Sháním spolupozorovatele pro oblast Jičín

Vaše tipy na místa s dobrým výhledem a především tmavou oblohou.
Uživatelský avatar
michal.b
Příspěvky: 3300
Registrován: 30. 09. 2004, 06:08

Sháním spolupozorovatele pro oblast Jičín

#31

Příspěvek od michal.b »

ladis: mohu se zeptat co byla vstupni data pro tvoje mapy c.1 a 2?
Uživatelský avatar
Prazan
Příspěvky: 1221
Registrován: 11. 12. 2007, 22:01
Bydliště: Praha Vinoř
Věk: 48

Sháním spolupozorovatele pro oblast Jičín

#32

Příspěvek od Prazan »

Právě jsem nezávisle na loňském ladisově nadšení narazil na mapě světelného znečištění na oblast Tuchomi a nechce se mi ji zavrhovat. Mám to tam stejně daleko jako na Vrátenskou horu. Asi to tam pojedu okouknout - až budu mít pořešeno napájení z autobaterie.
Triedr 10x50, Canon EOS20D
http://astrofotky.cz/~Prazan/
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17643
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Sháním spolupozorovatele pro oblast Jičín

#33

Příspěvek od MMys »

No, já nevím. Byl jsem tam, a nic moc. Vrátenská hora bude asi lepší. Ta mapka nesedí. Dobré je to akorát v okolí zenitu, ale níž k obzoru je těch světel dost. Asi i záleží na stavu atmosféry, třeba jsem měl zrovna smůlu.

Já osobně bych z Jičína preferoval něco výše položeného. Směrem ke Krkonošům. o takhle vyjet někam do oblasti Tábor, Bradlec, Kumburk, prostě nahoru. Přeci jen všechna světla a smog zůstanou dole, a je to kousek.
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
ladis
Příspěvky: 2969
Registrován: 05. 09. 2006, 05:12
Bydliště: Dolní Bousov
Věk: 44

Sháním spolupozorovatele pro oblast Jičín

#34

Příspěvek od ladis »

V oblasti kopce Tabor lze velmi pekne pozorovat na Kyjich, cca 2km od vrcholu Tabor smerem na Jicin. Je to v n.v. cca 400m, obloha je vyborna. Jeste vyse smerem k vrcholu Tabor je to spatne - ze S jde velmi drsne SZ od Lomnice, navic kazdou chvili jezdi po silnicce smerem k vrcholu auto, takze ty Kyje nizeji polozene vychazi jednoznacne lepe.

Mnohem lepsi je ale Borovnice u Nove Paky - byl jsem tam minule leto a je to bombasticke - tma tmouci i k horizontu, n.v. cca 500m... Jen je to z ruky :-/

Jako dalsi mozne stanoviste (ale ne jiz osobne odzkousene) mi vychazi oblast kolem obce Vrchovina u Nove Paky, je to vysoko a melo by to byt ve tme, navic kopcem odstinene od Nove Paky.

Dale chci behem leta prozkoumat kopec u obce Morcinov na severu, cca 650m.n.m.

Dale mam v planu prozkoumat mini pristavaci plochu u obce Stidla (cca 350m), na Z od Jicina a nakonec moznost vjezdu na kopec Kozinec (600m - mozna je tam pres silnici zavora?) a Zvicina u Horic (650m)...
Obrázek
Ladislav Červinka
vizuální pozorování a fotometrie proměnných hvězd a zákrytů hvězd planetkami
Uživatelský avatar
Froggy
Příspěvky: 152
Registrován: 12. 05. 2004, 23:41

Sháním spolupozorovatele pro oblast Jičín

#35

Příspěvek od Froggy »

Ahoj, ušetřím Ti jednu cestu. Na Zvičinu u Hořic zapomeň. Byl jsem tam pozorovat třikrát a zas tak dobré místo to není...

