Okolí Brna

Vaše tipy na místa s dobrým výhledem a především tmavou oblohou.
Uživatelský avatar
Nest
Příspěvky: 91
Registrován: 26. 08. 2010, 19:29

Okolí Brna

#46

Příspěvek od Nest »

ja byl vcera koukat tady na zatmeni

http://maps.google.cz/maps?rls=com.micr ... d=0CA0Q_BI

A perfektni vyhled na SV na zatmeni.
Je tam dokonce smerem na S nainstalovany fixni dalekohled na mince Ale mimo provoz. Tak aspon poslouzil jako stojan pro muj Bino ;]

http://www.2i.cz/59450d27f4

http://www.2i.cz/3f236b4192
Triedr CCCP 8x20
Uživatelský avatar
kladik
Příspěvky: 109
Registrován: 04. 05. 2010, 21:07

Okolí Brna

#47

Příspěvek od kladik »

Včera jsem nějak zbloudil při nočním focení na Junáckou louku u Brněnské přehrady poblíž hradu Veveří.I když se mi nepodařilo najít vhodnou příjezdovou cestu autem vypadá to tam docela dobře na pozorování.Nikde v dohledu žádné rušivé světlo.Bylo zataženo takže další poznatky zatím nemám.Zná někdo tohle místo?
Souřadnice: 49°15'36.33"S
16°27'36.51"V

http://www.mapy.cz/#q=Brno&x=16.459948& ... 1453_1&t=s
Uživatelský avatar
Ježo
Příspěvky: 195
Registrován: 23. 11. 2010, 11:43

Okolí Brna

#48

Příspěvek od Ježo »

Ahoj,

ten směr jsem zkoušel prozkoumat. Na Junácké louce jsem nebyl, ale asi bych neriskoval blízkost řeky. Párkrát jsem byl na horním parkovišti u hradu Veveří, kde je nevýhodou docela omezený výhled (vzrostlé stromy), jinak to většinou směřuju spíš do Lažánek - je to kousek dál a Brno tam ruší znatelně méně.

Akorát mám trošku problém s cestováním po té klikaté houpavé cestě podél přehrady - nevyspalý a zmrzlý se tam v autě necítím dvakrát nejlépe - a proto poslední dobou zkouším najít nějaké místo s lepším přístupem - pro mě ideálně při výpadovce na Svitavy.
Dobson SkyWatcher 200/1000, TV Pl 32-20-15-11, Vix LVW 22-5, Cel Ax LX 15, P XF 8.5, TV Rad 6
Uživatelský avatar
kladik
Příspěvky: 109
Registrován: 04. 05. 2010, 21:07

Okolí Brna

#49

Příspěvek od kladik »

Na Junáckou louku je to dost daleko s parkoviště od hradu Veveří cca 0,7 -1km což se mi zdá dost s výbavou do dost strmého kopce.Možná by to chtělo přijet skoro až na louku z opačné strany, ale podle mapy si nejsem jistý (zákazy atd.).A navíc to je chráněná přírodní památka!Asi zbýva to prozkoumat.
Uživatelský avatar
Evzen
Příspěvky: 394
Registrován: 21. 04. 2010, 12:43
Bydliště: Brno
Věk: 73

Okolí Brna

#50

Příspěvek od Evzen »

Zdravím,
jezdím taky do Lažánek - na polní cestu ( tady: 49.283855,16.343815). Je to přece výš než přehrada. Ruší tam Brno, Tišnov, Kuřim, ale vcelku to jde, Lažánky jsou za "brdkem" a křovím. Cesta je travnatá a nepoužívaná. Příjezd poněkud kamenitý.
Taky jsem vyhlídl místo u Maršova - 49.283855,16.343815 - ale když jsem tam někdy teď v lednu přijel, tak se zatáhlo.
Evžen
Uživatelský avatar
Ježo
Příspěvky: 195
Registrován: 23. 11. 2010, 11:43

Okolí Brna

#51

Příspěvek od Ježo »

