Okolí Brna

Vaše tipy na místa s dobrým výhledem a především tmavou oblohou.
Uživatelský avatar
madcat
Příspěvky: 65
Registrován: 11. 04. 2002, 00:15
Bydliště: Šitbořice

Okolí Brna

#61

Příspěvek od madcat »

Poslušně hlásím po delší přerušbě, že moje http://mapy.cz/s/6GOg oblíbené místo na pozorování u Šitbořic bylo do značné míry znehodnoceno firmou Moravské naftové doly, kterážto si asi 200 m na JVV od tohoto místa zřídila vrtnou plošinu, která září do noci jak kosmická loď Enterprise :-/.
Tak vrtaři už jsou zase pryč, nic nenašli asi, dá se opět nerušeně pozorovat :)
triedr Celestron Skymaster 15 × 70, dobson Skywatcher 10" f4.7, okuláry Plossl 40 mm, 26 mm, 2" UWA 80° 30 mm, Orbinar SWA 70° 17 mm, UWA 66° 9 mm a 6 mm, barlow 2× Solomark
Uživatelský avatar
Mr.Tom
Příspěvky: 18
Registrován: 14. 01. 2014, 17:59

Okolí Brna

#62

Příspěvek od Mr.Tom »

Nějaké nápady kam utéct před světlem?

TOM
150/750 reflector; 2x barlow 25 mm a 6,5 mm. Dalekohled - bůh ví ...
Uživatelský avatar
Lukemon
Příspěvky: 1891
Registrován: 07. 12. 2008, 23:24
Bydliště: Jedovnice, okr. Blansko
Věk: 43

Okolí Brna

#63

Příspěvek od Lukemon »

Do sklepa, jinak od Brna se táhne přesvětlená obloha přes Adamov až do Blanska, takže Moravský kras na tom není zrovna dobře, Na Drahanské vrchovině jsem párkrát byl a je to tam docela slušný, hlavně u vojenského prostoru na západní straně, je velký a nikde žádné světlo a jsi zhruba uprostřed mezi městy Blansko, Vyškov, Prostějov.
Podobné to asi bude když z Blanska ujedeš na sever, trochu tam zavazí jen Boskovice, takže vyjet někam severozápadním nebo severovýchodním směrem. Blansko přesvětluje oblohu až okolo 10km daleko.
Dobson SW 250/1200,  N 150/750, ED80/600 na AZ-4,  TELE VUE Paracorr, Panoptic 24mm 68°,  Nagler 13,9,7,5, 3.5mm 82°,  SW Planetary 8,7,6,5,4mm UWA-58°, 2"SW/SWA 38mm 70°, Celestron 15x70,  UHC Lumicon, UHC-S BDP, CLS Astronomik, 2x Polarizační BDP
Uživatelský avatar
Kenad1982
Příspěvky: 4
Registrován: 14. 04. 2014, 13:27

Okolí Brna

#64

Příspěvek od Kenad1982 »

Přejí hezký den všem!
Chtěl bych touto cestou oslovit všechny, kteří se vážně začali zajímat o amaterskou astronomii jako já, a rádi by si vyměňovali navzájem praktické zkušenosti, poznatky atd...Jsem z okolí Brna. Předem díky:-)
Castor 98

Okolí Brna

#65

Příspěvek od Castor 98 »

Zdravím,
pozoruji z okraje Brna a obloha tu samozřejmě není moc kvalitní. Díky tomu, že jsem ještě poměrně mladý, toho dokážu vykoukat více, ale časem to bude jenom horší, proto se pomalu začínám poohlížet po novém pozorovacím místě.

Mám dva tipy na pozorovací místo. Jedno je obec Lísek na Vysočině a druhé nedaleko Ottenthalu v Rakousku. Ve prospěch Vysočiny hraje rozhodně nadmořská výška, avšak zdá se mi, že je okolo poměrně dost vesnicí a hlavně Nové Město na Moravě a Bystřice nad Pernštejnem. Severně od Ottenthalu je krajina spíše rovinatější, ale vizuálně mi přijde zajímavější z více důvodů, hlavně díky dobrému rozhledu. Ruší tam akorát Mikulov na severovýchodě. Opravdu nevím, pro které místo se rozhodnout, rád bych poprosil o radu zkušené pozorovatele. Obě místa mám odzkoušená i v noci, při skvělých pozorovacích podmínkách jsem schopen se dostat až k 6 mag jako limitní magnituda.

