vihorlat, morské oko

Vaše tipy na místa s dobrým výhledem a především tmavou oblohou.
Odpovědět
Uživatelský avatar
jaro
Příspěvky: 142
Registrován: 09. 03. 2006, 23:48
Bydliště: Košice, Slov.Republika
Věk: 46
Kontaktovat uživatele:

vihorlat, morské oko

#1

Příspěvek od jaro »

Mám dobrý tip na pozorovanie.
Morske oko a cesta od neho smerom na juh, Vihorlatske vrchy, SR. pozicia priblizne Loc:48°54'6.35"N, 22°11'57.7"E.

Bol som tam v septembri 2005. Obloha bola bezoblačná, bezmesačná, boli vidieť detaily mliečnej cesty, záhyby apod.
V okolí cesty sú vrchy ale je otvorený výhľad na sever a juh.
Nejaké svetlo bolo vidieť len na južnom obzore, kde je rovina.
Bohužiaľ nemal som vtedy ešte informácie na čo sa zamerať pri testovaní svetlosti oblohy ani mapu a tak bližšie neviem povedať.
Teraz sa tam chystám znovu a tak dám bližšie vedieť.
Skywatcher 450p, Celestron EDge HD 8", Meade Lightbridge 305/1524, monokular Fomei 20x50, trieder Tento 10x50, trieder TS 20x80.
Uživatelský avatar
Pavuk_
Příspěvky: 2037
Registrován: 21. 07. 2004, 22:49

vihorlat, morské oko

#2

Příspěvek od Pavuk_ »

jaro napsal: Mám dobrý tip na pozorovanie.
Morske oko a cesta od neho smerom na juh, Vihorlatske vrchy, SR. pozicia priblizne Loc:48°54'6.35"N, 22°11'57.7"E.

Bol som tam v septembri 2005. Obloha bola bezoblačná, bezmesačná, boli vidieť detaily mliečnej cesty, záhyby apod.
V okolí cesty sú vrchy ale je otvorený výhľad na sever a juh.
Nejaké svetlo bolo vidieť len na južnom obzore, kde je rovina.
Bohužiaľ nemal som vtedy ešte informácie na čo sa zamerať pri testovaní svetlosti oblohy ani mapu a tak bližšie neviem povedať.
Teraz sa tam chystám znovu a tak dám bližšie vedieť.Ved to je kusok od observatoria v Kolonickom sedle, kde su podmienky velmi dobre zdokumentovane.
Jas bol taktiez precizne merany minuly rok.

Morske oko je relativne nepristupne (bol som tam pred dvoma rokmi na bicykli) a naviac Kolonicke sedlo je dalej od zdrojov svetla (blizsie k Ukrajine) ako Morskej oko.
Uživatelský avatar
etyl
Příspěvky: 109
Registrován: 07. 02. 2005, 06:11

vihorlat, morské oko

#3

Příspěvek od etyl »

Tohto roku na akcii, ktoru mame na kolonickom sedle mame v plane prespat na Kremenci, na spojnici hranic Ukrajina-Slovensko-Polsko podmienky by tam mali byt velmi dobre, chceme dovliect aj nejaku techniku a vyzkusat si to potom napisem ... je to v super tmavej oblasti :-)
Uživatelský avatar
Pavuk_
Příspěvky: 2037
Registrován: 21. 07. 2004, 22:49

vihorlat, morské oko

#4

Příspěvek od Pavuk_ »

etyl napsal: Tohto roku na akcii, ktoru mame na kolonickom sedle mame v plane prespat na Kremenci, na spojnici hranic Ukrajina-Slovensko-Polsko podmienky by tam mali byt velmi dobre, chceme dovliect aj nejaku techniku a vyzkusat si to potom napisem ... je to v super tmavej oblasti :-)
Ano tam by mali byt podmienky skutocne blizke prirodnym podmienkam (bez svetleneho znecistenia).
Urcite cez Laciho poslem jeden merac jasu pozadia (momentalne vyrabam viacej kusov), aby ste "tmu" vedeli aj kvantifikovat :)

Podmienky treba urcit naozaj precizne, tmavost pozadia, MHV, celooblohove (rybie oko) fotky v RAW formate. Na vysledky som velmi zvedavy.
LbA

vihorlat, morské oko

#5

Příspěvek od LbA »

Pavuk_ napsal:


Podmienky treba urcit naozaj precizne, tmavost pozadia, MHV, celooblohove (rybie oko) fotky v RAW formate. Na vysledky som velmi zvedavy.
Ved pod aj ty. Budes mad generalku pred StarLaPalma
::)
Uživatelský avatar
etyl
Příspěvky: 109
Registrován: 07. 02. 2005, 06:11

vihorlat, morské oko

#6

Příspěvek od etyl »

Aj Mesiac nam tohto roku praje, este aby vyslo pocasie uz sa na tu tmu celkom tesim ...
Uživatelský avatar
t0mas
Příspěvky: 226
Registrován: 17. 09. 2006, 18:29

vihorlat, morské oko

#7

Příspěvek od t0mas »

Mám dobrý tip na pozorovanie.
Morske oko a cesta od neho smerom na juh,Vihorlatske vrchy, SR. pozicia priblizne Loc:48°54'6.35"N, 22°11'57.7"E.
dik za tip chcelo by to omrknut blizsie.. da sa tam dostat autom?
ka je v tejto lokalite MHV? chodi tam niekto este pozorovat?

tuto lokalitu mam relativne blizko od domova tak ak tam  chodis pozorovat rad by som sa stebou skontaktoval prip. by sme mohli usporiadat spolocne pozorovanie poslal som ti aj SZ
Hyperion 13mm,  SQM;  nikon CF 10x50
Uživatelský avatar
Katnel2
Příspěvky: 55
Registrován: 24. 12. 2011, 09:08

vihorlat, morské oko

#8

Příspěvek od Katnel2 »

Chcelo by to oživiť túto tému pretože je to oblasť s najtmavšou oblohou na SK. Blízsko nej sú dokonca tmavšie oblasti v Poľsku či na Ukrajine. Pre tých čo to viac zaujíma je tu web stránka > http://poloniny.svetelneznecistenie.sk/ alebo facebook > http://www.facebook.com/poloninydsp?sk=wall.
SW 254/1200, SW 150/750, EQ 3-2, SW 28mm (seťák, 2"), SW 20mm SL (1.25"), SW SP 10mm (1.25"), Baader Hyperion 8mm (1.25"), SW UWA 6mm (1.25"), Kasai Ortho 5mm (1.25"), Castell UHC (1.25")
Odpovědět