Kam v Bratislavě

Vaše tipy na místa s dobrým výhledem a především tmavou oblohou.
Odpovědět
Uživatelský avatar
Johny12
Příspěvky: 91
Registrován: 15. 10. 2005, 22:42
Kontaktovat uživatele:

Re: Kam v Bratislavě

#106

Příspěvek od Johny12 »

Ja chodievam do Lozorna - nad tu vodnu nadrz. Karpaty pomahaju voci Bratislave. Chcelo by to ist este dalej ale to uz zacina dost predlzovat vyjazdy za tmou ;).
MartinX16
Příspěvky: 8
Registrován: 17. 08. 2018, 15:59

Re: Kam v Bratislavě

#107

Příspěvek od MartinX16 »

Johny12 píše:Ja chodievam do Lozorna - nad tu vodnu nadrz. Karpaty pomahaju voci Bratislave. Chcelo by to ist este dalej ale to uz zacina dost predlzovat vyjazdy za tmou ;).
Akurat sa tam chystame vyskusat to miesto tak potom super mam aspon referenciu :) Dik
Uživatelský avatar
SCHULLO
Příspěvky: 16
Registrován: 27. 05. 2020, 20:15

Re: Kam v Bratislavě

#108

Příspěvek od SCHULLO »

Zdravim. Aj mavate nejake stretnutia na Sk? Myslim, nocne pozorovania a tak. Mate nejake dobre miesta na pozorovania?
EQ6 PRO + SW NEWTON 305/1500
Uživatelský avatar
Roman (Rick)
Příspěvky: 6076
Registrován: 12. 08. 2007, 23:11
Bydliště: Bratislava

Re: Kam v Bratislavě

#109

Příspěvek od Roman (Rick) »

Áno, ale rieši sa to skôr na FB ...
Ilja
Příspěvky: 8
Registrován: 23. 11. 2020, 10:57

Re: Kam v Bratislavě

#110

Příspěvek od Ilja »

Zdravím! Myslím, že na Kolibu môžete úplne zabudnúť. Na teoreticky vhodných miestach z hľadiska tmy sú všade okolo stromy - a tá "čistinka", ktorú spomínate je asi vrchol Somárskej lúky, tam je to al tiež úplne nevhodné, lebo tam sú "pouličné" lampy, ktoré svietia hrozne silno a priamo do teleskopu a sú na vrchole ten plochy (lúky) bez stromov. Bol som tam testovať môj "nový" teleskop a bolo to tam dosť zlé.

Tá Marianka je podľa mňa super nápad, ja bývam okolo Patronky a mne to ukazovalo dojazd do Marianky asi 8 minút, čo sa vôbec nerozchádzalo s reálnou skúsenosťou v špičke - takže ak sa vám Marianka zdá od ruky, tak potom už asi nič iné nenájdete :-) Nad Mariankou som aj ja rozmýšľal, je to vlastne za 2 kopcami od BA, mala by tam byť solídna tma.
Uživatelský avatar
PetrK
Příspěvky: 509
Registrován: 24. 09. 2014, 21:32
Bydliště: Brno
Věk: 48

Re: Kam v Bratislavě

#111

Příspěvek od PetrK »

Podle Lightpollutionmap to tam moc dobře nevypadá. A mít jižním směrem tak blízko Bratislavu není dobrý nápad.
Dobson 200/1200, SCT 127/1250, AC 80/400
15x70, 10x30, 6x30
Uživatelský avatar
Branislav
Příspěvky: 17
Registrován: 10. 04. 2011, 13:22
Bydliště: Bratislava
Věk: 45

Re: Kam v Bratislavě

#112

Příspěvek od Branislav »

Ja zvycajne chodievam na Zahorie alebo Male Karpaty. Okolie Laksarskej Novej Vsi, Plavecky Mikulas. Kedysi som zvykol len tak narychlo do Bergu, k viniciam, tam je Bratislava zaclonena kopcom.
Respektive, podla toho, co fotim, ja ale vacsinou len widefield a nightscapes. Na juhu Bratislava, na zapade Vieden. Nepoznam uplne idealnu lokalitu v dojazde tak 1 hodinu.
iOptron SkyGuider Pro, Canon EOS 6D mkii, canon 70-200 f2.8, sigma 24mm f/1.4 art
Matte
Příspěvky: 4
Registrován: 27. 12. 2020, 18:38
Bydliště: Šenkvice
Věk: 36

Re: Kam v Bratislavě

#113

Příspěvek od Matte »

