme dva odlišné signály ze dvou hodně podobných pulsarů, můžeme zjistit, že signál z jednoho z nich procházel např. silným magnetickým polem nebo plazmatickým oblakem).
Uživatelský avatar
Jiri_Polivka
Příspěvky: 45
Registrován: 19. 12. 2006, 02:16

Začátečník v radioastronomii

#8

Příspěvek od Jiri_Polivka »

Jak odlisit sum od sumu:

1. zakladni problem je jak odlisit sum samotneho prijimace od sumu z anteny. K tomu slouzi bud jednoduchy kompenzacni radiometr, nebo slozitejsi lec vyborny Dickeho radiometr. Popsano v clanku Polivky.

2. Sumy v radioastronomii maji ruzny puvod. Tepelny sum je tepelna emise objektu ci plynu (trebas ze Slunce), dany teplotou a emisivitou (ta zavisi napr. na kmitoctu. Pohyb elektronu a jinych castic v magnetickych polich vyvolava spektralne odlisny sum, podobne jako slunecni boure. K rozliseni potrebujeme spektroskopy.

Doporucuji studovat literaturu, starsi i novejsi. Dostupne v anglictine, rustine, nemcine i francouzstine. Kdo jazyky :Dneumi, at' se uci!
Uživatelský avatar
kaklik
Příspěvky: 82
Registrován: 06. 04. 2007, 21:33

Začátečník v radioastronomii

#9

Příspěvek od kaklik »

Ahoj,
Začátečníkům, bych doporučil asi sledování meteorů, je to sice taková "pseudo radioastronomie" ale je to jednoduché a má to okamžité výsledky.

Zdroje informací v češtině:
http://radio.astronomie.cz/
a nebo http://wiki.meteory.sk/doku.php

Co se týká dalších složitějších pozorování, tak k těm se pokud vím v ČR amatérky a přtom na nějaké seriózní úrovni ještě nikdo nedostal..

No a otázka, jak odlišit šum od šumu je podstateně složitější.. Vemte si SDR přijímač, podívejte se na spektrum a jsem zvědavý, jak s jednou anténou určíte původ signálu.. Pokud vím, tak jedinná známá metoda, jak to udělat pořádně je použít interferometrii a pole antén..
Uživatelský avatar
Fulleren
Příspěvky: 60
Registrován: 08. 10. 2009, 12:08

Začátečník v radioastronomii

#10

Příspěvek od Fulleren »

Ja len pridam do diskuzie nieco co som nasiel v slovencine a p. Polivka bol konzultantom :):

Stredoskolska odborna cinnost 3 studentov zo Samorina:

http://www.radioastro.6f.sk/

a ich prezentacia na vlastnych strankach.
Lidlskop, Lidlbino, CG5 ADV GOTO, phillips SPC900NC
Uživatelský avatar
fiala.j.k
Příspěvky: 3
Registrován: 10. 09. 2012, 17:04

Začátečník v radioastronomii

#11

Příspěvek od fiala.j.k »

DD,

  hledám někoho, kdo mi předal své zkušenosti v naprostých začátcích radioastronomie v Praze.

Předem díky všem za odp.

Jakub, 24 let, Pha.
;)

Ahoj. Buď pozornější při zakládání témat, duplicita je zbytečná. Upravil jsem ti i název vlákna, aby bylo patrnější, o co se ti jedná. A při jejich zakládání nepoužívej velká písmena. Karell
Uživatelský avatar
Duk
Příspěvky: 2539
Registrován: 23. 01. 2005, 11:09

Začátečník v radioastronomii

#12

Příspěvek od Duk »

Mohu tě podpořit zapůjčením vhodné literatury, pokud se mi za čas v pořádku vrátí :)

Luboš
Mauz
Příspěvky: 4
Registrován: 15. 06. 2022, 21:00

Novinky v radioastronomii

#13

Příspěvek od Mauz »

Zdravím všechny,
jedná se o můj první příspěvek zde na astro fóru, tak snad tím neporuším nějaké interní pravidla, ale vzhledem k tomu, že se díky naší poloze uprostřed Evropy není každý den ideální na vizuální pozorování hvězd, tak se po očku začínám zajímat i o amatérskou radioastronomii.
Zdejší část fóra je lehce spící, tak proto zkusím oprášit feed.

Vzhledem k tomu, že se technologie v posledních letech celkem rychle vyvíjejí, jaké jsou možnosti amatérské radioastronomie v roce 2022? Změnilo se něco zásadního, co by mohlo zjednodušit začátky nováčkům? Co byste doporučili za literaturu ke studiu? Popř. i nějaké zajímavé YT videa?
Cokoliv nového co by mohlo zaujmout se počítá.
NisutBitej
Příspěvky: 23
Registrován: 29. 04. 2019, 07:12
Věk: 21

Re: Začátečník v radioastronomii

#14

Příspěvek od NisutBitej »

Zdar, o radioastronomii jsem se začal zajímat zhruba před rokem, chtěl jsem z toho oboru něco připravit na astronomický kurz naší školy. Jelikož jsem ale maturoval, moc jsem tomu nakonec nedal, až teď se k tomu vracím. Takže takhle; mám materiály různé kvality (včetně legendárního článku pana Polívky), co můžu nasdílet, a pár základních směrů, kterýma se snažím směřovat. Dobrý začátek je tzv. IBT (z aj.itty bitty telescope) - navrhuji to počeštit na polívkoskop nebo něco na ten způsob - je to prostě jen parabola s ukazatelem signálu připojená ke zdroji. Je to asi nejjednodušší, ale zároveň s tím člověk moc vědy neudělá.
Druhá varianta jak se do toho pustit je přes SDR (opět z aj. software defined radio), což vpodsatě znamená, že tu anténu připojíš k počítači a pak to dělá divy. Nebo tak si to představuju, víc o tom budu vědět zhruba za týden. Pokud to dobře chápu, patří sem i SID.
Závěr: jsem rád, že jsi sem napsal; můžu naposílat zdroje a okomentovat jejich relevanci; cokoliv z toho, co jsem napsal, může být špatně, neboť jsem pořád naprostý začátečník. Otázka směřovala na technologii; převrat je právě SDR. Přikládám dva články, podle kterých se řídím nejvíc:
IBT: https://nightsky.jpl.nasa.gov/docs/ibtmanual2.pdf
SDR: http://www.ccera.ca/papers/a-21cm-radio ... conscious/
Kdyby něco, napiš. Hodně štěstí!
Mauz
Příspěvky: 4
Registrován: 15. 06. 2022, 21:00

Re: Začátečník v radioastronomii

#15

Příspěvek od Mauz »

No jasně, naposílej všechno co máš :).
A díky za reakci. Třeba se zdejší sekce maličko rozhýbe.

Co se týče SDR, tak lehce koketuju s radioamatérstvím, takže doma už mám malý Airspy a jednu anténu, na kterou se snažím chytat signál. Ale radioastronomie to už je přece jen vyšší dívčí. Tam člověk musí správně vyhodnocovat informace, které přijímá, a chybí mi nějaký odrazový můstek, od kterého bych se odrazil.
Odpovědět