Jindřichohradecko (Třeboňsko – Česká Kanada – Dačicko)

Vaše tipy na místa s dobrým výhledem a především tmavou oblohou.
Odpovědět
Uživatelský avatar
Zbych
Příspěvky: 1244
Registrován: 07. 11. 2009, 12:33
Bydliště: Dačicko, okr. Jindřichův Hr.
Kontaktovat uživatele:

Jindřichohradecko (Třeboňsko – Česká Kanada – Dačicko)

#1

Příspěvek od Zbych »

Nedávno jsem dělal veřejné pozorování u Kunžaku (protože tam mám kroužek a Kunžak historicky i současně má jisté astronomické vazby), přidal se i kolega (rys). Na to, že se večer docela zatáhlo, trochu lidí přišlo. Ale hlavně bylo vidět, že je to baví, zajímá... "dáte nám tam ještě Saturn?"

Kdyby se někdo chtěl přidat, zopakujeme si to v sobotu 10.10. 2020 od 19:45 u Kunžaku na kopci zvaném Na Šibenici: https://mapy.cz/s/nujedenoda, 49.1206575N, 15.2043919E.

Já tam opět přespím, je to také pěkné místo kde se dá zaparkovat na louce, pod stromy je sezení se stolem. Byli tam i nějací multivanový vandrovníci z Brna, prý se tam vždy na noc zastaví, když jedou kolem.
Uživatelský avatar
Zbych
Příspěvky: 1244
Registrován: 07. 11. 2009, 12:33
Bydliště: Dačicko, okr. Jindřichův Hr.
Kontaktovat uživatele:

Re: Jindřichohradecko (Třeboňsko – Česká Kanada – Dačicko)

#2

Příspěvek od Zbych »

Lojza píše:Na tohle místo jezdím občas já. Trochu fotit, pozorovat. Je to na místní poměry už docela dost vysoko (700 mnv) a čistý výhled na jižní a západní horizont a na východ a sever to také není úplně špatné. Slušná tma. Žádné město tímto směrem co by rušilo. Vím že reaguji na půl roku staré vlákno, ale třeba to někomu z okolí pomůže, třeba to navede někoho, kdo sem přijede jen na dovolenou. Jsem tu místní a jezdím/chodím sem už dost let..
49.1510564N, 15.3214983E
Lojzo, dneska jsem se musel zasmát, když jsem přijel domů, že sem dám nové pěkné pozorovací stanoviště... A ještě si říkám, nedával sem někdo něco v této oblasti? A ono je to přesně to místo, co se mi také líbí a tím že ho sem dám, to samé: https://mapy.cz/s/kolevobosa. Občas tudy projíždím (sice by to šlo lepší cestou, ale já to beru jako vyhlídkovou jízdu ;)). Tak se tu můžeme někdy sejít. Třeba i s kolegou z Bolíkova.
Uživatelský avatar
Grga Pitič
Příspěvky: 131
Registrován: 23. 03. 2021, 23:00
Bydliště: Jindřichův Hradec
Věk: 39

Re: Jindřichohradecko (Třeboňsko – Česká Kanada – Dačicko)

#3

Příspěvek od Grga Pitič »

Ahoj. Až se bude plánovat nějaké další pozorování, rád bych se přidal, bude-li možnost. Z Hradce to mám kousek na všechny strany.
Foto: SW ED 80 Evostar + HEQ-5pro, ZWO ASI 533MC Pro, ZWO ASI 224MC, Asi Air Pro
Vizual: TS 152/900 RFT refraktor + AZ4, astrobino 20x80 na výlety
Uživatelský avatar
Zbych
Příspěvky: 1244
Registrován: 07. 11. 2009, 12:33
Bydliště: Dačicko, okr. Jindřichův Hr.
Kontaktovat uživatele:

Re: Jindřichohradecko (Třeboňsko – Česká Kanada – Dačicko)

#4

Příspěvek od Zbych »

V sobotu 6.11. 2021 plánuji zase veřejné pozorování u Kunžaku na kopci zvaném Na Šibenici: https://mapy.cz/s/nujedenoda, 49.1206575N, 15.2043919E.

