Pohoří na Šumavě

Vaše tipy na místa s dobrým výhledem a především tmavou oblohou.
Uživatelský avatar
Miloš Hroch
Příspěvky: 848
Registrován: 23. 09. 2005, 20:39

Pohoří na Šumavě

#1

Příspěvek od Miloš Hroch »

Na žádost kolegy "Libora" z Astrofóra (http://www.astro-forum.cz/cgi-bin/yabb/ ... rt=133#133) přidávám popis pozorovacího stanoviště Pohoří na Šumavě. Tady je:

Stanoviště leží v katastru obce Pohorská Ves a lokalitu najdeme na jihozápadním okraji Novohradských hor. Na místo se dostaneme buď od Kaplice nebo Benešova nad Černou. Výchozím bodem je obec Pohorská Ves odkud vede asi 7 km značně zdemolované silnice směrem na osadu Leopoldov a dále na Pohoří na Šumavě. Osada Pohoří má pouze několik domů a leží v těsné blízkosti hranice s Rakouskem.

Pozorovací místo (Lat.:48°36'17.96" N, Lon.:14°41'24.78"E) leží v nadmořské výšce 900 m.n.m (bpv) na rozlehlé louce asi 350 m před začátkem osady, při odbočce na nedaleký seník. Odbočka je tvořena nezpevněnou polní cestou na které lze zaparkovat auto. Dalekohled lze umístit při kraji asfaltové vozovky. Rozhled je zde vynikající všemi směry, pouze na JZ je cca do výše 10° zastíněn lesem. Lokalita je výborná vzhledem k nízkému světelnému znečištění, v osadě není pouliční osvětlení, pouze nad JZ mírně ruší rakouské město Linz. Drobnou nevýhodou lokality je pouze skutečnost, že během večerních hodin zde pravidelně projíždí policejní hlídka s autem a občas někdo z místních, takže to chce krýt si oči kvůli adaptaci na tmu. O víkendu mezi 20:00 - 22:00 tudy projela cca 4 auta. Pro majitele menších přístrojů je však možnost zaparkovat auto v osadě a vybavení odnést cca 300 m po polní cestě směrem k rakouské hranici, tam už nejezdí nic.
Uživatelský avatar
MP
Příspěvky: 2920
Registrován: 20. 05. 2003, 00:06

Pohoří na Šumavě

#2

Příspěvek od MP »

Jen dodam, ze toto jsem fotografoval az za obci smerem do Rakouska, na jiznim uboci kopce Pastvina, tesne pod vrcholem ( 949mnm ). Projel jsem nahoru obci, u prvniho zakazu vjezdu zabocil doprava kolem policejni boudy a o 100m dale u druheho zakazu doleva na polni cestu, usadil jsem se v jejim nejvyssim bode pod plochym vrcholem kopce. Je tam lepe odkryty obzor, neni videt zadna obec ( ani Pohori ) a nejezdi tam nic. Pohranicni policii jsem nezajimal, ani kdyz jsem chvili stal za zakazem vjezdu pred jejich sluzebnou a pesky rekognoskoval teren.
e-mail : mpec(at)cce(dot)cz&&
Uživatelský avatar
nnexus
Příspěvky: 67
Registrován: 05. 09. 2006, 02:35

Pohoří na Šumavě

#3

Příspěvek od nnexus »

Dá se tedy toto místo považovat za místo s nejtmavší oblohou v ČR vůbec? Podle mapy světelného znečištění asi ano, ale na mapě celkového jasu oblohy Pohoří na Šumavě není ničím výjimečným.
Uživatelský avatar
MaG
Příspěvky: 11381
Registrován: 06. 04. 2002, 21:22
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Kontaktovat uživatele:

Pohoří na Šumavě

#4

Příspěvek od MaG »

Zde je potřeba zahrnout i výškovou členitost. Na mapě celkového světelného znečištění se tato lokalita nachází poblíž rakouské bílé oblasti. To jsou místa s nejtmavší oblohou. Pravděpodobně půjde o jedno z nejlepších stanovišť, zvláště směr k JV musí být úchvatný.

Na mail mohu poslat i podrobnější a zajímavější mapy z jedné z prací z loňského roku. Na nich je vidět, že krom tohoto místa by měla existovat podobná na Šumavě.

Česko - města v noci, stelar visibility 2001, magnitude loss 2003 a visible stars 2005.
Martin Gembec, Astronomické události
EQ6 OnStep, WO FLT98+WO AFR-IV 0.8x, Orion Optics CT8 200/900 s Paracorrem, ZWO ASI294MC Pro, Canon 6Dmod, 30Dmod
Uživatelský avatar
michal.b
Příspěvky: 3300
Registrován: 30. 09. 2004, 06:08

Pohoří na Šumavě

#5

Příspěvek od michal.b »

MaG napsal:
Na mail mohu poslat i podrobnější a zajímavější mapy z jedné z prací z loňského roku. Na nich je vidět, že krom tohoto místa by měla existovat podobná na Šumavě.

