Pozorování v Praze a těsném okolí

Vaše tipy na místa s dobrým výhledem a především tmavou oblohou.
Odpovědět
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11502
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Pozorování v Praze a těsném okolí

#16

Příspěvek od Psion »

Jasně není problém, sám zásadně nikam nejezdím :)
Uživatelský avatar
MP
Příspěvky: 2920
Registrován: 20. 05. 2003, 00:06

Pozorování v Praze a těsném okolí

#17

Příspěvek od MP »

Tak vsechna vyse uvedena mista jsem jiz davno opustil (a to jsme meli za Svojeticemi chatu ...). Moc svetla. Nejblizsi timto smerem, kde se jeste obcas zastavim je kopec Dzbany u Kaliste nad Voticemi : tady uprostred
Sice ze SZ sviti Praha a z jihu trochu Tabor, ale prece jen je to od svetel dost daleko a primo nad hlavou je tam obloha cerna. Z Hostivare je tam clovek autem za tri ctvrte hodiny, takze to proti Tehovu apod. neni nejaky propastny rozdil (vzhledem k casu nakladky, vykladky a pripravy vybaveni je uz jedno, jestli clovek jede 30 nebo 50 minut).

Na tom miste se vyplati zastavit i ve dne - moc hezky vyhled.
e-mail : mpec(at)cce(dot)cz&&
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11502
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Pozorování v Praze a těsném okolí

#18

Příspěvek od Psion »

Ono je fakt nejlepší si ušetřit 10 tisíc a letět na týden fotit pod opravdovou oblohu a ne pod její nekvalitní kopii :D
Uživatelský avatar
ogami
Příspěvky: 731
Registrován: 15. 02. 2009, 17:42
Kontaktovat uživatele:

Pozorování v Praze a těsném okolí

#19

Příspěvek od ogami »

v sobotu jsme navstivili s kamaradem misto u tehova na doporuceni sasi, cimz mu jeste jednou dekuju na obzoru smerem na zapad sviti asi 4-5 lamp poulicniho osvetleni, ktere ale nastesti v 22h zhasinaji. kvalitu mista tezko posoudit, spousta lidi by tam urcite ani nepachla, pro me to byl oproti prazskemu balkonu mensi zazrak. cely zapad nepouzitelny, ale i tak bylo na co koukat. jedine minus byl dzip, ktery se na nas vyritil z mistniho lesa a radne nas po adaptaci na tmu oslnil. priste se posunem jeste kousek dal k ondrejovu.
Ondřej Kozáčik
Dalekohledy: SW Esprit 80
Montaz: HEQ-5 Syntrek
CCD: ATIK 383L+, QHY5, ZWO ASI 2600 MC Pro
Filtry: IDAS P2, Baader Ha 3,5nm
Uživatelský avatar
Oko1
Příspěvky: 966
Registrován: 02. 06. 2009, 15:05

Pozorování v Praze a těsném okolí

#20

Příspěvek od Oko1 »

Našel jsem jedno místečko, solidní dostupnost z P4 při nedostatku času. Vhodné spíš na jasnější objekty, ale žádné výrazné osvětlení v okolí, takže možná za úplně jasných nocí to bude použitelné i na některé DS. Samozřejmě poušť to není...

Obec se jmenuje Bohuliby (směr z Jílového nebo Břežan do Davle). Ve svahu z hlavní silnice do Bohulib je křižovatka polních cest. Po 200 m vlevo po solicní cestě je krásný otevřený plácek s výhledem na V-J-Z. Vesnice je dobře krytá stromy.

Souřadnice: Loc: 49°53'8.241"N, 14°27'40.203"E

Někdo tu zmiňoval Petrovice u Sedlčan, mohu taky doporučit! Tma jako v pytli, jen je to z Prahy maličko dál:-)
Astrograf 300/f3 - f4,5, SW Esprit ED 100 F5,5 reduced to F4, Moravian G2-8300, Dobson 250/1400, TV Nagler 7mm a Panoptic 24mm, BDP Hyperion 17mm, BDP Scopos 35mm, WO 7x50
Montáž G53F a HEQ5, Lacerta Mgen2 guider
Uživatelský avatar
Krysarr
Příspěvky: 91
Registrován: 27. 03. 2009, 23:45
Bydliště: Par km od Ondrejova
Kontaktovat uživatele:

Pozorování v Praze a těsném okolí

#21

Příspěvek od Krysarr »

Ja jezdim kousek od Petrovic asi 5-7km do jistejch Zahoran, mam tam babicku, a tmavsi oblohu jsem v CR zatim nenasel. Je fakt, ze okolo je nejbliz vetsi mesto Milevsko (asi 15km vzdusnou carou) a pak az Pisek, a to uz je slusna vzdalenost. Jen je to od Prahy fakt ponekud z ruky, pokud tam clovek nema nejaky zazemi...
SW exDobson 203/1200, HEQ-5, Minolta 10x50 a mraky serepeticek :)
Uživatelský avatar
Vejr
Příspěvky: 851
Registrován: 02. 05. 2007, 18:22

