Ústí nad Labem a okolí

Vaše tipy na místa s dobrým výhledem a především tmavou oblohou.
Uživatelský avatar
Corwin
Příspěvky: 42
Registrován: 10. 11. 2008, 15:54

Re: Ústí nad labem

#1

Příspěvek od Corwin »

Ahoj, já jsem z Děčína, což je kousek. Ale jsem úplný začátečník a kvůli pracovnímu vytížení můžu pozorovat jenom o víkendech. Kdyžtak pošli PM a domluvíme se.
j-i-r-a
Příspěvky: 14
Registrován: 26. 03. 2009, 21:24

Ústí nad Labem a okolí

#2

Příspěvek od j-i-r-a »

Omlouvam se pokud tu jiz toto tema je. Nic jsem nenasel.

Dobre podminky pro sledovani jsou u obce Naklerov na louce, ktera je po prave strane kdyz se jede smerem na Krasny Les.
Uz jsem tam videl nejakeho astrofotografa s bojlerem a montazi :)

Mozna bude dobre sledovani i primo u vysilace, ale tam se bojim, ze bude vadit osvetleni z Usti a Teplic.

Za nedlouho chystam sledovacku smerem na Malecov, tak napisu.
Uživatelský avatar
godzilka
Příspěvky: 261
Registrován: 03. 03. 2010, 09:47

Ústí nad Labem a okolí

#3

Příspěvek od godzilka »

U toho Nekléřova asi hrozí velké osvícení z dálnice, až jí dostaví. Nebo je to odstíněné kopci?
Dobson 300/1750 - Drbohlav
Sw ED80 + CG-5 Adv. + Sw 70/500 + Autoguider by Mmys
Achromat 150/1200
Uživatelský avatar
Martin Mrózek
Příspěvky: 6
Registrován: 24. 04. 2016, 22:10

Ústí nad Labem a okolí

#4

Příspěvek od Martin Mrózek »

Ahojky, rád bych se zeptal kam v Ústí jezdíte na hvězdy.
Náš astroklub má dvě místečka
Pod Javorským vrchem (575m n.m.) krásná plocha a světla okolních měst likvidují nedaleké vršky
https://mapy.cz/turisticka?vlastni-body ... 59.977%22E
a kousek od Mnichova
https://mapy.cz/zakladni?vlastni-body&x ... 49.600%22E

Víte i o nějakých jiných s dobrými pozorovacími podmínkami?
Podmínkou je vhodné parkování pro dvě auta se zásobami :)
Bresser Pluto 114/500, EQ-SKY
SkyWatcher NWT 254/1200, Dobson
triedr Sakura 10x90
Uživatelský avatar
Vabra
Příspěvky: 3885
Registrován: 10. 02. 2006, 17:20

Ústí nad Labem a okolí

#5

Příspěvek od Vabra »

Ahoj,

nejsem expert na Ústí, ale překvapuje mne že obě Vaše lokality jsou poměrně blízko Ústí a dalších měst (Teplice, Děčín).
Osobně bych z Ústí zkusil vyjet směrem na V (nechat velká města na severu/západě) pravděpodobně na Víťovu rozhlednu nad Náčkovicemi...
Pokud na sever tak bych hledal až něco na u hranic s Německem (Petrovice a okolí).
Pavel Vabrousek
Uživatelský avatar
Martin Mrózek
Příspěvky: 6
Registrován: 24. 04. 2016, 22:10

Ústí nad Labem a okolí

#6

Příspěvek od Martin Mrózek »

ony obě ty místečka jsou relativně vhodně umístěná a velká města v okolí a jejich světelné znečištění kryjí okolní kopečky, jak Ústí tak Děčín leží v údolí nějakých 200-300 metrů pod námi. S Těmi Petrovicemi je trochu problém s hranicí CHKO Labské pískovce a Přírodního parku Východní Krušné hory. Všude samej les a skála a pohyb mimo vyznačené cesty po setmění je takřka nemožný.
Bresser Pluto 114/500, EQ-SKY
SkyWatcher NWT 254/1200, Dobson
triedr Sakura 10x90
Uživatelský avatar
wizard_Kysi
Příspěvky: 224
Registrován: 10. 09. 2015, 00:38

Ústí nad Labem a okolí

#7

Příspěvek od wizard_Kysi »

Ahoj,
věnoval jsem dost času najít nějaké ucházející pozorovací místo poblíž Ústí.
Jednou z vytipovaných lokalit bylo i to pod Javorským vrchem, ale to jsem zavrhnul - jednak ten kopec zastíní dost výhledu severním směrem, ale hlavně je východní obzor přesvětlený Děčínem.
To druhé tvoje místo se mi moc nezdá - je to těsně u vesnice..
Dobré místo je nad Nakléřovem směrem na Krásný les, ale je nutno počítat s často silnějším větrem z německých plání (SZ proudění) ale i tak Ústí a Teplice svítí skutečně hodně..

https://mapy.cz/zakladni?vlastni-body&x ... '7.211%22E

Nakonec jsem skončil s místem na osadou Babiny I. Je to cca. 20 minut autem z Ústí a lepší místo s kruhovým výhledem v blízkém okolí prostě není.. výhoda také je, že je to hned u silnice, kde za celou noc projede sotva pár aut.. Aut se tam dá zaparkovat klidně pět najednou.