Zdravím,

včera jsem neodolal a vyrazil na polní cestu pod vrškem Na Skalkách (453m) u Žernovníku blízko Černé hory. S pozorovacím místem jsem docela spokojený, velkou výhodou je docela pohodlný přístup ze severu Brna, kde bydlím, nevýhodou je kamenitý povrch polní cesty. Pozorovací místo není vhodné pro pozorování těsně při východním obzoru, zavazí tam zmiňovaný vršek. Jediný výraznější zdroj světelného znečištění je Brno (a asi i Kuřim a Lipůvka - které se ovšem nacházejí skoro v zákrytu - takže jsou nerozlišitelné), bohužel je to zrovna jižním směrem, takže na nějaké úplné vymetání deklinací -30° a níž to nejspíš není, nicméně jinak hodnotím pozorovací stanoviště jako velmi dobré (v rámci možností Jižní Moravy; pozn. Lažánky se mi zdají o chlup lepší, zejména kvůli tomu, že Brno neruší na jihu).

Vzhledem k roční době jsem brouzdal zejména mlhovinami a hvězdokupami ve Střelci a blízkém okolí a svoji premiéru si odbyl okulár ES 82° 8.8mm (na důkladnější testování ještě přijde čas, na první pohled jsem spokojený s jedním "ale" - občasné odlesky od jasných hvězd na kraji/za krajem zorného pole (o tom jsem se již před koupí dočetl na fóru CloudyNigths, naštěstí řešení existuje). Konečně došel svého využití zde v bazaru koupený Baader UHC-S filtr: nejdřív jsem se zlehka obával, že to nebyla úplně nejlepší koupě, nicméně efekt tohoto filtru byl na mlhovinách ve Sgr "kulervoucí" - a to přes to, že se nejedná o "plnotučný" UHC filtr. (Možná efekt není tak výrazný, jako by mohl být s nějakým UHC od Astronomiku/Lumiconu, nicméně neztotožňuju se s názorem, že ty levnější filtry jsou úplně na nic.) Z objektů, které vyrazily dech bych jmenoval mnou podceňovanou otevřenku M11 Divoké káčátko, potěšila i planetárka NGC6905 Modrý záblesk, na které byl při zvětšení 250x vidět i tmavší pás zhruba uprostřed mlhoviny. Budu muset taky začít s kreslením!

Obrazové přílohy:  ;)


Záře nad jihem - 18mm, F3.5, 15s, ISO 1600


Můj Newton 200/1000 na Dobsonově montáži: Newtona jsem původně koupil s lištou k montáži CG-5, nicméně když se tady na fóru prodávala samostatná Dobsobova montáž ze 25cm SkyWatcheru, váhal jsem jen chvíli... (Dřevěná lišta mezi montáží a kruhy dalekohledu je nejspíš jen dočasná.)

Zdravím,

Martin
Dobson SkyWatcher 200/1000, TV Pl 32-20-15-11, Vix LVW 22-5, Cel Ax LX 15, P XF 8.5, TV Rad 6
Adamlek
Příspěvky: 43
Registrován: 12. 07. 2011, 12:08

Okolí Brna

#52

Příspěvek od Adamlek »

Byl by ještě zájem zajít na Balaton? Já byl včera na Výhoně, ale kromě špatného počasí tam nebyla žádná tma Pořídil jsem si čočkáča MEADE 6ku s autostarem a hodila by se mně asistence při seřizování. Sice se mně po dlouhém boji podařil dalekohled seřídit, ale kdyby mně někdo poradil co a jak, byl bych moc rád...taky by mně velice zajímalo porovnání s newtonem. tak kdyby se umoudřilo počasí, byl by zájem?
SW Dob 8 Go-To, Hyperion 16mm, Planetary 6mm, Meade Plossl 26mm, Bresser Plossl 10+15mm, filtry UHC Profi, ND0.9, 80A, 21, sluneční
Uživatelský avatar
Ježo
Příspěvky: 195
Registrován: 23. 11. 2010, 11:43

Okolí Brna

#53

Příspěvek od Ježo »

Díky za info o Výhoně. Asi před měsícem jsem tam byl na kole a říkal jsem si, že by to mohlo být zajímavé, nicméně "krásný" výhled na nedaleké Brno se všemi těmi obchodními centry a nasvícenými parkovištěmi to nejspíš zvládne zabít.

