Vojenské újezdy

Vaše tipy na místa s dobrým výhledem a především tmavou oblohou.
Uživatelský avatar
sofram
Příspěvky: 389
Registrován: 26. 02. 2005, 14:30
Bydliště: Praha - Cerny Most
Věk: 64

Vojenské újezdy

#1

Příspěvek od sofram »

Dobrý den. Tak mě to hledání dobrých lokalit začalo zajímat. Podívejte se ti zkušení na tyto lokality zda jsou nadějné na Google Earth. Zde jsou souřadnice a. 49 11 41.56 a 13 50 16.49 826 m. n. m b. 49 42 16. 49 a 13 52 41.45 826 m.n.m c. 49 34 45.25 a 13 46 36.84 795 m.n.m. Namítnete že jsou uprostřed vojenského prostoru. Pokusil bych se ale sehnat povolení na měření. Jsem poradce předsedy sněmovního výboru pro obranu ČR a externi poradce ministra obrany ČR tak mám nějaké možnosti. Pokud by některá lokalita byla vynikající pokusil bych se sehnat povolení na pozorování (permanentni) pro členy astrofora. Pokud by měl někdo zájem tyto lokality proměžit tak podniknu patřičné kroky a vezmu do auta tři lidi a zadarmo tam s nimi zajedu a pak uvidíme. Myslím že za pokus to stojí. Co vy na to? Milan Drbohlav
Cassegrain GSO 203/2436 mm, Montaz Celestron NexStar Evolution, 2" zrcátko Omegon Dielectric, Okulár ES 20 mm, APM 15 a 10 mm, Celestron x-cel 12 mm, GSO Barlow Achr. 2x, Baader Barlow Achr. 2.5x, TS ED Barlow 3x, Bresser 70/700 mm a Vixen NPL 20 mm.
ladin
Příspěvky: 954
Registrován: 21. 02. 2008, 15:11
Bydliště: 50.6681028N, 15.0827178E

Vojenské újezdy

#2

Příspěvek od ladin »

sofram: Na foru +8mag jsou umisteny kolekce panoramatickych pohledu z ruznych vysek nad stanovistem, pricemz jako podkladova mapa je pouzita mapa "umelych svetelnych zdroju".
Mozna by stalo za to vygenerovat obdobne panoramaticke pohledy pro tebou urcene lokality.

tharos: Ty mapy bysme mohli prenest i sem na forum.
Půlmetr (10'') Dobson, 16'' Dobson ...
Uživatelský avatar
Tharos
Příspěvky: 684
Registrován: 29. 02. 2008, 15:58

Vojenské újezdy

#3

Příspěvek od Tharos »

Dobrý den,

vítejte mezi vyznavači posledních koutů přírodní oblohy v ČR :). Zběžně jsem si ty Vámi uvedené lokality prohlédl a rozhodně nadějné jsou. Jen u té první - není v souřadnicích překlep? Tyto mi vedou na louku těsně vedle obce Radkovice a nesedí mi nadmořská výška (ta louka je <500 m.n.m.).

Co se těch míst v brdském vojenském prostoru týče, zejména tu jižní část považuji za velmi nadějnou (zejména směrem k nejcenějšímu jihu od ní je poměrně pusto) a je-li možnost tuto lokalitu třeba ve Vašem doprovodu někdy za kvalitní noci navštívit, provést měření a vizuální zhodnocení by bylo k nezaplacení. Z mého pohledu to za pokus určitě stojí a budu-li moci, rád se zůčastním (i se svým SQM).

Co se povolení na permanentní pozorování týče - to je snad to úplně nejlepší, co astronomy amatéry může potkat a přičinění se o jeho vydání je neskutečně záslužný čin. Podle mého osobního názoru totiž vytipování několika kvalitních lokalit v ČR a zřízení na nich zázemí typu "je tu kvalitní obloha, je zde povoleno parkovat a být tu i po 21 hodině" je to nejrozumnější, co jakožto amatéři můžeme dělat a co může okamžitě nést ovoce. Amatéři skutečně nepotřebují žádné složité zázemí, stačí jim jistota, že je uprostřed noci nikdo nevyžene a mít možnost zaparkovat auto.

