Kam z Plzně na Šumavu? Co nejblíže a co nejvý

Vaše tipy na místa s dobrým výhledem a především tmavou oblohou.
Konihlav
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek #1 od Konihlav » 03. 12. 2008, 00:48

Vzhledem k pocasi, ktere me uz dlouhou dobu pije krev jsem se rozhodl stat se mobilnim a hledam nejaka vhodna (co nejvyssi nadmorska vyska a dostupnost autem) pozorovaci stanoviste dostupna z Plzne (cca 100km a neco navic), kam bych ted v zime, kdyz budu mit volny patek nebo sobotu rad udelal nejaky vylet. Nechci hledat neco uplne naslepo a proto prosim o Vase tipy. Inverze byla, je a bude "sv*ne".

P.S.: ucel je foceni, takze kdyby nekdo z Plzne (deavi) se chtel pridat budu jedine rad (muzeme jet jen mym autem a prispevek na benzin nechci).

Prazan
Věk: 44

Příspěvek #2 od Prazan » 03. 12. 2008, 00:54

Ahoj, loni jsme měli astrosetkání ve Filipově Huti. Obloha byla (pro mne jako člověka z Prahy) úplně nádherná. Pravda - obec nám vyšla vstříc a vypínala veřejné osvětlení, ale i bez toho najdeš určitě poblíž příjemné místo k pozorování. Dalekohledy jsme měli na krásné louce poblíž GPS 49°1'37.288"N, 13°30'44.553"E. Nějaká dokumentace viz http://www.astro-forum.cz/cgi-bin/yabb/YaBB.pl?board=starparty;action=display;num=1204623690.

edit: A když tak zpětně zkoumám to vlákno, byl jsi jeden z prvních zájemců o účast - ale bohužel ti to nevyšlo. Každopádně o tomto místě asi víš.
Triedr 10x50, Canon EOS20D
http://astrofotky.cz/~Prazan/

MP

Příspěvek #3 od MP » 03. 12. 2008, 01:29

Filipovka je z Plzne trochu z ruky ...
Asi bych jel pres Klatovy nekam na Kremelnou, v byvalem vojenskem prostoru Dobra Voda je take celkem tma, jen nesmis moc blizko k Zelezne rude ani k Susici - nekam doprostred. A radeji mimo prvni zony parku. Vede tam dost byvalych vojenskych cest, neni problem zajet nekam do uplne pustiny.

Jinak ja v posledni dobe fotim severneji od Kvildy i Filipovky, na tehle louce
Kolem vede normalni asfaltka z Nicova do Popelne a v noci po ni nic nejezdi. V zime muze byt problem se snehem - neudrzuje se. Proti kopcum dal na jihu to ma vyhodu, ze tam na jiznim obzoru nerusi svetla z Nemecka.

Ale pro dojizdeni z Plzne to take neni idealni. Zkusil bych tu Kremelnou.
e-mail : mpec(at)cce(dot)cz&&

deavi

Příspěvek #4 od deavi » 03. 12. 2008, 01:57

Já jsem jedno velké ucho :) Pokud by se našla vhodná lokalita někde na Šumavě klidně s tebou pojedu. Ale chtělo by tam vyjet aspon 2 hodiny před soumrakem. Aby se našlo vhodné místo a stačila by se rozložit aparatura, mě osobně to trvá cca 1 hodinu, než to všechno rozložim a nastavim.
Telefon na mě máš, není problém cinknout a domluvit se.
http://www.astronom.cz/deavi/
EQ-8, Newton AG 200/760mm f:3,8, karbon 7mm, ASA OK3 focuser+ ASA 3'' Wynne 0.95x, SW ED 80/600, TVGuider, CCD kamera ZWO ASI071PRO, Baader 7nm Ha, OIII, SII, Astronomik 2'' filtr L,R,G,B, CANON 70D, Canon L 17-40

Konihlav
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek #5 od Konihlav » 03. 12. 2008, 02:56

Prazan: jo zrovna jsem to vlakno hledal, takze diky za informaci ;-) na tu akci si vzpominam, ze jsem nemohl (me se proste vzdy neco postavi do cesty :-( ) Co takhle "reparat"? Bude se akce opakovat?

MP: diky za tip, je to kousek od mista, kam tusim Tharos prozradil, ze jezdi pozorovat - Churanov. Oboji za Kasperkama, takze od Plzne uz je to minimalni rozdil ve vzdalenosti.

deavi: myslim na to kudy chodim a urcite s Tebou pocitam (predbezne) a neboj se, ze bych nedal vedet - cislo mam ulozene ;-)
----------
edit: jo a jeste si musim koupit snehove retezy ;-) pro vsechny pripady a vubec tu autobaterii (pocitam radeji min 60Ah).