Já byl vyzkoušet polňačku kousek od mého standardního pozorovacího stanoviště - konkrétně mezi Závistí a Malou Lhotou. Je to o něco horší místo na pozorování, zejména kvůli blízké silnici. Na druhou stranu je zase lepší výhled na východní obzor (les) a na polní cestě je také o něco méně výmolů a kaluží. Brno (na jihu) ruší u obou míst zhruba stejně, nevím, jestli je to tím, že v noci byly lepší podmínky, ale na novém místě jsem si všiml i světelné čepice nad Blanskem.
Dobson SkyWatcher 200/1000, TV Pl 32-20-15-11, Vix LVW 22-5, Cel Ax LX 15, P XF 8.5, TV Rad 6
Uživatelský avatar
madcat
Příspěvky: 65
Registrován: 11. 04. 2002, 00:15
Bydliště: Šitbořice

Okolí Brna

#54

Příspěvek od madcat »

Poslušně hlásím po delší přerušbě, že moje http://mapy.cz/s/6GOg oblíbené místo na pozorování u Šitbořic bylo do značné míry znehodnoceno firmou Moravské naftové doly, kterážto si asi 200 m na JVV od tohoto místa zřídila vrtnou plošinu, která září do noci jak kosmická loď Enterprise :-/. Dá se to trochu vyřešit popojetím po cestě kousek zpátky na SZ, případně se dá koukat i přímo od "Křížku" http://mapy.cz/s/6GOo, ale už to není úplně ono, protože ta záře ruší, i když je schovaná za obzorem.

Lepším řešením by možná bylo najít nějaký jiný místo s nerušeným výhledem na jih, napadá mě třeba tady: http://mapy.cz/s/6GOt, ale ještě jsem tam v noci nebyl. Ve dne je tam ale výhled na jih pěknej.
triedr Celestron Skymaster 15 × 70, dobson Skywatcher 10" f4.7, okuláry Plossl 40 mm, 26 mm, 2" UWA 80° 30 mm, Orbinar SWA 70° 17 mm, UWA 66° 9 mm a 6 mm, barlow 2× Solomark
Uživatelský avatar
kukynas
Příspěvky: 78
Registrován: 05. 05. 2013, 16:37

Okolí Brna

#55

Příspěvek od kukynas »

Ahojte, dnes som bol omrknut okolie Brna a po ceste narazil na 2 slusne stanoviste, obidve su na kopci takze nic nerusi a je krasny vyhlad na vsetky strany, dediny v okoli su utopene v udoli a cesta je pristupna vcetne parkovania, svetelne znecistenie by malo byt dle mapy minimalne.
odkazy:
http://www.mapy.cz/#!x=16.904577&y=49.0 ... 529%22E~_1
a
http://www.mapy.cz/#!x=16.948614&y=49.0 ... 529%22E~_1

z Brna je to autom zhruba 25 minut jazdy takze rozumna vzdialenost
Do tyzdna uz snad dorazi masina z telescope-service tak by som to tam chcel omrknut na vecer, pokial by mal niekto zajem a chcel sa pridat budem rad ;)
jadrnicekvit
Příspěvky: 15
Registrován: 02. 05. 2013, 08:32

Okolí Brna

#56

Příspěvek od jadrnicekvit »

Hojte chci se podělit o místo, které jsme objevili.
http://www.mapy.cz/#!x=16.359650&y=49.3 ... _1893368_1
je to kousek za Tišnovem a dá se tam vyjet VW Transporterem, ale chce to trochu odvahy.  ;)
Za to je tam ale fakt tma. Vesnička odstíněná stromama a Brno uz nezáří protože je za kopcem.
Jsou tam lavicky a rozhledna takže vhodné.
Uživatelský avatar
Ježo
Příspěvky: 195
Registrován: 23. 11. 2010, 11:43

Okolí Brna

#57

Příspěvek od Ježo »