Jinak, vím, že obě místa jsou daleko, snad hodinu cesty od Brna, další řešení je v budoucnu se odstěhovat pryč, protože kolem Brna je to tragické . . .
Uživatelský avatar
Lukemon
Příspěvky: 1891
Registrován: 07. 12. 2008, 23:24
Bydliště: Jedovnice, okr. Blansko
Věk: 43

Okolí Brna

#66

Příspěvek od Lukemon »

Obě místa mám odzkoušená i v noci, při skvělých pozorovacích podmínkách jsem schopen se dostat až k 6 mag jako limitní magnituda.
No, já osobně bych z Brna nejel takovou štreku kvůli mhv 6mag. V Jedovnicích mám často 6,5mag a to vím, že moje oči nejsou nejlepší.
Dobson SW 250/1200,  N 150/750, ED80/600 na AZ-4,  TELE VUE Paracorr, Panoptic 24mm 68°,  Nagler 13,9,7,5, 3.5mm 82°,  SW Planetary 8,7,6,5,4mm UWA-58°, 2"SW/SWA 38mm 70°, Celestron 15x70,  UHC Lumicon, UHC-S BDP, CLS Astronomik, 2x Polarizační BDP
Castor 98

Okolí Brna

#67

Příspěvek od Castor 98 »

No, já osobně bych z Brna nejel takovou štreku kvůli mhv 6mag. V Jedovnicích mám často 6,5mag a to vím, že moje oči nejsou nejlepší.

Tak díky za tip, neznám to tam, ale budu to zvažovat. :)

Jinak, podíval jsem se na mapy světelného znečištění a poměrně přijatelně se mi jeví oblast asi 30 km západně od Brna, nedaleko Velké Bíteše. Nemá někdo s pozorováním z té oblasti zkušenosti?
Rekmarik
Příspěvky: 1179
Registrován: 31. 10. 2012, 12:11

Okolí Brna

#68

Příspěvek od Rekmarik »

Obě místa mám odzkoušená i v noci, při skvělých pozorovacích podmínkách jsem schopen se dostat až k 6 mag jako limitní magnituda.
Ahoj, tomu uplně nerozumím, ty máš obě místa už odzkoušená ? A chceš abychom ti poradili, které je lepší ? ...

Myslím, že nadmořská výška tady v tomto ti moc nepomůže, spíš lokální podmínky jako například jestli se tam nedělá často mlha .. Na Vysočině je mlha docela často, ale pokud by ti nevadila delší dojezdová doba, zamyslel bych se nad oblastí Ždárské vrchy -
Málo svítí oblast Pustá rybná, Krásné .. Možná by pomohlo si to projít přes street wiev ..

Je to můj osobní názor, ale lepší oblohu bys pak musel hledat buď někde na Šumavě a nebo v Rakousku v Horách - viz vlákna tady na AF.
Ale jsem si jistej, že ten rozdíl mezi okrajem Brna a Ždárskými vrchy bude dobře patrný a může přinést pěkné zážitky z pozorování ..
Castor 98

Okolí Brna

#69

Příspěvek od Castor 98 »

Taky díky za odpověď, dospěl jsem k názoru, že je zatím předčasné cokoliv plánovat, třeba ještě najdu nějaké další dobré místo na pozorování, které není tak vzdálené od Brna. Aktuálně bych si nedokázal vybrat.  ;)
Uživatelský avatar
EduardS
Příspěvky: 4
Registrován: 24. 09. 2014, 01:37

Okolí Brna

#70

Příspěvek od EduardS »

Zdravím, som tu nový a do astrofotografie sa moc nevyznám.

Chcel by som sa opýtať kde sa v okolí brna da nielen poyorovať ale aj fotografovať mliečna dráha. Povedzme že by som v októbri chcel niekam vyraziť. Kam by ste mi v okolí brna odporučili ? Poprípade čo si myslíte o tomto mieste, http://www.mapy.cz/s/d6iX , popripade niekde v tom okolí. Podľa programu Stellarium by mala byť galaxia pozorovatelná z juhu na západ. mzslíte si že je to dobré miesto ?