MP

Příspěvek #6 od MP » 03. 12. 2008, 03:14

Konihlav napsal:
MP: diky za tip, je to kousek od mista, kam tusim Tharos prozradil, ze jezdi pozorovat - Churanov. Oboji za Kasperkama, takze od Plzne uz je to minimalni rozdil ve vzdalenosti.
Jo, na tu louku to mas o kousicek bliz, nez na Churanov (za Kasperkama v Nicove doprava a jses tam) a podle meho laickeho odhadu je tam lepsi tma - zadne obydlene staveni v okruhu tak kilometr, ze vsech stran stinene lesem a daleko od svetel z Nemecka. Mimochodem, pochazi odtamtud napriklad tahle fotka

Vzpominal jsem na sve vylety i vojenskou sluzbu na hornim toku Kremelne a mozna by se dala zkusit byvala Stara Hut. Z vesnice ani vojenskych zarizeni uz nic nezbylo, da se tam normalne zajet a kdyz vyjedes kousek od silnice (i kdyz pochybuju, ze by tam v noci neco jelo), jses v divocine bez svetel. A je to rychle dostupne z Klatov - vyjedes smerem na Zeleznou Rudu a za serpentinama doleva.

e-mail : mpec(at)cce(dot)cz&&

Hajs

Příspěvek #7 od Hajs » 03. 12. 2008, 03:15

Jen v zimním období asi bude vadit v okolí Churánova, osvětlení sjezdovky na Zadově, je tam noční lyžování takže cca do pul desate, nám tam pekne září. Někdy to ruší pozorování i u me ve Zdíkove..

Místo které doporučil MP, mohu také doporučit (navštívil jsem je také), v blízkosti nejsou žádné rušivá světla a přístup je relativne bezproblému.

ad autobaterie, v aute už jedna je:) ja když nekam jedu tak napájím vše z auta (montáž,notebook) a ted když je v noci zima, nechám klidne auto nastartované, a o baterku se nebojim...
SW ED80, NWT 200/1000, scopos 66/400, HEQ5 SynTrek, canon EOS350Da, QHY9

Tharos

Příspěvek #8 od Tharos » 03. 12. 2008, 03:25

Tak já se taky ozvu :). Starparty na Filipce se určitě ještě bude opakovat, jen asi zase až na jaře... Ono by to bylo v zimě určitě dobrodružný, dalo by se to perfektně spojit s běžkama třeba ;D, ale vzhledem k tomu, že tu fakt v lednu a v únoru často bývá přes metr sněhu, bylo by to možná dost komplikovaný (doprava, zima...). A co je důležité - ten sníh tu přece jenom trošku "kazí oblohu". Mohu to teď potvrdit líp než kdy dřív - od té doby, co napadl, všude měřím SQMkem o 1 až 1.5 mag jasnější hodnoty. Prostě odráží všechno světlo z okolních vsí nahoru... Proto si myslím, že by nejlepší sraz na Filipce byl zase až na jaře.

Jinak lokalit je tu opravdu spousta a v trojúhelníku "Popelná - Modrava - Nové Hutě" je prakticky jedno, kam se postavíš, obloha je všude (kromě míst bezprostředně u nějakých obcí) velmi slušná.

Na Churáňov jezdím, protože tam mám zázemí (známého na meteostanici), ale svým způsobem to tam ideální není - od severu je plejáda hotelů a co hůř, v zimě hned vedle vždy do cca 23:00 probíhá večerní lyžování, což není světelné znečištění, nýbrž přímo světelné peklo... Směrem ještě víc na západ (Srní a podobně) bohužel nemohu zhodnotit, tam jsem nikdy nepozoroval... Ale mělo by to tam být taky slušný.

Ta louka, o které psal MP, vypadá dobře. Jestli ji má ozkoušenou, tím líp :). Já můžu připojit tip třeba na tohle jakési parkoviště mezi Modravou a Filipkou - nedávno jsem tam pozoroval a obloha rovněž perfektní. Jenom je to od Plzně zase o pár kilometrů dál a podmínky zde stejně budou jako na té louce od MP... a tak je otázka, jestli se cesta až na něj vyplatí.

Jinak sněhový řetězy nejsou zas až tak třeba, sám je nemám a nikdy jsem tu nepotřeboval. Je to tu tak, že jsou tu cesty, které jsou buďto udržované a sjízdné v pohodě bez řetězů, anebo neudržované a tam nepomůžou ani řetězy. Některé z takových cest v zimě prostě "zmizí" :).