Jinak z dalších vojenských prostorů, nejlépe ze všech v ČR vychází Boletický prostor. Nevíte, jak se má situace tam a zda by bylo možné navštívit a třeba alespoň proměřit nějaké místo i tam?
Uživatelský avatar
sofram
Příspěvky: 389
Registrován: 26. 02. 2005, 14:30
Bydliště: Praha - Cerny Most
Věk: 64

Vojenské újezdy

#4

Příspěvek od sofram »

Ano jde o překlep - 49 41 41.56 a 13 50 16.49. Co se týče Boletic je to v té samé poloze. Vytipujme dvě tři místa a já se spojím s panem brigadnim generelém Ing. Alešem Opatou a pokusím se vše zařídit. Docela mě to chytlo. Já mám jak jsem psal docela dobrou oblohu na chatě v tematu Co nejvíc na HEQ-5 nebo tak nějak ale rád bych se podíval nebo jezdil dívat na ještě lepší. Není nic lepšího a musí to být zážitek i bez dalekohledu. Vždyť snad stále platí že nejlepší dalekohled je tmavá obloha. Milan Drbohlav
Cassegrain GSO 203/2436 mm, Montaz Celestron NexStar Evolution, 2" zrcátko Omegon Dielectric, Okulár ES 20 mm, APM 15 a 10 mm, Celestron x-cel 12 mm, GSO Barlow Achr. 2x, Baader Barlow Achr. 2.5x, TS ED Barlow 3x, Bresser 70/700 mm a Vixen NPL 20 mm.
Uživatelský avatar
sofram
Příspěvky: 389
Registrován: 26. 02. 2005, 14:30
Bydliště: Praha - Cerny Most
Věk: 64

Vojenské újezdy

#5

Příspěvek od sofram »

Ahoj přátelé neznečištěné oblohy. Před hodinou jsem mluvil s příšlušnými lidmi. Je nutné mi říc zda chceme v Brdech proměřit tři mnou navržené lokality nebo jenom jednu nebo druhou. Jde o povolení ke vstupu. Potom bych potřeboval jenom počet lidí kteří tam pojedou semnou. Předpokládám že to bude Tharos, musí být, ladis a pak se hlašte. Nějaké oficiality splnit holt musíme. I já. Začněmež Brdy. Po proměření poďme na Boletice. Milan Drbohlav
Cassegrain GSO 203/2436 mm, Montaz Celestron NexStar Evolution, 2" zrcátko Omegon Dielectric, Okulár ES 20 mm, APM 15 a 10 mm, Celestron x-cel 12 mm, GSO Barlow Achr. 2x, Baader Barlow Achr. 2.5x, TS ED Barlow 3x, Bresser 70/700 mm a Vixen NPL 20 mm.
Uživatelský avatar
Tharos
Příspěvky: 684
Registrován: 29. 02. 2008, 15:58

Vojenské újezdy

#6

Příspěvek od Tharos »

Perfektní práce. Díky!

Co se lokalit týče, já myslím, že by stačilo v každém regionu (Brdy a Boletice) proměřit vždy jedno pečlivě vybrané místo. Jelikož se jedná o regiony takřka s úplnou absencí zdrojů světla v nejbližším okolí, pár metrů až kilometrů nebude hrát zásadní vliv. Dobré by bylo pečlivě vytipovat místa s dobrým rozhledem a pokud možno i dobrou ortografií (aby to například nebyl dolík, který by byl magnetem na mlhy) a například i možností vhodného parkování.

Jsem teď trochu pracovně vytížen, ale jakmile budu mít chvilku, určitě oba prostory a všechna navržená místa prozkoumám alespoň v Google Earth a ještě k nim určitě dám dohromady nějaké postřehy.