Česko - města v noci, stelar visibility 2001, magnitude loss 2003 a visible stars 2005.
Zajimalo by me o jakou praci se jedna a jaka uzemi jsou takto zmapovana. Ja bych o to mel zajem, zejmena o zapadni Cechy, jestli muzes, posli mi to prosim. Diky
Uživatelský avatar
Miloš Hroch
Příspěvky: 848
Registrován: 23. 09. 2005, 20:39

Pohoří na Šumavě

#6

Příspěvek od Miloš Hroch »

Z pěti různých pozorovacích stanovišť, která jsem zatím navštívil (4x východní čechy, 1x Novohradské hory) byly podmínky na Pohoří absolutně nejlepší, ale srovnávat se dá, až když se tam člověk několikrát vrátí za různého stavu atmosféry, tenkrát jsme měli celkem dost štěstí na počasí, ale i během tří nocí co jsme tam pozorovali se to výrazně měnilo i když bylo každý den zcela jasno. Myslím, že podobných lokalit by v ČR mohlo být více, třeba na Vysočině, Šumavě nebo v Krušných horách.
Uživatelský avatar
MaG
Příspěvky: 11381
Registrován: 06. 04. 2002, 21:22
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Kontaktovat uživatele:

Pohoří na Šumavě

#7

Příspěvek od MaG »

michal.b napsal:

Zajimalo by me o jakou praci se jedna a jaka uzemi jsou takto zmapovana. Ja bych o to mel zajem, zejmena o zapadni Cechy, jestli muzes, posli mi to prosim. DikyNechci se vymlouvat, ale tu práci nevím přesně asi je to na jejím posledním snímku, co sem si taky vytáh.. du se mrknout ;)

Tady to je:


Ty obrázky mám z toho vytaženy v PNG.. dohromady asi 2 MB.
Martin Gembec, Astronomické události
EQ6 OnStep, WO FLT98+WO AFR-IV 0.8x, Orion Optics CT8 200/900 s Paracorrem, ZWO ASI294MC Pro, Canon 6Dmod, 30Dmod
Uživatelský avatar
michal.b
Příspěvky: 3300
Registrován: 30. 09. 2004, 06:08

Pohoří na Šumavě

#8

Příspěvek od michal.b »

Diky, mapy ktere jsi mi poslal jsou soucasti tech .pdf, jejichz adresy jsou na te posledni strance. Jedna se o prednasku P. Cinzana na tema postupu jeho prace na druhem vydani atlasu svetelneho znecisteni, kterou mel v lete na kongresu IAU v Praze. Mozna diky tomu, ze to bylo v Praze jsou k dispozici prave data z Ceska.

BTW jak je z map videt, noveho hranicniho prechodu a parkoviste v Rozvadove (coz mi rapidne zhorsilo pozorovaci podminky) si vsimly i satelity... :-/
Monika Ch.

Pohoří na Šumavě

#9

Příspěvek od Monika Ch. »

Já vám tyhle místa závidím. Bydlím na takovém konci republiky, kde nic takového není a nemám možnost si nikam zajet...
Uživatelský avatar
Miloš Hroch
Příspěvky: 848
Registrován: 23. 09. 2005, 20:39

Pohoří na Šumavě

#10

Příspěvek od Miloš Hroch »

Měl bych dotaz na někoho z této oblasti (Kaplice, Nové Hrady ...). Jak to vypadá se sněhem v Novohradských horách a přilehlém okolí?
Uvažoval jsem, že by bylo dobré se na Pohoří někdy za měsíc podívat, ale nemám představu jak je to tam letos se sněhem, abychom na dalekohled nemuseli přidělávat sněžnice a na auto radlici ;).
Uživatelský avatar
BiF
Příspěvky: 1143
Registrován: 10. 11. 2002, 02:00
Bydliště: Trhové Sviny
Věk: 52
Kontaktovat uživatele:

Pohoří na Šumavě

#11

Příspěvek od BiF »

hroch napsal: Měl bych dotaz na někoho z této oblasti (Kaplice, Nové Hrady ...). Jak to vypadá se sněhem v Novohradských horách a přilehlém okolí?
Uvažoval jsem, že by bylo dobré se na Pohoří někdy za měsíc podívat, ale nemám představu jak je to tam letos se sněhem, abychom na dalekohled nemuseli přidělávat sněžnice a na auto radlici ;).Když se kouknu z okna, tak jsou Novohradské hory bílé, kolik je tam sněhu z toho ale nepoznám (moc toho ale nebude). Odpoledne se zeptám kolegy v práci, jak to tam vypadá.
Fra
Newtony 300/1200, 200/860, 100/600; SkyMaster 15x70; paralaktická montáž vlastní výroby; QHY163M; ASI120M; Canon EOS 300D; Philips ToUcam Pro; http://bilek.astronomie.cz/ , email: frantabilek(at)gmail(dot)com
Uživatelský avatar
Miloš Hroch
Příspěvky: 848
Registrován: 23. 09. 2005, 20:39