Zdravím hoši.
Som tu úplne nový, náhodou niekto z okolia PK tu nieje? Ja som ze Šenkvíc. zatiaľ mam refraktor len par dni, zatial male pozorovacky na zahrade za domom. Ale urcite by som sa rad pridal k niekomu skusenemu :)
Uživatelský avatar
dablik
Příspěvky: 610
Registrován: 17. 09. 2012, 13:17
Bydliště: Zichovec
Věk: 45

Re: Kam v Bratislavě

#114

Příspěvek od dablik »

Ja som pezincan, ale uz nejaky ten rok zijem v CR :) Ked chodievam do PK, tak si vercajch ani neberiem. Nejak to nema zmysel. Nejake rozumnejsie miesto by sa asi naslo bud v Karpatoch, alebo mozno na Zahori. Viem, ze sa volakedy chodilo na Turecky vrch. Ale neviem, ci sa tam da este stale rozumne dostat.
Mrkol si sa do mapy uzivatelov? V Senkviciach mas, aspon podla mna, jeden z najlepsich kontaktov ;)
na foceni: SV80 APO, WO102 GT, ASI1600MM cool, 8x50 hledacek + QHY5, hodne ruznych krouzku a udelatek :)  
montaz: EQ6R
Uživatelský avatar
MicMaa
Příspěvky: 79
Registrován: 28. 10. 2009, 18:58
Bydliště: Bratislava

Re: Kam v Bratislavě

#115

Příspěvek od MicMaa »

zdravím blavaci, po mnohych rokoch som sa tu náhodou vyskytol vdaka konjukncii a tema sa vidim ozivila, tak si dovolím zopakovať moju skúsenosť. na planety a mesiac je to samozrejme viac menej jedno kde si. a na DSO jednoznačne Maďarsko. cele juzne zahorie je presvietene Bratislavou a Viedňou a je jedno ci si za kopcom. bavime sa samozrejme o tom ze pozorujeme smerom na juh lebo počas roka sú tam všetky objekty najvyššie a najmä ak pozerame južnu deklináciu ktora nejde vysoko nad obzor. pri bezsenye este vadi Moson ale za nim je to smerom na juh (relatívne) fit. tam človek pochopí ako svieti Viedeň a tak isto bližšia Bratislava lebo západ a sever sú osvetlené aj do vysky 30° ale juh je ok. Rakúsko je hustejsie obývané, bližšie Viedni a viac sa hodi dialničná znamka. Janosomorya je do 45 minut bez znamky (do rajky netreba). samozrejme korona to teraz meni.
sw 254/1200 dobson,  delite 9mm, hyperion 13 a 24 mm, sw pl 5 mm, uhc a h-beta lumicon, bp vp 1-40%, ts #80A, #21
Uživatelský avatar
Citrón
Příspěvky: 16
Registrován: 13. 10. 2020, 18:24

Bratislava širšie okolie

#116

Příspěvek od Citrón »

Ahojte je tu niekto z okolia Bratislavy kto by chcel ísť pozorovať nočnú oblohu? Celkom často cestujem za tmou z BA niekoľko desiatok km za čo najtmavšou oblohou. Bortle 5 alebo 4 ma už nebaví taká obloha ešte nie je dostatočne tmavá ale niekedy stačí aj taká. Ak mi pozorovanie moc chýba tak vybehnem aj za takou, ktorú mám tak 25min od domu. Zaujímavejšie to je od 21,7mag/arc2 sec čo už je modrá oblasť alebo bortle 3. Poznám najblišie miesto od BA v Maďarsku max 1,5h cesty čo je schodné možno aj cez týždeň v jesenno zimnom období kedy sú noci dlhšie aj keď ide človek do roboty. Ostatné miesta sú na Slovensku, ale tak okolo 2h cesty. Mal by niekedy niekto záujem sa pridať? Kľudne ma kontaktujte. Obloha 21,7mag/arc2 sec je už veľmi veľmi slušná. Dosť často sa dohadujeme aj na FB skupine. Pokúšame sa minimálne každý nov vybehnúť na DSO niekedy sa stane, že ideme aj 3-4x za mesiac a niekedy hlavne v zime nejdeme aj 2 novy lebo je zatiahnuté dekou. Tak mi napíšte a môžeme niečo zorganizovať budem sa tešiť Citrón.
Dobson flextube 305/1500 goto F/4,9, binokular bresser 20x80, SPL 25mm, 10mm, ES 20mm 100°, ES 14mm 100°, ES 8,5mm LER 82°, ES 6,5 LER 82°, TV Nagler 5mm, GSO barlow ED 2x, Filtre 2palec Astronomik UHC, OIII,
H-Beta,
Odpovědět