Jinak osobně se přimlouvám za zaměření se na Brdy a Boletice. Brdy jsou totiž dobře dostupné a Boletice by zase mohly být, co se kvality oblohy týče, opravdu vynikající.

Moc rád se obou měření zůčastním. Jakou podobu by mělo ono povolení pro měření? Mám tím na mysli, zda by to bylo povolení na určité období, či zda by náhodou nebylo jen například na konkrétní den. Ve druhém případě bychom totiž byli velmi závislí na počasí...
Uživatelský avatar
sofram
Příspěvky: 389
Registrován: 26. 02. 2005, 14:30
Bydliště: Praha - Cerny Most
Věk: 64

Vojenské újezdy

#7

Příspěvek od sofram »

Podrobnosti budu vědět příští týden. Pan brigádní generál mi řekne možnosti povolení a zda na  námi vybrané lokality je přístup možný a podle toho se zařidíme. Je možné že na některou nás nebude moci  z nějakého  důvodu pustit. Ještě k Brdům lokalita c není ve vojenském prostoru. Nějak mi to ulítlo. Boletice navrhuji tyto lokality a) 48 52 57.67 a 14 05 22.98 1188 m.n.m. b) 48 52 30.11 a 14 07 00.02 1061 m.n.m. c) 48 50 50.02 a 14 01 11.75 1233 m.n.m - kopec se menuje Lysá a moc se mi líbí. Na jih nic není až do Rakou. Je to vlastně dvojkopec. Na druhé straně je vysoký 1216 m. Potřebuji aby jste vybraly(moje mužou být špatné nebo je doplníte) vždy tři lokality jak v Brdech tak Boleticích označily je od neljepší tj. 1 až po 3. O těch bych následně jednal. Milan Drbohlav
Cassegrain GSO 203/2436 mm, Montaz Celestron NexStar Evolution, 2" zrcátko Omegon Dielectric, Okulár ES 20 mm, APM 15 a 10 mm, Celestron x-cel 12 mm, GSO Barlow Achr. 2x, Baader Barlow Achr. 2.5x, TS ED Barlow 3x, Bresser 70/700 mm a Vixen NPL 20 mm.
Uživatelský avatar
Martin Vyskočil
Příspěvky: 1940
Registrován: 27. 11. 2005, 21:13
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 43

Vojenské újezdy

#8

Příspěvek od Martin Vyskočil »

Myslim, ze asi bude problem s povolenim obecne pro lidi z AF. To je to same, jako kdyby to rovnou otevreli verejnosti. Navic pro nas, pokud to vyjde, to bude velmi zavazne, abychom udrzeli vzajemnou duveru a neporusovali dohody.
V tomto pripade me napada analogie s vyuzivanim vzdusneho prostoru: Ten je nad nasi republikou z velke casti tvoren rizenymi oblastmi, kam piloti kluzaku a malych letadel nemohou, nebo mohou s povolenim dispecera. Pokud nam umozni letat v casti jindy nedostupneho prostoru, je potreba neprekracovat povolene meze. Oni budou vedet, ze jsme spolehlivi a priste nam to povoli znovu nebo nam otevrou vetsi cast. Kdyz se ale najde blbec, ktery si to strihne navzdory domluve a pres vyslovny zakaz dispecera pres zakazanou oblast, znici tim dlouhodobou snahu vyjednavacu a tezko nabytou duveru. Snad jsem to vyjadril srozumitelne...
TS 15x70, "Ostříží oko" 60/1040 (refraktor vlastní konstrukce)
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24261
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Vojenské újezdy

#9

Příspěvek od MilAN »

Přál bych komukliv tuto možnost, ale vzhledem k tomu, že vím, že jakékoliv akce v těchto a podobných prostorách povoluje jednorázově komise přímo na MO, jsem velmi skeptický.Tady nebude rozhodovat žádná vstřícnost místního velitele, ten o tom nemůže ze své pravomoci rozhodnout.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
Homer
Příspěvky: 2844
Registrován: 23. 11. 2006, 23:09
Věk: 69