Pozorování v Praze a těsném okolí

#22

Příspěvek od Vejr »

Oko1 - asi 1,5 km na zapad pozoruji ja Sever s Prahou za kopcem a jedine osvetleni jsou Pikovice dole v udoli. Ty moc nerusi a hlavne v noci zhasinaji. Samozrejme jsou i lepsi mista, ale asi lepsi, nez dratem do oka... V teto oblasti mam vyhlidnute jeste jedno misto, ale bez auta je pro mne nedostupne - Louka nad Zampachem (49°52'37.716"N, 14°29'22.356"E). Ale je to nevyzkouseny tip
Jsem zacatecnik, ale lecim se :-)
Keply
Příspěvky: 71
Registrován: 14. 04. 2003, 03:09
Bydliště: Strašice

Pozorování v Praze a těsném okolí

#23

Příspěvek od Keply »

Ahoj, zdravím všechny.
Bydlím (bohužel, jak na co) několik let v Praze a stále řeším problém s místem na pozorování. Ježto se sám k ničemu stále nemohu rozhoupat (samotného mě to zkrátka nebaví) hledám inspiraci přpadně i někoho kdo by se přidal (přesněji ke komu bych se přidal ). Zmiňovaná stanoiště - Tehov, Votice (ikdyž o malinko jinde) i Sedlčansko znám a potvrzuji, že všechny za to stojí, i ten Tehov, šumava to není, ale kdo je přivyklý na Prahu bude spokojen (reklamace prosím nepřijímám). Jo a dávám za pravdu Krysari, Zahořany jsou super ale Milevsko by zasloužilo menší čistku na úřadu, kvůli veřejnému "osvětlení". Ježto jsem tam dříve bydlel a nyní jen občas zaskočím za kolegou, je to děs (a jistě ne jen tam), hodně se to za 4 roky zhoršilo a to se město nezvětšilo.. Milevsko bohužel svítí daleko a hlavně vysoko. Jo vrátím se k tomu co bych rád. Kdyby někdo také hledal kolegu na občasné pozorování a pokec, nebudu se zlobit když se ozve. Jak jsem psal bydlím v Praze, černý most, u říčan do Světic jezdím do práce takže spíš to vidím na okolí těchto oblastí. Záleží na okolnostech. Auto by bylo, nádobíčko nějaké také, ještě se k něčemu dokopat. Přiznávám se bez mučení, zlenivěl jsem. Přeji jasnou a temnou oblohu.
Newton 150/750 na HEQ5, TS 127/820. Astrokamera založená na projektu cam8 a cam10.
Uživatelský avatar
Honza Ebr (honza42)
Příspěvky: 3531
Registrován: 20. 10. 2004, 14:48

Pozorování v Praze a těsném okolí

#24

Příspěvek od Honza Ebr (honza42) »

Ahoj,

dovolíjm si k Tvoji pozornosti přivést báječné stanoviště, které našel Pražan v Ondřejově - viz http://www.astro-forum.cz/cgi-bin/yabb/ ... 1239869551. Z míst v okolí Prahy, která znám, je to (na vizuál!) nejlepší - hlavně kvůli dokonalému stínění v lese. (Pro focení to není tak důležité, při koukání se to radikálně pozná).

Před pár dny jsem Pražana potkal v Bille, říkali jsme si, že tam zas zajedem (a to i přesto, že jsme oba teď ze severní části Prahy, ale tady je to prostě bída všude) - já ne dřív, než v říjnu, ale přesto doufám, že se tam někdy sejdeme ve větším počtu (jako se to děje běžně na té Tobolce, co my ze severu tak hrozně nemáme rádi )
Taurus 500/2100, Paracorr, 24 a 14 mm ES 82 st., Nagler 9, Radian 6, Kasai 4, UHC, OIII a Hbeta. 200D a 250D, Canon 10-18/4.5-5.6, 24/2.8, 50/1.8, 85/1.8, 70-200/4L, 400/5.6L, SW MAK 127 a 90, TAL MT-3S
Keply
Příspěvky: 71
Registrován: 14. 04. 2003, 03:09
Bydliště: Strašice

Pozorování v Praze a těsném okolí

#25

Příspěvek od Keply »

Díky za typ. Dnes to vypadá na krásný den (ikdyž oblaha má zákal),tak doufám,že v noci to bude dobré a večer se chystám vyrazit. V tuto chvíli ještě nemám rozhodnuto kam, ale zřejmě někam právě do okolí Tehova,či Ondřejova. Tak jestli se mi zadaří dám vědět výsledky :-). A připomínám. Kdyby někdo takhle občas semnou chtěl jet,není problém se domluvit. Asi se také občas budu někomu snažit vnutit abych nejezdil (hlavně nepozoroval) sám ;)
Newton 150/750 na HEQ5, TS 127/820. Astrokamera založená na projektu cam8 a cam10.
Keply
Příspěvky: 71
Registrován: 14. 04. 2003, 03:09
Bydliště: Strašice