Vzhledem k tomu, že mě Rekmarik včera nezlákal k výletu k Třebíči, jal jsem se objevovat krásy Svratecké pahorkatiny. Vyjel jsem tentokráte dál od Brna, k Rozseči nad Kunštátem (mapa zde). Určitě se sem ještě vrátím, zatím alespoň zmíním první dojmy:
- pohodlný přístup po silnicích první třídy (I/43, I/19 - bacha na serpentýny před Sebranicemi!) - z mého bydliště necelých 50km, cca 3/4hodiny
- k místu se jede po polní cestě, první část je rovná, ale je na ní spousta šutýrků (jet pomalu), druhá část (za zatáčkou) je samý výmol, ale šutry skoro žádné (taky jet pomalu). Nikde žádná zásadní díra, s Felicií jsem neměl problém.
- pozorovat lze i z cesty, já roztáhl dalekohled na posečené louce
- Brno (cca 40km) je ještě na horizontu vidět, ale už to není nikterak výrazná čepice; (navíc v daném směru se promítá ještě Kuřim, Černá Hora a Lysice (splývá))
- civilizace je skryta za "terénní vlnkou" - jediný přímo viditelný pozemský zdroj světla je červené světlo vysílače severně od Rozseče (poblíž kóty 701); z toho plyne i hlavní nevýhoda - objekty nízko nad obzorem budou skryty za touto terénní vlnkou; orvírá se to pouze ve směru údolí (JJV), kde lze pozorovat i objekty pod pravým horizontem

Včerejší podmínky nehodnotím jako ideální, mám pocit, že byl nějaký zákal (navíc mám pocit, že i když už nastává astronomická noc, tak že ta včerejší byla nějaká světlá) a tak pozorovat Řasy nebo Helix bylo docela trápení. Na druhou stranu, Mléčnou dráhu jsem tam viděl tak, jak už dlouho ne...
Dobson SkyWatcher 200/1000, TV Pl 32-20-15-11, Vix LVW 22-5, Cel Ax LX 15, P XF 8.5, TV Rad 6
Rekmarik
Příspěvky: 1179
Registrován: 31. 10. 2012, 12:11

Okolí Brna

#58

Příspěvek od Rekmarik »

Vyjel jsem tentokráte dál od Brna, k Rozseči nad Kunštátem (mapa zde). Určitě se sem ještě vrátím,
Ahoj, tak vidím, že jsi nakonec dojel ještě "dál" než jsi měl původně vplánu ? Zajímavá destinace - odhaduji, že patrně jsi vyjížděl ze severu Brna a tudíž jsi to měl blízko ?
Když se koukám na orientační mapku světelného zněčištění pro ČR
http://www.asu.cas.cz/_data/mapa_sv_zn_1236768909.jpg

je tam taková menší skvrnka tmavší oblohy severozápadně od Tišnova - tam by mohl být ten dojezd taktéž kolem 40minut, neber to ale prosím jako nějakou kritiku toho tvého místa .. já osobně taky různě zkouším a hledám, Brno mám v tomto ohledu naštěstí ještě o něco dál, takže větší města už mě moc neruší a dokonce od Třebíče mi stačí cca 7-10km aby mi světelná čepice nevadila ..
Má to ale takovou nevýhodu, když si zvykneš na tu mléčnou dráhu a ten pohled - pak už tě prudí ta světlá obloha v místě bydliště .. ještě že nemám zkušenosti s opravdu hodně tmavou oblohou :)
Uživatelský avatar
Ježo
Příspěvky: 195
Registrován: 23. 11. 2010, 11:43

Okolí Brna

#59

Příspěvek od Ježo »

Ještě malá douška k té Rozseči...

Já to ale vážně nebyl...  ;)
Dobson SkyWatcher 200/1000, TV Pl 32-20-15-11, Vix LVW 22-5, Cel Ax LX 15, P XF 8.5, TV Rad 6
Uživatelský avatar
denis.marc
Příspěvky: 1103
Registrován: 25. 04. 2008, 02:55

Okolí Brna

#60

Příspěvek od denis.marc »

včera jsem neodolal a vyrazil na polní cestu pod vrškem Na Skalkách (453m) u Žernovníku blízko Černé hory.
To je docela pěkné místo, tedy bylo např. tuším, že v roce 2006, to jsem byl přímo na tomto místě u Žernovníka na konci července, pozorovalo se se zaměřením na jižní Delta Aquaridy. ;)
Tma tam byla docela slušná i když Brno vidět je, už jsem tam dlouho nebyl, tak se to od tý doby možná už trochu změnilo.
Jinak někde u vrcholu toho kopce tam tenkrát měli místní zemědělci navezenou pořádnou kupu hnoje, byla docela blízko pozorovacího stanoviště, avšak vánek v danou noc směřoval smrádek a hmyz na druhou stranu. ;D
Odpovědět