Vojenské újezdy

#10

Příspěvek od Homer »

To jsem na to zvědav...A pozor na případné střelby. Onehdy v roce 1975 můj nabíječ nevyndal 4 sáčky náplně z hilzny jak měl a ostrý granát z houfnice 122 mm s necelými 3 kg TNT letěl o 5 km dál než měl - mimo dopadovou plochu :-). Houfnice se stala střelby neschopnou a šla do opraven. Mne zachránilo jen to, že mi do obsluhy dali troubu z přijímače, který nerozuměl česky....Těch historek mám víc.
Takže pozor ve vojenských prostorech. Někdy jeden velitel neví, co tam dělá druhý...
Uživatelský avatar
Tharos
Příspěvky: 684
Registrován: 29. 02. 2008, 15:58

Vojenské újezdy

#11

Příspěvek od Tharos »

Co se Brd týče, ten vršek 49° 41' 41.56"N a 13° 50' 16.49"E mi připadá velmi dobrý. Co se Boletic týče, namátkou mě zaujalo místo 48° 50' 31.347"N, 14° 0' 47.178"E.

Jinak pravdou je, že bezpečnost je zásadní kritérium. Osobně nemám nejmenší představu, jaký je v dnešních dnech ve zmíněných areálech režim, a tak ani nevím, jaké jsou možnosti a jakou by takové povolení mělo podobu. Ale rád se nechám překvapit :).

EDIT: Nějakým nedopatřením jsem úplně přehlédl informace v příspěvku #47... To místo 48° 50' 50.02"N, 14° 01' 11.75"E vypadá výborně, je to prakticky hned vedle toho, co jsem našel já (to mé je na cestě). Jen co budu mít chvilku, pokusím se tedy vytipovat ještě další dvě místa.

Jinak co se Boletic týče, tam by mě velmi zajímalo, jaký je vliv Lipna na jihu. Jde totiž o to, že díky rozmachu turismu a vzniku několika dost nasvětlených "promenád" v poslední době ta Lipenská oblast nad jihem už možná patrná bude. Určitě ale ne nijak zásadně.
Uživatelský avatar
Honza Ebr (honza42)
Příspěvky: 3531
Registrován: 20. 10. 2004, 14:48

Vojenské újezdy

#12

Příspěvek od Honza Ebr (honza42) »

Asi bych to tady neměl říkat ale konkrétně v Brdech jsem byl, hlavně před více lety, mockrát (ilegálně) a nikdy jsem na žádnou vojenskou aktivitu nenarazil, takže pokud tam něco probíhalo, bylo to velmi časově omezené. Dnes to samzořejmě může být jinak.

V Boleticích jsem se byl (opět "po svém") podívat docela nedávno. Zatímco lesní oblasti byly bez živáčka a dalo se tam krásně vandrovat, v lučinatých údolích bylo docela živo. Konekonců i z Kleti jsme několikrát Sometem pozorovali rozsáhlé manévry.

Tím samozřejmě nenabádám nikoho ke vstupu do vojenských prostorů, ono by to dost dobře ani s dalekohledy nešlo, protože auto nasilnici je zcela něco jiného než vandráci v lese! Rozhodně ale - minimálně v případ Brd - nejde o oblasti, kde by 12 hodin denně lítaly granáty. V okamžiku, kdy by to bylo povolené AČR, nebál bych se víc, než kdekoliv jinde :)
Taurus 500/2100, Paracorr, 24 a 14 mm ES 82 st., Nagler 9, Radian 6, Kasai 4, UHC, OIII a Hbeta. 200D a 250D, Canon 10-18/4.5-5.6, 24/2.8, 50/1.8, 85/1.8, 70-200/4L, 400/5.6L, SW MAK 127 a 90, TAL MT-3S
Uživatelský avatar
ladis
Příspěvky: 2966
Registrován: 05. 09. 2006, 05:12
Bydliště: Dolní Bousov
Věk: 44