Konihlav
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek #9 od Konihlav » 03. 12. 2008, 03:56

MP: ta Stara Hut vypada dobre, dostupnost idealni, nadmorska vyska velmi slusna :-) tak co deavi, uz se Ti tam chce? Me jo ;-) jen ocekavam, ze budu mit trochu vice casu az kolem Vanoc...
----------
edit: kazdopadne vsem diky za tipy, az bude nejaka prakticka zkusenost dam(e) vedet ;-)

michal.b

Příspěvek #10 od michal.b » 03. 12. 2008, 07:17

Ja bych se k vam mozna nekdy pripojil, pokud tedy nevadi, ze nejsem fotograf (se svym skladacim dalekohledem jsem naopak velmi nenarocny ;) )

deavi

Příspěvek #11 od deavi » 03. 12. 2008, 13:08

michal.b napsal: Ja bych se k vam mozna nekdy pripojil, pokud tedy nevadi, ze nejsem fotograf (se svym skladacim dalekohledem jsem naopak velmi nenarocny ;) )

Michale právě naopak, jsi vřele vítán, aspoň přibude zkušenější pozorovatel

To Konihlav: okolo Vánoc mám fůru času, v práci máme hezkých 14 dnů volna :) Takže pokud bude jasno tak jedem. Na takto pěkné místo mám připravený objekt na focení a to Čarodějnici, tak snad se podaří něco bez filtrů vyfotit.
http://www.astronom.cz/deavi/
EQ-8, Newton AG 200/760mm f:3,8, karbon 7mm, ASA OK3 focuser+ ASA 3'' Wynne 0.95x, SW ED 80/600, TVGuider, CCD kamera ZWO ASI071PRO, Baader 7nm Ha, OIII, SII, Astronomik 2'' filtr L,R,G,B, CANON 70D, Canon L 17-40

cocky

Příspěvek #12 od cocky » 03. 12. 2008, 13:36

Dva roky (2006 a 2007) jsem byl na dovolené na Kvildě. I když jsem měl sebou pouze triedr, tak jsem byl velmi spokojen. Mají tam i mimo obec nějaké to parkoviště. A je to 1000 metrů! Asi 5 km za Kvildou na hranicích je Bučina (1160mnm), opuštěná vesnice, kde je jen hotel. Je tam parkoviště, kde se otáčí autobus, dost daleko od hotelu. Tam jsem to ale nezkoušel.
Bresser 10x50, Dobson 97/1000, GSO 200E, VMC110L

hamr
Věk: 60

Příspěvek #13 od hamr » 03. 12. 2008, 14:00

Na Bučinu jsem jezdil ještě když tam nebyl hotel. Byla tam tma jako "v pytli" :) a krásný výhled na jih. Tehdy jsem tam triedrem prvně koukal na Střelce a zíral jak je vysoko, oproti tomu co jsem ho viděl z domova z ďolíku. Tehdy tam, ale byl ještě zákaz vjezdu. Nevím jak je to teď , když funguje hotel???
Pro focení: refraktor 127/1200 + EQ-6 na sloupu ve hvězdárně
Na koukání: refraktor 100/1350 + AZ montáž z fitinek na geodetickém stativu
jo a taky nemám rád tenhle stát

cocky

Příspěvek #14 od cocky » 03. 12. 2008, 19:24

Když jsem tam byl vloni, tak hotel by před dostavěním - předtím to byla naprostá ruina, která se zachovala jen díky tomu, že tam byla pohraniční rota - jinak by ji srovnali se zemí, jako všechny ostatní domy. Díval jsem se ale na internet, nikde zmínka, že by hotel již byl v provozu. Nicméně ono parkoviště je několik set metrů od hotelu. Silnice až nahoru je otevřena, mj. tam jezdí z Kvildy autobus. Pro Plzeňáky to ale není už moc blízko.
Bresser 10x50, Dobson 97/1000, GSO 200E, VMC110L

Honza Ebr (honza42)

Příspěvek #15 od Honza Ebr (honza42) » 30. 12. 2008, 03:50

Ahoj,

jak na té Šumavě vlastně pozorujete? Já jsem zkoušel hledat nějaká místa okolo Horské Kvildy, jsou tam i vysooko položená parkoviště, ale na všech je zákaz parkovat v noci! Máte nějaká jiná místa, povolení, nebo to prostě risknete?

Teď to teda mám z Prahy trochu dál, ale podmínky na Šumavě jsou tak proslulé, že bych se tam rád někdy třeba ještě vypravil.

Taurus 500/2100 ve vyrobe, Paracorr, Eudiascopic 35, cosi 2" od Saši, 25 a 10, TS Edge-on 16, Nagler 9, Radian 6, Kasai 4, UHC, OIII a Hbeta. 100D a 200D, Canon 24/2.8, 50/1.8, 85/1.8, 70-200/4L, 400/5.6L, Tokina 11-16/2.8, SW MAK 127 a 90, TAL MT-3S

Zpět na “Pozorovací stanoviště”