Lovoš - Lovosice

Vaše tipy na místa s dobrým výhledem a především tmavou oblohou.
Odpovědět
3J

Lovoš - Lovosice

#1

Příspěvek od 3J »

Máte někdo zkušenosti z okolí Lovosic ?
Přesněji úpatí Lovoše směrem JJZ na Velemín ,Oparno.
( druhá strana než jsou Lovosice , Litoměřice )
Je to vhodné místo na stavbu hvězdárničky ?
Uživatelský avatar
MP
Příspěvky: 2920
Registrován: 20. 05. 2003, 00:06

Lovoš - Lovosice

#2

Příspěvek od MP »

Misto by bylo pekne, ale Lovosice v noci hrozne sviti. Litomerice take, o Usti nemluve. Cela ta oblast je dost presvetlena a jizni obzor je zabity Prahou, Kladnem, Slanym atd.

Z domova se dostanu rychle na D8, takze me prvni uniky pred svetlem ze strednich Cech kdysi vedly prave do Stredohori. Ale brzy jsem toho nechal, je tam skoro stejne svetla, jako u Prahy. Obcas, kdyz nechci moc daleko, jezdim kousek dal na vychod - na Kokorinsko. Tam je to vyrazne lepsi, ale porad je jih presvetleny temi strednimi Cechami. Pokud to jde, jedu radeji jiznim smerem.
e-mail : mpec(at)cce(dot)cz&&
3J

Lovoš - Lovosice

#3

Příspěvek od 3J »

Ano souhlasím
Jednu Hvězdárničku plánuju v Jižních čechách pod Strakonicema ( Táta - chalupa )
A druhou u Oparna - druhá strana Lovoše než Lovosice ( Rodiče mé manželky - chalupa )
Zkrátka jednou jedem na sever a jednou na jih.
Z pozemku u toho Lovoše je nádherný výhled
Uživatelský avatar
MP
Příspěvky: 2920
Registrován: 20. 05. 2003, 00:06

Lovoš - Lovosice

#4

Příspěvek od MP »


Z pozemku u toho Lovoše je nádherný výhledNo prave - vyhled do strednich Cech, predpokladam, ze nekam ke Slanemu ...

Ne, misto je to opravdu pekne, celkem to tam znam a je to trochu stranou civilizace, ale temnou oblohu tam necekej. Kdyz vyjedes na to Kokorinsko, nekam do otevreneho terenu, tak krasne vidis ty presvetlene oblasti kolem obzoru. Nejhorsi je okoli Prahy, ale mezi Ripem a Stredohorim to take pekne sviti.

Jde o to, co lze povazovat za vhodne misto pro hvezdarnu. Kdyz koukam kolem sebe, tak asi vsechno - hvezdarny jsou vsude a jejich majitele jsou spokojeni. A toto misto urcite nepatri k nejhorsim, jen znam lepsi. Tak nemusis dat na rady blazniveho fotografa, ktery je vzdycky zklamany tim vic, cim driv ma fotku preexponovanou oranzovym pozadim
:)
e-mail : mpec(at)cce(dot)cz&&
Uživatelský avatar
Vabra
Příspěvky: 3885
Registrován: 10. 02. 2006, 17:20

Lovoš - Lovosice

#5

Příspěvek od Vabra »

Kdyz uz jsme u toho Kokorinska. Mas tam nejake doporuceni?
Ja to mam z Melnika docela blizko a zatim nejlepsi mi prijde Vratenska Hora (parkoviste pod vrcholoem ma slusny jih, louka pod rozhlednou zase spise zapad). Obcas je v zime problem se tam vyhrabat.

Nicmene treba jsou i lepsi mista  o kterych zatim nevim...

Pavel
Pavel Vabrousek
Uživatelský avatar
MP
Příspěvky: 2920
Registrován: 20. 05. 2003, 00:06

Lovoš - Lovosice

#6

Příspěvek od MP »

Vabra napsal: Kdyz uz jsme u toho Kokorinska. Mas tam nejake doporuceni?
Ja to mam z Melnika docela blyzko a zatim nejlepsi mi prijde Vratenska HoraJo, presne na Vratenskou horu jezdim nejcasteji :)
Tedy pokud jedu na Kokorinsko. A pokud chci vice odkryty jih a zapad, tak mam sve oblibene misto nad Strezivojicemi, pred mistem, kde silnice na Dubou mizi v lese - je tam polni cesta na JZ okraji lesa. Tam je ale nevyhodou ta silnice, ktera se krouti tak, ze auta sviti vsude kolem a ja byvam tak 100m od silnice. Mezi desatou vecer a ctvrtou rano tam ovsem obvykle projedou tak tri auta.
e-mail : mpec(at)cce(dot)cz&&
Uživatelský avatar
MP
Příspěvky: 2920
Registrován: 20. 05. 2003, 00:06

Lovoš - Lovosice

#7

Příspěvek od MP »

Pro ilustraci : vcera v ramci vyletu na Rip jsem si dovolil udelat vecerni obrazek Lovose a casti Stredohori z jihu :
Pro fajnsmekry mam vetsi obrazek ( 270kB ). Je videt, ze toho tam sviti docela dost. A od Ripu na jih je to jeste horsi ...

e-mail : mpec(at)cce(dot)cz&&
3J

Lovoš - Lovosice

#8

Příspěvek od 3J »

Marku krásná fotka, díky ;)
S tím pozemkem jsem dopadl takto:
patří do první zóny ochrany přírody , kde je ze zákona zakázaná jakákoliv stavební činnost a vyjímky schvaluje vláda !
Vzhledem k tomu, že zatím ani žádnou nemáme ani jen tak mít nebudem, tak by to byla odysea na několik desetiletí vůbec jenom dostat stavební povolení. Tak jsem koupi toho pozemku po vyjádření CHKO České středohoří zavrhl jako vyhozené peníze.
Budu chodit s triedrem na vrchol Lovoše pozorovat ze střechy hospody ;D
Uživatelský avatar
MP
Příspěvky: 2920
Registrován: 20. 05. 2003, 00:06

Lovoš - Lovosice

#9

Příspěvek od MP »

Nejaka takova zaludnost se v CHKO dala cekat. Strecha hospody na Lovosi je pekna na koukani ve dne, ale v noci tam budou dost vadit ty Lovosice. To uz je lepsi Milesovka, odkud jsou ty Lovosice stinene prave Lovosi. Na ukazku je tady pohled na Lovos a okoli delsim ohniskem a tady zamlzeny pohled z Milesovky pres Lovos - Lovosice jsou schovane, ale jsou tam Litomerice, Roudnice, Steti, Melnicka elektrarna ... o Kralupech, Kladnu a Praze nemluve.

e-mail : mpec(at)cce(dot)cz&&
3J

Lovoš - Lovosice

#10

Příspěvek od 3J »

To já vím že se lidi rozlezli po okolí a stojí to oproti šumavě za prd .
Ale když jsem tam na chaloupce u manželčiných rodičů v Opárně tak je Lovoš v dosahu pěší chůze a oproti Praze je na něm blaze . ( pro koukání na hvězdy )
Odpovědět