Nejlepší místo, kde jsem zatím v ČR byl, bylo Pohoří na Šumavě. Dále jsem měl velice dobré podmínky u Prášil na Šumavě. Ale jelikož jsou tato místa pro mě trochu z ruky, tak teď nedám dopustit na stanoviště, na které jezdí pozorovat a fotit Miloš Hroch a Martin Myslivec - je to poblíž Deštné v Orlických horách. Mám to cca hodinu jízdy autem a podmínky tam jsou jen nepatrně horší než na Šumavě.
http://astrofotky.cz/~Froggy

ED refraktor SW 80/600, refraktor SW 100/500, CCD Atik ATK-16, CCD Meade DSI Pro, EQ-6 Sky Scan
Uživatelský avatar
ladis
Příspěvky: 2969
Registrován: 05. 09. 2006, 05:12
Bydliště: Dolní Bousov
Věk: 44

Sháním spolupozorovatele pro oblast Jičín

#36

Příspěvek od ladis »

Froggy napsal: Ahoj, ušetřím Ti jednu cestu. Na Zvičinu u Hořic zapomeň. Byl jsem tam pozorovat třikrát a zas tak dobré místo to není...

Nejlepší místo, kde jsem zatím v ČR byl, bylo Pohoří na Šumavě. Dále jsem měl velice dobré podmínky u Prášil na Šumavě. Ale jelikož jsou tato místa pro mě trochu z ruky, tak teď nedám dopustit na stanoviště, na které jezdí pozorovat a fotit Miloš Hroch a Martin Myslivec - je to poblíž Deštné v Orlických horách. Mám to cca hodinu jízdy autem a podmínky tam jsou jen nepatrně horší než na Šumavě.
Diky za info!

Z jakeho duvodu to neni, dle Tebe, dobre misto? Kvuli SZ od objektu na vrcholu? Nadmorska vyska a mapa SZ dle Google Earth by davala tusit dobremu nebi...
Jak moc velky je traffic na vrcholu po pulnoci? Rusi nejaka svetla?

Diky.
Obrázek
Ladislav Červinka
vizuální pozorování a fotometrie proměnných hvězd a zákrytů hvězd planetkami
Uživatelský avatar
Miloš Hroch
Příspěvky: 848
Registrován: 23. 09. 2005, 20:39

Sháním spolupozorovatele pro oblast Jičín

#37

Příspěvek od Miloš Hroch »

Dost tam ruší Dvůr Králové, Jaroměř, Smiřice, Hradec Králové, Hořice, Letohrad, Nová Paka. Zvičina se nachází takřka uprostřed. Na místě, kde jsme pozorovali navíc každou chvíli přejelo auto, takže nic moc :-/
Uživatelský avatar
ladis
Příspěvky: 2969
Registrován: 05. 09. 2006, 05:12
Bydliště: Dolní Bousov
Věk: 44

Sháním spolupozorovatele pro oblast Jičín

#38

Příspěvek od ladis »

Takze timto toto misto pada.

Diky moc za cenne informace!
Obrázek
Ladislav Červinka
vizuální pozorování a fotometrie proměnných hvězd a zákrytů hvězd planetkami
Uživatelský avatar
kk
Příspěvky: 125
Registrován: 06. 07. 2007, 23:04
Bydliště: Praha
Věk: 58

Sháním spolupozorovatele pro oblast Jičín

#39

Příspěvek od kk »

Ja jezdil na Zvicinu, protoze jsem bydlel osm let ve vesnici primo pod ni. Podminky nejsou tak spatne a vetsina jejiho jizniho svahu je nejak sjizdna. Proto se da zaparkovat v mistech, kde je samota celkem zarucena a jiny blazen tam nepojede.

Okolni mesta jsou videt, protoze jsou blizko. Praha, konec koncu taky :-(. Na sever je jiste vetsi tma, zase o mnoho kilometru dal. Byl jsem tam minuly tyden, cca hodina neco z Prahy. Severni hory jsou tak dvojnasobek.
EQ8-R, Hypergraph6, Canon 6Da modifikace MMys, Star Adventurer na cesty.
kk
Uživatelský avatar
ladis
Příspěvky: 2969
Registrován: 05. 09. 2006, 05:12
Bydliště: Dolní Bousov
Věk: 44

Sháním spolupozorovatele pro oblast Jičín

#40

Příspěvek od ladis »

Ja tu Zvicinu omrknu, jakmile bude prilezitost a udelam porovnani s Borovnici...