Pozorování v Praze a těsném okolí

#26

Příspěvek od Keply »

Zdravím všechny, počasí včera bylo dobré,takže jsem skutečně vyrail,ikdyž tedy sám. Ježto jsem se nemohl rozhodnout nakonec jsem zkusil jedno místo mezi V.Popovicemi a H.Lomnicí, http://www.mapy.cz/#mm=FP@x=133628032@y=135327104@z=15 souřadnice Loc: 49°54'47.706"N, 14°39'48.365"E. Chci se proto podělit jak jsem dopadl. Přístup autem k místu byl vcelku dobrý,poslední cca 1km po polní cestě,jakštakš udržované(vede k nějakému domu-v noci neruší). Výhled z místa na kopci velmi slušný.Od jihu až téměř k západu. Od západu - sz k východu stíní les,ten také odsiňuje Prahu. Např Jupier byl vidět již hned při setmní. V noci světla v okolí - přímá žádná,Mirošovice jsem měl odstíněné lesem,Senohraby také. Podmínky cca srovnatelné se stanoištěm Tehov.Nevýhody: až na horu na kopec se autem nevyjede - převýšení 25m se špale pěšmo. Asi nejhorší je fakt,že to není louka,ale pole,ikdyž slušně zarostlé,ale zřejmě asi obdělávané. Jen úplně vzadu u lesa zřejmě ne. Další rušivý fakt je Benešov! Je téměř přesně na jih a září do výšky min 20°,netušil jsem že 15km vzdálené město bude takhle rušivé,je asi velké .Ještě přidám,dojezd z Prahy černý most cca 40minut. Bylo to hezké pokoukání.Jen namatkou,M4,M19,M62,M80 ve Štíru, v mém přístroji (N 152/750) dobře viditelné,škoda že střelec byl ve světelném smogu Benešova. Příště jestli bude čas zkusím vážně něco dál od Prahy - zmiňované Kaliště u Votic. Tam bych se rozhodně rád podíval. Jinak mě lákají i oblasti bližší:Stříbrná skalce, Ondřejov a Kamenice. Děkuji za typy zde na foru,rozhodně jsou to zajímavé lokality.
Newton 150/750 na HEQ5, TS 127/820. Astrokamera založená na projektu cam8 a cam10.
Uživatelský avatar
Brco
Příspěvky: 47
Registrován: 06. 06. 2007, 02:06

Pozorování v Praze a těsném okolí

#27

Příspěvek od Brco »

dobry den...
som v prahe uz asi dva mesiace a pomaly sa chystam domov no este pred tym us ked je ta moznost som sa chcel spytat ci sa nahodou niekto z vas nechysta na pozorovacku, alebo fotenie v blizkosti prahy pricom by som sa rad pridal no len ako divak.

vdaka :)
Uživatelský avatar
wivo
Příspěvky: 95
Registrován: 28. 12. 2007, 03:41
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Pozorování v Praze a těsném okolí

#28

Příspěvek od wivo »

Ja jezdim pozorovat na Vyzlovku a oproti P-5 je to nadhera..
pak taky jezdim pozorovat na chatu do Zbecna (8km od Krivoklatu), ale kupodivu tam jsou malokdy pozorovaci podminky lepsi nez na Vyzlovce(neberu v potaz zapadni smer)
SKY 254/1200 ATDobson, SKY ED 80, N130/916 a par triedru..
Uživatelský avatar
leviathan
Příspěvky: 127
Registrován: 19. 02. 2009, 05:34

Pozorování v Praze a těsném okolí

#29

Příspěvek od leviathan »

Zdravím, mám dotázek, máte někdo zkušenosti s pozorováním u Šeberáku? Mám to cca 5km od baráku a co si jen letmo pamatuju z jedné krátké návštěvy s kamarádkou tak tam nebylo zase až tolik světla od Phy. Předem díky, hodlám se tam stejně vypravit po setmění, ale zkušenost do začátku by se hodila, případně i nějaké vychytané místo.
Newton, 203 mm/1 200 mm, Dobson
SKY RF ED-80 BLACK DIAMOND, AZ3
Okulary:10,25 Plossl, SKY PLANETARY 5mm, Hyperion 21mm, barlow/cel 2x Ultima, AstronomikUHC
GARRET GEMINI 12x60 LW
Uživatelský avatar
Konihlav
Příspěvky: 5616
Registrován: 24. 01. 2008, 15:21
Kontaktovat uživatele:

Pozorování v Praze a těsném okolí

#30

Příspěvek od Konihlav »

svetlo od Prahy Te dnes jiste obtezovat nebude, kdyz je Mesic chvilku pred uplnkem... na pozorovani to moc nebude (krome Mesice a Marsu).
Odpovědět