https://mapy.cz/zakladni?vlastni-body&x ... 20.135%22E

Pokud člověk touží tady u nás po skutečně tmavé obloze, pak se musí jet až na Kokořínsko, což je ale už cca. hodina autem z Ústí..

https://mapy.cz/zakladni?vlastni-body&x ... 20.135%22E
NWT 150/750 EQ3, sovětské bino Tento 10x50
Uživatelský avatar
n200ivan1000
Příspěvky: 3
Registrován: 22. 07. 2015, 22:34

Ústí nad Labem a okolí

#8

Příspěvek od n200ivan1000 »

Ahoj, jsem začátečník - teleskop N200/1000 rád bys se seznámil s někým z Mostu a okolí na amatérskou astronomii. Děkuji za zprávy.
Uživatelský avatar
Blainik
Příspěvky: 21
Registrován: 12. 05. 2016, 03:36

Ústí nad Labem a okolí

#9

Příspěvek od Blainik »

Mno já jsem z Teplic, společné pozorování uvítám. Dalekohled na cestování mám. :)
nemo2k
Příspěvky: 43
Registrován: 10. 09. 2016, 12:37

Re: Ústí nad Labem a okolí

#10

Příspěvek od nemo2k »

Zdravím, jsem nadšený "hobík". Auto a vybavení mám. Pokud bude zájem jsretr(at)gmal"dot"com . Jezdím pozorovat do Krušných hor na pláně mezi Dlouhou Loukou a Moldavou.
Uživatelský avatar
Suchac
Příspěvky: 41
Registrován: 27. 06. 2016, 12:00

Re: Ústí nad Labem a okolí

#11

Příspěvek od Suchac »

Ústečákům bych možná doporučil přejet Labe a vyrazit směrem na Malečov a dál. Mám chatu v Třebušíně a obloha je zde celkem slušná. Jižní obzor je sice osvícen Prahou a okolím, ale jinak je to (podle Bortleho) něco mezi 5 a 4.
Celestron Astromaster N130/650 EQ, red dot sight, "diy" ocelový sloupek
Uživatelský avatar
wizard_Kysi
Příspěvky: 224
Registrován: 10. 09. 2015, 00:38

Re: Ústí nad Labem a okolí

#12

Příspěvek od wizard_Kysi »

Suchac píše:Ústečákům bych možná doporučil přejet Labe a vyrazit směrem na Malečov a dál. Mám chatu v Třebušíně a obloha je zde celkem slušná. Jižní obzor je sice osvícen Prahou a okolím, ale jinak je to (podle Bortleho) něco mezi 5 a 4.
To Suchac: Jezdím na toto místo

https://mapy.cz/turisticka?x=14.1222376 ... d=15237491

což je kousek od Třebušína, akorát podstatně výše (600 mnm).
Jih je osvícen především Litoměřicemi.

Někdy napiš až budeš pozorovat, přijedu rád pokecat o hvězdách.. na AF jsem denně.

Mirek
NWT 150/750 EQ3, sovětské bino Tento 10x50
Uživatelský avatar
wizard_Kysi
Příspěvky: 224
Registrován: 10. 09. 2015, 00:38

Re: Ústí nad Labem a okolí

#13

Příspěvek od wizard_Kysi »

nemo2k píše:Zdravím, jsem nadšený "hobík". Auto a vybavení mám. Pokud bude zájem jsretr(at)gmal"dot"com . Jezdím pozorovat do Krušných hor na pláně mezi Dlouhou Loukou a Moldavou.
To nemo2k: Moldava je přeci jen už trošku z ruky, jaká je tam obloha? Od podzimu do jara to ale asi bude dost studené a větrné místo?

Mirek
NWT 150/750 EQ3, sovětské bino Tento 10x50
Uživatelský avatar
Suchac
Příspěvky: 41
Registrován: 27. 06. 2016, 12:00

Re: Ústí nad Labem a okolí

#14

Příspěvek od Suchac »

Třebušín má právě Ltm za kopcem, vůbec tu nerušej. Nejlepší výhled mám na J a JV, na sever vůbec, hned za chatou se tyčí prudký svah Kalicha s vysokou hradbou stromů. Polárka už je schovaná... :( Ale člověk je na svym, má vešketý pohodlíčko, kuchyň, ledničku, elektriku... :D Škoda, že se tam dostanu tak jednou za 14 dnů na víkend
Celestron Astromaster N130/650 EQ, red dot sight, "diy" ocelový sloupek
nemo2k
Příspěvky: 43
Registrován: 10. 09. 2016, 12:37

Re: Ústí nad Labem a okolí

#15

Příspěvek od nemo2k »

Zdravím,
omlouvám se za opožděnou reakci. Všem, kteří v okolí Mostu, Litvínova a Teplic mají zájem o společná pozorování, napište ... Rád přijedu i na Vaše oblíbená místa.

Dnes byla rodinou schválená výstavba malé chatičky (Lokalita Nová Ves v Horách, Brandov, Kálek) v jejíž středu by byla pozorovatelna. Prosím, pokud má někdo výkresy, plány či zkušenosti z výstavbou, podělte se ...

Snad se počasí umoudří, mám už absťák ...
Odpovědět