Samozrejme som si prešiel celý topic, avšak neviem či miesto vhodné na pozorovanie cez teleskop bude vhodné na fotografie s DSLR, poprípade možno nejaké to timelapse video :)

Vopred ďakujem za odpoveď, poprípade sa rád k niekomu pridám :)
Uživatelský avatar
stolidus
Příspěvky: 2
Registrován: 14. 07. 2014, 19:44

Okolí Brna

#71

Příspěvek od stolidus »

Ahoj pánové a dámy z Brna a okolí. Nevzal by mě někdy někdo s sebou na pozorování a nechal mě na něco kouknout? Nemám teleskop. (lidlskop nepočítám). Mám malý refraktor se kterým občas kouknu na Jupiter nebo Saturn. Spíš se tak dívám na oblohu očima, pozoruju hvězdičky a snažím se pochopit, jak to asi funguje.  Jsem začátečník, ale strašně mě to zajímá a baví. Chytlo mě to zase strašně při jednom marození, když jsem v noci venčil psice. Auto mám taky Bydlím v Bystrci. Snad jsem to nenapsal na moc blbý místo. :)
Uživatelský avatar
Rudohor
Příspěvky: 245
Registrován: 04. 09. 2012, 22:16

Okolí Brna

#72

Příspěvek od Rudohor »

Tento vikend som na Slovensku, potom bude dobson v Brne, staci vystriehnut pocasie a ozvat sa.
Uživatelský avatar
Honza_K
Příspěvky: 157
Registrován: 29. 12. 2014, 19:24
Bydliště: Brno
Věk: 36

Okolí Brna

#73

Příspěvek od Honza_K »

Ahoj, pokud se počítá s akčním rádiusem 45 minut od Brna cca a možností využití dálnice pro rychlejší přepravu, máte někdo zkušenosti s oblastí mezi Velkým Meziříčím a Jihlavou, kde je dle mapy světelného značištění (http://www.asu.cas.cz/files/pages/svete ... -sv-zn.jpg) lákavě tmavá obloha? :)
Orion Optics UK VX10L f/6,3 Dobson; ES 68°Series Ar 24, Vixen LVW 13/8, Omegon LE Planetary 6/5; BDP Moon&Skyglow/Double polarising, Lumicon UHC/Comet
Uživatelský avatar
adam.trhon
Příspěvky: 216
Registrován: 08. 04. 2018, 20:18
Bydliště: Brno
Věk: 35

Re: Okolí Brna

#74

Příspěvek od adam.trhon »

Tak jsem chtěl vyzkoušet tohle místo, nicméně zde je zákaz vjezdu. Možná to příště zkusím z druhé strany. Skončil jsem tady, ale stálo to celkem za prd - z jedné strany dědina a polokoule světla (předpokládám z Dolních Louček), z druhé strany čerstvě zapadený Měsíc, z třetí strany jemný vánek (řeže do očí) a ze čtvrté někde v dálce jakási zatáčka a spousta dálkových světel (ta noc nebyla moc fajn, hlavně vedle té budky je příkop, kterého jsem si nevšiml a zapadl do něj :lol: ). Celkem použitelně to vypadalo na téhle polňačce, jen kousek za odbočkou k budce. Je to trochu v dolině, ale aspoň to zakryje světla aut a dědin a nefouká tam. Nevýhoda je, že je to hrozný tankodrom (prostě polňačka, co by člověk chtěl). Takže hledám dál.

Nějaký týden před tím jsem ještě skončil tady, kde by to bylo velice fajn, kdyby po silnici pořád nejezdila auta s dálkovýma.
Berta: GSO 300/1500, Bertík: SW 150/750, Celestron Granite 7x33
Tento příspěvěk napsal začátečník, proto by ho nikdo neměl číst.
Uživatelský avatar
ma_va
Příspěvky: 31
Registrován: 03. 03. 2010, 15:51

Re: Okolí Brna

#75

Příspěvek od ma_va »

Osobně bych zkusil https://www.google.com/maps/place/49%C2 ... 16.2635525. Moravecké Pavlovice na JZ ale mírně v dolíku, Drahonín za kopcem (a zhasíná pouliční osvětlení), Olší a jeho svítící kostel sv. Jiří za lesem. "Státní silnice 385" za lesem a kopcem.
Je trochu kryté lesem před převládajícím SZ větrem, dá se schovat za les...
Přístupová cesta je sice polní, ale pěkně udržovaná...
Na "jih" myslím slušné místo.
Odpovědět