Jinak jsem v kontaktu s pár lidmi z této oblasti, ale ještě jsme se nikdy nesešli. Přijde mi to škoda, že jsou tu lidi se stejným koníčkem a navzájem se neznají. Posílám jim email a ZS, kdyby se našel ještě někdo, koho jsem "neobjevil" a chtěl by se sejít, nechť mne kontaktuje. Mám v České Kanadě a Podyjí jisté záměry, ale zatím to nebudu prozrazovat, akce je teprve na začátku :roll:.
Uživatelský avatar
Grga Pitič
Příspěvky: 131
Registrován: 23. 03. 2021, 23:00
Bydliště: Jindřichův Hradec
Věk: 39

Re: Jindřichohradecko (Třeboňsko – Česká Kanada – Dačicko)

#5

Příspěvek od Grga Pitič »

Díky za pozvání, bylo to super. Hned jak jsem po návratu rozmrzl, zkoušel jsem nově nabyté informace zužitkovávat až do rána z terasy :).
Foto: SW ED 80 Evostar + HEQ-5pro, ZWO ASI 533MC Pro, ZWO ASI 224MC, Asi Air Pro
Vizual: TS 152/900 RFT refraktor + AZ4, astrobino 20x80 na výlety
Uživatelský avatar
Rudohor
Příspěvky: 245
Registrován: 04. 09. 2012, 22:16

Re: Jindřichohradecko (Třeboňsko – Česká Kanada – Dačicko)

#6

Příspěvek od Rudohor »

Nie je este o kvapku lepsia obloha par kilometrov na juh? Zhruba Matejovec - Stalkov? Bez poriadnej pripravy som zaparkoval v poli vedla cesty a bol som nadseny. V CR som lepsiu oblohu nevidel (ospravedlnujem sa Sumave, tam som nikdy nebol). Asi 5 neprijemnych aut preslo za noc cestou Stalkov - Stare Mesto. Chcelo by to najst tienene stanoviste ale nemal som cas na hladanie.

Podla mapy svetelneho znecistenia je este o trochu tmavsie pri Rancirove ale tu mapu som si pozrel az dodatocne a neskusil osobne. (EDIT: Ale to uz je asi Podyji a ine vlakno na fore, mam s ceskou geografiou problemy.)
Uživatelský avatar
Zbych
Příspěvky: 1244
Registrován: 07. 11. 2009, 12:33
Bydliště: Dačicko, okr. Jindřichův Hr.
Kontaktovat uživatele:

Re: Jindřichohradecko (Třeboňsko – Česká Kanada – Dačicko)

#7

Příspěvek od Zbych »

Toto místo je uvedené pro to, že je vhodné na pozorování pro veřejnost z Kunžaku (což byl původní záměr), jinak jsou tam samozřejmě lepší místa. Je ale fajn ve volné dostupnosti, je na kopci se slušným rozhledem a velkou loukou a na bivakování parádní. Akorát jsem tady zapomněl změřit oblohu - hlavně že pak jsem dál jel ještě měřit (ale ještě nezanesl do skyquality.cz).

Zrovna u Stálkova a Matějovce jsem tu noc měřil a hodnoty tam překvapivě nevycházeli nic moc, čekal byl tam lepší. Ale chce to víc měření. Za Matějovcem na Slavonice je velká volně přístupná louka, doprava téměř žádná. Za Starým Městem pod L. je dobré místo na Veclov (https://mapy.cz/s/caheladako), sice tam trochu vadí stromy, ale záleží, kam si techniku postavíš. Ty nejtmavší místa co jsem našel v tomto kraji často nejsou úplně vhodné (třeba u silnic i když je tam doprava minimální nebo za zákazem vjezdu nebo u lesa).
Uživatelský avatar
Zbych
Příspěvky: 1244
Registrován: 07. 11. 2009, 12:33
Bydliště: Dačicko, okr. Jindřichův Hr.
Kontaktovat uživatele:

Re: Jindřichohradecko (Třeboňsko – Česká Kanada – Dačicko)

#8

Příspěvek od Zbych »

Grga Pitič: To nevím, co jsme tam tak světoborného říkali :D. Jo bylo to fajn, škoda že nepřišlo víc lidí co psali, že přijdou. Mohli bychom setkání dělat častěji, ale až bude větší teplo :) .
Uživatelský avatar
Grga Pitič
Příspěvky: 131
Registrován: 23. 03. 2021, 23:00
Bydliště: Jindřichův Hradec
Věk: 39

Re: Jindřichohradecko (Třeboňsko – Česká Kanada – Dačicko)

#9

Příspěvek od Grga Pitič »

Zbych: jsem pro :). Jak jsem ti už dřívě psal, máme pozemky u Ďáblovy prdele. Jsou sice utopené, ale vedlejší kopec (680 m. n. m.) je čerstvě odkůrovcovanej (bohužel), ale mohl by z něj být pěkný výhled a dá se k němu dojet autem. Zkusím to přes zimu ověřit osobní obhlídkou.
Foto: SW ED 80 Evostar + HEQ-5pro, ZWO ASI 533MC Pro, ZWO ASI 224MC, Asi Air Pro
Vizual: TS 152/900 RFT refraktor + AZ4, astrobino 20x80 na výlety
Uživatelský avatar
Zbych
Příspěvky: 1244
Registrován: 07. 11. 2009, 12:33
Bydliště: Dačicko, okr. Jindřichův Hr.
Kontaktovat uživatele:

Re: Jindřichohradecko (Třeboňsko – Česká Kanada – Dačicko)

#10

Příspěvek od Zbych »

Naplánovali jsme s některými zdejšími další pozorování u Kunžaku, první termín je sobotu 17. září 2022 od 20:30 s tím, že je tam možnost přespání a ráno se podíváme na Slunce: http://zlutykvet.cz/astronomicke_vecery.html.
SamoK
Příspěvky: 2
Registrován: 27. 09. 2022, 14:44

Pozorování hvězd s dětmi - Třeboň

#11

Příspěvek od SamoK »

Zdravím, během podzimu se s rodinou chystáme na výlet v okolí Třeboně. Děti mají také hvězdářský dalekohled a chtěli by jej využít (za předpokladu dobrého počasí). Dovedete mi poradit nějaká dobrá místa (ideálně s dostupností na autě), kde by se večer daly nerušeně pozorovat hvězdy? Ubytováni budeme v penzionu v části Holičky, takže možná i něco v blízkosti ubytování?

Děkuji za tipy a rady.
Uživatelský avatar
Zbych
Příspěvky: 1244
Registrován: 07. 11. 2009, 12:33
Bydliště: Dačicko, okr. Jindřichův Hr.
Kontaktovat uživatele:

Re: Jindřichohradecko (Třeboňsko – Česká Kanada – Dačicko)

#12

Příspěvek od Zbych »

Přímo v okolí Třeboně to na pozorování neznám, poradil bych až Českou Kanadu a dále. Více do soukromé zprávy.
Uživatelský avatar
Jacquess
Příspěvky: 628
Registrován: 24. 08. 2006, 18:19
Bydliště: Praha
Věk: 36

Re: Pozorování hvězd s dětmi - Třeboň

#13

Příspěvek od Jacquess »

SamoK píše: 27. 09. 2022, 14:52 Zdravím, během podzimu se s rodinou chystáme na výlet v okolí Třeboně. Děti mají také hvězdářský dalekohled a chtěli by jej využít (za předpokladu dobrého počasí). Dovedete mi poradit nějaká dobrá místa (ideálně s dostupností na autě), kde by se večer daly nerušeně pozorovat hvězdy? Ubytováni budeme v penzionu v části Holičky, takže možná i něco v blízkosti ubytování?

Děkuji za tipy a rady.
nejlepší je jet uplně někam do míst bez civilizace, ale výhled na jich by bez problémů ze silničky s naučnou stezkou. https://mapy.cz/s/jafeheferu- sice je videt světlo města, ale obloha tam je vidět taky - pokud chceš být někde blízko ubytování.
Newton 150/750, Lunt LS35THa, Bresser Lidlskop" Skylux 70/700 - na vrabce
Canon M50, Rybí oko Samyang 8 mm, GoPro Hero 3

https://tomaja.cz

Kreativec v Planetáriu Praha
Praxus
Příspěvky: 187
Registrován: 24. 08. 2020, 08:56
Bydliště: NnO

Re: Jindřichohradecko (Třeboňsko – Česká Kanada – Dačicko)

#14

Příspěvek od Praxus »

V Županovicích je vojenský řopík co jde pronajmout , cena je víc než dobrá není to na osobu . V bunkru se sice vyspí max. dva ,ale stany a hamaky jsou neomezené....Byly jsme tam minulý rok , výhled na jih naprosto fenomenální . Naproti přes hranice je jen jedna vesnice a ta je celá za kopcem jde vidět jen kostelní věž. Jinak nikde široko daleko nic. Je tam i posezení a vše okolo , na letní večery s výhledem na jih topovka. Střelce jsem tak zatím nikdy neviděl jak tam ... Rozhodně tam zase zajedeme.
Pro trochu akčnější rodinu + děcka ideální v okolí na výlety taky plno možností....
TZK 10x80 ČSSR , D.F 10X80 ( CZ ) , TZK SSSR , SW 102/500, Di-6 , Meopta 6x30 , Berkut 15x50 , AST vz.53, Somet 25x100, Docter 8x30 , ručně vyrobený binokulární lapač fotonů 6inch MK1 , Zeiss 10x50W ,TS 30x100 ED
Odpovědět