Pohoří na Šumavě

#12

Příspěvek od Miloš Hroch »

Díky za ochotu. Asi se ještě ozvu zhruba v půli března, až to bude aktuální.
Uživatelský avatar
BiF
Příspěvky: 1143
Registrován: 10. 11. 2002, 02:00
Bydliště: Trhové Sviny
Věk: 52
Kontaktovat uživatele:

Pohoří na Šumavě

#13

Příspěvek od BiF »

hroch napsal: Díky za ochotu. Asi se ještě ozvu zhruba v půli března, až to bude aktuální.Takže, momentálně je tam na cestách někde 10 cm sněhu, někde jsou cesty zcela holé. Tam kde je sníh se překvapivě jede lépe, něž na holé cestě- cesty tam nejsou nic moc.
Fra
Newtony 300/1200, 200/860, 100/600; SkyMaster 15x70; paralaktická montáž vlastní výroby; QHY163M; ASI120M; Canon EOS 300D; Philips ToUcam Pro; http://bilek.astronomie.cz/ , email: frantabilek(at)gmail(dot)com
Uživatelský avatar
Sasa3
Příspěvky: 4622
Registrován: 06. 11. 2007, 15:22
Bydliště: Ricany
Kontaktovat uživatele:

Pohoří na Šumavě

#14

Příspěvek od Sasa3 »

Pár lidí se tady ozvalo, že by chtělo víc podrobností i tomhle pozorovacím místě. Podle mapy světelného znečištění by tady měla být jedna z nejtmavších obloh v ČR. Když jsem pak objevil, že se asi 3km na sever od téhle opuštěné vesnice nachází penzion (Baronův most, viz. mapka), bylo rozhodnuto.

Jel jsem tam hlavně fotit, pozadí oblohy je v L-filtru asi 2.1x slabší než v Ondřejově a asi 1.3x než při poslední MHV v Zubří. Místo se nachází v nadmořské výšce kolem 850m. Nakonec jsem pozoroval a fotil přímo z louky před chatou (člověk ocení pokud se při focení nemusí nikam s těmi krámy tahat; navíc tam byly jen dva další hosté a tak neměl ani kdo spouštět čidla u světel na chatě).

Jinak až k Pohoří na Šumavě vede asfaltka (pravda někdy ne moc valné kvality, ale pořád asfaltka). Od Pohoří pak směrem k hranici s Rakouskem vede slušná polňačka. Ve vesnici je asi 5 baráků (chat). Jak moc svítí netuším. Ale celá vesnice je na obrovské náhorní plošině (kolem 900 metrů nad mořem) a ta je jedna velká louka s případnými rašeliništi. Určitě nebude problém najít podél silnice nějaké pozorovatelské místo. Snad jen, kdyby se chtěl člověk dostat dál od silnice aby se vyhnul případnému oslnění z kolem jedoucího auta, to může být problém. Za ty dvě noci tam ale žadné auto po 11 hodině neprojelo.

Pokud jde o světelné znečištění, tak jsem si ničeho nevšimnul. Sever nevím, byl zakrýtý stromy. Jinak vše až k obzoru vypadalo hodně slušně. Snad jen na jihozápad bylo patrné mírné znečištění. Každopádně jsem mlhoviny ve Střelci zatím viděl nejlíp v životě. Byly o třídu lepší než minulý rok ve stejném dalekohledu na Vysočině poblíž Třeště.

Jinak blízký kopec Myslivna (1040m) je jedním ze dvou kandidátů na stavbu dalšího velkého dalekohledu v Čechách. Určitě ta lokalita byla proměřována lidmi z Ondřejova a možná by se k těmto informacím dalo dostat. To by asi bylo nejobjektivnější zhodnocení podmínek.
ATC82/1670, Telementor, AS80, AS110, FOA-60Q, Tak 100DZ
http://www.fzu.cz/~kupco/astro/
Uživatelský avatar
michal.b
Příspěvky: 3300
Registrován: 30. 09. 2004, 06:08

Pohoří na Šumavě

#15

Příspěvek od michal.b »

Pohori uz tu ma zalozene svoje vlakno (byt trochu starsiho data). Moderator kdyztak presune. Presunuto, Cassi


Jel jsem tam hlavně fotit, pozadí oblohy je v L-filtru asi 2.1x slabší než v Ondřejově a asi 1.3x než při poslední MHV v Zubří.
No vida, z toho uz se da lecos usuzovat. Bohuzel stale jeste nemame zadna data z MHV (prestoze tam melo SQM nekolik lidi ::) ), ale Vysocinu bych v teto rocni dobe tipoval zhruba na ~21.3-21.5 MSA, z cehoz by plynuly Novohradky nekde kolem ~21.6-21.8 MSA. To mi pripada vcelku realne a srovnatelne napr. se Sumavou.
Odpovědět