Jinak situace zde, ve VC je vksutku tristni, se slzou v oku vzpominam na noc na Jizerce, resp. vysoko nad nadrzi Sous ci na MHV v Zubri tesne k ranu...
Obrázek
Ladislav Červinka
vizuální pozorování a fotometrie proměnných hvězd a zákrytů hvězd planetkami
Uživatelský avatar
kk
Příspěvky: 125
Registrován: 06. 07. 2007, 23:04
Bydliště: Praha
Věk: 58

Sháním spolupozorovatele pro oblast Jičín

#41

Příspěvek od kk »

ladis napsal: Nasel jsem velmi solidni stanoviste mezi Jicinem a Novou Pakou v nadm. vysce 500mnm, par set metru od zriceniny Kumburk...

Pokud byste mel nekdo chut, budu rad, kdyz se pridate na pozorovani!
Plati nabidka i pro dnesek? Podle predpovedi ma byt v teto oblasti od pulnoci jasno a zrovna premyslim kam se vydat? Jel bych autem z Prahy, misto na cloveka pripadne mam.

Zdravi
EQ8-R, Hypergraph6, Canon 6Da modifikace MMys, Star Adventurer na cesty.
kk
Uživatelský avatar
ladis
Příspěvky: 2969
Registrován: 05. 09. 2006, 05:12
Bydliště: Dolní Bousov
Věk: 44

Sháním spolupozorovatele pro oblast Jičín

#42

Příspěvek od ladis »

Ahoj,

no, dnes je to "na hrane", je velke riziko, ze bude oblacnost, navic trava bude mokra a ja mam tesne po operaci kolene a dost se bojim uklouznuti...

Preferoval bych radeji slunecnejsi den s vetsi pravdepodobnosti na dobre pocasi.

KAZDOPADNE - mrkneme v 19h na radar CHMU a uvidi se!
Obrázek
Ladislav Červinka
vizuální pozorování a fotometrie proměnných hvězd a zákrytů hvězd planetkami
Uživatelský avatar
kk
Příspěvky: 125
Registrován: 06. 07. 2007, 23:04
Bydliště: Praha
Věk: 58

Sháním spolupozorovatele pro oblast Jičín

#43

Příspěvek od kk »

Dobre,

pokud ano tak mohu odjet z Prahy az vecer. Stejne neni tma pred pulnoci a tak jeste pujdu s detmi do kina.
Mam mobil 603 870 074.

Zdravi
EQ8-R, Hypergraph6, Canon 6Da modifikace MMys, Star Adventurer na cesty.
kk
Uživatelský avatar
ladis
Příspěvky: 2969
Registrován: 05. 09. 2006, 05:12
Bydliště: Dolní Bousov
Věk: 44

Sháním spolupozorovatele pro oblast Jičín

#44

Příspěvek od ladis »

ok, vecer uvidime, jak bude jasno. Zatim je to nejednoznacne. Kolem 22h se definitivne domluvime... Dnes bude na cas zase posledni prilezitost (pocasi / Mesic...)
Obrázek
Ladislav Červinka
vizuální pozorování a fotometrie proměnných hvězd a zákrytů hvězd planetkami
Uživatelský avatar
kk
Příspěvky: 125
Registrován: 06. 07. 2007, 23:04
Bydliště: Praha
Věk: 58

Sháním spolupozorovatele pro oblast Jičín

#45

Příspěvek od kk »

Koukal jsem ted z okna i na fotky z druzice a nevim zda se opravdu vyjasni. Pojedu proto nekam bliz, mam sroubek u Benesova. Zkusime to jindy, ale to az v srpnu.

Zdravi
EQ8-R, Hypergraph6, Canon 6Da modifikace MMys, Star Adventurer na cesty.
kk
Odpovědět