Vojenské újezdy

#13

Příspěvek od ladis »

Co otazka nevybuchlych strel, granatu apod.?
Obrázek
Ladislav Červinka
vizuální pozorování a fotometrie proměnných hvězd a zákrytů hvězd planetkami
Uživatelský avatar
sofram
Příspěvky: 389
Registrován: 26. 02. 2005, 14:30
Bydliště: Praha - Cerny Most
Věk: 64

Vojenské újezdy

#14

Příspěvek od sofram »

Ano, o všech vašich námítkách vím. Jen mohu s plnou odpovědnosto říc že armáda je jinde než dříve. Je to úplně jiný přístup. Bezpečnost bude vždy na prvním místě. V Brdech aktivita není skutečně tak velká. Dopadové plochy jsou všude označené a jinak jsou již Brdy přístupné cykloturistům. Samozřejmě v omezeném režimu tj. můžou jen v povolených trasách. Nevybuchlé munice se bát nemusíme. Tam kam dopadala my nebudeme. Na kopec o výšce 1233 m.n. v Boleticích a 867 m.n.m. v Brdech jistě nestříleli a že by se tam trefili omylem? Zas tak špatné vojáky nemáme. Jistě Boletice budou těžší oříšek pro větší aktivitu. Nic jsem nesliboval na tuty ale z titulu toho co dělám a mám rád astronomii se o to pokusím. Opravdu se jako poradce předsedy sněmovního výboru pro obranu ČR a externí poradce ministra obrany znám s těmi správnými lidmi z generálního štábu (s některými si i tykám) a samozřejmě s úředníky na MO. Navíc nechceme jak už jsem to s některými pány konzultoval nic špatného. Naopak se ukáže že díky armádě a vojenským prostorům se budou v budoucnu moci dětí už jenom tady podívat jak vypadá opravdová obloha v noci. Ale je možné že se vyskytnou překážky přes které jak se říká vlak nejede a bude finito. Ale alespoň se o to pokusme. Co vy na to?
To Tharos : na ten kopec se podívám a pak ti pošlu ke schválení z každého mista dvě lokality s nimiž příští týden půjdu do boje. Nechcete jít někdo semnou. Třeba zrovna ty? Milan Drbohlav
Cassegrain GSO 203/2436 mm, Montaz Celestron NexStar Evolution, 2" zrcátko Omegon Dielectric, Okulár ES 20 mm, APM 15 a 10 mm, Celestron x-cel 12 mm, GSO Barlow Achr. 2x, Baader Barlow Achr. 2.5x, TS ED Barlow 3x, Bresser 70/700 mm a Vixen NPL 20 mm.
Uživatelský avatar
Homer
Příspěvky: 2844
Registrován: 23. 11. 2006, 23:09
Věk: 69

Vojenské újezdy

#15

Příspěvek od Homer »

sofram: Souhlasím a obezřetnost kvituji...Souhlasím i s tím, že jsme byli ( kupodivu ) i docela dobře vycvičeni. Za 24 měsíců vojny jsem absolvoval 18 cvičení v terénu s řadou ostrých střeleb. Problém je ten, že i dnes dokáže nejmodernější armáda sestřelit své vlastní letadlo či si splést cíl...V naší době holt taky občas letěly granáty či rakety tam, kam neměly - kopec nekopec. Jednou při střelbách hořel les.
Ono šlápnutím asi iniciovat nevybuchlý granát nelze,ale koukal bych, kudy chodím a určitě bych na nic nesahal. Zapalovač se aktivuje působením zpětného rázu při výstřelu a k výbuchu nemusí scházet mnoho... Řada granátů, které lze naleznout celé, může být i cvičných, plněných asfaltem, kterými jsme stříleli taky, hlavně přímé střelby jako nácvik střelby na obrněnou techniku.
Takže mnoho zdaru...
Odpovědět